iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 3 of 42 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 628

Thread: eSIM kod naših operatera

  1. #31
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Slazem se da ce ovo da olaksa mnogima oko rominga. Ali cene su i dalje previsoke. Konkretno bio sam u USA pre nedelju dana i u T-Mobile sam kupio turist plan za 30$ i dobio 3 gb interneta uz rok od dve ili tri nedelje. Nazalost bio je u pitanju klasican nacin, preko sim kartice, zbog toga sto kada sam ja bio e-sim jos nije bio aktivan, siguran sam da je sad vec dostupan i taj nacin uz pomenuti plan.
    Tako da definitivno predlazem pred odlaska negde da se provere ponude lokalnih operatera, posto ce biti sigurno dosta jeftiniji od gore pomenutih usluga. Pogotovo sto u EU nema vise rominga (koliko ja znam) sto znaci bilo koja zemlja koja nudi e-sim mogla bi da resi EU problem rominga. Nazalost mi dosta kasnimo za novim tehnologijama ali ostale zemlje ne bas
    Svakako hvala za test e-sim.
    Da ne ispadne da hejtujem samo kao predlog proveriti i ostale mogucnosti a ne bas verovati ovim provajderima da su najbolje resenje.

  2. #32
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Sve ja to kapiram i u pravu si da u mnogim zemljama postoje povoljnije varijante kad su lokalne SIM kartice u pitanju, ali generalno govoreći, ne postoji idealno rešenje. Ili ćeš da nosiš još jedan telefon/MiFi uređaj sa sobom ukoliko želiš da ostaneš dostupan na primarnom broju, ili ćeš da šaltaš SIM kartice u telefonu i da vodiš računa o tome. Opet, ako imaš EU karticu i odeš u drugu EU zemlju, moraš da razmišljaš o fair usage - u jer ako budeš krenuo da rolaš gigabajte, vrlo je verovatno da će ili da te shapuju na neku bednu brzinu nakon par GB ili će da krenu da ti naplaćuju gigabajte dodatno. A tu su onda i pojedini lokalni zakoni u nekim EU zemljama kad je kupovina lokalnih SIM kartica u pitanju kad nisi rezident (hint: probaj kao turista u Nemačkoj da kupiš lokalnu SIM karticu bez prebivališta na njihovoj teritoriji).

    Ono što ja pretpostavljam da će se desiti kroz godinu - dve je da će razni operatori po razvijenim zemljama krenuti da nude eSIM data planove za turiste i ljude koji povremeno svraćaju. Tipa, AT&T u Americi ti ponudi 10ak GB za 10ak dolara ili neki nemački operator za 10ak evra, pazariš na telefonu čim sletiš na aerodrom/pređeš granicu i miran si. Tek je sve ovo krenulo, cenim da će ponuda biti dosta bolja za par godina, ovo je svakako pozitivan pomak i ne može nikako biti loše za krajnje korisnike.

  3. The Following User Says Thank You to wyomingplease For This Useful Post:

    deda (08-11-2018)

  4. #33
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    @wyomingplease

    Hvala u svakom slucaju na prikazu kako funkcionise i sto si odvojio vreme da to napises na forumu, nevezano za to da li su jos uvek skupi i da li postoje jeftinije opcije

    Postoje razni provajderi, pogotovo za EU, kao sto je HR Bonbon, ali je potrebna sim kartica a eSIM opcije su jos daleko od uobicajene upotrebe.

    Ovo je odlicna opcija za svakog ko ima najnoviji iPhone i eSIM podrsku. Nema cimanja sa zamenom kartice ili nosenjem jos jednog telefona koji glumi HotSpot za druge uredjaje.

  5. The Following User Says Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    deda (08-11-2018)

  6. #34
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Što se cena tiče, na kraju se ipak sve svodi na individualno poimanje troškova. Recimo, Telenor će meni naplatiti 10 000 dinara za 1 GB podataka u romingu po EU državama, i pretpostavljam da je to preskupo za 99% njihovih korisnika, ali nekome možda i nije. S druge strane, GigSky će mi taj isti gigabajt naplatiti svega $20 u EU, što je i dalje skupo, ali u odnosu na domaću ponudu, u pitanju je astronomsko pojeftinjenje, koje se desilo bukvalno preko noći i kao neko ko ima potrebu s vremena na vreme da trkne van Srbije, ja ovo svakako pozdravljam. U pitanju je jedno potpuno novo tržište koje tek treba da zaživi i u tom kontekstu sve ovo treba i posmatrati. Pre nešto manje od 10 godina, Telenor je za $20 mesečno u Srbiji nudio tek oko pola gigabajta u lokalu, a o romingu da i ne pričamo. Mi tek par godina imamo "džabalesku" data saobraćaj za male pare, a trebalo je dosta godina da dođemo do toga. Tako će biti i sa ovim. Tek treba da ulete veliki igrači na ovo tržište i tek sve ovo treba da uzme maha. Strpimo se još par godina i prilično sam siguran da će cene ići još na dole.

    Elem, GigSky podrška mi je potvrdila da je Hotspot dostupan na njihovim paketima, što će reći da sam juče ipak izgoreo sav saobraćaj dok sam stigao do toga da testiram Hotspot, tako da eto, sad znamo da imamo i tu mogućnost, kome treba. Još jedna bitna stvar - GigSky iOS aplikacija zahteva Internet vezu prilikom inicijelne aktivacije paketa, tako da ćete morati da se snađete za WiFi ako se nađete u inostranstvu i želite da pazarite data plan. Druga varijanta je da kupite odgovarajući plan pre nego što uđete u roming, dakle par km pred granicu obavite proceduru i mirni ste. Kažu da rade na tome da se zahtev za Internet vezom ukine, kao što je to slučaj sa Apple SIM - om na iPad - u, ali cenim da će im trebati malo vremena da to implementiraju kako treba.

    Sve u svemu, prednosti eSIM rominga (trenutno):

    1) Nema potrebe za jurnjavom lokalnih SIM kartica (u nekim zemljama je sada već i nemoguće kupiti lokalnu karticu kao nerezident, npr. u Nemačkoj je to nemoguća misija)
    2) Onoliko koliko platite, toliko saobraćaja i dobijete, tako da ne morate da vodite računa o npr. EU fair usage policy - u ako putujete u EU sa EU SIM karticom
    3) Failover na druge provajdere u slučaju da je loš signal tamo gde se nalazite (dobro dođe npr. za Grčku jer oni i dan danas kubure sa signalom na mnogim mestima)
    4) Mnogo veća geografska dostupnost roming paketa u odnosu na domaće operatore

    Trenutni nedostaci eSIM rešenja:

    1) Paketi i dalje mogu biti užasno skupi za odeđene zemlje, čak i nama bliske (Bosna i Makedonija, npr.)
    2) Kupovina paketa u aplikaciji zahteva Internet vezu (vremenom će se i ovo srediti ako je verovati GigSky podršci)
    3) Još uvek (relativno) visoke cene i sužena ponuda paketa i provajdera

    Za kraj, ako neko bude koristio GigSky u skorije vreme, može da iskoristi PETA100 promo kod prilikom otvaranja GigSky naloga, čime dobija $5 inicijelnog kredita, a ja takođe na svom nalogu dobijam istu sumu, što je win - win situacija. Eto, nadam se da nije protiv pravila foruma i nadam se da sam nekome uštedeo koji dinar u romingu :-)
    Last edited by wyomingplease; 10-11-2018 at 17:15.

  7. The Following 4 Users Say Thank You to wyomingplease For This Useful Post:

    Cuksi (09-11-2018),Zexx021 (11-11-2018),josip122 (09-11-2018),mikenzi (09-11-2018)

  8. #35
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Svakako hvala @wyomingplease na detaljnom opisu i volji da proba i testira
    Nisam mislio nista lose ali mislim da nisam napisao lepo do kraja Kad sam mislio na proveriti druga resenja mislio sam proveriti mogucnost uzimanja e-sim od lokalnih operatera. Dosta njih ce verovatno ponuditi mogucnost e-sim opcije za turiste pa valja pre polaska to malo istraziti mozda budu povoljniji od globalnih provajdera. Posto nekim zemljama ta mogucnost vec postoji.

  9. #36
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Ja takođe računam na varijantu da će operatori u razvijenim zemljama u neko skorije vreme da izlete sa svojim ponudama, barem tamo gde je eSIM kao tehnologija već dostupan (npr. Austrija). Sećam se da je pre 10ak godina već postojala inicijativa unutar EU da operatori mogu da nude svoje roming pakete ljudima koji dođu sa strane, ali iz nekog razloga to nikad nije zaživelo i umesto toga smo dobili EU roaming. Ovo je nešto nalik toj inicijelnoj ideji - ako ti ne odgovara roming ponuda tvog matičnog operatora, slobodan si da ispazariš drugi paket od drugog operatora koji ti više odgovara.

  10. #37
    iSrbijaHero
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Belgrade
    Posts
    860
    Thanks
    1,721
    Thanked 252 Times in 167 Posts

    Default eSIM i dual SIM osnove

    Bilo bih lepo da ima e-sim za u srbiji i prepaid. Ne moras menjati karticu kao turista itd. Ee sad ne znam da li mogu operateri u srbiji to da nude bez ugovora sa apple? Ovde u Nemackoj ima samo Telekom i Vodafone, o2 nema.

    Edit: o2 krenuo isto od skoro i radi.
    Last edited by SG999; 05-12-2018 at 23:05.

  11. #38
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member miodrage's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Subotica - Beograd, Serbia
    Age
    46
    Posts
    2,110
    Thanks
    144
    Thanked 759 Times in 495 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Bice svega ovoga ubrzo. Mislim da necemo cekati nekoliko godina, mislim da ce unutar 12-18 meseci trziste drasticno da se promeni po ovom pitanju. Kad kazem trziste, mislim na zapadno trziste, ne domacu boraniju, tu ce proci mozda i godine
    Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

  12. #39
    iSrbijaHero josip122's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Age
    42
    Posts
    781
    Thanks
    490
    Thanked 242 Times in 89 Posts

    Default eSIM i dual SIM osnove

    Onaj error na my truphone je zbog drzave u kojoj ne podrzava aplikaciju. Sada sam u HR i bez problema radi.
    Last edited by josip122; 15-11-2018 at 18:59.

  13. #40
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Ako stigneš, baci neki detaljniji test ovde :-) Ja ih koristim već neko vreme na iPad Pro - u kroz Apple SIM kad sam po inostranstvu pa kontam da nema (velike) razlike u performansama.

  14. The Following User Says Thank You to wyomingplease For This Useful Post:

    josip122 (15-11-2018)

  15. #41
    iSrbijaHero josip122's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Age
    42
    Posts
    781
    Thanks
    490
    Thanked 242 Times in 89 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Jucer sam aktivirao i testirao ovu aplikaciju i e-sim. Ja sam naprosto odusevljen s ovim, samo dok cijena dode u normalnu mislim da ce ovo biti cudo.

    Rad same aplikacije je vrlo jednostavan, registriras se, izaberes paket, platis karticom i imas e-sim aktiviran.

    Na pocetku se izabere koji ce biti primarni, a koji sekundarni broj, tako isto i za mobilni internet. Internet i sama brzina su cudo, bas sam skoro sve zvao preko vibera ili whatsappa i razgovor je bio odlican, bez prekidanja ili nekih drugih problema.

    Pored svakog imena u pozivima stoji slovo (P ili S, primarnj ili sekundarni).

    Mislim da je ovo buducnost, jer ovome za sada je jedina mana cijene, a mislim da ce i to kroz godinu dana drasticno pasti.

    U nastavku par slika podesavanja i kako to izgleda, brzina interneta...













  16. The Following 3 Users Say Thank You to josip122 For This Useful Post:

    Cuksi (19-11-2018),mikenzi (17-11-2018),wyomingplease (17-11-2018)

  17. #42
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Ovo su odlične brzine, nema da fali. Kažem ja, smeši nam se vrlo svetla budućnost u romingu

  18. #43
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member Sandi's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Imam svoj mali svet i oko njega kineski zid
    Posts
    3,361
    Thanks
    373
    Thanked 730 Times in 579 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Mene zanima nesto drugo. Recimo kupim gigsky, odem u eu i radi net itd. Da li cu na imati net na aplikacijama koje su vezane za srpski broj tipa whatsapp, viber, telegram, facetime itd? Ili cu morati da ih registrujem na esim broj da bih mogao da ih koristim?

    @wyomingplease

    Primetio sam da si nekoliko puta spomenuonda u Nemackoj ne moze da sw kupi prepaid kad nisi rezident, to je dezinformacija. Lyca mobile, lidl connect i jos njih moze da se kupi na pumpi, u lidl radnji itd... Jedina stvar koja je obavezna da bi kartica radila je da se registruje online.
    MacBook Air 11"

  19. The Following User Says Thank You to Sandi For This Useful Post:

    SG999 (03-12-2018)

  20. #44
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    Takve aplikacije si vec vezao za tvoj glavni broj a ovo ti sluzi samo za internet prko koga onda dobijas poruke.

  21. The Following User Says Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    Sandi (02-12-2018)

  22. #45
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: eSIM i dual SIM osnove

    @Sandi ne znam šta da ti kažem, u septembru sam u Berlinu pokušao na više mesta da uzmem data SIM i apsolutno svuda su mi tražili dokaz o prebivalištu na teritoriji Nemačke, a istu priču sam čuo od bar 5 ljudi koji su probali to isto u poslednjih godinu i po dana. Idem ponovo početkom marta sledeće godine pa ću videti da li se nešto promenilo, u šta sumnjam.

    Što se tiče GigSky planova, naravno da ćeš imati Net za WhatsApp i Viber i sve ostale aplikacije na svom primarnom (srpskom) broju, GigSky linija služi samo da obezbedi data protok na telefonu i "ne meša" se u ostale stvari.

  23. The Following User Says Thank You to wyomingplease For This Useful Post:

    Sandi (02-12-2018)

Page 3 of 42 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •