iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Results 1 to 14 of 14

Thread: Držati laptop stalno ukljucen u struju?

  1. #1
    iSrbijaHero
    Join Date
    Dec 2014
    Age
    33
    Posts
    630
    Thanks
    27
    Thanked 158 Times in 108 Posts

    Default Držati laptop stalno ukljucen u struju?

    Odnosno 70% vremena. Sluzi mi kao kucni laptop (air 2019) i bude ukljucen uglavnom u struju, dok mi neko nije rekao da to strasno steti bateriji. Onda sam malo guglao i naisao na totalno oprečne stavove. Gdje je istina?
    iPhone 12 Pro, MacBook Pro M1, Apple Watch Series 6

  2. #2
    iPhoneBigFan mccf's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Age
    57
    Posts
    486
    Thanks
    360
    Thanked 234 Times in 142 Posts

    Default Re: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Ja cu reci licno iskustvo, bez ikakvog teoretskog znanja. Nekih 4 godine koristim MacBook Pro, 2011, bas na opisani nacin, samo kancelarijska varijanta... Dakle nikad ne gasim komp, samo ga preklopim, ostane u autu npr za vikend, ali ako ga koristim kuci/kancelariji (sto je nekih 80-90%), obavezno je na punjacu. Ovih 10-20% je vani, i to odradjujem na bateriji.
    Za ove 4 godine ne primjetim nikakav pad baterije u smislu performansi, duzini drzanja... Kad koristim na bateriji, najvise se spustim do 40%, i onda gledam da napunim i to je to. Iz licnog iskustva, djeluje mi da se baterija ne ubija na ovakav nacin. Cak naprotiv, mislim da je ovo "pozitivan tretman baterije ".
    Volio bih i ja cuti iskustva i misljenja drugih.

  3. #3
    iNovajlija Don_pavle's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Age
    39
    Posts
    8
    Thanks
    29
    Thanked 21 Times in 4 Posts

    Default Re: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Mislim da nije dobro drzati laptop non stop na punjaču, jer baterija kada se napuni na punjaču, ona ne moze da se trosi, elem, i ako punjac kada napuni bateriju na 100%, prestane da puni, i ako laptop ostane da radi na bateriji,dok je istovremeno kabal od punjača u njemu, čim za 1% spadne baterija,automatski se dopunjuje, mislim da to nije dobro, jer onda baterija ne moze ravnomerno da se trosi,i da se dopunjuje, samim tim, celije vremenom oslabe, ali to je neko moje misljenje. Aj sad da ne lupam za macbook, ali sto se tice asus,acer,hp itd lapova, znam sigurno da sam svaku bateriju unistio time, sto sam lap drzao na punjaču,tj zivotni vek baterije sam skratio skoro za 80-90%.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    iModerator kylle's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Krusevac
    Posts
    3,334
    Thanks
    1,646
    Thanked 1,623 Times in 1,003 Posts

    Default Odg: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Davno istrazivao o tome, koliko se secam na najvi izvora Mac ima taj regulator da cim je baterija puna, kao da ne postoji i ne koristi njenu energiju vec se sve prebacuje na kabli i fakticki napajanje ide iz struje.

    No hajde da sacekamo strucno zbanje Mikenzi-a.

  5. #5
    iSrbijaHero
    Join Date
    Dec 2014
    Age
    33
    Posts
    630
    Thanks
    27
    Thanked 158 Times in 108 Posts

    Default Re: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Kylle, to si u pravu, ali i dalje ostaje ovo sto je i Don Pavle rekao. Mikenzi?
    iPhone 12 Pro, MacBook Pro M1, Apple Watch Series 6

  6. #6
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Odg: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Apple ne savetuje, a iz iskustva, baterije u računarima koji su stalno na punjaču traje mnogo kraće nego inače.

  7. #7
    iPhoneBigFan mister8ight's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    266
    Thanks
    84
    Thanked 29 Times in 18 Posts

    Default Odg: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Smatram da odgovor na pitanje najvše zavisi od modela i kvaliteta/cijene koju ste izdvojili za laptop.
    Moje iskustvo je da ćete kod "ekonoski pristupačnijih" modela sasvim sigurno uništiti bateriju, obzirom da se ista puni do kraja, dok kod skupljih (uglavnom business) modela postoji regulacija u biosu koja prekida punjenje i ne šteti bateriju.
    Npr. kod Dell Lattitude E5530 postoji nekoliko opcija u biosu gdje, između ostalog, možete izabrati da se baterija puni do 90%. Moj drugi slučaj je npr. Toshiba Satellite L850 koja nema tu opciju u biosu i baterija je za 3 godine završila karijeru, dok ova Dell-ova traje već 7 godina i dan danas ima autonomiju preko 5h sa CPU i7-3630QM od 45W, dva HDDa i 2 pločice RAMa (97Wh baterija).
    iPhone SE

  8. #8
    iSrbijaHero
    Join Date
    Jan 2010
    Age
    46
    Posts
    1,111
    Thanks
    494
    Thanked 150 Times in 106 Posts

    Default Re: Odg: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Quote Originally Posted by mikenzi View Post
    Apple ne savetuje, a iz iskustva, baterije u računarima koji su stalno na punjaču traje mnogo kraće nego inače.
    Potpisujem.
    Nov MBP 13 kupio 2012, "čuvao" bateriju ni isključio ga sa punjača nisam, posle dve godine daje info da je loša i zamena.
    Stavio zamensku, 3-4godine je koristio, preko 490ciklusa je imala kad sam prodao MBP i nikad problem a napunim bateriju du 100% trošim je do 20-30 pa na punjač, svake dve sedmice je isprazni do kraja i sve tako. Nikad problem.

    Skickat från min LYA-L29 via Tapatalk
    MacBookPro 13" 10.12.4 /iPad2 3G 9.3.5/iPadMini WiFi 8.1.2/iPhone7 10.3.1

  9. The Following User Says Thank You to maaxiimus06 For This Useful Post:

    Don_pavle (17-11-2019)

  10. #9
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Odg: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Na osnovu instrukcija sa Apple sajta, baterija se stavlja na punjač kada kapacitet padne ispod 10% i skida se sa punjača kada je 100%. Jednom mesečno savetuje se da se skroz isprazni. Ako se računar ne koristi duži vremenski period baterija se puni do 50%. Ako je računar na punjaču stalno savetuje se da se baterija izvadi ali je ovo pravilo za računare do 2012 godine. S obzirom da baterija ne moze da se izvadi već 7 godina, možda može da se samo otkači ali u tom slučaju intel procesor radi na 50% mogućnosti što je problem za one kojima je u toku rada potrebna velika procesorska snaga.

  11. #10
    iPhoneBigFan mccf's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Age
    57
    Posts
    486
    Thanks
    360
    Thanked 234 Times in 142 Posts

    Default Re: Odg: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Quote Originally Posted by maaxiimus06 View Post
    Potpisujem.
    Nov MBP 13 kupio 2012, "čuvao" bateriju ni isključio ga sa punjača nisam, posle dve godine daje info da je loša i zamena.
    Stavio zamensku, 3-4godine je koristio, preko 490ciklusa je imala kad sam prodao MBP i nikad problem a napunim bateriju du 100% trošim je do 20-30 pa na punjač, svake dve sedmice je isprazni do kraja i sve tako. Nikad problem.

    Skickat från min LYA-L29 via Tapatalk
    A moj primjer totalno suprotan... 3,5 godine koristenja uglavnom na punjacu, jedino kad je u torbi preklopljen je na bateriji... kad sam ga uzeo bilo 194 ciklusa, 3,5 godine koristenja sada stoji 251 ciklus... baterija drzi uredno ako bih ga nekad uzeo koristiti samo na njoj. MBP late 2011.
    Malo sam listao po netu, misljenja su oprecna. A misljenje apple-a uvijek uzmem sa blagom rezervom - kao i stomatologa koji preporucuju pastu za zube Njima nije u interesu da su vam zubi zdravi, direktno se odrazava na obim posla

  12. #11
    iSrbijaHero
    Join Date
    Jan 2010
    Age
    46
    Posts
    1,111
    Thanks
    494
    Thanked 150 Times in 106 Posts

    Default Re: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Ne sumnjam da je tako kako si rekao. Ja sam naveo svoje iskustvo.

    Skickat från min LYA-L29 via Tapatalk
    MacBookPro 13" 10.12.4 /iPad2 3G 9.3.5/iPadMini WiFi 8.1.2/iPhone7 10.3.1

  13. #12
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Odg: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Ja sam imao iskustva sa Dell i Hp (ne znam sad tacno modele) racunarima da kad su stalno na punjacu bude posle 2-3 godine poruka baterija treba da se menja. Bili su stalno na punjacu.

  14. #13
    iPhoneBigFan hp2025's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Age
    47
    Posts
    435
    Thanks
    205
    Thanked 159 Times in 94 Posts

    Default Re: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Ako sam dobro razumeo, svaki put kada napunimo laptop do 100% on ce nam racunati jedan ciklus, napili ga od 20 ili 80 posto?
    Ili ga punimo od 20% do 100% (sto je 80%, pa onda sledeci put cim predje 20% punjenja on zabelezi kao jedan ciklus?

  15. #14
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Odg: Držati laptop stalno ukljucen u strauju?

    Ovo drugo kako si napisao.

  16. The Following User Says Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    hp2025 (24-01-2020)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •