Ovu temu sam zamislio kao mesto gde bi se ljudima koji koriste iOS, priblizio android kao sistem, odnosno njegova filozofija i nacin koriscenja. Dakle da ne bude zabune. Ovo nije tema sta je bolje ili losije. Ovo je tema gde bi se android predstavio ljudima koji koriste iOS i navikli su na taj sistem i tu filozofiju koriscenja.

Konkretno, iako sam u par navrata koristio android telefone i jedan imam vec par godina kao rezervni telefon, nikada me taj sistem nije provlacio i nisam se trudio da se dublje udubim i istrazim ga. Sada sam uzeo kevi neki LG Spirit i pokusavam da ga optimizujem sto bolje, odnosno ucinim ga da lici na moj iPhone po funkcionalnosti. Posto je sve dosta razlicito, palo mi je na pamet, da je mozda najbolje mesto na kome bi neko mogao da predstavi sistem kakav je android, nekome ko je iOS korisnik, upravo ovo.

=================================================
Evo recimo sta mene konkretno zanima...za pocetak. Da li postoji pandam za backup i restore kod iPhone-a. Ono sto sam nasao je samo backup podataka, ali koliko sam razumeo, to su samo podaci koji ce se odnekud (?) pojaviti kada sledeci put budem instalirao rucno neki program i povezao telefon sa svojim google nalogom. Backup na iPhone-u je mnogo siri pojam od ovoga (ako sam ja dobro razumeo sta je ovo). Dakle na iPhone-u, kao sto znate, kada se odradi backup i posle restore, vraca se apsolutno sve, od samih programa, preko podesavanja tih programa, korisnickih podataka i tako dalje. Dakle, moje prvo pitanje je, da li je ovako nesto moguce na androidu i ako jeste, kako?

Drugo pitanje je koji bi pandam Apple-ovog iCloud-a bio na androidu. Kad kazem iCloud, mislim na sve sto on obuhvata, od imenika, preko slika, podsetnika...Da pojasnim jos malo. Kada radim na iPhone-u clean install, nakon restore-a, povezem svoj apple id i dobijam podatke sa iCloud-a, odnosno vraca mi se imenik, slike, notes...Da li se ovako nesto moze odraditi na androidu i kako?

Trece pitanje, donekle vezano za prethodno. Pretpostavljam da je odgovor na moje prethodno pitanje, koriscenje google naloga. Ako je tako, koja aplikacija na adnoridu odnosno na nalogu bi bila pandam Apple-ovom Notes-u? Dakle nesto sto bi bilo u okviru google naloga (cloud-a), a opet nesto sto se moze dakle koristiti paralelno na nalogu i telefonu, odnosno nesto sto bi omogucilo da nakon restore-a telefona, vrati sve notes-e.

Ja sam podesio google photos, preko google drive-a da mi cuva slike. To mi je kao zamena za photostream. Nasao sam neki google Keep. To je valjda nesto kao notes na iOS-u. Ne znam samo da li se na to mogu osloniti, u smislu da je pouzdano i dugotrajno resenje i da se nece nesto menjati/ukidati. Imenik se vuce direktnos a google naloga, kao i kalendar i to mi je jedini manje vise jasno i izvesno da je isto kao na iOS-u. Da li je to kako sam uradio u redi i da li postoji neko kvalitetnije, efikasnije resenje?