iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Results 1 to 11 of 11

Thread: Alipay u Srbiji

  1. #1
    iSrbijaHero
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,037
    Thanks
    437
    Thanked 451 Times in 235 Posts

    Default Alipay u Srbiji

    UVOĐENjE vodeće kineske platforme za mobilnu i onlajn naplatu na internetu "Alipej", koju je kreirala "Alibaba grupa", značajna je i dobra vest za Srbiju i sve građane. Kada počne da funkcioniše za nekoliko meseci, očekuje se da će potrošači moći da plaćaju robu i usluge na većini prodajnih mesta i objekata koji u ovom trenutku primaju kartice.

    http://m.novosti.rs/vesti/naslovna/e...�-Алипеј

  2. #2
    iSrbijaHero
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,037
    Thanks
    437
    Thanked 451 Times in 235 Posts

    Default Odg: Alipay u Srbiji

    "Cekajuci ApplePay-a"

    Inace, sa svakim ovakvim dogadjajem, sanse za apple pay se smanjuju. Prosto malo ljudi jos uvek u Srbiji koristi platne kartice. Za ove vrste placanja je uopste culo jos mnogo manje, a od njih ce mozda 10% da to i koristi. I onda kada bi se apple pay uopste nekada i pojavio, niko ga ne bi koristio osim nas par zaludjenika jer jednostavno kako ces ti narodu da objasnis sta je to i zasto treba da ga koristi. Ti mu kazes da treba da kupi ajfon od 500+ eur da bi mogao da placa telefonom, a on vec ima neki android od 50, sa kojim to vec uveliko radi preko nekog drugog servisa. I sto je najgore ti ljudi su donekle i u pravu. Tehnicki skoro ista stvar (sad da li je preko nfc-a ili qr koda manje bitno). I tako ce apple da izduva za nase trziste. Kapiram ja da je njima bitnija Kina i ta velika trzista, ali dok se oni bakcu sa Kinom, koju nikada nece osvojiti, Kinezi ce da im osvoje mnogo malih trzista, koje oni arogantno potcenjuju, a onda kad ukapiraju izduvace ga i u tim trzistima. Da su dosli do sada, sigurno bi se donekle i povecao broj prodatih ajfona, a i dosta ljudi bi to pocelo da koristi i ne bi vise hteli da menjaju. Ovako, uz Alipay i ove neke opcije preko nfc-a koje vec uveliko nude domace banke, apple pay i da dodje bice na nivou statisticke greske.

  3. #3
    iSrbijaHero edward's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    Zagreb
    Posts
    616
    Thanks
    74
    Thanked 269 Times in 175 Posts

    Default Odg: Alipay u Srbiji

    Kupovati iPhone zbog ApplePay-a valjda nitko ne radi, pa sigurno neće ni u Srbiji. A oni koji već imaju iPhone ionako imaju samo ApplePay kao način plaćanja pa tu nema konkurencije. Eventualna konkurencija u vidu QR kodova gotovo da ne postoji u zapadnim zemljama, a i ondje gdje se možda nazire da će postojati (u Srbiji npr) će pasti kad korisnik uoči jednostavnost NFC-a u odnosu na QR plaćanje. Tu jedino mogu trgovci pomoći QR-u na način da ne primaju NFC i kartice, ali to se dešava samo u siromašnim azijskim zemljama gdje je trgovcima uvođenje kartičnog plaćanja skupo, u Srbiji je sa druge strane plaćanje karticama gotovo posvuda već moguće tako da ne spada u tu kategoriju QR zemalja (ma koliko se isto uvađalo od strane vlasti).

    A ApplePay sigurno dolazi u Srbiju sa ili bez AppStorea, pitanje je samo dana, mjeseca. No ja sam gotovo 100% siguran da od iduće godine će biti Srbije na popisu. Hrvatske banke su gotovo sve se izjasnile da u 2020. namjeravaju uvesti ApplePay, nismo baš toliko različiti ...
    Last edited by edward; 14-11-2019 at 11:50.

  4. #4
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,881
    Thanks
    2,331
    Thanked 2,155 Times in 1,226 Posts

    Default Alipay u Srbiji

    Već se pisalo o ovome na forumu.U suštini,mene lično ne zanima ovo.
    Nemam poverenja u kineske “doskocice” savremenim načinima plaćanja na zapadu.
    Trebamo da gledamo na zapad i Evropu,a nikako prema Kini i ostalima koji su u tom pravcu.

  5. The Following User Says Thank You to zikicz For This Useful Post:

    phanatique (14-11-2019)

  6. #5
    iSrbijaHero
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,037
    Thanks
    437
    Thanked 451 Times in 235 Posts

    Default Odg: Alipay u Srbiji

    Pa ijabih voleo vise apple pay, ali dok se oni smiluju drugi ce da osvoje trziste. I tako su apple korisnici u Srbiji kao i svuda u velikoj manjini, a domace banke koliko kapiram vec nude placanje nfc telefonom i to za android jer apple valjda ne daje pristup nfc cipu tako da ce i ako apple pay ikada dodje imati zanemarljiv deo trzista.

  7. #6
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,881
    Thanks
    2,331
    Thanked 2,155 Times in 1,226 Posts

    Default Alipay u Srbiji

    Sve ja to razumem,ali kao sto sam rekao,to me apsolutno ne zanima.
    Nema Apple Pay? OK,izvadicu kreditnu karticu i platiti. To će trajati jedno 13,47 sekundi duže,nego da plaćam telefonom ili Apple satom.
    Biću staromodan u odnosu na te “savremene” platiše,ali neću imati problem sa tim.
    Last edited by zikicz; 14-11-2019 at 13:40.

  8. #7
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Odg: Alipay u Srbiji

    Ne radi se ovde samo o brzem placanju nego o sigurnijem. Svaki put kad platis karticom vidi ti se broj i kucas pin. A kad placas sa Apple pay-om osim sto je brze i sigurnije imas automatski uvid u troskove. Ja koji placam karticom cesto imam aplikaciju u koju upisujem troskove da bih mogao da pratim stanje na racunu banke (u slucaju da dodje do nekog ne ovlascenog koriscenja tj. kradje). Sa uvodjenjem Apple pay-a ovo bi mogao da izbacim tj. lakse bih pratio troskove.
    Elem da se vratimo na temu Alipay-a, svi mi koji porucujemo preko Aliexpress-a imam vec otvoren nalog na Alipay-u jedino sto nemam je aplikaciju za NFC kod. Jedino sto mozda nemamo svi zakacenu karticu od tekuceg racuna nego vecina mozda koristi internet karticu ili nesto slicno. Tako da ovo samo prosiruje njihovu uslugu.
    Glavni razlog dolaska Alipay-a u Srbiju, kao sto je neko vec pomenuo, je viliki broj kineskih turista u Srbiji (kao sto imamo i njihove policajce radi lakse komunkiacije i kontrole). Osim sto ce njima biti lakse i sigurnije za placanje verovatno ce i drzava imati neki vid kontrole gde se trose pare.
    Ako cemo realno svi nacini placanja se prate, tako da ovo oko spijunaze je glupo uopste pominjati. Bitcoin je upravo izmisljen da bi se izbeglo nadziranje potrosnje novca, ali koliko sam cuo nekad je moguce i to ispratiti (ne uvek, retko ali moze). Tako da osim ako ne koristimo Bitcoin ili neku slicnu kripto valutu znaci da smo se pomirili da vlade imaju uvid u nase troskove. Takodje Srbija je isto uvela obaveznu Dina karticu bas iz ovog razloga, da ima uvid u troskove gradjana Srbije (sto su cak i javno rekli u nekoj emisiji uzivo na tv-u).

  9. #8
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,881
    Thanks
    2,331
    Thanked 2,155 Times in 1,226 Posts

    Default Alipay u Srbiji

    Znam ja da je Apple Pay siguran. Zato ga i hoću.
    Ono sto dolazi iz androd kuhinje,kao i iz Kine mi ne uliva sigurnost. Zato i hoću Apple,a ne to.
    Zato ću koristiti plaćanje karticom dok,i ako,ne stigne Apple Pay.
    Nisam znao da ima toliko turista iz Kine. Msm da ih sigurno ima mnogo više iz Evrope.

  10. #9
    iSrbijaLegend MajX's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Age
    39
    Posts
    1,922
    Thanks
    523
    Thanked 1,412 Times in 631 Posts

    Default Odg: Alipay u Srbiji

    Apple Pay bi trebalo u CG krajem Decembra da puste,tako da ima nade i za Srbiju


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #10
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    46
    Posts
    2,110
    Thanks
    144
    Thanked 759 Times in 495 Posts

    Default Odg: Alipay u Srbiji

    Cuksi, zar ti banka ne salje automatski SMS sa svakom karticnom transakcijom koju napravis, a sadrzaj SMS-a bude koliko si potrosio i koliko je stanje? Meni se to kod Raiffeisen banke podrazumeva.
    Drugo imam njihovu mob aplikaciju, sa kojom uvek imam uvida u SVE, i mogu da radim sve sto pozelim sa svojim racunima.
    Mozda da promenis banku?
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  12. #11
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Odg: Alipay u Srbiji

    @miodrage nazalost SMS info poruka je jedina opcija koju nema banka Intesa (tj. nema koliko ja znam). Ima internet aplikaciju preko koju mogu uvek da vidim stanje, vrsim uplatu, menjam pare itd... Ali bez obzira na to ja imam pored app preko koje pratim troskove cisto da znam je sve u redu. Nikad nisam imao problem ali za svaki slucaj Inace sa svim drugim opcijama u Intesi sam zadovoljan, a u banku idem samo kad je nova kartica ili treba da se potpise neka izmena. Sve ostalo radim preko neta ili bankomata

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •