iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 13 of 25 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 181 to 195 of 373

Thread: Apple Watch u Srbiji

  1. #181
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Ah, kako je užasna ta Srbija, hoće da naplati carinu i PDV na uvoz robe... možeš ti da raspakuješ sat koliko god hoćeš, onog momenta kad ti mađarski carinik udari pečat na formular, tog trenutka naši već znaju šta da "sačekaju" na granici, nebitno na stanje celofana. Prelazim granicu na Horgošu nekoliko puta godišnje i svojim očima sam u par navrata prisustvovao scenama pametnjakovića koji bi da raspakuju "polovan" uređaj i da uredno izvrše povraćaj PDVa. Hoće to tako, a i carinici su generalno veverice i lako ih je preveslati.

    Dobronameran savet svima koji bi da rade export import iz Segedina - ili uredno prijavite carini ako već radite povraćaj AFA (nebitno da li je Global Blue obrazac ili mađarski "državni") ili raspakujte uređaj da bude polovan a AFA ostavite Mađarskoj. Sve osim toga je solidan rizik i nije vredan cimanja.

  2. #182
    iSrbijaHero sone888's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Beograd
    Age
    35
    Posts
    589
    Thanks
    2,010
    Thanked 364 Times in 217 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Ja samo kazem da se u tom slucaju ne isplati ici gore po sat ili telefon..a sto se tice carine ko kako prodje, dosta puta sam se vracao iz Beca i odande imao papire za povrat pdv-a koje sam overavao kod madjara kao izlazne drzave EU i nasi me nisu dirali niti pitali za robu..verovatno kako na koga naletis..kad bi svakome naplatili carinu i pdv gde bi nam kraj bio (nisam ironican) ali tu prvobitno mislim na poslovni uvoz bilo koje robe a ne na jedan telefon ili sat za privatnu upotrebu..


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  3. The Following User Says Thank You to sone888 For This Useful Post:

    Baraba (18-10-2021)

  4. #183
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    To je bilo tako do skoro, međutim, otkako je Horgoš i generalno jugoistočni deo eksterne granice EU postao skoro pa glavna migrantska ruta, situacija se promenila i to drastično u prethodnih par godina. Kontrole su mnogo veće (naročito ko ulazi kolima u zemlju) a izgleda su se naši uvezali sa Mađarima što se carine tiče i praktično automatski dobijaju "notifikacije" kad neko uđe u proceduru povrata PDVa na mađarskoj strani.

    S druge strane, tu postoji onaj drugi deo priče da veliki preprodavci sa KPa imaju dil sa našom carinom koja za određenu količinu evropskih novčanica "slučajno" zaobiđe da iskontroliše određene automobile, a plus ko dolazi od spolja avionom, aerodromska carina na našim aerodromima još uvek nije uvezana sa EU sistemima tako da je i tu "protok" prilično bezbolan (još uvek). Upravo to je razlog zašto recimo carina na niškom aerodromu trkeljiše praktično svakoga, pa čak i nas sa minimalnom količinom prtljaga i tu je tek cirkus koji viđam svaki put kad se preko tog prelaza vraćam kući, skoro uvek ispadne neka scena i svađa. Sećam se izvesnog Leskovčanina koji je pre 2 godine pokušao da iPhone 11 Pro uveze kao "polovan" na letu iz Beča, a telefon je pušten u prodaju fazon 15ak dana pre toga.

    Generalno, carinici su pod dosta velikim pritiskom bili primorani da se dovedu u red i daleko su ozbiljniji sada, izgleda da redovno čitaju vesti šta novo izlazi od hardvera :-) i generalno ih je mnogo teže "preveslati" nego do pre 5 - 10 godina.

    E sad, ko uvozi robu kao pravno lice, situacija je naravno bitno drugačija i "čistija".

  5. #184
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    47
    Posts
    2,114
    Thanks
    145
    Thanked 764 Times in 499 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Dajte ljudi, pa stotine njih zivi od sverca razne robe preko granice, televizori, telefoni, i sve drugo. Postoje ekipe ljudi koje rade samo prevoz, nije bitno sta se prenosi (ne moze bas droga i oruzje) i postoji standardna tarifa. Pa zato i prave povremene racije. A inace je Braco stavio sapu na sve to, pa su zato povremene kontrole gde uvek neko padne.
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  6. The Following User Says Thank You to miodrage For This Useful Post:

    s a l e (17-10-2021)

  7. #185
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    To sve stoji, ali kažem, to je sve u dogovoru i dilu sa našom carinom jer je nemoguće da toliko ogromna količina najrazličitije robe (tehnika, hrana, odeća, praktično sve osim kontrolisanih supstanci) ulazi svakodnevno u zemlju i da baš niko od nadležnih ne zna za to.

    Da samo turisti švercuju telefone i satove za ličnu upotrebu mi problem ne bismo ni imali... a ne bismo ni imali toliko jeftin hardver na KPu, if you know what I mean.

  8. #186
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    47
    Posts
    2,114
    Thanks
    145
    Thanked 764 Times in 499 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Apsolutno si sve u pravu. Nazalost, preziveti se mora, i ljudi se snalaze na svakakve nacine. Moj kum je godinama ziveo od televizora, bilo je da proda i po 20-30 komada nedeljno. A sada uziva u Kanadi
    Meni licno taj sverc-komerc ne smeta, jer dobijam mogucnost da za manje novaca dobijem ono sto zelim. Ok, nekih stvari se svesno odricem tipa legalna garancija i sl. ali dok god je ovo ovakva banana drzava gde je garancija najobicnije parce papira sa kojim mozes da se obrises nakon velike nuzde, ljude necemo naterati da kupuju legalno. Tek kada bi neki prodavac snosio teske sankcije, i da se proces na sudu ne odugovlaci, nego da se resava sve unutar 2-3 dana, ljudi bi shvatili sta je dobrobit legalnog.
    Sa druge strane, i cene koje domaci lihvari namecu su bezobrazne. Apsolutno ne pije vodu da je isti proizvod u Madjarskoj jeftiniji, a njihov PDV je 27% naspram nasih 20%. I ako se svako vodi maksimom sa pocetka mog izlaganja, da za manje novaca dobijem vise, dolazimo do jedinog moguceg zakljucka - necu da kupujem po ovim uslovima. Za svoje pare, imam prava da zahtevam sta hocu i kako hocu.
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  9. The Following User Says Thank You to miodrage For This Useful Post:

    3gs (19-10-2021)

  10. #187
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Meni smeta šverc komerc iz prostog razloga što plaćam sve žive dažbine već skoro 10 godina i ne sviđa mi se da postoje skupine "povlašćenih" koji izbegavaju svoje obaveze u dilu sa državom, ali kao što rekoh, to da neko ode turistički i usput kupi sebi telefon ili ručni sat i prošvercuje ga još i mogu nekako da razumem jer to ne oštećuje državu previše (mada nije lepo, jbg). Inače, samo je pitanje vremena kada će takvi da budu raskrinkani, kad tad moraćemo da se dovedemo u red i po tom pitanju. Juče su to bili lažni preduzetnici, danas su to frilenseri, sutra će to biti šverceri, stanodavci i razne druge "privredne grane".

    Što se garancije tiče, ne znam za ostale proizvođače, ali pre 6 meseci sam spazio mrtav piksel na iPad Pro 12.9" 2020 mašini, i kako je ista kupljena u iStyle-u prošle godine potpuno legalno, samo sam zakazao termin, odneo uređaj na dijagnostiku, u roku od sat vremena sam dobio mejlom povratnu informaciju da je odobrena zamena celog uređaja, za 15 dana stigao novi, sve pet. Malo su mi nejasni ljudi koji odrade povraćaj EU PDVa a onda godinama plaćaju AC+ pošto sam prilično siguran da doplata za dužu garanciju ima smisla do neke mere, ali doplaćivati AC+ iz meseca u mesec godinama i godinama teško da se dugoročno isplati, jedino što može da se trošak razvuče na mesečne uplate umesto da se istovari džak para odjednom, pa kako je kome zgodnije

  11. #188
    iSrbijaHero Zivansi's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Loznica
    Age
    36
    Posts
    981
    Thanks
    2,827
    Thanked 1,774 Times in 636 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Svi mi placamo sve zive dazbine, neko vise, neko manje. Otkako je sveta i veka, radi se svercovanje, negde vise, negde manje. Na pogranicnim teritorijama je to strasano koliko se svercuje (pricam iz izskustva, jer zivim na takvoj teritoriji).Svercuje se sve zivo, stoka, lekovi, tehnika.... Ne vidim zasto bi nekome smetalo da plati uredjaj znatno manje na takav nacin, nego na "legalan". Jos ako pricamo i Apple uredjajima, gde imas godinu dana garancije, bilo gde... Slazem se, da je nije dobro za drzavu, to stoji. Ali siguran sam da 90% nas sigurno nece otrcati kod carinika i reci " Ej, ja imam nesto, na sta mora da se plati carina!" Sigurno. Evo ti primer, drugar gledao kod nas da kupi gume za auto, kod nas jedna guma kosta 18.000 din, u Bih, na 5 km od nas, ista guma, sa povratom pdv-a izadje 87km (oko 45 Eura, zaokruzi 50). Logicno, kupice tamo, ali ce kupiti po jednu gumu, da ne bi placao porez na vecu cifru. Dakle, za svaku gumu dobije fiskalni, za svaku vrati pdv i jos dobije besplatno montiranje istih kod nas Takodje i za gorivo, zasto bih kod nas na Nis-u placao 176 din po litri, kada mogu u Bih za manje od 130 din, na istoj pumpi.

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Zivansi For This Useful Post:

    aw_snap (17-10-2021),drjackyll (18-10-2021),mospre (17-10-2021),sone888 (18-10-2021)

  13. #189
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Subotica
    Posts
    332
    Thanks
    344
    Thanked 167 Times in 117 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Quote Originally Posted by petarpetrovic View Post
    Malo su mi nejasni ljudi koji odrade povraćaj EU PDVa a onda godinama plaćaju AC+ pošto sam prilično siguran da doplata za dužu garanciju ima smisla do neke mere, ali doplaćivati AC+ iz meseca u mesec godinama i godinama teško da se dugoročno isplati, jedino što može da se trošak razvuče na mesečne uplate umesto da se istovari džak para odjednom, pa kako je kome zgodnije
    Ako apple garancija pokriva razbijen displej, staklo na poleđitini telefona, uređaj koji je upao u vodu i ne radi, pregazio ga kamion .....
    onda ni ja ne shvatam te ljude

  14. #190
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Quote Originally Posted by Zivansi View Post
    Ali siguran sam da 90% nas sigurno nece otrcati kod carinika i reci " Ej, ja imam nesto, na sta mora da se plati carina!" Sigurno. Evo ti primer, drugar gledao kod nas da kupi gume za auto, kod nas jedna guma kosta 18.000 din, u Bih, na 5 km od nas, ista guma, sa povratom pdv-a izadje 87km (oko 45 Eura, zaokruzi 50). Logicno, kupice tamo, ali ce kupiti po jednu gumu, da ne bi placao porez na vecu cifru. Dakle, za svaku gumu dobije fiskalni, za svaku vrati pdv i jos dobije besplatno montiranje istih kod nas Takodje i za gorivo, zasto bih kod nas na Nis-u placao 176 din po litri, kada mogu u Bih za manje od 130 din, na istoj pumpi.
    Narafski, zato carina i kreće sve više da trkeljiše ljude koji se vraćaju u državu, baš zbog toga što niko ništa ne prijavljuje. Što se guma tiče, sve to stoji, e sad pitanje je da li se isplati ići 4 puta u BiH i donositi po jednu gumu jer tu onda košta i gorivo i još svašta nešto, tj. verovatno se isplati ali ne toliko koliko izgleda na prvi pogled.

    Slično je i za tehniku. Troškovi puta se vrlo često zanemaruju kad se prave ovakve računice, a što je uređaj jeftiniji, to je računica nepovoljnija. Konkretno za Apple Watch ja prvi nemam računicu da se cimam preko grane i donosim ga ovde, čak i sa legalnim cenama kod preprodavaca. iPhone i iPad su mi isto tu negde na granici isplativosti, jedino mi MacBook pravi poveću razliku, ali to mi je primarno sredstvo za rad pa mi ipak znači lokalna garancija, tako da jbg.

    Što se tiče dažbina, da, svi ih plaćamo, osim preprodavaca na KP, za njih sam prilično siguran da nemaju registrovanu delatnosti :-)

    Quote Originally Posted by Joker View Post
    Ako apple garancija pokriva razbijen displej, staklo na poleđitini telefona, uređaj koji je upao u vodu i ne radi, pregazio ga kamion .....
    onda ni ja ne shvatam te ljude
    Nemam pojma da li sve to pokriva, prilično sam siguran da ne, ali ja barem nisam neko ko poliva telefone i lomim stakla na njima, tako da je meni svakako neisplativo sve to. Čak i da razbijem ekran jednom u 5 godina, izađe me jeftinije da platim zamenu ekrana u ovlašćenom servisu nego da 5 godina plaćam AC+. Ko je baš smotan verovatno ima drugačiju računicu

  15. #191
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Subotica
    Posts
    332
    Thanks
    344
    Thanked 167 Times in 117 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Ako nemaš pojma onda nemoj ni da porediš Apple garanciju i AC+

  16. The Following User Says Thank You to Joker For This Useful Post:

    3gs (19-10-2021)

  17. #192
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Sep 2019
    Age
    34
    Posts
    147
    Thanks
    35
    Thanked 85 Times in 45 Posts

    Default Odg: Apple Watch u Srbiji

    Jel ima neko ovde da hoce da kupi AW 7 NIKE edition? Ja sam uvek isao sa nike verzijom (4 ka i 5ca).

    Ista cena, malo vise opcija. Jedan od glavnih razloga zasto necu uzeti sat u Srbiji, posto niko nema u ponudi NIKE verziju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to Bg89 For This Useful Post:

    s a l e (18-10-2021)

  19. #193
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    47
    Posts
    2,114
    Thanks
    145
    Thanked 764 Times in 499 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Sto se sverca tice, da ne verujete da postoji cak i izmedju Nemacke i Svajcarske. Drugar mi zivi u Bazelu, ima vrlo pristojnu platu (sad je kesirao 200k za stan u BG), ali redovno vikendom ide preko do Freiburga da tamo napravi vikend kupovinu. Kaze da ne vraca PDV i sl. jer ga mrzi da se sa time cima, ali je i onda sve jeftinije.
    Ja se oblacim prakticno iskljucivo u Segedinu, jer em je jeftinije, em kvalitetnije. Ove godine zena, cerka i ja se obukli od glave do pete za 200E. Trebao mi je poseban sporet, sirine 90 cm, ovde je minimalna cena bila 250k RSD. Nasao u Madjarskoj u Mediamarktu, i doneo mi covek za 750E (to je i cena na sajtu), on je sebi uzeo AFU i na tome je dobar cca 200E. On od toga zivi.
    Na stranu to sto kod nas dosta toga nema da se uzme. Ja bih voleo da mogu svasta nesto da narucim sa Amazona, i sl. Ali znate i sami kakva je politika sa placanjem dostave... Da za predmet od 6E dostava kosta jos 40E. To je suludo.
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  20. The Following 6 Users Say Thank You to miodrage For This Useful Post:

    3gs (19-10-2021),Baraba (18-10-2021),Zivansi (18-10-2021),drjackyll (18-10-2021),s a l e (19-10-2021),sone888 (18-10-2021)

  21. #194
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    161
    Thanks
    7
    Thanked 38 Times in 32 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Hoće li operateri ponuditi SIM modele u skorije vreme, zna li iko?


    Sent from my iPad using Tapatalk

  22. #195
    iSrbijaLegend wifininja's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3,605
    Thanks
    533
    Thanked 2,370 Times in 1,269 Posts

    Default Re: Apple Watch u Srbiji

    Problem je zakonska regulativa oko kloniranja SIM kartica koje kod nas nije dozvoljeno ali navodno se traži neko prihvatljivo rešenje. @mikenzi može da napiše nešto više o tome.

Page 13 of 25 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •