iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 80

Thread: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

  1. #16
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Pozivi i sms iz rominga se tretiraju kao i u Srbiji, tacnije koliko je u paketu, toliko je i kad si u romingu. Za internet je drugacije kod Telenora gde oni dozvoljavaju odredjenu kolicinu koju mozes da vidis u tabelama i linku u prvom postu ove teme.
    Za MTS je, za sad, koliko znam, bez tih FUP varijanti i moze da se koristi net koliko ga je u paketu ali sigurno se ne racuna onaj deljeni iz Box paketa.

  2. The Following User Says Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    wifininja (17-06-2021)

  3. #17
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    MTS nema FUP samo u svoji MTEL mrežama kad se uzmu MTEL roming dodaci, ako se koriste ostale mreže, primenjuje se FUP isto kao kod ostala dva operatora

  4. #18
    iSrbijaLegend wifininja's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3,603
    Thanks
    533
    Thanked 2,365 Times in 1,268 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Šta je FUP?

  5. #19
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Fair Use Policy

  6. The Following User Says Thank You to petarpetrovic For This Useful Post:

    wifininja (18-06-2021)

  7. #20
    iSrbijaLegend wifininja's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3,603
    Thanks
    533
    Thanked 2,365 Times in 1,268 Posts

    Default Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Znači.. Ako odem u BiH ili neku drugu zemlju zapadnog Balkana od 1.7 koristim normalno (min, sms, net) kao da sam u Srbiji naravno u okvirima kolilo imam čega u svom paketu.

    Onih dodatnih 100gb što delim sa nekim se računa ili ne?


    https://www.b92.net/biz/vesti/srbija...nav_id=1877071
    Last edited by wifininja; 18-06-2021 at 11:32.

  8. #21
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Quote Originally Posted by wifininja View Post
    Šta je FUP?
    Vec napisan prevod na srpski, politika primerenog korišćenja,u prvoj recenici prvog posta teme a engleski naziv je napisao @petarpetrovic.

    Takodje je napisano da se deljemi net iz boxa ne moze da koristi besplatno u romingu.

  9. #22
    iSrbijaLegend wifininja's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3,603
    Thanks
    533
    Thanked 2,365 Times in 1,268 Posts

    Default Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    @zabrljanje

    Nisam mislio na deljeni net u smislu onoga ko koristi tuđih 100gb koje mu je neko dao da deli sa njim već na onoga kome tih dodatnih 100gb i pripada. Dakle da li se njemu kada je u roming računa i tih 100gb kao deo paketa koje može koristiti dok je u romingu?

  10. #23
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Ne može, tih 100 GB je samo za domaći saobraćaj.

    Nisam detaljno pročitao tekst sporazuma sa RATELovog sajta ali onako na prvi pogled mi deluje da su iskopirali EU RLAH regulativu. Po toj regulativi svaki operator je dužan da ti omogući isti broj poziva i SMSova koje imaš u domaćoj mreži, a za Net postoji formula kako se računa kvota koja ti je dodeljena za roaming i obično je manja od broja GB koje imaš u paketu.

    Kako je regulativom predviđeno da se veleprodajne cene data saobraćaja između operatora smanjuju svakog 1. januara do 2027. godine, očekujem da se kvote za data roaming povećavaju svake godine baš onako kako se to dešava u EU.

    Takođe, po EU regulativi operator uopšte nije dužan da omogući bilo kakav roaming u paketima ako je veleprodajna cena po GBu veća od domaće cene (kupi karticu u Estoniji npr pa skokni do recimo Nemačke, vrlo ćeš neprijatno da se iznenadiš), ne znam da li će biti isto i za ZB.

    Još jedna bitna stvar je da operator i dalje ima diskreciono pravo da ponudi posebne pakete za određene zemlje i operatore, što je upravo ono što MTS radi sa svojim MTEL dodacima. Ako ga kupiš, imaš sve neograničeno u MTEL mrežama u BiH i CG, ali ako se prebaciš recimo na HT Eronet, prelaziš automatski na standardan FUP i dobićeš samo onoliko data saobraćaja koliko su dužni po sporazumu da ti daju i ni kilobajt preko toga.

  11. #24
    iSrbijaLegend wifininja's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3,603
    Thanks
    533
    Thanked 2,365 Times in 1,268 Posts

    Default Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    A šta je npr sa aplikacijama (YouTube, Viber, FB, Whatsapp, instagram i sl) za koje imam neograničen net u okviru paketa? Da li to važi i kada sam u romingu?
    Last edited by wifininja; 18-06-2021 at 12:56.

  12. #25
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Ne važi

  13. #26
    iSrbijaHero nixysx's Avatar
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Крушевац
    Posts
    1,254
    Thanks
    776
    Thanked 452 Times in 232 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Al su zakomplikovali sve ovo... Ja standardno u pekatu imam 15GB i dodatnih 100GB za sebe u mtsu. Kontam da ću van Srbije moći da koristim određeni broj od ovih 15GB, da će to nekako podeliti. Ipak, izgleda da ne funkcioniše baš kao u EU. Za EU čuvam svoju češku karticu na kojoj za 1.1€ aktiviram internet za društevene mreže, chat servise i medije (netflix, hbo, deezer, spotify)... I to je neograničeno i mogu da koristim svuda u Evropi, zato i čuvam tu karticu kad putujem po Evropi. Dok mi nećemo moći ni da koristimo naše domaće servise, internet pitaj Boga. Najbolje ćemo saznati kad odemo pa kad nas u*jebu pa kupimo lokalnu sim karticu


    Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

  14. #27
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Šema i nije zamišljena tako da trošiš stotine GB u romingu već je namenjena za ljude koji povremeno putuju po drugim zemljama da mogu da imaju neku normalnu količinu Neta za uobičajeno korišćenje. Koliko vidim, iskopirana je EU regulativa u svakom zarezu, tako da će kvote za data saobraćaj da se povećavaju iz godine u godinu do tamo negde 2026 kako se veleprodajne cene budu smanjivale. Izgleda se niko ne seća koliko su bile bedne kvote za EU roming kad je sve krenulo pre 4 godine.

    Po toj regulativi je operatorima ostavljena diskreciona mogućnost da naprave posebne pakete za roaming, što tvoj češki operator očigledno i radi. Niko ne brani ni našima da urade to isto za region ZBa i ne bi me čudilo da izbace posebne ponbude kad regulacija stupi na snagu.

  15. #28
    iSrbijaHero nixysx's Avatar
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Крушевац
    Posts
    1,254
    Thanks
    776
    Thanked 452 Times in 232 Posts

    Default Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Pa ovi paketi su za Češku ali piše da su dostupni i u EU i rade bez problema. Postoji paket sa neograničenim internetom u Češkoj za 23€, 31€ i i 45€, razlika je samo u brzinama. 2mbps pa 10 i neograničeno i za sve njih piše da važe u EU, sad da li ima ograničenje ne znam.
    Sad sam proverio iz ovog paketa od 31€, 64GB mogu da iskoristim u EU, što je svakako super i isplativo. Sećam se da sam u nemačkoj 5GB plaćao po 20€.

    Sorry za off.
    Btw, sad mi je stigla sms poruka da je mts u omorika 2 paket dodao 200mtel minuta i to je to, internet se ne spominje. Ovo kreće da važi od 10. 6. Sigurno polako rade za sve, videćemo...


    Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
    Last edited by nixysx; 21-06-2021 at 16:21.

  16. #29
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Pisano je već u temi za MTEL minute u CG i BiH, to nema veze sa ukidanjem naplate rominga

  17. #30
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana

    Nema dodirne tacke, u pravu si
    Ljudi brkaju to.
    Internet iz box-a sigurno ne moze da se koristi a MTS dopusta ukupnu kolicinu neta iza paketa da se koristi i u ovom tipu rominga. Telenor ogranicava na odredjeno deo, VIP nemam pojma. Lepo si napisao da je zamisljeno da ljudi imaju dostupnu neku razumnu kolicinu neta kad putuju a ne da vise na svim mogucim medijskim servisima.
    Mozemo i da razmisljamo da je ovo korak napred posto do smo do sad bili na igrarijama sa kupovinom pripaid kartica u zemlji u koju putujemo ili vec neke zemlje EU, trazeci nacin kako da ih dopunjavamo (Bonbon recimo).
    Kome se ne svidja, moze za 1000 dinarada uplati sve neograniceno na mtel mrezi za CG i BiH na deset dana ili 1500, mislim da je toliko, za mesec dana.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •