iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Apple TV 4K + Dolby Atmos

  1. #1
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Pozdrav drustvo,

    nije bila tema, pa reko' da postavim novu. Mnoge ce ovo da zanima pa hajde da pocnem.

    Obzirom da od ATV 4 vise nema digital out (za zvuk), nego sve ide preko HDMI, zapitao sam se kako je najbolje resiti pitanje zvuka, za sve one koji se ne zadovoljavaju zvucnicima sa TV uredjaja, posto su oni u 98% ....... hajde da kazemo nisu sposobni da prenesu 3D sound pa niti 5.1 za popunu uzivanciju u gledanju filmova.

    Na scenu mora da nastupi ili Soundbar ili AV Reciever sa propratnim zvucnica (sto ih je vise, to je bolje za zvuk ali ne i za ugodnost...zice, stalci itd).

    Sad me zanimaju Vasa iskustva sa time, posto ja imam od nedavno ATV 4K i moj stari 5.1 Receiver, zelim da kupim novi 4K TV Panasonic OLED 4K 55" i pride naravno da imam zvuk u najnovijem Dolby Atmos surround sistemu (nista drugo nego jos 2 ili 4 speakers iznad glave na plafonu). To moze da imitira i neki dobar Soundbar. Pa ko ne zeli da busi plafon i da mu zice idu unaokolo po sobi nije lose resenje.

    Sad ono sto mi stvara veliku dilemu je sledeci "problem":

    postoje samo dva resenja na tu temu i ne znam koje je bolje:
    1. 1. Zvuk (a i slika ujedno) putem HDMI 2.0 ili 2.1 iz APTV 4K direkt prvo u TV (Dolby Atmos kompatibilan) pa iz TV-a putem eACR u AV Receiver gde se zvuk dalje reprodukuje na zvucnike.
    2. 2. Zvuk (a i slika ujedno) iz APTV 4K direkt prvo u Soundbar/Receiver pa iz njega opet preko HDMI u TV.



    - Prvo resenje me buni jer se postavlja pitanje da li TV zaista moze da uradi pass through signala Dolby Atmos u Receiver?
    - Drugo resenje me vise zabrinjava, jer se postavlja pitanje kvaliteta pass through signala iz Soundbar/Receiver ka TV-u, mislim na 4K UHD HDR10 Dolby Vision signal. Kakva ce slika na kraju da ispadne na TV kad ide od ATV preko receiver-a pa u TV?


    Da li ima neko iskustva sa ovime?

    Hvala na savetima i na konstruktivnom dialogu ovde na forumu. Verujem da ce ovo pomoci sad ili u bliskoj buducnosti svima koji polazu na kvalitet zvuka i slike.

    Srdacan pozdrav!
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  2. #2
    iModerator kylle's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Krusevac
    Posts
    3,334
    Thanks
    1,646
    Thanked 1,623 Times in 1,003 Posts

    Default Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Moje misljnje da taj kvalitet koji mislis da “gubis” na Pass trough opciji je toliko minimalan i zanemealjiv da je takoreci nemoguce ni skontati dok nemas opremu za Dolby Atmos toliko kvalitetnu da mozes prepoznati.

    Ja sam sa druge strane o pravom 4K kvalitetu skontao tek razliku kada sam poceo da gledam serije gde je epizoda 30-40GB od sat vremena a film prosek 50GB.

    Cak i tad ako uporedis isti film na vrhunskom BRrip-u i gore napomenuti razlika je toliko minimalna da je jako tesko primetiti.

    Preporucujem opciju dva, ja je koristim, Apple TV 4K povezan najkvalitetnijim 4K HDMI koji je bio pre godinu dana na Amazonu sa LG 4K TV-om, gde je TV povezan digitalnom optikom sa Soundbar-om + Sub-om.

    Probas sam, testiras, ako osetis ogromnu razliku, mrnjas jedno po jedno, HDMI kabli, digitalni kabli, soundbar i sl. dok ne nadjes ono sto ti odgovara.

    Moje misljenje opcija kako sam ti naveo, uzivaj i zaboravi da je vredno glavobolje cimanja od par meseci cimanja gde je ishod mozda 5% kvalitetnijeg zvuka.

    No svakako znas sta zelis, moja je preporuka ovo.

    Ali suma sumaru dostici pun ugodjaj 4K kvaliteta mnogo kvalitetnog hardwera je potrebno koji moze to da isprati da bi se to iskoristilo i prenelo ka nama da bi to bilo kako valja u maximalnom kvalitetu.
    Last edited by kylle; 14-09-2020 at 21:52.

  3. The Following User Says Thank You to kylle For This Useful Post:

    matrix (14-09-2020)

  4. #3
    iModerator bbrks's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    11,851
    Thanks
    2,158
    Thanked 4,039 Times in 2,553 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Dugo godina sam se bavio AV receivrima i raznim setupovima oko kombinacija zvucnika. Bese to jako lepo vreme i gomila potrosenih novaca.
    Danas jurim samo pristojan soundbar....koji ce podrzati sve najnovije sound modove.
    Moj ti je savet, a cenim da ti nece biti problem. Batali sve zvucnike i sta god jos ide sa tim (pod uslovom da nece da bacis gomilu para na neki setup kao sto je Meridian bezicni saround system) da jednostavno potrosis malo vise na jedan soundbar kao sto je :
    https://en-us.sennheiser.com/ambeo-soundbar
    Last edited by bbrks; 14-09-2020 at 23:56.

  5. The Following User Says Thank You to bbrks For This Useful Post:

    matrix (15-09-2020)

  6. #4
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Iskreno ja planiram sebi da uzmem yamaha A / V resiver. On ima podrsku za bezicne zvucnike takodje ima opciju da pomocu mikrofona napravi precizan raspored zvucnika u prostoriji u zavisnost od mesta sedenja. A ove bezicne zvucnike sam planirao za one sto idu iza, tako da nemam kablove preko sobe.
    A sto se tice redosleda kako povezati sta da li prvo u tv ili u A / V resiver, po onome sto sam citao po netu kazu da je bolje prvo hdmi kabal u risiver pa u tv. Posto ovako rasteretis procesor na tvu i on se manje greje, posto ima manje da obradjuje. A gubitka na nekom kvalitetnijem i novijem resiveru ne bi smelo da bude ili kao sto rece @kylle toliko je malo da je zanemarljivo.

  7. #5
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    I ja sam gledao Yamaha ali Soundbar sa dva wireless rear speakrs. Po meni jos i najbolje resenje, jer zaista sam skeptik u vezi zvuka koji dolazi iza tebe...btw. ako imas receiver a hoces dolby Atmos, moras da imas bar 2 zvucnika na plafonu , idealno 4...tako da plafon mora da se busi...jedino mi je to argument za Soundbar. Naravno bolje je da ijmas zvucnike oko sebe a ne da nekom tehnologijom to imitiraju...inace u svakom bioskopu bi bio samo jedan zvucnik ispred platna i to bi bilo to
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  8. #6
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    ovo je def ubica! Ali nisam planirao bas 2500 hinzublättern mislim da ima malo pogodnija varijanta sa Yamaha Soundbar koji kosta tu oko 1300€ mozda i jeftinije....tacan model ne znam sad na pamet....
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  9. #7
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Ovo nisam znao za plafon za dolby Atmos.
    Ja cekam da se pojavi u EU ovaj novi yamaha resiver sto ima hdmi 2.1 posto vec imam na tvu pa da sparim Preko toga mogu da proguram sve sto treba

  10. #8
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Da to je tacno! I ja gledam samo sa tom tehnologijom HDMI 2.1 i HDCP 2.3 (moze i 2.2). Taj novi HDMI 2.1 ima toliki opseg propustljivosti da moze opusteno da tera HD sound na 19 kanala. Ili to ili da ima eARC (Enhanced Audio Return Channel).
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  11. #9
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Bitno je da ima eARC zbog sinhronizacije slike i zvuka kroz jedan hdmi kabal. Bar sam ja to tako razumeo.
    A hdmi 2.1 jedan ti je bitan da bi mogao da gura 4k 120 hz ili 8k 60hz, i ostale dodatke HDR10, dolby atmos zvuk i sve to u isto vreme Opcija sa hdmi 2.1 je po meni dugovecnije resenje. Samo sto ih nema jos uvek kod nas na traizstu. Kasnili su sa objavljivanjem uredjaja svi zbog korone

  12. #10
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Apple TV 4K + Dolby Atmos

    eARC je isti HDMI samo sto sprovodi zvuk dalje u AV Receiver iz TV-a.
    Naravno najbolja varijanta je imati i na Soundbar i na TV HDMI 2.1 i resen problem. Ja cekam da izadje Panasonic tx-55 hz980 OLED 4K koji ima 2.1 protokol. Sad u oktobru dolazi na DE trziste.

    https://displaydaily.com/article/pre...-the-new-hz980

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by matrix; 15-09-2020 at 16:09.
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  13. #11
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Ja sam uzeo u martu ove godine LG C9 i mogu ti reci da sam bas zadovoljan. Ima i HDMI 2.1 i eARC samo mi A / V nedostaje

  14. #12
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Resio sam stvar pa evo mojih utisaka za one koji se razmisljaju da urade istu stvar:

    Kupio sam sve nove komponente i povezao.

    Teufel Ultima 40 Dolby Atmos 5.1.2 Surround Set sa Denon Receiver AVR-X1600H i TV je od LG OELD 55 CX9 Ultra HD 4K sa svim mogucim trenutno na trzistu dostupnim kodecima za sliku i zvuk i naravno sa HDMI ulazom 2.1!!!

    https://www.lg.com/de/tv/lg-oled55cx9la

    POvezano je na sledeci nacin sve ovo:

    Apple TV 4K je glavna jedinica sa koje pustam maltane sve, od filmova i preko App gledam nemacke TV kanale (drzavne); odatle preko HDMI High Speed kabla direkt u Denon Receiver, koji ovaj signal obradjuje i video salje dalje preko HDMI Out eARC HDCP 2.3 preko jos jednog High Speed HDMI kabla na TV ulaz (2.1 eARC). Dakle slika se obradjuje na TV-u dok zvuk ostaje na Receiveru i salje na svih 8 zvucnika.

    Radi zaista savrseno sve kad se streamuje sa npr Netflix ili iTunes, posto samo oni imaju trenutno Dolby Atmos sa HDR10 ili Dolby Vison. Slika je na OLED ekranu od 55" (139cm) neprikosnovena.

    U slucaju da streamujem direkt iz aplikacije sa TV-a , zvuk ide nazad preko istog HDMI kabla u receiver (otuda ono eARC- ide u oba pravca signal),

    Samo cu mislim kasnije malo Dolby Atmos zvucnike ipak da okacim na plafon. Ova reflexija je ok i lepo se cuje , pravi 3D zvuk, ali mislim da je bolje kad su fizicki iznad slusaoca...
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  15. The Following 2 Users Say Thank You to matrix For This Useful Post:

    nenadjow (27-09-2020),rmilanovic (27-09-2020)

  16. #13
    iSrbijaHero roki's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Belgrade
    Posts
    586
    Thanks
    151
    Thanked 149 Times in 75 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Vidi da nema nekih velikih aktivnosti ovde

    Ja uzeo dva HomePod-a danas, sad cu i Apple TV 4k, pa da vidimo kako sve to radi

  17. #14
    iSrbijaHero roki's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Belgrade
    Posts
    586
    Thanks
    151
    Thanked 149 Times in 75 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Quote Originally Posted by roki View Post
    Vidi da nema nekih velikih aktivnosti ovde

    Ja uzeo dva HomePod-a danas, sad cu i Apple TV 4k, pa da vidimo kako sve to radi
    Apple Music nikao nece u Dolby Atmosu da se reprodukuju na HomePod-ovima..

    Ja nisam imao account, pokusao sa telefona od devojke. Na kraju se ulogovao sa svog telefona na njen nalog i opet nece.

    Hoces Lossless, ali Dolby Atmos nece. Radi na AirPods Pro, ali na HomePods nece...

  18. #15
    iModerator kylle's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Krusevac
    Posts
    3,334
    Thanks
    1,646
    Thanked 1,623 Times in 1,003 Posts

    Default Re: Apple TV 4K + Dolby Atmos

    Koliko citam Home Pods mora biti update-ovan na poslednjem softveru 15.1. tek tada dobijas opciju Dolby Atmos-a.

    Proveri to pa javi..

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •