iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Results 1 to 7 of 7

Thread: macOS Mojave velika potrosnja baterije u sleep modu

Hybrid View

  1. #1
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default macOS Mojave velika potrosnja baterije u sleep modu

    Pored nekh lepih stvari, poput sinhronizaije messages preko iCloud-a, macOS ima i jedan bug koji se provlaci jos od prethodne verzije.

    Ovo je nevezano za verziju i model Macbook racunara i primetan je i na novim modelima.

    Prva i najupecatljivija promena koju sam video nakon clean install-a Mojave je neverovatno velika potrosnja baterije kad je MacBook Pro u sleep modu.

    Prvo sam pomislio da je to vezano za indeksiranje sistema.

    Nakon dva dana koriscenja je pocelo da malo nervira kad MBP potrosi do 30 posto baterije tokom noci.
    Uobicajeno je, na macOS Sierra bilo 0 do 1% pod istim uslovima.

    Inicijalno citanje na netu je ukoazivalo na potencijalni problem sa ukljucivanjem sistemskog Dark moda.

    Nakon iskljucivanja Dark moda, potrosnja baterije se i dalje nije menjala.

    U nekoliko navrata se desilo da tokom noci potrosi samo 1% baterije u sleep modu ali bi vec sledeceg dana sve vratio na stari sistem.

    Takodje se tokom dana desavalo da uzmem Mac iz ranca i on je bio topa kao da se na nejmu radilo. To je bilo propraceno solidnom potrosnjom baterije od nekoliko desetina procenata.



    Na Apple Support forumu postoji velika tema vezana za potrosnju baterije u sleep modu

    macOS Mojave battery drain



    Ovo je prisutno jos od beta verzija i tad su razmisljali da ce sve ispraviti do glavne verzije.

    U toj temi, kao i u mnostvo tema na Reddit sajtu, postoje razliciti predlozi:

    1. Iskljuciti Automaticcaly keep my Mac up to date kao i sve opcije koje imate kad kliknete na Advanced

    Ovo mozete da uradite na System Preferences/Software Update

    2. Iskljuciti Dark Mode

    System Preferences/General

    3. Iskljuciti Content Caching

    System Preferences/Sharing i sa leve strane odstiklirati Concent Caching

    4. Iskljuciti System Preferences/Energy Saver/Battery/Enable Power Nap while on battery power

    5. Iskljuciti System Preferences/Bluetooth/Advanced Allow Bluetooth devices to wake up this computer



    Pored svega navedenog, potrosnja baterije je i dalje bila identicna, osim u nekoliko navrata, sto je dodatno stvaralo konfuziju.



    Ovo su bili delimicno kozmetske a delom funkcionalne izmene u sistemu.

    Realno gledano, cemu sluze sve inovacije ako pola sistema trebate da iskljucite. Baz uvrede korisnicima meni neomiljenog MS, ovo nije Windows niti zelim da svaki put gasim komp kad ga ne koristim. To nisam nikad radio na macOS i sustinski to samo lici na Windows zasnovane laptop konfiguracije.


    Za sad nijedan update sistema nije ispravio ovu nenormalnu potrosnju baterije, tako da, svi oni koji imaju ovakvu potrosnju baterije, moraju da odrade neke stvari prekokomandi u Terminal aplikaciji.

    Da bi videli vasa power podesavanaj, pokrenite Terminal aplikaciju i kopirajte sledecu komandu

    Code:
    pmset -g
    Videcete, najverovatnije, nesto identicno ovom

    Code:
    Currently in use: standbydelaylow      10800
     standby              1
     womp                 1
     halfdim              1
     hibernatefile        /var/vm/sleepimage
     powernap             0
     gpuswitch            2
     networkoversleep     0
     disksleep            10
     standbydelayhigh     86400
     sleep                1
     autopoweroffdelay    28800
     hibernatemode        3
     autopoweroff         1
     ttyskeepawake        1
     displaysleep         10
     highstandbythreshold 50
     acwake               0
     lidwake              1

    Ono sto je prvo upadljivo je standbydelayhigh 86400 i standbydelaylow 10800.

    Ovo je najduze i nakrace vreme do prelaska u standby rezim, izrazeno u sekundama, i definitivno je predugacko.

    Takodje treba obratiti paznju na hibernatemode 3.

    Objasnjenje za razlicite oblike Hibernate moda



    • hibernatemode 0 - normal sleep
    • hibernatemode 1 - is hibernation
    • hibernatemode 3 - Safe Sleep
    • hibernatemode 25 je poseban oblik hibernacije



    - Sleep mode je standard za iMac. Sustinski, kad je Mac u Sleep modu, RAM ostaje pod naponom,
    ukljucen.
    To znaci da je "budjenje" iz Sleep moda vrlo brzo. zato sto se nista ne ucitava sa hard drive-a.

    - Hibernation iskljucuje napon za RAM, kad je Mac u Sleep modu. To znaci da se sve kopira iz RAM na hard
    drive. Ovo dovodi do sporijeg "budjenje" iz Sleep moda. Ovo je standard za za sve Macbook racunare
    pre 2005. godine.

    - Safe sleep, default za Macbook racunare posle 2005. godine, je hibridni mod izmedju dva prethodno
    navedena. On porazumeva upisivanje sadrzaja RAM na hard drive ali i dalje ostavlja RAM pod naponom,
    ukljucen. Ovo omogucava brze "budjenje" ali uz zastitu podataka u slucaju neadekvatnog funkcionisanja
    sleep/wake funkcije.

    - Postoji i poseban hibernate mode koji sustinski radi isto kao i hibernate mod ali je napravljen za racunare napravljene posle 2005. godine. On ne ostavlja RAM pod naponom, ukljucen, i to opet rezultira sporijim "budjenjem" iz sleep moda.

    https://appletoolbox.com/2018/10/how...raining-issue/


    Kako da proverite koji hibernacioni mod je ukljucen


    Pokrenite Terminal aplikaciju i ukucajte komandu i pritisnite Enter

    Code:
    pmset -g | grep hibernatemode

    Resenje za preveliku potrosnju baterije u Sleep modu


    Pored svih navedenih opcija na pocetku ovog posta, cak i uz clean install, potrosnja ostaje i dalje velika.

    Ono sto mozete da uradite je da, u Terminal aplikaciji, kucate sledece komande

    Podesavanja za sistem dok je na bateriji (prakticno kad zatvorite displej)

    Code:
    • sudo pmset -b hibernatemode 25
    • sudo pmset -b standby 1
    • sudo pmset -b standbydelaylow 60
    • sudo pmset -b standbydelayhigh 60




    Podesavanja za sistem dok je na punjacu (ovo je sustinski identicno default podesavanjima)

    Code:
    • sudo pmset -c hibernatemode 3
    • sudo pmset -c standby 1
    • sudo pmset -c standbydelaylow 10800
    • sudo pmset -c standbydelayhigh 86400
    https://www.reddit.com/r/MacOS/comme...ed_to/e837r8t/

    Slovo iza komande pmset (-a, b ili -c) se odnosi na power podesavanja za sistem u globalu, nevezano da li je na punjacu ili bateriji, kad je na bateriji i kad je na punjacu.


    Pored malo sporijeg "budjenja", nista drugo ne bi trebali da primecujete niti smeta sistemu.


    Mnogi su predlagali i iskljucivanje opcije Find My Mac, bilo preko System Preferences/Internet Accounts/Find My Mac, bilo preko komande u Terminal aplikaciji

    Code:
    sudo pmset -b tcpkeepalive 0


    Ovo ne preporucujem posto tako nemate jednu vaznu funkciju a sustinski sa prethodnim bi trebali da resite problem prevelike potrosnje baterije u Sleep modu.


    Pored ostalog, proverite i da li vam je ukljucena neka sinhronizacija sa Apple Watch, da li su konstantno povezani neki Bluetooth uredjaji, kao sto su tastature, zvucnici, slusalice.

  2. The Following User Says Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    giannsi (17-02-2019)

  3. #2
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: macOS Mojave velika potrosnja baterije u sleep modu

    Verifikovanje procesa koji drze macOS u budnom stanju, ili, koji sprecavaju Sleep mod


    Otvorite Terminal aplikaciju i ukucajte komandu i pritisnite Enter


    Code:
    pmset -g assertions

    How to Figure Out What’s Preventing Your Mac From Sleeping

    Ovde mozete da vidite pid, sto je oznaka za Process ID. Da bi tako videli koji je to proces, pokrenete Activity Monitor i potrazite taj broj.



    Bilo bi lepo da i drugi korisnici, koji imaju preveliku potrosnju baterije na Mojave, napisu iskustva i da li im pomaze predlozeno resenje.

  4. The Following User Says Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    giannsi (17-02-2019)

  5. #3
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Re: macOS Mojave velika potrosnja baterije u sleep modu

    Dobar post samo ne znam koliko je ovo često. Nismo imali žalbe osim jedne pre par dana na MacBook Air 2017. Korisnik se žali da baterija traje kratko. Pokrenemo testove, reinstaliramo sistem, povežemo na Wi-Fi, Safari, Youtube, upisujemo vreme i procenat

    bateriije. Stavimo ga u sleep mode na 30% na kraju radnog vremena, ujutru računar ima 20%. S obzirom da Apple računari mogu da budu u sleep modu 30 dana 10% za jednu noć je baš puno. Odradiću ovo baš da vidim šta se dešava.

    standbydelayhigh 86400 i standbydelaylow 10800.
    Koje si vrednosti upisao ovde?

    Code:
    sudo pmset -b hibernatemode 25
    sudo pmset -b standby 1
    sudo pmset -b standbydelaylow 60
    sudo pmset -b standbydelayhigh 60
    Da li si ovde imao neka odstupanja u vrednostima?

  6. #4
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: macOS Mojave velika potrosnja baterije u sleep modu

    Veruj mi da je mnogo cesto od prve beta verzije Mojave

    Pogledaj zalbe korisnika na Apple Support forumu, sa onog linka. Bukvalno ima korisnika koji su kupili najnoviji MacBook Pro, koji dolazi sa instaliranim macOS Mojave i isto im se desava.
    Nisam pisao sve bas sta sam gledao i proucavao tokom skoro dva meseca preganjanja oko potrosnje baterije na Mojave. Bio sam frapiran kad sam video da preko noci skine do 30 ili koji jos procenat vise u Sleep modu.

    Nekoliko puta se desilo da bude nekoliko procenata ali je to bilo isklucivo ako ostane na punjacu a onda se ugasi displej pre nego sto spustis displej i skines ga sa punjaca.


    Za hibernate mod sam stavio 25 i sve ostale iste vrednosti ali samo za deo kad je na bateriji a nisam menjao dok je na punjacu.


    Evo kopirano sta prikaze za Power podesavanja preko Terminala nakon komande pmset -g

    standbydelaylow 60 standby 1
    halfdim 1
    hibernatefile /var/vm/sleepimage
    powernap 0
    gpuswitch 2
    disksleep 10
    standbydelayhigh 60
    sleep 1 (sleep prevented by sharingd, fud)
    autopoweroffdelay 28800
    hibernatemode 25
    autopoweroff 1
    ttyskeepawake 1
    displaysleep 2
    highstandbythreshold 50
    acwake 0
    lidwake 1

    Nakon ovih podesavanja, procenat potrosnje baterije u Sleep modu, tokom noci, je bukvalno 0%, kao sto je bilo i na Sierra macOS, i na svim prethodnim verijama

  7. The Following 2 Users Say Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    kylle (20-02-2022),mikenzi (16-02-2019)

  8. #5
    iModerator kylle's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Krusevac
    Posts
    3,334
    Thanks
    1,646
    Thanked 1,623 Times in 1,003 Posts

    Default Re: macOS Mojave velika potrosnja baterije u sleep modu

    Samo da potvrdim da je post i te kako pomogao, posle navedenog problema gde sam kontaktirao i @Mikenzi-a za strucan savet u drugoj temi mogu potvrditi da je problem resen.
    Ispratio gore pomenuto uputstvo i sada je sve kako valja.


    Sinoc ostavljen lap u sleep mode-u, jutros palim makinu 100% i dalje To se trazi.

  9. The Following User Says Thank You to kylle For This Useful Post:

    zabrljanje (25-02-2022)

  10. #6
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    46
    Posts
    2,110
    Thanks
    144
    Thanked 759 Times in 495 Posts

    Default Re: macOS Mojave velika potrosnja baterije u sleep modu

    Evo, ja imam slicno pitanje...
    MacBook Air, M1, Monterey - kada je u sleep-u, tokom celog dana i noci, mozda sidje 1-2% baterije. To mi je sasvim ok, i prihvatljivo. Ako ukljucim USB-C hub, preko kojeg imam power, USB-A, i HDMI (monitor), ali gde nista od toga ne radi, potrosnja drasticno skace, moze za 24h da sidje i 30-40% baterije. Jel to normalno?
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  11. #7
    iSrbijaHero
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    769
    Thanks
    171
    Thanked 504 Times in 266 Posts

    Default Re: macOS Mojave velika potrosnja baterije u sleep modu

    Jeste.

    Razlog je taj što su svi USB-C hubovi golo ***** i nijedan proizvođač se nije iscimao da optimizuje potrošnju energije za svoje proizvode. Tužno ali je tako.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •