iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Results 1 to 12 of 12

Thread: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

  1. #1
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    Apple je juce pustio prvu beta verziju novog macOS 10.14 Mojave


    Public beta verzija je dostupna svima koji se prijave kao beta testeri. Da bi vam to bilo dostupno, potrebno je da se prijavite na

    Apple Beta Software Program



    PRVA I OSNOVNA PREPORUKA JE DA NE KORISTITE BETA VERZIJE NOVOG macOS NA VASEM GLAVNOM Mac-u!

    OBAVEZNO NAPRAVITE BACKUP.


    Kompatibilni modeli:


    • MacBook (Early 2015 ili noviji)
    • MacBook Air (Mid 2012 ili noviji)
    • MacBook Pro (Mid 2012 ili noviji)
    • Mac mini (Late 2012 ili noviji)
    • iMac (Late 2012 ili noviji)
    • iMac Pro (2017)
    • Mac Pro (Late 2013, plus mid 2010 i mid 2012 modeli sa preporucenim "")



    Za one koji su zainteresovani kako radi buduci macOS, i koji su se prikljucili beta programu, dobice opciju, na sajtu, Enroll Your Devices






    Trebate da skinete macOS Mojave public beta access utility i nakon toga pokrenete installer












    Redirektovace vas na Mac App Store i videcete macOS Mojave stranu. Kliknite na download. Nakon skidanja installer-a, mozete da nastavite sa instalacijom birajuci na koji drive zelite da ga instalirate.



    Oni koji zele, mogu da naprave instalacioni USB drive (minimalno 8 GB):

    - prekinite instalaciju

    - idete u /Applications folder i proverite da li vam se tamo nalazi instalacija za macOS Mojave

    - radi pracenja ovog tutorijala, preimenujte je u Install macOS Mojave Beta.app

    - formatrijate USB (minimalno 8 GB) prateci korake 3 do 5 iz tutorijala i nazovite disk Untitled

    Clean Install macOS Sierra sa butabilnog USB-a

    - pokrenite Terminal aplikaciju i kopirajte komandu

    sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave\ Beta.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled--nointeraction --downloadassets
    - ovako se koristi Mojave Beta application da napravi butabilni USB

    - komanda “–downloadassets” je novitet na macOS Mojave i omogucava skidanje svih asset-a koji su neophodni tokom instalacije i za brzu offline instalaciju sistema

    - u odnosu na prethodni tutorijal za pravljenje butabilnog USB drive-a, ovde je komanda izmenjena posto je “–applicationpath” izostavljeno jer prijavljuje gresku ako se koristi

    - unesite administratorsku lozinku i sacekajte da se dovrsi ceo proces.


    Instalacija sa napravljenog instalacionog USB:


    - Restartujete Mac i prilikom pokretanja drzite Opton dugme

    - Izaberite vas USB

    - Pratite uobicajeni nacin instalacije


    iDownloadblog, Macrumors

  2. The Following 3 Users Say Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    Cuksi (27-09-2018),giannsi (27-06-2018),noname (30-06-2018)

  3. #2
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    Noviteti


    1. Dugo ocekivani Systemwide Dark Mode. U prethodnoj verziji, na High Sierra, je bio donekle dostupan ali je sad dobio systemwide podrsku i odnosi se i na Finder window, Notification Center, Lock screen, Mac App StoreDock, aplikacije, menu bar. Od ikonica, jedino je promenjena Trash ikonica.














    Njega mozete da omogucite preko System Preferences/General i pod Appearancesodaberete darker appearance. Uz Dark Mode, u istom delu gde i njega omogucavate, dobijate i nove accent color. Tako mozete da podesite senke, strelice i slicne elemente, cisto da bi se jos lepse uklopile sa novim modom.


    2. APFS podrska i za Fusion drive.



    3. Dynamic DesktopOdnosi se na promenu wallpaper-a, koji je po sastavu/kompoziciji isti, tokom dana i on drugacije izgleda u jutarnjim casovima, drugacije u podne i uvece.





    Da bi vam ova opcija radila, morate da imate ukljucen i omogucen Location Services da bi sistem mogao da prepozna koje je doba dana.

    4. StacksOdnosi se na novu organizaciju, ako to zelite, fajlova i foldera na Desktpu. Oni bi trebali da se organizuju u tzv. "Stacks" koji se sortiraju na osnovu file type, date, tag. File-ovi koje dodate na Desktop, automatski se organizujuu Stacks, prema vasim podesavanjima.

    Stacks omogucavate tako sto podignete Finder a onda idete na View i odaberete "Use Stacks". Od tad, kad kliknete desnim dugmetom na Desktop, mozete kako cete da grupisete stacks: Kind, Date Last Opened, Date Added, Date Modified, Date Created ili Tags.

    Sortiranje

    Odaberete Sort Stacks By da bi odredili kako su fajlovi organizovani u okviru stacks:



    • None—nista se ne grupise u stacks
    • Name—grupise fajlove u stacks prema imenu
    • Kind—grupise fajlove u stacks prema file type
    • Date Last Opened—grupise fajlove u stacks prema datumu kad ste ih poslednji put otvorili
    • Date Added—grupise fajlove u stacks prema datumu kad ste ih dodali
    • Date Modified—grupise fajlove u stacks prema tome kad ste ih poslednji put modifikovali
    • Date Created—grupise fajlove u stacks prema tome kad ste ih kreirali





    Grupisanje

    Odaberete Group Stacks By da bi odredili kako se stacks aranziraju na vasem Desktopu:



    • None—ne sortira stacks na desktopu
    • Kind—Sortira stacks na desktopu prema file type
    • Date Last Opened—Sortira stacks na desktopu prema tome kad su poslednji put otvarani
    • Date Added—Sortira stacks na desktopu prema tome kad su dodati
    • Date Modified—Sortira stacks na desktopu prema tome kad su modifikovani
    • Date Created—Sortira stacks na desktopu prema tome kad su kreirani
    • Size—Sortira stacks na desktopu prema velicini fajlova
    • Tags—Sortira stacks na desktopu prema tagovima.

    Jednostavno je prikazano na Youtube videu sa iDownloadbloga



    Stacks podrzavaju jos neke stvari:



    • Kliknete na stack da bi videli sta je u njemu
    • Browse stack—Swipe kursorom preko stack-a da bi videli sta je u njemu
    • Drag and drop—Klikenet na stack da bi ga razvili i odaberete fajl koji mozete da prevucete u drugu aplikaciju
    • Quickly import files—Ovo su ostaviti neprevedeno Scrub over a stack to select a file, then drag it into another app



    iDownloadblog




    5. Screenshot koji napravite pomocu md plus 3 (ili 4), sad se pojavljuje kao mali popup u donjem desnom cosku.
    Ako kliknete na njega, otvara se Markup editing prozor u kome mozete dalje da radite obradu.

    Ako na njega kliknete desnim dugmetom, dobijate opciju da ga sacuvate na desktopu, u okviru documents, u clipboardu ili mozete da ga otvorite u nekoj aplikaciji: Mail, Messages, Preview, Photos.





    Ako koristite novu komandu, Shift + Command + 5, dobijate screenshot interface gde mozete da birate opciju da li zelite da napravite screenshot celog ekrana, selektovanog prozora ili vec nekog odredjenog dela ekrana. Isto se odnosi i na snimanje videa.



  4. The Following 6 Users Say Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    Byakuya (28-09-2018),Cuksi (27-09-2018),djoni1980 (27-06-2018),giannsi (27-06-2018),mmilos82 (27-06-2018),noname (30-06-2018)

  5. #3
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    6. Poboljsanja u okviru Finder-a

    Dodat je Gallery View mode u Finderu koji objedinjuje postojece Icons, List i Columns view opcije.



    Kad je odabran, fajlovi su prikazani sa vecim preview-om na vrhu a njihove slike na dnu.







    Novitet je i Sidebar koji
    prikazuje metadata fajlova. Odaberite fiajl koji vas zanima, idete u menu bar na View, kliknete na Show Preview i onda na Show More.







    Quick Action je dostupan u svim Finder modovima. Sa njim mozete brzo da odradite editovanje odabranog fajla. Za slike je to rotiranje, kropovanje ili ulazak u Markup mod, za tekstualne fajlove mozete da dodate sifru i da ih zastitite ili mozete da kreirate pdf fajl.
    U Markup modu mozete i da crtate, pisete, oznacavate pojedine delove i cak potpisujete dokumente ubacujuci vec sacuvane potpise











    Quick Actions je contextual-an i vi odmah vidite promene na dokumentu.

    Mozete i da kreirate custom Quick Actions koristeci npvu Contextual Workflow opciju u okviru Automatora.

    Quick Action opciji mozete da pristupite i iz bilo kog dela macOS-a tako sto kliknete na fajl desnim klikom.



    U okviru vec dobro poznate opcije Quick Look, koju dobijate nakon oznacavanja fajla i pritiskom na Spacebar, imate mogucnost da udjete u Markup opciju za brzo editovanje fajlova.




    7. Continuity Camera je novitet koji se dodaje na postojecu listu Continuity opcija



    Ona omogucava da sliku, koju ste napravili iPhone-om ili iPad-om, odmah ubacite u dokument, ili aplikaciju po izboru, u Mac-u.

    Continuity Camera mozete da pristupite tako sto idete u menu bar i Edit/Insert From Your iPhone or iPad i odaberete "Take Photo" or "Scan Documents." Alternativno mozete i ctrl plus klik, desni klik ili klik sa dva pprsta na dokumentu i onda idete na








    Odabir bilo koje od ove dve opcije, u Apple aplikacijama, kao sto su Keynote ili Pages, automatski aktivira kameru na iPhone-u ili iPad-u


    8. Nove aplikacije i stare aplikacije koje su dobile znacajan update


    Apple News na Mac-u izgleda slicno kao i na iOS-u i omogucava pristup za Top Stories, omiljenim kanalima i sadrzajima, Trending Stories a tome pristupate preko Sidebara





    Stocks





    Prvi put na macOS Mojave imate Home app koja vam omogucava kontrolu nad svim HomeKit uredjajima. Layout je identican onom na iOS-u.





    Sad imate i mogucnost da preko Siri kontrolisete HomeKit uredjaje.


    Apple je dodao Voice Memos za Mac i iPad na macOS Mojave i iOS 12, kao i skladistenje svih Voice Memos na iCloud koje su tako dostupne na svim uredjajima.






    Kao i na iOS 12, macOS Mojave ima podrsku za Group FaceTime koje omogucavaju ucestvovanje do 32 clana.





    Podrzani su i audio i video format a ucesnici mogu da se jave i preko Apple Watch-a ili HomePod-a.


    iBooks su preimenovane u Books. Nema nekih drugih dodataka.

  6. The Following 4 Users Say Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    Cuksi (27-09-2018),djoni1980 (30-06-2018),giannsi (27-06-2018),noname (30-06-2018)

  7. #4
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    9. Redizajniran Mac App Store


    Discover tab omogucava pristup najboljim Mac aplikacijama.





    Create, Work, Play i Develop tabovi omogucavaju da vidite preporuke i ekspertize, kao i tutorijale vezano za ono sto vas zanima.

    Silent video autoplay: ako zelite da kupite neku aplikaciju, mozete da vidite mali video preview kako ona izgleda tokom koriscenja.




    10. Privacy i sigurnosna unapredjenja


    Apple je prosirio privacy protections u okviru Mojave na kameru, mikrofon i druge osetljive podatke, sto ukljucuje bazu mail-ova, poruke, history, Safari data, Time Machine backup, iTunes backup, lokacije i rutine, system cookies.

    Sve aplikacije moraju da zahtevaju eksplicitno odobrenje korisnika pomenutim resursima. Korisnik ovim podesavanjima pristupa preko System Preferences/Security.







    Za aplikacije koje se skidaju van Mac App Store i potpisuju sa Developer ID, Apple je predstavio "Notarize" koji je proces dizajniran da brze detektuje malware i daje Apple-u bolju alokaciju za pojedine verzije aplikacija koje nisu sigurne ili sadrze malware, tako da mogu da odrade "revoke" te verzije a ne developer sertifikata.


    Notarization omogucava korisnicima macOS Mojave da budu sigurni da je third-party aplikacija, koja je van Mac App Store-a, duplo proverenaa od strane Apple-a i da ne sadrzi malware.

    Moguce je da ce Apple zahtevati da sve ove aplikacije budu "notarizovane" da bi mogle da se instaliraju.
    Apple kaze da ovo nije app review proces vec se samo koristi za analizu sigurnosnih stvari vezanih za aplikaciju.

    Vise o Notarize review procesu mozete da pogledate na

    Upload a macOS app to be notarized

    Predstavljena je i prosirena "runtime" zastita koja prosiruje "System Integrity Protection" na third-party aplikacije, stiteci ih od ubacivanja malicioznog koda.



    AUTOMATIC STRONG PASSWORDS


    Na macOS Mojave, automatski cete dobijati sugestije za jake i jedinstvene sifre za svaki web sajt u okviru koga trebate da napravite nalog. Sve sifre se cuvaju na Mac-u i u okviru iCloud Keychain i mozete da trazite od Siri da vam otvori listu sifri (iako nikom nije jasno kako je ovo zamisljeno da bude sigurno) na iCloud Keychain-u.




    Password aplikacije, kao sto je 1Password ce biti u mogucnosti da ubacuju sifre za web sajtove i alikacije preko nove AutoFill ekstenzije koja je dostupna developerima.

    Takodje postoji i opcija za deljenje sifri preko Password AirDrop opcije.

    Preko password auditing opcije, dobijacete obavestenje da ste vec neku slabu sifru koristili na vise razlicitih sajtova ili u vise aplikacija.


    Security code autofill je opcija gde macOS Mojave, kao i iOS 12, prepoznaje kod koji dobijate u poruci koju vam salje neka aplikacija ili sajt na kome ste aktivirali two-factor authentication, i nudi vam opciju za autofill koda na sajtu ili u okviru aplikacije.




    Safari

    Apple je unapredio Intelligent Tracking Prevention u okviru Mojave i iOS 12.

    Na taj nacin je sajtovima teze da vas prate na webu.
    Social media Link, Share i Comment dugmad i widgeti nece vise biti u mogucnosti da vas prate bez vaseg odobrenja.

    Tokom krstarenja webom, sajtovi i trackeri vas prate i prepoznaju na vise nacina (pored ostalog i preko pretrazivaca, operativnog sistema, fontova, plugin-ova) i zbog toga je ceo sistem zamisljen da funkcionise tako da svaki korisnik na macOS Mojave, na internetu izgleda isto. Tacnije, dostupan im je minimum informacija o vasem Mac-u, sistemu i vama (onemogucen je "fingerprinting" od strane oglasivaca).


    Safari now also presents simplified system information when users browse the web, preventing them from being tracked based on their system configuration.

    Twitter, Facebook, LinkedIn, Vimeo, Flickr su uklonjeni iz Internet Accounts dela u okviru System Preferences. Share widget-i, za ove servise su takodje eliminisani.

    Software Updates su prebaceni iz Mac App Store u novi "Software Update" deo u okviru System Preferences.












    Wake from sleep - sad se Mac brze podize iz sleep moda.


    Dock - najskorije koriscene aplikacije se nalaze izmedju System Preferences i Trash ikonice i ovo moze da se iskljuci preko System Preferences.

    Safari tabs - podrzavaju favicons.



    Njih mozete da iskljucite ili ukljucite tako sto pokrenete Safari i u menu baru idete na Safari/Preferences i stiklirate Show website icons in tabs.






    Mail emojis - sad postoji novo emoji dugme na vrhu compose prozora, kad sastavljate novi mail.



    Mail suggested folders - Mail aplikacija nudi susgestiju gde da smestite novi mail, na osnovu vaseg podesavanja foldera u okviru aplikacije.


    Safari ekstenzije moraju da se instaliraju iz Extensions Gallery, u suprotnom nece raditi.


    Macrumors


    Tema je otkljucana i slobodno dodajte sve novitete koje primetite i vidite

  8. The Following 4 Users Say Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    Cuksi (27-09-2018),djoni1980 (30-06-2018),giannsi (29-06-2018),noname (30-06-2018)

  9. #5
    iSrbijaHero
    Join Date
    Dec 2014
    Age
    33
    Posts
    630
    Thanks
    27
    Thanked 158 Times in 108 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    ja danas instalirao public betu i ne radi mi facetime
    iPhone 12 Pro, MacBook Pro M1, Apple Watch Series 6

  10. #6
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Sep 2014
    Age
    38
    Posts
    176
    Thanks
    35
    Thanked 41 Times in 28 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    Vredi li preci sa macOS High Sierra na macOS Mojave,iMac 5k 27' Late 2014.

  11. #7
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    800
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    Uvek vredi

  12. The Following User Says Thank You to mikenzi For This Useful Post:

    R10 (26-09-2018)

  13. #8
    Administrator Stevs's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Erdoglija, Kragujevac
    Posts
    144
    Thanks
    17
    Thanked 75 Times in 41 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    Odradio sam update čim se pojavio. Ne vidim neku razliku u radu. Jedino što mi je pravilo problem je Little Snitch koji nisam bio updatovao.

  14. #9
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member Sava's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Age
    32
    Posts
    542
    Thanks
    44
    Thanked 58 Times in 55 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    Ja sam instalirao na iMac 2010 god koji nije podrzan od Apple-a Radi ok ne vidim neku razliku u radi racunara


  15. #10
    iSrbijaLegend
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,717
    Thanks
    204
    Thanked 383 Times in 183 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    Da li update-ovati na Mojave sa Sierre, u pitanju je MacBook Retina late 2013, 8gb 256ssd? Da li cu biti uskracen za neke funkcije ili ne i kako radi na mom kompu, neka iskustva?

  16. #11
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    Mozes jedino da imas doadatne funkcije a ne da budes uskracen za nesto. Jedino je eventualno pitanje baterije ali mislim da ni to nije neka razlika. Uvek se lako vratis ako ti neodgovara. Jedino napravi prvo backup tebi bitnih stavri na kompu.

  17. The Following User Says Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    iLudak (16-10-2018)

  18. #12
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: macOS 14.xx Mojave [Beta] instalacioni USB i noviteti

    Meni na MacBook Pro Retina 13" 2015 ne radi ni bolje ni lošije u odnosu na Sierru/High Sierru ali svakako radi super. Tvoja konfiguracija nije dovoljno slabija od moje da bi radilo primetno lošije, tako da upgraduj i uživaj.

  19. The Following User Says Thank You to wyomingplease For This Useful Post:

    iLudak (16-10-2018)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •