iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 84 of 124 FirstFirst ... 3474828384858694 ... LastLast
Results 1,246 to 1,260 of 1859

Thread: Banke u Srbiji - poređenja

  1. #1246
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    121
    Thanks
    17
    Thanked 57 Times in 39 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Ma uopšte neću da se prepirem oko toga, svako nek koristi šta god hoće i neka sa svojim novcem radi šta hoće. Dinu ću koristiti kad bude savremena, do tada ne. Koristim je samo za pojedina online plaćanja, recimo za karte Air Serbia. I naravno da mi nije najbitnije da sačuvam svaki dinar. Mnogo mi je bitnije da sačuvam vreme i živce, recimo. Baš kad smo kod teme, da je svima najbitniji svaki dinar, svi bi imali račun u Poštanskoj štedionici.

  2. #1247
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Ne nužno. Evo ja sam recimo namenski otišao u Intesu na Magnifica paket i svesno ga plaćam drastično skuplje od Poštanske jer štedim brdo vremena na taj način pa samim tim štedim i pare, pošto moje vreme košta, onako, poprilično.

    Ovo sa Dinom je sasvim druga priča i hajde da sačekamo da domaći prodavci krenu na taj način da formiraju cene pa da vidimo nakon par meseci kako ide korišćenje "nesavremene" Dina kartice. Ja već znam kako će biti, ali da se strpimo ipak da vidimo konkretno stanje na terenu.

  3. #1248
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    121
    Thanks
    17
    Thanked 57 Times in 39 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Quote Originally Posted by petarpetrovic View Post
    Da, loše je što Dina još uvek ne podržava beskontaktno plaćanje i Apple Pay, ali shodno okolnostima u kojima živimo, ovo je sasvim OK za početak. Do pre godinu dana Dina nije imala ni čip nego je bila na magnetnoj traci, tako da napredak ipak postoji.
    Ovo "ćuti, dobro je kako može da bude" razmišaljenje je baš štetno. Dina je krš ne zato što mi ne možemo bolje, nego zato što bi Bata onda ukrao manje para. A krali su i svi pre njih i svi posle njih. I te pare koje ostanu u zemlji oni na kraju pokradu.

  4. #1249
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    To što sam napisao nije "ćuti, dobro je kako može da bude razmišljanje", pročitaj još jednom šta je tačno napisano, ali polako i sa razumevanjem

  5. #1250
    "The iSrbija Hall Of Fame" iNstitucija zule73's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,430
    Thanks
    2,716
    Thanked 3,519 Times in 1,412 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    forum da se preimenuje u iBanke u srbiji...
    iPad 10.2

  6. The Following 2 Users Say Thank You to zule73 For This Useful Post:

    drjackyll (22-07-2021),zabrljanje (21-07-2021)

  7. #1251
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Banke u Srbiji - poređenja

    Speaking words of wisdom
    Pola vremena iz ove teme i forum bi se vratio na ono sto treba da bude.

  8. #1252
    iSrbijaLegend wifininja's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3,602
    Thanks
    533
    Thanked 2,361 Times in 1,267 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Quote Originally Posted by polifonico View Post
    Te nemačke kartice su savremene i podržavaju Apple Pay. Kao i ekvivalentne holandske. Neka naprave ozbiljne savremene domaće kartice i ljudi će ih koristiti. Nije nam svima bitna isključivo najniža cena. Lično sam spreman da platim tehnološke inovacije koje olakšavaju život i ubrzavaju neke dosadne stvari. A naši trgovci koji ne žele da plaćaju visoke provizije mogu uvek da uvedu plaćanje IPS QR kodom koje je domaće i savremeno. Tvojom logikom bi svi trebalo da vozimo jugića jer je domaći, pare ostaju u zemlji i ostalo. A svakako ću da dam prednost domaćem proizvodu ako je bar podjednakog kvaliteta i takvih proizvoda ima. Dobrim proizvodima ne treba nametanje od strane države. Samo lošim.
    Čovek objasnio

  9. The Following User Says Thank You to wifininja For This Useful Post:

    drjackyll (22-07-2021)

  10. #1253
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Evo kupih danas novu MB Air mašinu, ukupna vrednost 219600 RSD kod jednog od ovlašćenih Apple distributera u BGu (ime poznato redakciji) i iskoristih svoju zaostalu Dina karticu. Od te transakcije je Bata zaradio 2.18 RSD a da sam platio MasterCard-om, provizija bi bila 0.3%, dakle 658.8 RSD koje su u ovom slučaju umesto MCu van zemlje ostale lokalnoj prodavnici i u domaćem platnom sistemu.

    Ubio sam dve muve jednim udarcem - više para kod lokalnog prodavca koji može da ih reinvestira u poslovanje, plus je Bata nepismen i ne može da me profiliše šta kupujem i gde, a postoji makar teoretska šansa da ga neko nekad nahvata i kazni u skladu sa zakonom ako se dokaže bogaćenje na naših 2.18 dinara, u slučaju MasterCard ekipe mogao bih samo da im gledam slike u Wall Street Journal-u ili nekoj sličnoj publikaciji, plus bi Google doznao još malo podataka o meni kakve laptopove volim da posedujem a MC ekipa dodatno zaradila na mojim podacima.

    Neka se proda hiljadu ovakvih mašina kod nas i da svako plati retardiranom i zaostalom Dina karticom, to je skoro 5600 EUR više u domaćem opticaju, ali šta da radim kad sam seljak čovek i nisam moderan da provlačim svoju MasterCard Apple Pay Apple Wallet Ultra Svemirski Modulator beskontaktnu karticu jbg...

  11. #1254
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Ahahahaha, čekam da se updatuje nova mašina na macOS 11.5 a na telefonu RSS feed izbacuje http://bankar.rs/2021/07/20/dina-jef...trane-kartice/

    pa rekoh da bacim pogled:

    U periodu od pet godina, od 2016. do 2020, ukupne naknade koje su banke u Srbiji platile inostranim kartičnim sistemima bile su više od trideset puta veće nego troškovi prema domaćem „Dinakard” sistemu, iako je promet inostranim karticama bio svega tri puta veći.

    Ukupni troškovi banaka prema kartičnim sistemima u tom periodu iznosili su 24,24 milijarde dinara, to jest 203,80 miliona evra. Od toga više od 97 odsto čine troškovi koje banke plaćaju inostranim kartičnim sistemima, dok istovremeno promet koji su građani i privredni subjekti naše zemlje izvršili inostranim platnim karticama iznosi 75 procenata ukupnih kartičnih plaćanja. S druge strane, učešće plaćanja putem nacionalnog kartičnog brenda „Dinakard” u ukupnom prometu je 25 odsto, a trošak banaka po ovom osnovu iznosi tri procenta. Drugim rečima, za tri puta veći promet naplaćene su više od trideset puta veće naknade”, navodi se u analizi centralne banke.
    50 miliona EUR godišnje se odlije iz zemlje ka stranim kartičarima rođaciiii. Ali dobro, mi smo ekonomski jaka zemlja, šta je to za nas, sića.

    Takođe zanimljiv detalj:

    Inače, internacionalni kartični sistemi poput sistema „Viza”, „Masterkard” ili „Amerikan ekspres” nisu pokazali interesovanje da se registruju kao platni sistemi u Srbiji, iako je Zakonom o platnim uslugama pružena mogućnost svim učesnicima na domaćem tržištu da pod jednakim uslovima svoje poslovanje registruju u skladu sa njegovim odredbama. Platne kartice iz navedenih sistema izdaju se i prihvataju preko domaćih poslovnih banaka, koje imaju zaključene sporazume neposredno sa internacionalnim kartičnim sistemima.
    Dakle, strani kartičari su toliko bahati da čak ne žele ni da ispoštuju zakonske procedure i registruju se kako treba, ali će zato bez blama da naplaćuju svoje provizije. Srećom pa Indija nije Srbija nego ih je opalila baš tamo gde ih najviše boli zbog iste stvari, baš me interesuje epilog te priče.

    Sad ozbiljno, na stranu sve naše nesuglasice i lične preferencije na ovoj temi, ovaj članak ipak stavlja neke stvari u perspektivu i bilo bi lepo da svi kolektivno porazmislimo kako i kada koristimo koje kartice uzimajući u obzir naš lični komfor i navike. Neke iznete cifre nisu za zanemarivanje a čak ni ja nisam znao o kolikim iznosima se konkretno radi, iako sam više puta bio sa obe strane sistema.

  12. #1255
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    BG
    Age
    39
    Posts
    161
    Thanks
    46
    Thanked 24 Times in 18 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Quote Originally Posted by petarpetrovic View Post
    Ahahahaha, čekam da se updatuje nova mašina na macOS 11.5 a na telefonu RSS feed izbacuje http://bankar.rs/2021/07/20/dina-jef...trane-kartice/

    pa rekoh da bacim pogled:



    50 miliona EUR godišnje se odlije iz zemlje ka stranim kartičarima rođaciiii. Ali dobro, mi smo ekonomski jaka zemlja, šta je to za nas, sića.

    Takođe zanimljiv detalj:



    Dakle, strani kartičari su toliko bahati da čak ne žele ni da ispoštuju zakonske procedure i registruju se kako treba, ali će zato bez blama da naplaćuju svoje provizije. Srećom pa Indija nije Srbija nego ih je opalila baš tamo gde ih najviše boli zbog iste stvari, baš me interesuje epilog te priče.

    Sad ozbiljno, na stranu sve naše nesuglasice i lične preferencije na ovoj temi, ovaj članak ipak stavlja neke stvari u perspektivu i bilo bi lepo da svi kolektivno porazmislimo kako i kada koristimo koje kartice uzimajući u obzir naš lični komfor i navike. Neke iznete cifre nisu za zanemarivanje a čak ni ja nisam znao o kolikim iznosima se konkretno radi, iako sam više puta bio sa obe strane sistema.
    "Izvor: Politika" Звучи ми као наручени текст.

    Стигла ми је Дина из Рајфајзена, хтедох да је исечем одмах ал рекох дај да је мало разгледам. Јел нормално да CVV на картици буде 000
    Мени није.
    Ти пријатељу ћеш се начекати док домаћи ло...продавци део своје "зараде" поделе са купцима. Једино што можемо добити је да систем плаћања VISA/MC све чешће не ради или да се продавац мршти када извадиш исту. Нема ништа од побољшања квалитета услуга код нас... нисмо немци јбг.

    А што се тиче онога што подржава/не подржава Дина, нико није тражио да се измишља топла вода - само да се прекопира страни систем који добро функционише.
    Уместо тога смо добили шкарт јер је неко хтео да уштеди - нешто налик на ово:



    Тако да, нека за сада моји подаци блеје у страним дата центрима, док се Србија дигитализује и сви подаци се сливају у single point of failure коме се не зна ко све има приступ.
    Ако поправе да бар приближно личи на VISA/MC, сигурно ћу је користити. За сада не видим поенту да подржавам домаће продавце на своју штету.

    Ја се надам да нећемо морати да се угледамо на Индију ни по чему... не бих волео да живимо као они.
    Last edited by camopejb; 21-07-2021 at 23:52.
    iPhone 7/iOS 10.1.1/yalu , iPad 2017/iOS 10.3.2

  13. #1256
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    "Izvor: Politika" Звучи ми као наручени текст.
    Iiiii krenuli smo sa ad hominem argumentima. Sve je naručeni tekst što se ne uklapa u narativ.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Стигла ми је Дина из Рајфајзена, хтедох да је исечем одмах ал рекох дај да је мало разгледам. Јел нормално да CVV на картици буде 000
    Мени није.
    Nije ni meni, ali za to je kriv Raiffeisen a ne Dina direktno pošto ti karticu izdaje konkretna banka a ne NBS.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Ти пријатељу ћеш се начекати док домаћи ло...продавци део своје "зараде" поделе са купцима.
    Ad hominem vol. 2, svako ko je prodavac je automatski i lopov. Pravo kažeš, nismo Nemci jbg.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Једино што можемо добити је да систем плаћања VISA/MC све чешће не ради или да се продавац мршти када извадиш исту.
    Zvuči kao sasvim običan dan u bilo kojoj prodavnici u Nemačkoj. Ima tu nešto sa njima...

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Нема ништа од побољшања квалитета услуга код нас... нисмо немци јбг.
    Šta znam, ja sam danas pri kupovini svoje nove mašine bio maksimalno kvalitetno uslužen, ništa gore nego u Apple Store - u dok se još putovalo. Kartica i način plaćanja obično nemaju veze sa tim. Uvek imaš izbor da promeniš prodavca ako ti konkretno prodajno mesto ne odogvara iz bilo kog razloga, uključujući i neprihvatanje tvoje omiljene kartice.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    А што се тиче онога што подржава/не подржава Дина, нико није тражио да се измишља топла вода - само да се прекопира страни систем који добро функционише.
    Misliš kao sistem u Nemačkoj gde te maltene izbacuju na ulicu ako izvadiš bilo šta što liči na kreditnu karticu, pogotovu ako je AMEX? Nemam pojma, meni ovo što mi imamo u SRB ipak deluje mnogo upeglanije u globlau, mada nije da nema prostora za dalja unapređenja. Eto recimo ta Dina je do juče bila na magnetnoj traci što jeste bilo baš problematično sa aspekta sigurnosti, ali evo danas ima čip, sutra će imati i beskontaktno plaćanje. Ja tu vidim vrlo konkretan napredak i unapređenje, mada možda i haluciniram, ko će ga znati više.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Тако да, нека за сада моји подаци блеје у страним дата центрима,
    Srećno ti bilo, ja kao državljanin Srbije ipak više volim da moji podaci bleje u Srbiji kad god je to moguće, kakva god da je Srbija.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    док се Србија дигитализује и сви подаци се сливају у single point of failure коме се не зна ко све има приступ.
    Stepen digitalizacije u Srbiji je na prilično zavidnom nivou ako uzmemo u obzir neposredni komšiluk, a i mnoge EU zemlje zaostaju za nama, eto recimo i Nemačka po mnogo čemu. Nije se slučajno Wirecard skandal desio baš tamo.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Ако поправе да бар приближно личи на VISA/MC, сигурно ћу је користити. За сада не видим поенту да подржавам домаће продавце на своју штету.
    Koju štetu? Uvek plaćaš identičan iznos bez obzira koju karticu da koristiš i nema naznaka da će to da se menja... bar dok ne postanemo još malo kao Nemci.

  14. #1257
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    BG
    Age
    39
    Posts
    161
    Thanks
    46
    Thanked 24 Times in 18 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Istraži malo ko i na koji način piše tekstove za Politiku da ti ja ne otvaram oči. Tema je nebitna, već izvor informacija.
    Nije mi uopšte bitno ko je kriv za CVV "000" ja karticu sa takvim propustom ne želim da koristim jer ugrožava moju sigurnost.
    Ako je Dina dozvolila Raifu da tako nešto uradi, onda nešto debelo nije u redu sa njihovim sigurnosnim protokolima.
    Način razmišljanja 99% prodavaca kao i kupaca kod nas je svima dobro poznat. Prvi gledaju da zarade što više a da pritom ostanu konkurentni, drugi gledaju da uštede što više često ne mareći za kvalitet.
    Tvoja poredjenja sa nemačkom po mnogo čemu su nevalidna za naše uslove... što zbog mentaliteta, što zbog ekonomskog stanja, što zbog načina funkcionisanja sistema.
    Tvoju novu mašinu ne mogu sebi da priušte 99% stanovništva naše zemlje. U cenu te mašine je uračunata i ljubaznost prodavaca koja nema veze sa radnjom već sa iznosom na fiskalnom računu.
    Mislio sam na sistem na koji funkcioniše VISA/MC a ne ova nakaradna više puta preradjivana novcem od našeg poreza tvorevina Dina. To da li nekog u Nemačkoj izbacuju ili ne zbog AMEXa me iskreno ne zanima kao ni Wirecard skandal koji pominješ.
    Ti kao državljanin Srbije bi trebao da istražiš koliko su do sada puta tvoji podaci sa servera te iste Srbije procureli i bili zloupotrebljeni pa bi možda onda promenio mišljenje. A možda i ne.
    Slažem se da stepen digitalizacije u Srbiji je na zavidnom nivou. Sve više ličimo na Kinu i to me brine....
    Štetu tipa: zloupotreba podataka i kradja novca zbog propusta u sigurnosnim protokolima, zloupotreba podataka od strane trećih lica, nefleksibilnost korišćenja, manjak modernih funkcionalnosti i zaštita koje poseduju sve normalne platne kartice u svetu.
    Nećemo mi nikada da postanemo kao Nemci. Neće nam dati.
    Last edited by camopejb; 22-07-2021 at 00:27.
    iPhone 7/iOS 10.1.1/yalu , iPad 2017/iOS 10.3.2

  15. The Following 2 Users Say Thank You to camopejb For This Useful Post:

    drjackyll (22-07-2021),wifininja (22-07-2021)

  16. #1258
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Nije mi uopšte bitno ko je kriv za CVV "000" ja karticu sa takvim propustom ne želim da koristim jer ugrožava moju sigurnost.
    Ako je Dina dozvolila Raifu da tako nešto uradi, onda nešto debelo nije u redu sa njihovim sigurnosnim protokolima.
    Sorry to break your party, ali za ovo je Raiffeisen kriv 100% jer nijedna kartična institucija ne kontroliše direktno izdavanje svojih kartica.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Mislio sam na sistem na koji funkcioniše VISA/MC a ne ova nakaradna više puta preradjivana novcem od našeg poreza tvorevina Dina.
    Pa neće sigurno od nemačkog poreza da se pravi srpska Dina. Svašta.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    To da li nekog u Nemačkoj izbacuju ili ne zbog AMEXa me iskreno ne zanima kao ni Wirecard skandal koji pominješ.
    Ne zanima ni mene Wirecard skandal pošto nikad nisam koristio Payoneer ali mnogi kod nas u SRB jesu i itekako su bili pogođeni tim skandalom pošto im je pristup parama bio onemogućen neko vreme kompletno zbog toga. Njih je itrekako sve to zanimalo.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Ti kao državljanin Srbije bi trebao da istražiš koliko su do sada puta tvoji podaci sa servera te iste Srbije procureli i bili zloupotrebljeni pa bi možda onda promenio mišljenje. A možda i ne.
    Ja kao državljanin Srbije itekako dobro znam kako i gde cure moji podaci, ali za to nije kriv datacentar koji spominješ pošto je isti izgrađen i funkcioniše u skladu sa svim tekućim standardima i kao takav može da se uporedi sa bilo kojim državnim datacentrom u EU.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Štetu tipa: zloupotreba podataka i kradja novca zbog propusta u sigurnosnim protokolima, zloupotreba podataka od strane trećih lica, nefleksibilnost korišćenja, manjak modernih funkcionalnosti i zaštita koje poseduju sve normalne platne kartice u svetu.
    Pa nije to samo do tehnologije, ima nešto i do ljudskog faktora. Eto MasterCard je uhvaćen sa prstima u tegli jer je prodavao vrlo osteljive podatke svojih klijenata Google - u, i to sve u uređenoj zapadnoj zemlji gde se zna bre neki red, ali dobro, nije isto kad procure podaci u stranom datacentru i u domaćem, srpskom, sa šajkačom jel'te, jer strani MasterCard data leak je ipak nekako... lepši?

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Nećemo mi nikada da postanemo kao Nemci. Neće nam dati.
    Inače nam non stop neko od spolja brani da krenemo malo šire da razmišljamo o svakodnevnim stvarima i time damo makar minijaturni doprinos svojoj zemlji i ekonomiji, svi su uvek protiv nas. Od nekud mi je ta priča jako poznata...

  17. #1259
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    BG
    Age
    39
    Posts
    161
    Thanks
    46
    Thanked 24 Times in 18 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Osećam neku ličnu zainteresovanost kod tebe za čitavu ovu temu.
    Svidja mi se kako odredjene moje izjave potpuno ignorišeš u citatima. Da li to znači da se slažeš sa njima?

    Quote Originally Posted by petarpetrovic View Post
    Sorry to break your party, ali za ovo je Raiffeisen kriv 100% jer nijedna kartična institucija ne kontroliše direktno izdavanje svojih kartica.
    Dobio sam od Raifa i VISA karticu. Na VISA kartici za razliku od Dine stoji korektan CVV.
    Priča da nijedna kartična institucija ne kontroliše direktno izdavanje svojih kartica nema veze sa ovime jer minimum je da banka ispoštuje bezbednosne protokole kartične institucije UKOLIKO POSTOJE NARAVNO.

    Quote Originally Posted by petarpetrovic View Post
    Pa neće sigurno od nemačkog poreza da se pravi srpska Dina. Svašta.
    Nije problem da od mog poreza naprave nešto dobro. Međutim, kada se jednom potroši novac pa bude: "Ups! Koristili smo tehnologiju zastarelu pre deset godina, moramo ponovo" Pa onda drugi put potroše novac pa opet ne valja, nekako se stiče utisak da se taj novac od poreza ne troši baš onako kao što bi se trošio u jednoj Nemačkoj...



    Quote Originally Posted by petarpetrovic View Post
    Ne zanima ni mene Wirecard skandal pošto nikad nisam koristio Payoneer ali mnogi kod nas u SRB jesu i itekako su bili pogođeni tim skandalom pošto im je pristup parama bio onemogućen neko vreme kompletno zbog toga. Njih je itrekako sve to zanimalo.
    Gle, zna se ko su ljudi koji su koristili Payoneer i u koje svrhe. Nisu ga oni koristili zbog obećane super sigurnosti i stalne dostupnosti novca.


    Quote Originally Posted by petarpetrovic View Post
    Ja kao državljanin Srbije itekako dobro znam kako i gde cure moji podaci, ali za to nije kriv datacentar koji spominješ pošto je isti izgrađen i funkcioniše u skladu sa svim tekućim standardima i kao takav može da se uporedi sa bilo kojim državnim datacentrom u EU.
    Datacentri u Srbiji i softver koji se na njima vrti nije ni blizu onima u EU kao ni ulaganja u iste. Istraži malo da ti ne otvaram oči ja (keyword: "Podaci cure")


    Quote Originally Posted by petarpetrovic View Post
    Pa nije to samo do tehnologije, ima nešto i do ljudskog faktora. Eto MasterCard je uhvaćen sa prstima u tegli jer je prodavao vrlo osteljive podatke svojih klijenata Google - u, i to sve u uređenoj zapadnoj zemlji gde se zna bre neki red, ali dobro, nije isto kad procure podaci u stranom datacentru i u domaćem, srpskom, sa šajkačom jel'te, jer strani MasterCard data leak je ipak nekako... lepši?
    Postoji suštinska razlika izmedju prodaje podataka Googleu zarad reklame i zloupotrebe podataka od strane trećih lica zarad sticanja imovinske i pravne koristi na tvoju štetu..


    Quote Originally Posted by petarpetrovic View Post
    Inače nam non stop neko od spolja brani da krenemo malo šire da razmišljamo o svakodnevnim stvarima i time damo makar minijaturni doprinos svojoj zemlji i ekonomiji, svi su uvek protiv nas. Od nekud mi je ta priča jako poznata...
    Nisam pričao o spoljnom uticaju.

    Sve u svemu, možemo da se složimo da se ne slažemo i da se bacimo na pravljenje uporedne tabele ponuda svih banaka u Srbiji.
    To će sigurno biti korisnije za ovu temu od rasprave o tome da li je trenutno korišćenje Dine vredno rizika ili ne.
    Last edited by camopejb; 22-07-2021 at 03:44.
    iPhone 7/iOS 10.1.1/yalu , iPad 2017/iOS 10.3.2

  18. #1260
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Banke u Srbiji - poređenja

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Osećam neku ličnu zainteresovanost kod tebe za čitavu ovu temu.
    Svidja mi se kako odredjene moje izjave potpuno ignorišeš u citatima. Da li to znači da se slažeš sa njima?


    Moja "lična zainteresovanost" kod mene za ovu temu proističe iz činjenice da je neko od državnih službenika na javnoj televiziji preneo vest da je Indija blokirala MasterCard da izdaje kartice građanima Indije zbog naznaka o kršenju lokalnih zakona, a što je prenela NBS na Twitteru, gde su se odmah našli naši ljudi da to okarakterišu kao nekakvo blaćenje MasterCard-a, za kog sada znamo da:

    1) se nije udostojio ni da se registruje na srpskom tržištu u skladu sa lokalnim zakonima i makar formalno ispoštuje svoje srpske klijente
    2) osim beskontaktnog plaćanja, za koje niko ne spori da je vrlo zgodna stvar, ne nudi ama baš nikakav drugi benefit kao što to radi na drugim tržištima
    3) uhvaćen na delu da prodaje korisničke podatke Google - u i ko zna kome još i na tome dodatno profitira

    i eto, vrlo mi je zanimljivo kako su pojedini na ovoj temi skočili u odbranu dotične kompanije samo zato što je neko izneo neke činjenice i ukazao na neke nepravilnosti u poslovanju dotične kompanije.

    Što se tiče delova tvoje poruke koje sam ignorisao, ne slažem se sa njima i nisam ih citirao i odgovarao na njih jer su irelevantne za ovu diskusiju. Više sreće u sledećem izvlačenju.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Dobio sam od Raifa i VISA karticu. Na VISA kartici za razliku od Dine stoji korektan CVV.
    Priča da nijedna kartična institucija ne kontroliše direktno izdavanje svojih kartica nema veze sa ovime jer minimum je da banka ispoštuje bezbednosne protokole kartične institucije UKOLIKO POSTOJE NARAVNO.
    Pa ništa onda, uputi prigovor NBSu i kaži im da su ti izdali 000 CVV kod (LOL) pa kad te budu preusmerili natrag na Raiffeisen, možda ti postane jasno ko je zapravo odgovoran za taj propust. Tek ako Raiffeisen odbije da se time pozabavi imaš dovoljno materijala da ideš direktno kod NBS, ali možeš i glavom kroz zid, nije zabranjeno.

    U svakom slučaju, bar smo nešto korisno saznali iz tvog pisanja, da se ovakvi pehovi dešavaju i Raiffeisenu. Koristiće nekome taj info svakako.


    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Nije problem da od mog poreza naprave nešto dobro. Međutim, kada se jednom potroši novac pa bude: "Ups! Koristili smo tehnologiju zastarelu pre deset godina, moramo ponovo" Pa onda drugi put potroše novac pa opet ne valja, nekako se stiče utisak da se taj novac od poreza ne troši baš onako kao što bi se trošio u jednoj Nemačkoj...
    Ni Nemačka nije od starta sa svojim Giro karticama imala beskontaktno plaćanje, krenuli su i oni od magnetnih kartica, pa su prešli na čip i na kraju i na beskontaktno plaćanje, sve o trošku poreskih obveznika u Nemačkoj, pa taj isti put sada prolazimo i mi, i hebi ga, mora da se plati jer neće da padne sa neba upeglan sistem.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Gle, zna se ko su ljudi koji su koristili Payoneer i u koje svrhe. Nisu ga oni koristili zbog obećane super sigurnosti i stalne dostupnosti novca.
    Prema ljudima koji su u SRB većinom koristim Payoneer nemam nikakve simpatije jer su isti koristili da izbegnu poreske obaveze prema državi u kojoj žive, ali to i nije bila poenta. Taj primer sam naveo čisto kao ilustraciju da ni mnogo uređenije zemlje od nas nisu imune na razne finansijske skandale u koje su uključene i kartičarske organizacije.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Datacentri u Srbiji i softver koji se na njima vrti nije ni blizu onima u EU kao ni ulaganja u iste. Istraži malo da ti ne otvaram oči ja (keyword: "Podaci cure")
    Nemam šta da istražujem pošto mi je trenutno zanimanje tangencijalno povezano sa datacentrima, a lično poznajem dobar deo ekipe koja je projektovala državni datacentar u Kragujevcu i prilično sam siguran da su ispoštovani svi relevantni standardi i ne vidim gde tačno iz tog datacentra podaci cure, ako ti nije problem da navedeš neki konkretan primer umesto što non pričaš drugima da nešto istražuju. Što se tiče drugih datacentara, o njima ne znam puno tako da bi bilo korisno da okačiš neke konkretne podatke malo za promenu.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Postoji suštinska razlika izmedju prodaje podataka Googleu zarad reklame i zloupotrebe podataka od strane trećih lica zarad sticanja imovinske i pravne koristi na tvoju štetu..
    A Google je kupio naše podatke od MasterCard-a da ih drži u svojoj kolekciji bez namere da stekne imovinsku korist od njih? Svakog dana čovek nauči nešto novo.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Nisam pričao o spoljnom uticaju.
    Pa o kom uticaju onda pričaš? Je l' svaki put kad negde nešto plaćaš dođe Jelena Ristić iz MasterCard-a pa te opali po prstima ako izvadiš Dinu umesto MC kartice da nešto platiš?

    Ja sam ti naveo vrlo konkretan primer iz sopstvenog života sa vrlo konkretnom i preciznom računicom kako sam upotrebom inferiorne Dina kartice dao skromni doprinos da manje para napusti našu zemlju, dakle nisam te upućivao da sam istražuješ bilo šta i nisam iznosio irelevantne detalje.

    Sve što ti imaš na to da kažeš je da su prodavci lopovi, da 99% zemlje ne može da priušti sebi ono što sam ja kupio i da se polako pretvaramo u Kinu. Nebitno da li su te stvari tačne ili netačne, nemaju vese sa ovom temom.

    Sve što sam hteo svojim pisanjem je da ukažem na pojedine svinjarije koje strane kartičarske firme rade kod nas i predložio da krenemo da pravimo svesne izbore kada plaćamo kod malih lokalnih prodavaca proizvode i usluge, znači ono, porodična firma koja svakako krpi kraj s krajem i jako mnogo im znači tih 10 RSD razlike koji im ostaju ako se plati domaćom Dinom umesto stranom karticom.

    Primeti da ne pričam o velikim trgovinskim lancima koji svakako imaju bolje uslove za provizije jer im je i pregovaračka pozicija prema bankama i kartičarima mnogo drugačija. Primeti da nisam rekao da je OK ako se Bata obogati od Dine ali da je ipak bolje da to bude neko pod srpskom jurisdikcijom jer onda postoje minijaturne šanse da jednog dana odgovara za to jer u slučaju MCa taj film sigurno nećemo da gledamo.

    Ali dobro, izgleda sam baš pogodio žicu pojedinima jer ko sam bre ja da se ne oduševljavam što mogu da plaćam beskontaktno svojom MasterCard karticom i ko sam ja da ih blatim za sve što rade, Indija je baš glupa što im ne dozvoljava da se bahate sa indijskim građanima i krše lokalne zakone.

    Quote Originally Posted by camopejb View Post
    Sve u svemu, možemo da se složimo da se ne slažemo i da se bacimo na pravljenje uporedne tabele ponuda svih banaka u Srbiji.
    To će sigurno biti korisnije za ovu temu od rasprave o tome da li je trenutno korišćenje Dine vredno rizika ili ne.
    Ma jok, mislim da je korisnije da se dogovorimo da svi uplatimo po 100 EUR MasterCard-u i Jeleni Ristić kao znak solidarnosti za blaćenje kompanije od strane NBSa i Indije, ipak je to sve sam fin svet koji sve radi po pravilima i jedva sastavlja kraj sa krajem, svaki dinar im znači jbg, kriza je, ljudi manje troše zbog pandemije, teško se živi i baš sam se zabrinuo ako MC propadne kako ćemo onda da plaćamo Dina karticom i da kucamo PINove non stop

Page 84 of 124 FirstFirst ... 3474828384858694 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •