iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40

Thread: Monopol, da ili ne?

  1. #31
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,881
    Thanks
    2,331
    Thanked 2,155 Times in 1,226 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    Apple treba da skine blokadu jer NFC nije njegov izum. I to nema veze sa AP. O tome je polemika.
    Tačka.

  2. The Following User Says Thank You to zikicz For This Useful Post:

    niki93t (15-02-2022)

  3. #32
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    46
    Posts
    2,111
    Thanks
    144
    Thanked 760 Times in 496 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    Zbog radi cega? Nisam dobio smisleno objasnjenje.
    Slazem se apsolutno da NFC nije njihov izum, ali se taj cip konkretno nalazi u njihovom proizvodu, i oni odlucuju kako ce da se koristi. Imaju pravo na to. Isto tako pronalazac NFC ima pravo na nadoknadu od Apple-a i svih koji to koriste, ako je sve zasticeno patentnim pravima, u sta ne sumnjam.
    Daklem, zasto Apple to treba da dozvoli? Za cije babe zdravlje?
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  4. #33
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    Zbog zaštite slobodnog tržišta kad su bankarske naknade i provizije u pitanju.

    Kupio si konkretan uređaj i red je da ga poseduješ u potpunosti i da imaš punu slobodu da na SVOM uređaju koristiš usluge koje želiš onako kako ti želiš. Ako Apple hoće dodatne pare kroz Apple Pay, neka se bori sa ostalima na tržištu tako da ja poželim da koristim Apple Pay umesto rešenja svoje banke ako mi se Apple rešenje više sviđa.

    To je cela filozofija, i dostupna je na Androidu, Windowsu, a bogme dostupna je i na macOS-u, prema tome dabome.

  5. #34
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    46
    Posts
    2,111
    Thanks
    144
    Thanked 760 Times in 496 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    Eto, smislen odgovor. Ok, sve je to jako lepo, ali zasto bi proizvodjac na to pristao? Doneli su zakon i o USB-C, pa Apple i dalje fura lightning. Na kraju, i banke tu treba malo da smanje svoje provizije i sve ostalo... I tako, vrtimo se u zacaranom krugu.
    Ali podrzavam ideju slobode, jedino da ta tzv. sloboda ne postane anarhija.... Previse sloboda nikad ne valja, pravila moraju da postoje i da se postuju.
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  6. #35
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    Polako, regulacija za USB-C je još uvek sveža, ima još dosta vremena da se Apple odvali od kazne ako ne krene da poštuje pravila (nisam pročitao detalje još uvek pa ne znam šta je tačno izglasano). Što se tiče banaka i provizija, apsolutno im niko ne brani ni da povećavaju, ni da smanjuju provizije, dokle god postoje fer uslovi na tržištu, takve stvari se onda najčešće same regulišu vremenom.

    Ako Apple - u ne odgovaraju takvi uslovi, može slobodno da se povuče sa EU tržišta, baš onako kako je Facebook pripretio pre neki dan. Ipak, nešto mi se čini da ni jedni ni drugi neće to uraditi, ipak je EU najveća ekonomska unija na svetu, a to su postali delom upravo zbog toga što insistiraju na fer uslovima poslovanja i otvorenom tržištu. Da su primenjivali regulative iz SFRJ, danas bi otprilike bili na tom ekonomskom nivou, možda čak i gori od toga.

  7. #36
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    46
    Posts
    2,111
    Thanks
    144
    Thanked 760 Times in 496 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    Ta SFRJ je svidelo se to nekome ili ne, bila sjajna zemlja, i velesila u odnosu na ovo sto imamo sada. Ali to nije odgovaralo tom zapadu kome tezimo... Jbg.
    USB-C formulacija je donesena znacajno pre ove koja jos nije doneta a o kojoj polemisemo.
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  8. The Following 2 Users Say Thank You to miodrage For This Useful Post:

    Cuksi (18-02-2022),bbrks (17-02-2022)

  9. #37
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    SFRJ je bila velesila dok je dobijala kintu od spolja i dok unutrašnje uređenje (bazirano donekle na raznoraznim monopolima kojih se jedva otarasismo sredinom 2000ih) nije krenulo da pokazuje znake slabosti, što je postalo teško za ignorisanje 80ih, da bismo 90ih dobili terminalnu fazu umiranja virusa zajedno sa pacijentom. Čovek je napisao doktorat na tu temu koji vrlo lepo opisuje celokupnu problematiku, koga ne mrzi da čita, sve ima crno na belo: http://etheses.lse.ac.uk/3674/

    EU je ipak postavljena na malo zdravijim nogama, a to podrazumeva aktivno angažovanje nacionalnih regulatora na suzbijanju veštačkih monopola i predatorskog ponašanja raznoraznih privrednih društava i interesnih grupa.

  10. The Following User Says Thank You to petarpetrovic For This Useful Post:

    bbrks (17-02-2022)

  11. #38
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    Po meni EU je daleko od zdravijih nogu.
    Prvo upravljaju Nemacka (preko njih USA), Francuzi i pre izlaska Englezi. Ostali sluze kao trziste za ovo dvoje nekad troje.
    Engleska dok je bila u EU je bila glavna za sve finansije unutar EU, koliko ja znam to je funkcionisalo ovako prvo se sve konvertuje u funte pa onda u evre. Da braca Englezi koji nemaju nikakav prirodni resurs zive od necega. Sad nakon izlaska hoce da zadrze taj deo kolaca plus nece carine. To ako im puste onda su ludi skroz.
    Drugo nema ujedinjenog fronta, zadnji primer na kome se ovo moze videti je za vreme korone da li je politika vazna ili zdravlje ljudi (prvenstveno mislim na priznavanje vakcina).
    Od EU je od ovih manjih (pod tim mislim slabije razvijenih) je najbolje prosla Poljska koja je maksimalno iskoristila sve fondove i razvila se maksimalno. Cak koliko znam neko vreme su joj uskraceni fondovi da se ne razvije previse.
    Ima jos gomila stvari koje su se tokom ovih svih godina pokazali i pojavili.
    Mozda je u SFRJ bilo monopola na trzistu ali mislim da je bio daleko jaci i mocniji od EU, bar moje misljenje.

  12. #39
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    Quote Originally Posted by Cuksi View Post
    Po meni EU je daleko od zdravijih nogu.
    Prvo upravljaju Nemacka (preko njih USA), Francuzi i pre izlaska Englezi. Ostali sluze kao trziste za ovo dvoje nekad troje.
    Engleska dok je bila u EU je bila glavna za sve finansije unutar EU, koliko ja znam to je funkcionisalo ovako prvo se sve konvertuje u funte pa onda u evre. Da braca Englezi koji nemaju nikakav prirodni resurs zive od necega. Sad nakon izlaska hoce da zadrze taj deo kolaca plus nece carine. To ako im puste onda su ludi skroz.
    Drugo nema ujedinjenog fronta, zadnji primer na kome se ovo moze videti je za vreme korone da li je politika vazna ili zdravlje ljudi (prvenstveno mislim na priznavanje vakcina).
    Od EU je od ovih manjih (pod tim mislim slabije razvijenih) je najbolje prosla Poljska koja je maksimalno iskoristila sve fondove i razvila se maksimalno. Cak koliko znam neko vreme su joj uskraceni fondovi da se ne razvije previse.
    Ima jos gomila stvari koje su se tokom ovih svih godina pokazali i pojavili.
    Mozda je u SFRJ bilo monopola na trzistu ali mislim da je bio daleko jaci i mocniji od EU, bar moje misljenje.
    Tema ode tamo gde ne treba ali je i to ok

    Ja, kao neko ko je ziveo i u SFRJ i u SRJ i u SRB a sad u EU vec duze vreme, sa zavrsenim pravnim fakultetom, mogu sebi da dam pravo da kazem samo u jednoj recenici, bez ulaska u meritum stvari, da je zivot (sve sta vec ulazi u to, a svako ima svoju predstavu zivota) u EU daleko, bar 100 godina ispred zivota na balkanu, po svim merilima. Jasno da u svakom zitu ima kukolja ali kad se sve sabere i oduzme i posmatra zivot kao celina, da li iz perspektive pojedinca i njegovog mikrosveta ili pak iz ugla dobronamernog savesnog gradjanina koji se brine o svojoj drzavi, zivot u EU ima nesrazmerna preimucstva u odnosu na bilo gde drugde u svetu (ok izuzmimo Budan, Nepal i takve primere gde su vrednosti toalno drugacije od evropskih).

    SFRJ je bila vestacka , na silu formirana , tvorevina , zajednica juznih (posvadjanih) slovena i megalomanske aspiracije tadasnje vlasti u Srbiji, koja je btw jedina na balkanu imala priznati medjunarodni pravni subjektivitet, te s toga je imala i ambicije da ujedini ostale male drzavice i da od sebe stvori mini silu na balkanu....elem istorija....svako ima svoje tumacenje....

    Triggered
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  13. The Following User Says Thank You to matrix For This Useful Post:

    petarpetrovic (18-02-2022)

  14. #40
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Monopol, da ili ne?

    Bukvalno. EU kakva god da je sa svim svojim debilizmima i *****arijama kojih ima i na pretek je opet svemirski brod u odnosu na SFRJ u bilo kom periodu.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •