iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Results 1 to 15 of 507

Thread: iOS 13 novitetii glavna tema

Threaded View

  1. #1
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default iOS 13 novitetii glavna tema

    Apple je na upravo odrzanoj WWDC predstavio iOS 13 i neke od noviteta koje on donosi.

    Mnogim clanovima je ovaj keynote bio dosadan i ocekivali su prvenstveno izmene u UI ali je autoru ovog teksta bilo interesantno da vidi novitete i resenja koja Apple, kao i obicno, na kasicicu ubacuje u novi iOS.

    Pristrasno ili ne, mislim da je pristup koji su izabrali, pri izboru funkcija koje ce biti omogucene, dobar.
    Mozda vecini deluje da, kako uobicajeno mnogi vol da kazu, Apple ne slusa i ne obazire se na najcesce prigovore korisnika ali ja mislim da je upravo suprotno. Mislim da slusaju korisnike ali, uobicajeno za njih, privrzene Apple korisnike koji postuju Apple filozofiju vezanu za stabilnost, pouzdanost i privatnost korisnika.

    Kad pominjem privatnost, mislim da je to ono sto Apple najvise osluskuje i koristi mnogobrojne optuzbe na racun nepostojanja privatnosti kod suparnickog OS-a.


    Svi vole da se uvek pohvale sa „velikim brojevima“, te je tako pocelo i predstavljanje novog iOS-a.

    -30% brzi FaceID.
    -50% manja kolicina podataka koja se skida tokom downloada aplikacija i 60% manja kolicina podataka za update tih aplikacija, bazirano na novom nacinu „pakovanja“ aplikacija za App Store.
    -2 puta brze startovanje aplikacija.


    Ono sto su svi najavljivali, a bila je uobicajena i omiljena poslastica u prigovorima na izgled iOS-a, je Dark Mode. Omogucen je system dark mode a ne samo u okviru aplikacija koje su ga same ubacile. Mislim da ce i oko ovog biti podeljena misljenja. Lepo izgleda, sigurno jos lepse na AMOLED displeju, ima svoje prednosti oko ustede baterije, popularan je, malo prenaglasen u IT svetu, „fazonski“, u trendu, lep, nije neophodan ali je lep, u trendu, popularan je i tako u krug. Sve u svemu je dobro da svako moze da odabere sta mu se vise svidja.

    Nacin predstavljanja jeste malo prenaglasen i sigurno ce biti koriscen za prozivke na racun Apple-a, kao da su ga oni prvi uveli i mislim da suvise skrece pogled sa mnogo vaznijih stvari.


    Taman je taj deo predstavljanja iskoriscen za „nehajno“ ubacivanje jos jednog noviteta za stock keyboard (QuickPath keyboard), koji je takodje omiljeni prigovor na racun Apple keyboard-a, "when You type, You can swipe". Nikad nisam bio ljubitelj ovog tipa tastature ali mi je drago da bar sad moze da se zaobidje , ako covek pozeli, ubacivanje third party aplikacija koje su vezane samo za tu funkciju i davanje permisija da pristupaju svemu sto kucate. Koliko ce i kako ce da radi, ostaje da vidimo. Kao i za prethodni novitet, lepo sto postoji izbor za one koji to vole, koliko god ja mislio da je Apple keyboard odlican.


    Jos jedna poslastica i prakticna stvar je „suggestions“ u okviru „share“ opcije za slike. Dobijate predloge na osnovu onog sa kim cesto komunicirate i delite slike, kao i na osnovu onog ko se nalazi na slici.








    Mozda i najvazniji deo za pojedine clanove foruma

    Apple je dodao opciju da birate da li zelite da omogucite, ili da vas uvek pita, za download aplikacija preko 200 MB preko cellular data.






    Music App

    Sinhronizovane reci pesama koje upravo slusate (Synced lyrics).


    Safari

    Ubacena je opcija za brzu promenu velicine fonta.




    Notes

    Folder Management, Share folders i Checklist opcija za Notes.


    Reminders

    Za njega kazu da je prepravljen od osnove. Dovoljno je da napisete sta zelite i Reminders bi trebao da razume gde i kad treba da vas podseti.
    Ima novi Quick type bar preko koga mozete da dodate lokacije, slike. Omoguceno je i tagovanje na osnovu kontakata.








    Apple maps

    Poznato je da su krenuli da ih ubacuju iz pocetka i da unose sve vise detalja. Za sad je to i dalje na skromnom nivou za nase uslove ali 3D view definitivno obecava da ce od njih biti nesto sto je vise nego korisno i prakticno.
    Dodat je Favorites, Home, Work i Collections, gde mozete da ubacite razne restorane ili mesta koja zelite da posetite.





    Sve lokacije iz Collections mozte da podelite sa vasim kontaktima



    Kad zarotirate telefon, dobijate novu opciju pod nazivom Look Around. Tad ste u nivou ulice i mozete da gledate okolinu. Tap na neko POI mesto prikazuje njegov izgled i osnovne informacije o njemu.










    Look Around opcija je dostupna kad god vidite ikonicu dvogleda na displeju.





    Ova opcija je dostupna za sva mesta gde mogu da prolaze automobili posto sadrzi slike koje su prikupljene kamerama koje snimaju 360 stepeni iz automobila.

    Vide se i neki dodaci koji su prisutni i na iOS 12 mapama, ali samo kad je ukljucena turn-by-turn opcija, a to je guzva u saobracaju. Sad je to prikazano i na osnovnom prikazu.


    Macrumors

    Ono sto je veoma vazno, i razlikuje se od Google mapa, je



  2. The Following 7 Users Say Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    Cuksi (07-06-2019),JohnSmith (19-09-2019),djoni1980 (09-06-2019),rikee (07-06-2019),rmilanovic (07-06-2019),skiper (20-09-2019),sone888 (07-06-2019)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •