iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49

Thread: LTE, 4G diskusija i opste informacije

  1. #31
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    420
    Thanks
    554
    Thanked 101 Times in 59 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Jel Volte može samo na postpaid?

  2. #32
    iModerator bbrks's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    11,851
    Thanks
    2,158
    Thanked 4,039 Times in 2,553 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Ja upalih VolTe i ono kao aktivirano, bez da sam ikog pitao

  3. #33
    iSrbijaHero Baraba's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Beograd
    Posts
    784
    Thanks
    605
    Thanked 326 Times in 187 Posts

    Default LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Mora i druga strana imati VoLTE aktivnu uslugu koliko znam. Džabe zvati fiksni i brojeve koji nemaju aktivan VoLTE.
    Piše u toku poziva LTE, ne prebacuje na 3G. Ali kvalitet razgovora (meni je malo glasniji) mora isto sa druge strane biti VoLTE.
    Last edited by Baraba; 22-02-2021 at 17:04.

  4. #34
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije



    Ovo mi napisaše danas - za nas na "sirotinjskim" paketima nema VoLTE - a.

    Ovakva veštačka segmentacija kod mobilnih operatora mi nikad neće biti jasna. Uložiš tolike stotine hiljada EUR u opremu i infrastrukturu u core mrežu i onda još toliko u inženjer sate da sve to istestiraš da radi kako treba i umesto da gledaš da što više stimulišeš klijente da pređu na VoLTE, ti ih veštački isečeš i uslovljavaš ih da uzmu skuplje pakete da bi mogli da koriste nešto što ti samo rasterećuje "legacy" mrežu i samim tim ti je u interesu da krene što masovnije da se koristi što ranije.

    Ali zanimljivo barem više ne pominju konkretne uređaje koji ti "trebaju" nego uključuju VoLTE na keca ako si na odgovarajućem paketu, znači ipak može bez zvaničnog Apple odobrenja da se koristi VoLTE, kao što sam i pretpostavio. Mogli smo i do sad da živimo bez njihovog blagoslova kroz Carrier Update, moći ćemo i od sada, samo da se otvorimo za skuplje pakete

  5. #35
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,881
    Thanks
    2,331
    Thanked 2,155 Times in 1,226 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Ne znam da li telekom jos naplacuje uslugu 4G,100-njak dinara mesecno. Vrv ce i ovo.

  6. #36
    iSrbijaHero
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,037
    Thanks
    437
    Thanked 451 Times in 235 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Evo da javim svoje utiske sa voLTE. Dakle kao sto ste videli, juce sam im se obratio preko Twitter-a i bez problema su mi aktivirali uslugu. Posle toga morao sam da je i rucno aktiviram u podesavanjima. U prvi mah nisam znao kao da proverim da li je aktivirana. Onda sam citao po netu i shvatio. Sve telefonije od postanka mobilnog pa do voLTE su isle preko one prve stare GSM tehnologije, koja je bila podrzaa do 3G mreze. Pojavom 4G mreze, prvi put je ukinuta ta GSM tehnologija pa su telefoni i mreze morali da se za svaki poziv "downgrade-uju" na 3G mrezu da bi "uhvatili" 3G odnosno GSM. Onda se neko setio da kada vec 4G podrzava samo data tehnologiju moze to da iskoristi za unapredjenje kvaliteta razgovora i izbegne stalno prebacivanje na 3G mrezu, sto je dovodilo do onih cuvenih situacija da je telefon nedostupan u trenutku kada vas neko pozove kada koristite data i tako dalje i izmislio je voLTE. Dakle to je po prvi put prakticno ip telefonija, a ne vise GSM i po prvi put od postanka mobilne telefonije desio se kvalitativni pomak na polju kvaliteta razgovora. Dakle standard na kome funkcionisu viber i ostali slicni programi. E sad, kako proveriti da li je voLTE aktiviran. Jednostavno. Kada nekoga zovete, ranije vam je telefon uvek sa 4G mreze prebacivao na 3G, upravo zato da bi se uspostavio telefonski poziv. Sada se vise ne prebacuje nego ostaje na 4G mrezi. Drugi pokazatelj je brzina uspostavljanaj veze. Ranije je to kao sto svi znamo trajalo 5-6 sekundi. Sada je trenutno. Dakle cim pritisnete zvanje, odmah zvoni telefon. I trece naravno ono najbitnije, kvalitet razgovora. Moram da priznam da sam mislio da ce to biti nesto efemerno i pitao sam se da li cu uopste primetiti razliku. Medjutim razlika i te kako postoji i za mene je ogromna. Kvalitet je mnogo bolji, nema vise onog karakteristicnog "suskanja" i "digitalizovanja" glasa preko mobilnog, nego je glas, cist, glasan, jasan, bas je ogromna razlika, bar za mene. I ono sto ne mogu bas da objasnim, ali je tako, je da i kada zovem ljude koji nemaju voLTE ja ih iz nekog razloga cujem znajano bolje. Ne dobro kao ove koji imaju voLTE ali bolje nego ranije i to osetno. Dakle sve u svemu, po meni ovo je mnogo dobra stvar i jedna od najprimetnijih od kada koristim mobilni telefon, a to je vec vise od 20 godina. Svima toplo savetujem da aktiviraju uslugu.

  7. #37
    iSrbijaHero Baraba's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Beograd
    Posts
    784
    Thanks
    605
    Thanked 326 Times in 187 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Ne možeš imati bolji kvalitet razgovora ako i druga strana ne podržava VoLTE, piše 4G u toku veze jer ne prebacuje više na 3G, ali VoLTE poziv ne radi, možeš pozvati i fiksni pisaće ti 4G a to ne znači da koristiš VoLTE, druga strana mora takode imati podržan uređaj sa VoLTE i aktiviranu uslugu na mreži, što je na žalost trenutno mizeran broj korisnika.

  8. #38
    iSrbijaHero
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,037
    Thanks
    437
    Thanked 451 Times in 235 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Pa i ja sam tako mislio, ali posto sam juce zvao par ljudi, meni se cini da je kvalitet bolji. Kako, zasto, ne znam, ali sam prilicno siguran da je bolji. Opet nije da nema logike. Jer ako ja zovem pre voLTE, ili cak i obicne 4G mreze. Ako 4G mreza podrzava samo data transfer. Kako ja onda uspostavljam vezu sa nekim ko nema volte ili cak ni 4G (zvao sam i takve)? Dakle mora da se negde u mrezi izvesi neka konverzija ili tako nesto. Mozda pri toj konverziji se dobija neki bolji kvalitet.

  9. #39
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Njemu svakako svaki poziv sada ide kroz packet - switched 4G umesto kao do sada kroz GSM mrežu i ako ništa drugo, bar više ne mora da razmišlja o tome da li će da bude nedostupan jer telefon ne stiže dovoljno brzo da se downgraduje na 3G. Ruku na srce to se dešava značajno ređe nego kad je 4G krenuo kod nas ali se ipak desi s vremena na vreme i dan danas i ume da bude nezgodno...

    Sve u svemu vredi imati VoLTE aktivan samo zbog toga, ako ga ima i druga strana, to je samo dodatni bonus.

  10. #40
    iPhoneBigFan deni_ns88's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Novi Sad
    Posts
    279
    Thanks
    197
    Thanked 285 Times in 110 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Vip jos nista, jel?

  11. #41
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member Sandi's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Imam svoj mali svet i oko njega kineski zid
    Posts
    3,361
    Thanks
    373
    Thanked 730 Times in 579 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Je l’ mts resio voLTE za iOS 14? Ja aktivirao pre nekoliko meseci i slucajno izvalim da sam nedostupan, pa sam zvao da ugase. Tad mi rekose da iz nekog razloga ne radi na 14...


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    MacBook Air 11"

  12. #42
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,881
    Thanks
    2,331
    Thanked 2,155 Times in 1,226 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Samo postpaid kod mts? Prepaid ne moze na esim?

  13. #43
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Moze samo postpaid ugovor.

  14. #44
    iSrbijaHero Baraba's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Beograd
    Posts
    784
    Thanks
    605
    Thanked 326 Times in 187 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Radi li MTS na iPhone ili ne?
    Telenor VoLTE na iP radi bez greške.

  15. #45
    iSrbijaHero nixysx's Avatar
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Крушевац
    Posts
    1,254
    Thanks
    776
    Thanked 452 Times in 232 Posts

    Default Re: LTE, 4G diskusija i opste informacije

    Još uvek ne, ovo je njihov odgovor od pre dva meseca


    Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

  16. The Following User Says Thank You to nixysx For This Useful Post:

    Baraba (02-03-2021)

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •