iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

  1. #1
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Jedna od vesti koja nije medijski previše ispraćena, a ja mislim da je vrlo važna, jeste da je Apple prebacio razvoj čipa koji vrši ulogu modema u svoje interno odeljenje koje se takođe bavi razvojem A procesora za iOS.

    Kako je Rojters objavio u svom tekstu, osobe koje su bliske ovoj tranziciji izjavile su da je razvoj čipa prebačen sa 'nabavke' na in-house:

    https://www.reuters.com/article/appl...-idUSL1N20000M

    I dalje smatram da je Apple jedini proizvođač koji dizajnira, osmisli kompletan svoj proizvod, a sam čin proizvodnje u dovoljnim količinama poveri firmama koje mogu da u zadatom roku naprave dovoljan ili traženi broj komada. Samsung je tu najbliži jer ima svoj

    ekran i procesor.

    Modem bi trebalo da ima sjajne tehničke specifikacije, odličnu uštedu u potrošnji energije, a u prilogu tome govori i razvoj A procesora koji su nekoliko godina ispred konkurencije. AnandTech sajt, na osnovu svojih testiranja, više puta izjavio je da procesory

    kompanije Qualcom (Snapdragon) i Samsung (Exynos 9820) ne mogu još uvek da se porede ni sa A11, a da im A12 beži nekoliko godina. Imajući u vidu da Apple sigurno ima već razvijen A13 i A14 apsolutno su dominantni na polju mobilnih procesora.

    https://www.anandtech.com/show/13392...icon-secrets/2

    Činenica je da Qualcom gubi biznis (tj. već je izgubio) koji je imao sa Apple-om bez obzira na sudske sporove, a deluje da Apple nikada nije ni bio zadovoljan saradnjom sa Intelom i da je korišćenje njihovih procesora pre svega u računarima iznuđen potez kome

    polako ističe rok trajanja. Mislim da nismo daleko od trenutka kada će Apple ubaciti svoje procesore i u računare jer već sada mobilni procesori brži su od nekih desktop-class intel modela.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to mikenzi For This Useful Post:

    nenad87 (10-02-2019),zabrljanje (09-02-2019)

  3. #2
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Ovo je velik i vazan potez za Apple iz vise razloga.

    Vise ne zavise od drugih proizvodjaca na taj nacin, kao do sad, oni odredjuju nacin funkcionisanja, smanjuju troskove (njima vazno a ne verujem da ce se to odraziti na pojeftinjenje proizvoda vec na podizanje margine profita), Qualcom ne moze vise da ih ucenjuje, sve je u jednom delu i smanjuje se ukupna velicina dela, manja je potrosnja baterije.

    Videcemo kako ce se oni pokazati ali ih ne mozemo ocekivati bar dve godine, kako pominju na netu.

  4. #3
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Profit je naravno važan ali ja navedeno da je to oko 5 milijardi $ godišnje što je za njih beznačajna brojka. Po nekim procenama toliko plaćaju Samsungu godišnje za komponente.

    Mislim da je ovde više u pitanju nesposobnost proizvođača da isporuči modem sa specifikacijama koje Apple želi.
    Apple već dugo nije zadovoljan potrošnjom Intel procesora. Intel je kasnije sa integracijom LPddr4 memorija, a Apple više nije mogao da čeka pa su odabrali ddr4 standardne ram module, zatim povećali bateriju da bi ublažili efekat toga.

    Ista stvar je i sa modemima. Svi znamo koliko 4g može da troši bateriju, zagreje telefon.

    Možemo očekivati čuda u pogledu modema kada Apple bude predstavio svoje rešenje.

  5. #4
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Ne znam na kakva čuda se misli, pošto je modem čip jedna prilično “standardna” stvar gde nema puno prostora za neke radikalne optimizacije. OK, definitivno će svojim čipom moći da proguraju optimizacije specifične za njihovu platformu ne bi li izvukli manju potrošnju baterije i veće brzine, ali ne treba očekivati ništa epohalno - s druge strane “žice” se ipak nalazi mobilna mreža ili WiFi ruter koji ne moraju da budu ni najmanje brzi i efikasni u datom trenutku.

    Takođe, razvoj sopstvenog modema zahteva ogromne novce za istraživanje i razvoj, tako da će imati solidna ulaganja u samom startu i trebaće par iteracija telefona i tableta da povrate inicijelnu investiciju.

    Ono čemu se ja potajno nadam i zbog čega se jedino radujem u vezi ove priče je sićušna mogućnost da jednog dana modem bude prisutan i u Macu, jer bi mi to bilo baš zgodno u mnogim situacijama.

  6. #5
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Čuda u smislu mogućnosti. Ako vidimo šta su uradili sa A serijom procesora i da bukvalno nemaju konkurenciju, da su razvili svoj W audio čip koji radi besprekorno u Airpods i Beats X onda i od modema možemo da očekujemo performanse koje firme koje se time bave decenijama nisu uspele da dostignu.

  7. #6
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Sve ja to kapiram, ali ne znam tačno na koja se čuda misli kad je u pitanju modem. Sva "čuda" se manje - više svode na dodatne optimizacije za njihovu platformu, što hardverske što softverske, jednostavno ne vidim toliko veliki prostor za neka radikalna poboljšanja bilo čega, budući da je modem samo jedan deo kompleksnog sistema mobilnih komunikacija gde druga strana mora takođe da uloži ogromna sredstva da bi se postiglo neko radikalno unapređenje. Primera radi, mi smo godinama nosili telefone koji su imali 4G modem u sebi koji je bio beskoristan dok se naša država i operatori nisu smilovali da prodaju licence za 4G i da postavljaju bazne stanice za isti. U takvim situacijama, super je što imaš vrhunski modem u telefonu, ali je on beskoristan dok se i druga strana ne potrudi da odradi svoj domaći zadatak.

    Prava "čuda" bi postala moguća onog momenta kada bi Apple eventualno krenuo da pravi svoju mobilnu mrežu po svetu, e onda bi to bila sasvim druga priča i tu bi moglo svašta nešto da se progura. Ko zna, možda je sopstveni modem samo prvi korak ka tako nečemu, videćemo.

    Što se tiče A procesora, tu jesu uradili fenomenalnu stvar ali je u pitanju nešto gde imaju mnogo veću kontrolu i slobodu da rade šta hoće i šta smatraju da je bitno, ali čak i A procesori dolaze sa svojim ograničenjima u smislu potrošnje struje i koječega, u smislu, volim što imam A procesor u telefonu i tabletu, ali ne bih voleo da A12 imam u laptopu ili još gore u serveru kao primarni procesor.

    Što se tiče W čipa, baš ovih dana moje skoro 2 godine stare AirPods slušalice kreću da pokazuju svoj realni životni vek i solidno skraćeno trajanje baterije, pa će potencijalno uskoro biti posla i za iStyle servis, tako da nemoj previše da hvališ W1 čip :-P

  8. #7
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Nema pomoći u baterijama za Airpods.

  9. #8
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Toga sam se i plašio Moraće onda malo da porade i na W čipu, da sam ciničan pa da kažem da pauziraju razvoj modema dok ne naprave AirPods koje traju malo duže od 2 godine

  10. #9
    iSrbijaHero p.pera's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    43.85861
    Posts
    1,244
    Thanks
    667
    Thanked 2,488 Times in 818 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Bile su neke priče da razvijaju i sopstvene ekrane.Zna li se šta o tome?

  11. #10
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Pa to već rade odavno. Apple ekrani su jedni od najboljih na tržištu i najbolje kalibrisani. Samsung ih samo proizvodi (OLED), a LCD pravi 10ak kompanija.

  12. #11
    iSrbijaHero p.pera's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    43.85861
    Posts
    1,244
    Thanks
    667
    Thanked 2,488 Times in 818 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Pogresno sam se izrazio, da ih sami proizvode, na to sam mislio.Da ne zavise vise ni od koga.

    https://www.nezavisne.com/nauka-tehn...-ekrane/469572
    Last edited by p.pera; 10-02-2019 at 22:40.

  13. #12
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Možda. Ali oni nemaju problema u tom segmentu toliko koliko imaju sa komponentama koje ne dizajniraju i razvijaju sami.

  14. #13
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    A sta se desava sa onim micro LED ekaranima ? Koliko sam video LG je vec izbacio ili planira tv sa tom tehnologijom. Ako sam dobro ispratio to je bolje od OLED-a a koliko znam Apple je prvi nesto pokrenuo oko toga (bar se tako pricalo)

  15. #14
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member Boletinho's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    appstore,The Planet
    Age
    43
    Posts
    2,163
    Thanks
    1,019
    Thanked 709 Times in 438 Posts

    Default Re: Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Quote Originally Posted by mikenzi View Post
    Pa to već rade odavno. Apple ekrani su jedni od najboljih na tržištu i najbolje kalibrisani. Samsung ih samo proizvodi (OLED), a LCD pravi 10ak kompanija.

    Citajuci ovo ne bih rekao da je tako

    Malo je duzi tekst ali ga je zanimljivo procitati

    Pre nego što krenemo da pričamo o ekranu modela iPhone X, potrebno je reći nekoliko detalja. U Apple-u nema inženjera ili ljudi koji su odgovorni za razvijanje ekrana, oni su fizički odsutni. Apple nema nikakvih patenata vezanih za OLED tehnologiju. Iskustvo u ovoj oblasti je gotovo nula, a prvi ekran je onaj koji je kompanija naručila od kompanije Samsung, koja je, naprotiv, potrošio više od deset godina na razvoj tehnologije i otklanjanja grešaka. Do sada je 95% svih OLED ekrana na svetu napravio je Samsung, kompanija je lider u ovom pravcu, a Apple jednostavno nije imao alternativu u tome gde da kupi takve ekrane.
    U ogromnom broju tekstova nalazimo konstatacije kao što su "OLED ekran kompanije Apple", što nema nikakve veze sa stvarnošću. Štaviše, fraza da je Apple napravio ekran najboljeg kvaliteta je marketinški trik, jer u kompaniji nema mogućnosti i tehnologije za tako nešto. Apple bi mogao naručiti takav ekran samo od Samsung-a.

    Još jedna važna tačka - Samsungova strategija oduvek je bila jednostavna i jasna: prodavati konkurenciji samo zastarelu tehnologiju, ostavljajući najbolje za svoje glavne modele. Sa zahtevom kompanije Apple, ništa se nije promenilo, pristup je ostao potpuno isti. Marketinški stručnjaci kompanije Apple i mnogi ljudi koji su uključeni u ovu igru tvrde da je ekran u iPhone-u - najbolji koji postoji na svetu. Logika? Tako nešto jednostavno nije moguće.

    Već dugi niz godina, fanovi kompanije Apple tvrde da su Samsungovi AMOLED ekrani izuzetno loši, imaju pogrešne boje, previsoku osvetljenost. Od sredine 2016. godine, bili smo svesni da Apple planira da kupi Samsung AMOLED-ekrane, pa je bilo zanimljivo kako će se ton izjava promeniti. Promenio se na dijametralno suprotno: sada je ekran iPhone X standard i budućnost, koja se iznenada dogodila.



    Sa rezolucijom od 2436x1125 piksela, nije samo nemoguće videti bilo koji podpiksel, to je u domenu fantazije. Nažalost, Apple nije mogao da kupi od Samsunga ekrane poslednjih generacije. Samsung je ostavio takvu matricu za svoje uređaje. Kao rezultat, Apple je bio zadovoljan sa generacijom 5, odnosno nivoom Galaxy S6 matrice (poređenja radi u okviru modela Note 8, postoji ekran generacije 8, a u S9 za pola godine to će biti 9. generacija). Za prosečnu osobu, sve ove generacije izgledaju kao neka vrsta gluposti, koja ne govori ništa. Ali hajde da pokušamo da shvatimo detalje i stvari koje je Apple čuvao za ekran iPhone X-a, jer nisu hteli da preplaćuju najnovija dostignuća.

    Dakle, prvo ideološko rešenje je ograničiti osvetljenost ekrana, podrazumevano osvetljenje je podešeno na 625 nita (ručno podešavanje), što je upravo isti nivo kao i u okviru iPhone 7/8 i drugih modela. Ovo je udoban nivo za zatvoren prostor, ali na jakom suncu nije tako dobro. Poređenja radi, u automatskom režimu iPhone X isporučuje do 805 nita a pod istim uslovima kao i sa automatskim podešavanjem Samsung Galaxy S8 + obezbeđuje 1000 nita a Note 8 čak 1240 nita. To jest, sadašnji vodeći Samsung model obezbeđuje skoro dvostruko više svetlosti, što čini sliku pri jačem ambijentalnom osvetljenju mnogo realnijom, ne vidite da ona bledi, a prilikom fotografisanja možete postići realne rezultate


    U Apple-u, za razliku od Samsunga, smatraju se da korisnik može da podesi svetlost samo do 625-635 nita). To povećava šanse da se korisnik suoči s činjenicom da ekran može da izgori. Pošto Apple objašnjava karakteristike ove tehnologije to garancija ne pokriva ovaj problem. Nakon što se iPhone X pojavio kompanija je objavila poseban članak, koji objašnjava da visoka osvetljenost ekrana dovodi do sagorevanja.

    Za nas ostaje misterija zašto svesno stvorite ekran koji tokom upotrebe može izgoreti ako svetlost ručno može da se podesi iznad bezbednog nivoa. Odgovor je da je to možda jedini način da se pokaže da je ekran bolji od ekrana glavnog Samsung modela u istim uslovima. Dok istovremeno rade, izgledaju isto, plus ili minus.

    Još jedna stvar - Samsungovi telefoni već dugo primenjuju zaseban DSP za analizu slika na ekranu, koji je potekao od televizije, a tehnologija je postala sve složenija. Između ostalog, u poslednje dve generacije uređaja Samsung je dodao program koji analizira mogućnost sagorevanja ekrana i prisilnu promenu podešavanja, (uključujući i ručno podešavanje). Ništa od ovoga u okviru iPhone X nije prisutno, postoji samo ekran bez dodatnih stepena zaštite.

    Idemo dalje. Kontrast ekrana - 1.000.000: 1, poređenja radi u okviru iPhone 8/8 Plus je 1300: 1 i 1400: 1, percepcija ekrana je različita kao nebo i zemlja, prikaz na iPhone-X je mnogo bolji od ostalih iPhone-ova. Ali u poređenju sa Galaxy Note 8 , X gubi jer je u pitanju matrica različitih generacija, prikaz iPhone-a bi trebao biti prilično sličan onome kod modela Galaxy S6. Ali za publiku kompanije Apple u svakom slučaju je u pitanu veliki korak napred, jer ništa slično nije viđeno i oni nemaju iskustva u korišćenju visoko kvalitetnog AMOLED-ekrana.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Boletinho For This Useful Post:

    Azimuth (11-02-2019),Zivansi (11-02-2019)

  17. #15
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Apple prebacuje razvoj modem čipa in-house

    Quote Originally Posted by Boletinho View Post

    Pre nego što krenemo da pričamo o ekranu modela iPhone X, potrebno je reći nekoliko detalja. U Apple-u nema inženjera ili ljudi koji su odgovorni za razvijanje ekrana, oni su fizički odsutni. Apple nema nikakvih patenata vezanih za OLED tehnologiju. Iskustvo u ovoj oblasti je gotovo nula, a prvi ekran je onaj koji je kompanija naručila od kompanije Samsung, koja je, naprotiv, potrošio više od deset godina na razvoj tehnologije i otklanjanja grešaka. Do sada je 95% svih OLED ekrana na svetu napravio je Samsung, kompanija je lider u ovom pravcu, a Apple jednostavno nije imao alternativu u tome gde da kupi takve ekrane.
    U ogromnom broju tekstova nalazimo konstatacije kao što su "OLED ekran kompanije Apple", što nema nikakve veze sa stvarnošću. Štaviše, fraza da je Apple napravio ekran najboljeg kvaliteta je marketinški trik, jer u kompaniji nema mogućnosti i tehnologije za tako nešto. Apple bi mogao naručiti takav ekran samo od Samsung-a.
    Da nema patenata to možda može da se proveri u bazi njihovoj ali ne mogu da tvrdim zaista da Apple nema inženjere za razvoj ekrana. Možda ne in-house, kao i za modem (koji sada pomeraju in-house) ili za ove Micro-led ekrane za koje se piše da je razvoj Apple prebacio in-house ali verujem da oni imaju ljude za sve tehnologije koje koriste u svojim uređajima. Pretpostavljam da ovaj deo može biti samo nagađanje, tj. da jedni tvrde da imaju, drugi da nemaju. Ja iskreno sumnjam da nemaju. Pa oni su napravili sobu za testiranje signala, sumnjam da nemaju posebno odeljenje za ekrane.

    Čak i da je to tačno, uskoro će i tome doći kraj pa će Samsung ili promeniti taktiku (ako se to zaista dešava) ili će proći kao i Qualcom - izgubiće najvećeg kupca:

    https://www.bloomberg.com/news/artic...iphone-screens

    Quote Originally Posted by Boletinho View Post
    Još jedna važna tačka - Samsungova strategija oduvek je bila jednostavna i jasna: prodavati konkurenciji samo zastarelu tehnologiju, ostavljajući najbolje za svoje glavne modele. Sa zahtevom kompanije Apple, ništa se nije promenilo, pristup je ostao potpuno isti. Marketinški stručnjaci kompanije Apple i mnogi ljudi koji su uključeni u ovu igru tvrde da je ekran u iPhone-u - najbolji koji postoji na svetu. Logika? Tako nešto jednostavno nije moguće.
    I za ovu tvrdnju takođe mogu da izrazim ozbiljnu sumnju jer Samsung zarađuje više od prodaje komponenti Apple-u nego od sopstvenih telefona. U prilog tome citiram tekst iz Forbsa:

    https://www.forbes.com/sites/bensin/.../#4ad79fb652c2

    I ovaj tekst je takođe zanimljiv:

    https://appleinsider.com/articles/18...ng-in-business

    Tekst je iz 2017. ali sumnjam da se situacija drastično promenila do sada, tj. može biti samo lošija po Samsung jer je prodaja telefona opala svima. Apple ne bi dozvolio da im se prodaje starija tehnologija. Možda Samsung koristi svoju poziciju jedinog OLED

    proizvođača da dobije veću cenu i u nekim segmentima 'ucenjuje' Apple, ali da im namerno prodaju stariju tehnologiju to iskreno sumnjam.

    Quote Originally Posted by Boletinho View Post
    Već dugi niz godina, fanovi kompanije Apple tvrde da su Samsungovi AMOLED ekrani izuzetno loši, imaju pogrešne boje, previsoku osvetljenost.
    Nemam ovde šta da dodam jer su mi generalizacije tipa 'apple fanovi tvrde' pogrešna u startu jer da bih dao takvu izjavu morao bih da znam šta tačno svi korisnici Apple uređaja misle o drugim proizvodima - nemoguće.

    Lično, uvek su mi OLED ekrani Samsunga na flagship telefonima bili nekako bolji u smislu ne da je Apple loš, već da je Samsung prosto bolji. Boje su drugačije, zaista jače, ali ne kao negativna stvar već prosto bolje ali to je već stvar ukusa. Da li drugi Apple fanovo tvrde to zaista ne znam ali ako Samsung kao proizvođač negde može da parira to je ekran, pa i nema nekog smisla žaliti se na to.

    Quote Originally Posted by Boletinho View Post
    Sa rezolucijom od 2436x1125 piksela, nije samo nemoguće videti bilo koji podpiksel, to je u domenu fantazije. Nažalost, Apple nije mogao da kupi od Samsunga ekrane poslednjih generacije. Samsung je ostavio takvu matricu za svoje uređaje. Kao rezultat, Apple je bio zadovoljan sa generacijom 5, odnosno nivoom Galaxy S6 matrice (poređenja radi u okviru modela Note 8, postoji ekran generacije 8, a u S9 za pola godine to će biti 9. generacija). Za prosečnu osobu, sve ove generacije izgledaju kao neka vrsta gluposti, koja ne govori ništa. Ali hajde da pokušamo da shvatimo detalje i stvari koje je Apple čuvao za ekran iPhone X-a, jer nisu hteli da preplaćuju najnovija dostignuća.

    Dakle, prvo ideološko rešenje je ograničiti osvetljenost ekrana, podrazumevano osvetljenje je podešeno na 625 nita (ručno podešavanje), što je upravo isti nivo kao i u okviru iPhone 7/8 i drugih modela. Ovo je udoban nivo za zatvoren prostor, ali na jakom suncu nije tako dobro. Poređenja radi, u automatskom režimu iPhone X isporučuje do 805 nita a pod istim uslovima kao i sa automatskim podešavanjem Samsung Galaxy S8 + obezbeđuje 1000 nita a Note 8 čak 1240 nita. To jest, sadašnji vodeći Samsung model obezbeđuje skoro dvostruko više svetlosti, što čini sliku pri jačem ambijentalnom osvetljenju mnogo realnijom, ne vidite da ona bledi, a prilikom fotografisanja možete postići realne rezultate


    U Apple-u, za razliku od Samsunga, smatraju se da korisnik može da podesi svetlost samo do 625-635 nita). To povećava šanse da se korisnik suoči s činjenicom da ekran može da izgori. Pošto Apple objašnjava karakteristike ove tehnologije to garancija ne pokriva ovaj problem. Nakon što se iPhone X pojavio kompanija je objavila poseban članak, koji objašnjava da visoka osvetljenost ekrana dovodi do sagorevanja.

    Za nas ostaje misterija zašto svesno stvorite ekran koji tokom upotrebe može izgoreti ako svetlost ručno može da se podesi iznad bezbednog nivoa. Odgovor je da je to možda jedini način da se pokaže da je ekran bolji od ekrana glavnog Samsung modela u istim uslovima. Dok istovremeno rade, izgledaju isto, plus ili minus.

    Još jedna stvar - Samsungovi telefoni već dugo primenjuju zaseban DSP za analizu slika na ekranu, koji je potekao od televizije, a tehnologija je postala sve složenija. Između ostalog, u poslednje dve generacije uređaja Samsung je dodao program koji analizira mogućnost sagorevanja ekrana i prisilnu promenu podešavanja, (uključujući i ručno podešavanje). Ništa od ovoga u okviru iPhone X nije prisutno, postoji samo ekran bez dodatnih stepena zaštite.

    Idemo dalje. Kontrast ekrana - 1.000.000: 1, poređenja radi u okviru iPhone 8/8 Plus je 1300: 1 i 1400: 1, percepcija ekrana je različita kao nebo i zemlja, prikaz na iPhone-X je mnogo bolji od ostalih iPhone-ova. Ali u poređenju sa Galaxy Note 8 , X gubi jer je u pitanju matrica različitih generacija, prikaz iPhone-a bi trebao biti prilično sličan onome kod modela Galaxy S6. Ali za publiku kompanije Apple u svakom slučaju je u pitanu veliki korak napred, jer ništa slično nije viđeno i oni nemaju iskustva u korišćenju visoko kvalitetnog AMOLED-ekrana.
    Za tehnički deo uvek se osvrćem na AnadTech sajt koji, po meni, radi najdetaljnije testiranje komponenti. Prilažem link:

    https://www.anandtech.com/show/13392...icon-secrets/8

    I citiram deo za ekrane:

    Overall, the iPhone displays are just outstanding. These are the best calibration results we’ve come to measure not only in a smartphone, but likely any display. I have literally nothing negative to say about them, and in terms of picture quality, they are just the best displays on the market..
    Takođe, ako pogledamo testiranje DoisplayMate-a možemo da vidimo odlične rezultate pa mi malo deluje čudno da Apple može sve to da postigne sa starijom generacijom Samsung tehnologije:

    http://www.displaymate.com/iPhoneXS_ShootOut_1s.htm

    The iPhone XS Max is a Very Impressive Top Tier Smartphone Display
    Apple has continued to raise the on-screen Absolute Picture Quality and Absolute Color Accuracy of their displays by implementing Precision Factory Display Calibration, moving the overall iPhone XS Max display performance up to Record Setting Outstanding levels, and setting many new Display Performance Records, including Absolute Color Accuracy at a very impressive 0.8 JNCD that is Visually Indistinguishable From Perfect, and almost certainly considerably better than your existing Smartphone, 4K UHD TV, Tablet, Laptop and computer monitor. The iPhone XS Max also has a Record High Full Screen Brightness for OLED Smartphones of 660 nits, considerably brighter than most OLED and LCD Smartphones.
    Last edited by mikenzi; 11-02-2019 at 23:54.

  18. The Following User Says Thank You to mikenzi For This Useful Post:

    Boletinho (11-02-2019)

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •