iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 143

Thread: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

  1. #1
    iPhoneBigFan igoce's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Novi Sad
    Age
    44
    Posts
    342
    Thanks
    63
    Thanked 230 Times in 188 Posts

    Default Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    E, ovako, sticajem okolnosti bio sam dve nedelje u Moskvi i koristio sam razne Yandex online servise, inace ako neko ne zna Yandex je pandan americkom Googlu i ima najveci ruski platni servis, znaci nisu banka, vec samo platni servis.

    Baziracu se samo na Yandex Money servisu, jer nam je on zanimljiv izmedju ostalog i zbog Apple Pay-a sa kojim muku mucimo i dovijamo se na razne nacine.

    Ono sto je najblje je da dozvoljavaju i strancima da LEGALNO otvaraju racune kod Yandex Money servisa i samim tim koriscenje usluge Apple Pay, uplacivanje na ruski iTunes i jos mnogo toga.

    Pokusacu da objasnim gimnastiku kako doci do ruske Yandex mastercard kartice i naravno Apple Pay-a, koji provereno radi u srbiji, bez bojazni da ce nas ugasiti, jer nista od podataka necemo lagati i ne krsimo nikakva pravila, jer mi legalno koristimo rusku karticu izdatu na nase ime, verifikovanu sa nasim pasosem, nasom adresom i nasim brojem telefona.

    Bitne stvari:

    Registrovati se na https://money.yandex.ru/reg?_opensta...nnew3;reg;main i dobijate besplatan racun.

    Vezite srpsku karticu na Yandex i porucite Yandex mastercard, jer cete morati da uplatite 300rub (4.25e) za izradu Yandex mastercard kartice, slanje za srbiju je besplatno i kartica stize na vasu adresu u srbiji u roku od 7 dana.

    Verifikujte nalog (opisano dole).

    Mozete u medjuvremenu napraviti i besplatnu virtuelnu mastercard karticu, ali vam nece biti od neke koristi ako nemate verifikovan nalog, isto vazi i za plasticnu mastercard, necete moci nista da placate van rusije, ali cete moci da podizete kes na bankomatu, ali ima mali limit.

    Kada verifikujete nalog, imate velike limite za dizanje/slanje/trosenje.

    Prebacite na ruski region telefon da bi vam se pojavio Apple wallet i da bi mogli da povezete Yandex mastercard sa Apple pay i to je to.

    Provizije su:

    1% za popunjavanje Yandex walleta (sa srpske kartice).
    3% za dizanje kesa na bankomatu + 3% za konverziju iz rubji u dinare.
    3% u slucaju placanja sa Apple Pay ili mastercard karticom, tu se placa samo tih 3% za konverziju rublja-dinar.
    Imaju i placeni racun, koji kosta 90rub mesecno (1.3e) i onda dobijate visevalutni racun, sa evrima, dolarima … dinara nema na zalost, sa tim nalogom ne placate konverziju ako imate evre na racunu i dizete kes negde u EU sa bankomata ili placate u prodavnici sa karticom ili sa Apple Pay.

    Jedan primer moje kupovine:
    Sipao sam gorivo na pumpi za 1500din, platio posle borbe sa radnikom sa Apple Pay i sve je proslo kao da se placa karticom, sa racuna mi je skinuto 1541din, znaci 3% vise zbog konverzije.

    Najveci problem oko cele ove stvari je verifikacija, koja za strance moze da se obavi samo na dva nacina, prvi je LICNO sa pasosem ako ste u rusiji i zavrsi se sve za 5-10min i drugi nacin je POSTOM (staromodan nacin, rusi su nepopravljive birokrate) , tu vreme zavisi od poste, jer kada stigne pismo u Yandex oni ce ga verifikovati u roku od 7 dana, ceo moj proces od slanja pisma kod nas u posti, pa do verifikacije je trajao 21dan, od kojih je pismo putovalo 15 dana.

    Ono sto je NAJVAZNIJE oko verifikacije je da vas pasos i popunjenu i potpisanu aplikaciju MORATE odneti prvo kod notara, da ga kopira i overi (360din-720din), zatim to odnesete kod sudskog tumaca za ruski, da on to sve prevede (1300-1500din), zaveze kanapom i zapecati i tek tada ubacite u pismo sve te dokumente i posaljete (460din), pismo pratite putem tracking broja i znate u svakom trenutku da li se negde zaglavilo pismo ili je preuzeo Yandex, ako preskocite neki korak samo cete potrositi pare i opet cete morati da prodjete opisanu proceduru na pravi nacin.

    Pokusao sam sto krace da napisem, ali ne vredi, sve mi se veze jedno za drugo, ako ima nekih pitanja, a ja znam odgovor odgovoricu …
    Last edited by igoce; 25-07-2019 at 00:36.

  2. The Following 6 Users Say Thank You to igoce For This Useful Post:

    DSA (25-07-2019),aw_snap (25-07-2019),ecanikajo (25-07-2019),edward (25-07-2019),wifininja (08-08-2019)

  3. #2
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,881
    Thanks
    2,331
    Thanked 2,155 Times in 1,226 Posts

    Default Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Da li telefon mora sve vreme da bude na ruskom store-u? Mislim i nakon registracije i cele te gimnastike i kada se dobije kartica i proradi Apple pay?

  4. #3
    iPhoneBigFan igoce's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Novi Sad
    Age
    44
    Posts
    342
    Thanks
    63
    Thanked 230 Times in 188 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Ja sam vratio na US store, ali tada ne radi kupovina aplikacija iz US store-a, a i cene su mi se u jednoj igrici prebacile iz rublji u $, pa samim tim nisma mogao nista da kupim, ali Apple Pay je ostao aktivan, tj vidim i dalje vezane kartice u walletu u telefonu, mada nisam sprobao nista da platim dok sam bio na US store-u, ali misli da bi proslo, jer kada kliknem dva puta home dugme pojave se mastercard kartice i pise Hold near reader ...


    EDIT: sada gledam region mi je i dalje ostao na rusiji, moguce da zbog toga i dalje radi Apple Pay i wallet, moguce da bi nestao prelaskom na US region.
    Last edited by igoce; 25-07-2019 at 01:40.

  5. The Following User Says Thank You to igoce For This Useful Post:


  6. #4
    iSrbijaHero edward's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    Zagreb
    Posts
    616
    Thanks
    74
    Thanked 269 Times in 175 Posts

    Default Odg: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Svaka čast na ovome, volim kad netko sam isproba/istraži nešto i podijeli to sa drugima.

    Ja sam gledao već prije taj Yandex Monex no negdje sam naletio na podatak da je dostupan samo za Ruse i 4-5 okolnih "ruskih" država pa sam odustao. Lijepo da ipak funkcionira no na kraju to ipak ispadne preskupa igra oko prevoda i potvrđivanja tih dokumenata, a i kasnije kad jedva dobiješ taj account nakon mjesec dana borbe - provizija od 3%, plus gubitak oko konverzije, plus 1% provizije kod top-upa (i opet gubitka oko konverzije jer sigurno nemaš račun u rubljama) mi se čini ogroman na kraju.

    Što si još dobio sa računom? Imaš li ruski IBAN? Koriste li oni uopće IBAN? Jel aplikacija na engleskom? Koliko košta transfer novca? Kako izgleda kartica u Walletu?

  7. #5
    iPhoneBigFan igoce's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Novi Sad
    Age
    44
    Posts
    342
    Thanks
    63
    Thanked 230 Times in 188 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Znam da kosta provizija, ali ja sam vijao racun zbog drugih stvari ...

    Ima na primer dosta cashback akcija, bila je akcija na Aliexpresu od 2-7% cashback-a,
    Za svaku potrosnju se dobijaju neki poeni koji su 1poen=1rublja, nisu neke pare, ali eto da napomenem,
    Moze da se uplati pretplata za Playstation plus, Isto to i za Xbox.
    Kupovina igrica za PS, Xbox, PC.
    Mogu se slati pare sa walleta na Master kartice van Yandexa (naravno uz proviziju)
    Mogu se slati pare izmedju korisnika Yandexa.
    Kupovina raznih Gift kartica, za shoping,jelo, muziku, iTunes ...

    Za ruse ima jos gomila toga, mogu poreze da placaju, kazne, da vide koliki porez imaju na svom imenu, dopunjavaju telefone, internet, TV, da uplacuju nesto kao Busplus, da podizu kredite, i da investiraju pare (ovo mozda mozemo i mi) ...

    Rusi nemaju IBAN.
    Aplikacija je na engleskom jeziku.
    Transfer novca zavisi od modela kako zelis da uradis transfer, da li sa kartice na karticu ili sa walleta na wallet ili sa walleta na westernunion ili na qivi ...
    Ima sve na engleskom ovde https://yandex.com/support/checkout/index.html

    Yandex sam iskopao slucajno, tj zbog crypta, eto ako nekom to nesto znaci ima opcija za prebacivanje kesa iz crypta na Yandex money, naravno ima postupak kako se to legalno radi, placa se provizija naravno kao i za sve u zivotu, ako nekog interesuju detalji mogu da objasnim na PM, nekom je to velik procenat koji uzimaju, ali eto da se spomene ...
    Last edited by igoce; 25-07-2019 at 12:46.

  8. #6
    iSrbijaHero edward's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    Zagreb
    Posts
    616
    Thanks
    74
    Thanked 269 Times in 175 Posts

    Default Odg: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Inače, taman pišem ovaj post iznad i dođe mi e-mail od bunq-a (nizozemska digitalna banka koja radi na principu Yandexa, Monesea, Revoluta is sličnih) da zbog problema oko BIN-a sa zadnjim Mastercard karticama mi šalju novu besplatno. Koji je problem bio? Kartica je greškom imala RUSKI BIN! Znači u zadnjih mjesec/dva otkako je plasirana na tržište prštali su komentari po bunq forumu kako je kartica na mnogim mjestima odbijena, izgleda da mnogi POS uređaji po Europi ne prihvaćaju baš najbolje ruske kartice. Čak sam i ja u Hrvatskoj imao 2 slučaja gdje su mi odbili moju bunq karticu, a na hrvatsku kreditnu karticu čak i zablokirali kad sam sa njom pokušao nadoplatit svoj bunq račun. Naravno, kartici je greškom dodijeljen ruski bin trebao je biti nizozemski, što će sada i biti na novim zamjenskim karticama. Ovim primjerom želim samo reći koliko je "rizično" imati rusku karticu po pitanju prihvaćenosti van granica Rusije. Yandex kartice sigurno imaju ruski bin i koristiti takve kartice van Rusije je lutrija.

  9. #7
    iPhoneBigFan igoce's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Novi Sad
    Age
    44
    Posts
    342
    Thanks
    63
    Thanked 230 Times in 188 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Moguce da su ukapirali da su napravili za*eb pa su blokirali te pogresno napravljene kartice, poprilicno sam okruzen sa rusima i svi koriste ruske kartice i nisam cuo da je neko imao probleme, izmedju ostalog i zena mi je ruskinja, njeni su bas mnogo putovali po svetu i nisam cuo da su se zalili na kartice, mada pitacu, pa cu preneti ...

  10. #8
    iSrbijaHero edward's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    Zagreb
    Posts
    616
    Thanks
    74
    Thanked 269 Times in 175 Posts

    Default Odg: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Nisu još uvijek kartice blokirane, moja također je i dalje aktivna do trenutka kad ne dobijem novu karticu sa NL binom. Štoviše, sam bunq je otvoreno priznao da je problem ruski bin, no oni su 2 mjeseca držali priču da će Mastercard napraviti “update” tih kartica i da će one nekim čudom preko noći dobiti NL bin, što se naravno nije desilo sve do danas i njihove objave da ih potpuno povlače sa tržišta. Inače u pitanju je samo jedan tip njihovih kreditnih kartica, njihove debitne kartice normalno imaju NL i DE binove koje svuda rade. Bunq je prava nizozemska digitalna banka.

    Inače, nema tu ništa neobično da postoji geo-blocking kartica, toga je uvijek bilo. Trgovac to itekako može napraviti, svaka Mastercard kartica nije jednaka zato što ima MC logo gore, ona je povezana sa zemljom i bankom koja ju je izdala. EU je čak morao donijeti i zakon koji zabranjuje geo-blocking kartica na prostoru EU (za kartice izdane unutar EU). Sa druge strane, znamo svi kakav rejting Rusija ima u svijetu a posebno unutar EU, tako da me ne čudi da neki odbijaju njihove kartice.

    Kad budeš imao vremena skokni do bunq foruma pa pročitaj iz prve ruke tamo...
    Last edited by edward; 25-07-2019 at 13:58.

  11. #9
    iSrbijaHero DSA's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Age
    47
    Posts
    548
    Thanks
    256
    Thanked 131 Times in 76 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    @igoce
    svaka čast na trudu oko ovog obajšnjenja..iako lično mislim da j ovo malo previše gimnastike za ono što dobiješ..nemoj se molim te ljutiti, dok sam čitao tvoj post kad sam naišao na ovaj dio "Ono sto je NAJVAZNIJE oko verifikacije je da vas pasos i popunjenu i potpisanu aplikaciju MORATE odneti prvo kod notara, da ga kopira i overi (360din-720din), zatim to odnesete kod sudskog tumaca za ruski, da on to sve prevede (1300-1500din), zaveze kanapom i zapecati i tek tada ubacite u pismo sve te dokumente i posaljete (460din)...vjeruj mi da sam pomislio da je ovo neka zehabancija

  12. #10
    iPhoneBigFan igoce's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Novi Sad
    Age
    44
    Posts
    342
    Thanks
    63
    Thanked 230 Times in 188 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Ma nema ljutnje, to je ruska birokratija, ja sam probao i online da im sve slikam sa sve pasosem u jednoj ruci i kopijom u drugoj ruci i sve posebno slikano i ne vredi, nisu prihvatili ...
    Dok na primer rusi mogu online da se verifikuju, ali ipak su to njihovi gradjani i njih mogu da provere na sve nacine, a strance cimaju oko verifikacije, tj cimaju samo ako se salje pismom, ako je neko turisticki u rusiji moze to brzo obaviti na licu mesta, sto sam ja zaboravio kad sam bio tamo, pa sam prosao ovu duzu proceduru ...


    Inace pitao sam zenu da li su njeni imali probleme sa mastercardom i kaze da su svima svuda radile normalno ... mada mozda su imali srece, eto ona koristi mastercard van rusije vec 6 godina i nikad nije imala problema, a vecinu placanja placa sa mastercardom.

  13. The Following User Says Thank You to igoce For This Useful Post:

    DSA (25-07-2019)

  14. #11
    iPhoneBigFan djetk0's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Age
    33
    Posts
    316
    Thanks
    153
    Thanked 182 Times in 84 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Moram da postavim jedno pitanje, malo je off

    Je li moguće da nijedna banka u Srbiji nema svoju app? Da dodate karticu i onda plaćate?

    U CG ima..

    U aplikaciji imam pregled dje sam plaćao (vrijeme, naziv radnje, iznos) i sve to legalno i 0% provizije (prebacanje, plaćanje)

  15. #12
    iPhoneBigFan igoce's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Novi Sad
    Age
    44
    Posts
    342
    Thanks
    63
    Thanked 230 Times in 188 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Naravno da svaka banka ima svoju aplikaciju i sa njima moze sve da se placa, ne razumem samo kako da dodamo karticu, ako mislis da li su vezane nase mastercard kartice za placanje preko neta i slanje drugima na tekuce racune jesu i vidimo sve preglede gde smo placali, slali pare itd.

    U srbiji, a verovatno i u crnoj gori jos uvek ne radi Apple Pay, pa je ovo jedan od alternativnih nacina da se do njega dodje, bilo je vec pisanja na forumu na ovu temu, pa sam ja otkrio i ovu metodu, mada mi je to bila sporedna stvar kada sam trazio servis za placanje, ali se ispostavilo da moze i Apple Pay da radi, pa sam podelio ovde taj info ...

  16. The Following User Says Thank You to igoce For This Useful Post:

    djetk0 (26-07-2019)

  17. #13
    iPhoneBigFan djetk0's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Age
    33
    Posts
    316
    Thanks
    153
    Thanked 182 Times in 84 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Pa to sam mislio, dodas karticu svoje banke u app i onda upalis NFC i platis kao karticom (prislonis telefon na pos terminal) kao Apple pay?


    Mislim da Apple Pay ne radi u CG...

  18. #14
    iPhoneBigFan igoce's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Novi Sad
    Age
    44
    Posts
    342
    Thanks
    63
    Thanked 230 Times in 188 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    Aha, na to si mislio, nemaju to jos uvek sve banke, tek pocinju sa tim servisom, nisam te bas najbolje razumeo, bio sam u nekoj guzvi, pa samo preletim ocima pitanje, sada je sve mnogo jasnije

  19. The Following User Says Thank You to igoce For This Useful Post:

    djetk0 (26-07-2019)

  20. #15
    iSrbijaHero
    Join Date
    Dec 2014
    Age
    33
    Posts
    630
    Thanks
    27
    Thanked 158 Times in 108 Posts

    Default Re: Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om

    imaju to banke u srbiji, cg kao i bosni, ali nfc na iphone je zakljucan za apple pay. Na androidu koristis normalno
    iPhone 12 Pro, MacBook Pro M1, Apple Watch Series 6

  21. The Following User Says Thank You to Everytime For This Useful Post:

    Lauda (08-08-2019)

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •