iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Results 1 to 10 of 10

Thread: QR vs NFC

  1. #1
    iSrbijaLegend wifininja's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3,602
    Thanks
    533
    Thanked 2,361 Times in 1,267 Posts

    Default QR vs NFC



    U vezi najavljenog novog sistema plaćanja računa skeniranjem QR code-a koji će uskoro biti omogućen u Srbiji kao i u vezi ne dobijanja podrške za Apple Pay (CG od juče podržana) koje su po vama prednosti i mane gore pomenutih tehnologija plaćanja?

  2. #2
    iModerator rikee's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Subotica
    Age
    47
    Posts
    4,600
    Thanks
    991
    Thanked 1,839 Times in 1,374 Posts

    Default QR vs NFC

    NFC vec radi... QR lepo zvuci u teoriji i tek treba da se dokaze, ali to samo da ne zeznem rezije pozive na broj

  3. #3
    iSrbijaLegend wifininja's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3,602
    Thanks
    533
    Thanked 2,361 Times in 1,267 Posts

    Default QR vs NFC

    Kinezi samo koriste QR sistem plaćanja...onolika zemlja i samo piče QR..sve živo se plaća skeniranjem QR code-a...
    Nisam siguran koriste li oni u opšte Apple Pay? Mislim da ne.
    Last edited by wifininja; 29-01-2020 at 19:48.

  4. #4
    iPhoneBigFan tadic.d's Avatar
    Join Date
    Jun 2015
    Location
    Novi Sad
    Posts
    131
    Thanks
    406
    Thanked 143 Times in 46 Posts

    Default Re: QR vs NFC

    U Kini sam video prosjake na ulici sa QR kodom, a na tezgama na pijaci imaju svi.

  5. #5
    iSrbijaHero edward's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    Zagreb
    Posts
    616
    Thanks
    74
    Thanked 269 Times in 175 Posts

    Default Odg: QR vs NFC

    Kinezi to koriste jer im je kartično plaćanje preskupo (za trgovce), a državne banke zatvorene za strance i pod velikom kontrolom države. Mislim da nisu oni dobar primjer u koji se treba ugledati.

    QR plaćanje se ozbiljnije razvilo upravo na siromašnim azijskim tržištima gdje je kartično poslovanje na minimumu zbog skupoće. Vjerujem da Srbija nije u toj skupini i da su kartice i beskonaktno plaćanje ipak već danas rasprostranjeni, a to znači da će danas-sutra kad se kupcu ponudi QR i NFC on uvijek izabrati ovo drugo zbog svoje brzine, jednostavnosti, sigurnosti. Jedino ako banke i država ne krenu sabotirati kartično plaćanje i usluge koje se razvijaju uz njega (NFC, ApplePay i sl) u korist QR-a, što bi opet bilo vrlo negativno.

    Kako to da QR još uvijek nije krenuo, nije li to trebalo još prije godinu dana?

  6. #6
    iSrbijaLegend wifininja's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3,602
    Thanks
    533
    Thanked 2,361 Times in 1,267 Posts

    Default QR vs NFC

    QR sistem plaćanja kreće sad u februaru. Mislim da grešiš u vezi Srbije...Srbija je bliža siromašnim Azijskim zemljama više nego što ti misliš..
    Šalu na stranu...kartično plaćanje je vrlo rasprostranjeno i široko prihvaćeno u Srbiji ali politika je čudo i ona je glavna barijera npr dolasku Apple Pay-a u Srbiju.

  7. #7
    iModerator rikee's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Subotica
    Age
    47
    Posts
    4,600
    Thanks
    991
    Thanked 1,839 Times in 1,374 Posts

    Default Odg: QR vs NFC

    Negde sam citao... neki pametan baja je rekao da ce cash preziveti sve izazove novog vremena, don za kartice nije siguran... opet se sve razlikuje od misljenja do misljenja, a koristice se ono sto je ljudima prihvatljivo

  8. #8
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,881
    Thanks
    2,331
    Thanked 2,155 Times in 1,226 Posts

    Default QR vs NFC

    Koristi se ono sto se ljudima namece,kao i sve, uostalom.
    Svedska je prva uvela papirni novac,prva hoce i da ga izbaci.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  9. #9
    iModerator rikee's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Subotica
    Age
    47
    Posts
    4,600
    Thanks
    991
    Thanked 1,839 Times in 1,374 Posts

    Default Odg: QR vs NFC

    Trenutno i uspeva u tome, i iskreno meni se svidja sva ta uredjenost... ali ima nesto sto se zove ljudski faktor

  10. #10
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Odg: QR vs NFC

    QR u Kini se koristi najvise u okviru njihove WeChat aplikacija koja je skoro kao pod sistem postala. I mislim da u okviru toga imaju nesto kao sto je nama ovde Revolut tako da je to skorz nesto drugo.
    A sto se Srbije tice mislim da je bilo bolje da su nastavili da razvijaju NFC posto milsim da 90% POS terminala ima NFC (koliko sam video skoro svi imaju onaj PayPass). Tako da uvodje Apple Pay-a, Google Pay, Garmin itd. je samo potrebno odraditi na nivou banke posto prodavci imaju opremu. Bar je to moje misljenje.
    A ako Svedjani izbace papirni novac sta ce da cuvaju u banci i kako da ih plackaju onda

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •