iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 230

Thread: Apple Watch - aktivacija ekg-a

  1. #46
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,303
    Thanks
    803
    Thanked 3,953 Times in 2,131 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    EKG, zvuk, saturacija je za ljude kojima na žalost treba EKG, jačina zvuka ili saturacija. Naravno da je za većinu to nepotrebna funkcija koja se svodi na 'vidi kako lepo izgleda' i dobro je da to nije kriterijum za kupovinu.

    Ali nekim ljudima jeste jedini kriterijum.

    Za mene je oxygen jedini i najbitniji razlog da kupim seriju 6.

    Niko ne kaže da je 100% precizna niti se može porediti sa dostupnim medicinski aparatima koje koriste u bolnicama ali je dobar korak pre odlaska kod lekara ili u bolnicu.

  2. #47
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,887
    Thanks
    2,337
    Thanked 2,165 Times in 1,232 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Quote Originally Posted by MajX View Post
    E duvajte ga, sad ste i mene bacili u dilemu...
    Mada ja ga koristim za trening najvise, trcanje, teretana, box...
    Ne znam sto mi je pametnije


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ne čitaj nista. Kupuj.

  3. #48
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Subotica
    Posts
    332
    Thanks
    344
    Thanked 167 Times in 117 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Saturacija je ono što će možda prevagnuti na šesticu. Čekam da vidim cene. Ne ove prvih par nedelja nego kada se stabilizuje. Ako šestica bude oko 450€ odluka će pasti

  4. #49
    iSrbijaLegend MajX's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Age
    39
    Posts
    1,922
    Thanks
    523
    Thanked 1,412 Times in 631 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Meni stize za koji dan,oko 470€ gsm verzija


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #50
    iSrbijaHero aw_snap's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Novi Sad
    Age
    34
    Posts
    699
    Thanks
    1,730
    Thanked 509 Times in 293 Posts

    Default Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Ja na ovom Galaxy-ju ni otkucaje srca ne merim (merio i gledao prvih nedelju dana... )
    EKG bi verovatno samo probao par puta i ne bi ni koristio.
    Last edited by aw_snap; 19-09-2020 at 15:27.

  6. #51
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Subotica
    Posts
    332
    Thanks
    344
    Thanked 167 Times in 117 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Kao što je @mikenzi napisao, svako ima neke prioritete, Ja sam malo stariji pa mi je dosta bitno praćenje broja otkucaja srca, saturacija itd.

  7. The Following User Says Thank You to Joker For This Useful Post:

    aw_snap (19-09-2020)

  8. #52
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Quote Originally Posted by miodrage View Post
    Inace taj EKG koji se iscrtava nema bas mnogo veze s mozgom, jer kod svih relativno isto izgleda, a u stvarnosti nije tako. Ja sam lekar, pa znam, pregledao sam do sada na hiljade EKG snimaka. A kako znam da je svima isto? Pa jednostavno, dao sam sat nekome na ruku, i ajde da ti uradimo EKG. Testiranje nikad ne skodi. Sto se tice aritmije, tu moze da pomogne, ALI u nasoj zemlji to ne fercera, i to je jasno navedeno!
    Nemam razloga da ti ne verujem, nisam lekar pa i nisam stručan da pričam o tome, ali mogu iz sopstvenog iskustva da navedem jedan kontra primer.

    Pre 3 godine sam morao po hitnom postupku da operišem žučnu kesu (ispostaviće se kasnije da je bila gangrena u pitanju), i kako to ide, dan pred operaciju se ide kod interniste na pregled, između ostalog radi se i EKG.

    Ne sećam se više svih detalja, ali suština je bila da sam u jednom trenutku zamoljen da ustanem i uradim 15 čučnjeva (u onakvom stanju, I shit you not) da bih ubrzao na kratko rad srca jer ona skalamerija nije mogla da očita EKG kako treba. Nisam baš siguran da je to normalno stanje stvari, i, gledano iz te perspektive, više nekako verujem Apple - u kad mi šibne notifikaciju da mi nešto nije u redu sa zdravljem jer baš i nemam mnogo poverenja u medicinske aparate po našim bolnicama, naročito pošto živim u malom mestu koje je poslednja rupa na svirali za bilo kakav budžet i osavremenjivanje zdravstvenog centra.

    Na svu sreću, ne trebaju mi ni EKG ni Blood Oxygen senzor jer sam inače zdrav i prav, ali svakako pozdravljam Apple - ove napore da vremenom naprave ovakvav uređaj koji bi na vreme otkrivala nove stvari, pa makar bila i neprecizna ponekad. Ortaci lekari mi se ionako non stop žale da nam dosta fali prevencije u medicini, prema tome dabome.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to petarpetrovic For This Useful Post:

    ptomic (27-09-2020)

  10. #53
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    @mikenzi @miodrage @Joker i svi ukljuceni u diskusiju

    Merenje oksigenacije krvi je potencijalno vrlo korisno, narocito u aktuelnoj situaciji gde je ona znatno niza od uobicajene a osobe jos ne osecaju nikakve promene.

    Da bi izbegli greske u ocitavanju zbog razlike u boji koze, koriste se, za ocitavanje povratnog dela svetlosti, zelene, crvene i infarcrvene diode na pozadini sata. Prethodne verzije nisu zvanicno koriscene jer nisu imali odobrenje od strane FDA-a, koji je cesto rigorozniji od njihovog poreskog

    Uredjaji drugih kompanija su ih imali i koriste se u tu svrhu, citaj jedna od verzija Fitbit-a.

    Koliko je Apple zagrizao da to uvede u regularnu i uobicajenu upotrebu, govori i to da ce pokrenuti studije sa University of California, Irvine i Anthem vezano za merenje saturacije satom i astmom.

    https://www.apple.com/newsroom/2020/...-capabilities/

    Bilo bi idealno da su, pogotova u ovoj situaciji, ubacili i merenje telesne temperature. Mislim da bi im to tek bilo lakse od trenutno aktuelnih funkcija.

    Ako uzmemo u obzir da s merenja saturacije vrse bilo manuelno, na zahtev korisnika, bilo povremeno i tokom sna, imate onda jedan prikaz kretanja saturacije tokom jednog i vise dana. Mislim da je to lep dodatak za mnoge koji moraju da koriste razlicite lekove za astmu.
    Vecina lujdi koju boluju od astme znaju lako da prepoznaju trenutak kad trebaju da uzmu neki od inhalacionih preparata, ali u ovoj varijanti imaju odlican zapis, celodnevan/visednevan, kretanja saturacije i kad ne osecaju one upadljive simptome.

    Ovo ja ne posmatram kao svemirsku tehnologiju ali svakako kao nesto sto je vrlo pozeljno, korisno, upotrebjivo.

    EKG funkcija je jos uvek prilicno limitirana kao obicni dvokanalani prikaz i sluzi za neku orijentaciju ali je dovoljno da moze da odradi ocitavanje iregularnog ritma i da posalje notifikaciju. Vecini mladjeg sveta to nije toliko znacajno, ali vec svima u nekim zrelijim godinama moze da bude korisno.

    Jos kad bi merio pritisak i nivo secera, onda bi to bilo ultra korisno.

  11. The Following 4 Users Say Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    Joker (19-09-2020),Lauda (19-09-2020),aw_snap (19-09-2020),ptomic (27-09-2020)

  12. #54
    iEntuzijasta sekularac's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Beograd
    Age
    45
    Posts
    67
    Thanks
    71
    Thanked 25 Times in 13 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Baš tako. U teoriji EKG i oksimetar na AW su odlično osmišljeni, ali u praksi nažalost potpuno beskorisni.

  13. #55
    iSrbijaLegend MajX's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Age
    39
    Posts
    1,922
    Thanks
    523
    Thanked 1,412 Times in 631 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a


    E pa ne mi je sa srecom


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. The Following 4 Users Say Thank You to MajX For This Useful Post:

    aw_snap (19-09-2020),ptomic (27-09-2020),sekularac (19-09-2020),sone888 (19-09-2020)

  15. #56
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Quote Originally Posted by sekularac View Post
    Baš tako. U teoriji EKG i oksimetar na AW su odlično osmišljeni, ali u praksi nažalost potpuno beskorisni.
    Mislim da je bolje reci da nisu korisni koliko ce biti u buducnosti ali mogu da pruze solidnu orijentaciju za neka bazicna merenja

    Kad bih uzimao Apple Watch, sad bih sigurno kupio najnoviji


    Ovakav uredjaj ima integrisano sve u jednom, funkcije koje su podrazumevane za jedan smart watch uz dodatak bazicnih merenja vaznih ljudima koji su rekreativci ili im sluze za osnovna pracenja nekih zdravstvenih parametara.

    Kao sto svi ne koristimo na isti nacin telefon, tako ljudi imaju razlicite potrebe i zahteve vezano za druge smart uredjaje

  16. The Following User Says Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    sekularac (19-09-2020)

  17. #57
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    46
    Posts
    2,113
    Thanks
    145
    Thanked 764 Times in 499 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Ok, ajmo jopet
    Merenje O2 saturacije u krvi moze da bude korisno, to ne mogu da sporim. Trenutno samo me zanima koliko ce da bude precizno, ali znajuci Apple, bice prilicno dobro odradjeno.
    EKG je sasvim druga prica. Nije dvokanalni, nego je jednokanalni prikaz, i to iskljucivo odvod D1 ili samo I. Standardni EKG ima 12 kanala iliti odvoda. Ima 3 osnovna , D1-3, zatim 3 izvedena: avL, avR i avF i 6 prekordijanih (na grudnom kosu). To sta sat isrtava je vise crtez, nego neko stvarno stanje stvari. Ne jednom sam proverio, sto na sebi, sto na drugima. Da je bilo razlika (a mora da bude izmedju razlicitih ljudi), rekao bih ok. Ovako to je crtez, ali lepo meri puls, i sa te strane je pouzdan. Ali to se zove pulsmetar!
    Sto se tice neke buducnosti, prvi bih jako pozdravio mogucnost da se meri secer recimo iz znoja, ili preko ovih fotodioda za saturaciju...

    Sve ovo delimicno moze da pomogne, ali oslanjati se samo na Apple je sumanuto. Samo lekari, ma u kako losim uslovima radili mogu da odrede dijagnozu i eventualnu terapiju. Na kraju krajeva, za to smo se skolovali, za pacijente smo odgovorni, i trudimo se da posao uradimo sto je moguce korektnije i savesnije. Makar ja.

    Ima dosta njih koji dodju da propituju (oni su na Googlu pronasli...), pa im odgovorim da potraze obavezno i drugo misljenje na Yahoo, Bing i sl.
    Srecom ja sam ortoped, pa meni ove stvari puno niti znace, niti me nesto opterecuju, ali je lepo gledati napredak tehnologije u sluzbi zdravlja.
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  18. The Following 5 Users Say Thank You to miodrage For This Useful Post:

    Joker (19-09-2020),Lauda (20-09-2020),aw_snap (19-09-2020),presretach (20-09-2020),ptomic (27-09-2020)

  19. #58
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    Niko ovde nije ni spomenuo da bi se oslanjao isključivo na podatke dobijene na satu. Tako nešto bi bilo potpuno suludo.

    Moja poenta je da ovakve funkcije, koliko god bile neprecizne, mogu nekome da pomognu i olakšaju život, ili ga čak spasu u ekstremnim situacijama i to je samo po sebi jako dobra stvar.

    S druge strane, pljuvati Apple koji ulaže ogromne resurse u zdravstvene inicijative i to vremenom gura u svoje proizvode i pričati kako je to neprecizno dok pacijenti po Srbiji rade čučnjeve dok im život visi o koncu jer doktori rade na matoroj opremi je malo... smešno.

    Naravno da EKG na satu nije ni blizu precizan kao medicinski EKG po bolnicama, ali mu to nije ni cilj. Slično je i sa drugim funkcijama tog tipa. Ako nekome iskoči notifikacija na satu za srčani ritam ili tome slično, obavezno se sugeriše da se kontaktira lekar, baš kako i treba da bude.

  20. #59
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    @miodrage

    Slazemo se oko vecine stvari, sustinski svih, ali drugacije pisemo

    Prvo ispravka za "kanale", moja geska u pisanju, jednokanalni

    Crtez nikog ne zanima, to je samo pokusaj "wau" efekta

    Slazemo se da niposto niko ne sme da se oslanja iskljucivo na rezultate sa sata ali i da mogu da budu korisni kao orijentacija Vecina tekstova je i dalje u smislu istrazivanja njegove potencijalne uloge u pracenju nekih medicinskih stanja.
    Mislim da je kod EKG-a bio naglasak na poremecajima ritma i za sad je dovoljno ako moze da prijavljuje apsolutu, bilo brzo ili sporu i da sugerise da se korisnik obrati lekaru. Spore mnogi ni ne primecuju a jednako je potencijalno opasna za rasejavanje trombova. Tesko mogu da zamislim da trenutno moze da, cak i bez preciznog definisanja naziva, registruje druge poremecaje sprovodjenja i da na to sugerise. Isto se odnosi i na VES-ove. Bilo bi lepo ali nisam o tome citao. Elektrofiziologija sprovodog sistema je ipak posebna filozofija
    U dalju analizu, od ove, ne smem da se upustam

    Sigurno kao hirurg znas za foru sta znaci kad hirurg gleda EKG

    Slazemo se i za oksimetriju, siguran sam da ce biti vise nego precizna i da nece imati nista vise ogranicenja od standardnih pulsnih oksimetara. To je vise nego dovoljno.

    Jedino mi nije jasno zasto nisu ubacili i merenje temperature koje bi sa pulsnom bilo vise nego korisno u aktuelnoj situaciji.


    U nekim intenzivnim negama kardiohirurgije u Americi koriste iPad koji se nalazi na mestu temperaturne liste, na kome se ocitavaju, preko posebne aplikacije, polozaj i pritisci na pojedine delove tela (verovatno su senzori u duseku) da bi pacijentu promenili polozaj i sprecili, ili bar usporili, razvoj dekubita.

  21. #60
    iSrbijaHero roki's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Belgrade
    Posts
    586
    Thanks
    151
    Thanked 149 Times in 75 Posts

    Default Re: Apple Watch - aktivacija ekg-a

    https://mashable.com/article/apple-w...es-6-hands-on/

    Nije los tekst za sve nas koji se dvoumimo... Bacite pogled


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. The Following User Says Thank You to roki For This Useful Post:

    rmilanovic (20-09-2020)

Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •