iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

  1. #1
    iNovajlija
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    14
    Thanks
    19
    Thanked 10 Times in 6 Posts

    Default Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Ako nije pitanje za ovu temu neka ga neko prebaci tamo gde treba.

    Naime, moj prijatelj želi da kupi iPhone 6s, za svoju ćerku (nebitno ali čisto da napomenem da se on ne razume u "problematiku", i naravno čovek gleda da ga to košta što je manje moguće i da nešto novca da i u čekovima.

    Pokušao sam da mu objasnim da talefon može legalno u Srbiji da kupi jedino u ovlašćeni prodavnicama, gde sad u iSTYLE-u on košta 70k din (32 BG) ili kod operatera mobilne telefonije gde košta verovatno još više.

    Da li sam ja u zabludi ili ne.

    Dakle, varijanta "Mađari" njemu ne znači puno jer nema ceo iznos da kešira, a u lokalnoj prodavnici i servisu mobilnih telefona, taj telefon mu nude za 470€, uz 10% provizije na deo sume dat u čekovima.

    Kako god, 470€ je približno 56k din i meni ta cena nije nikako jasna. Da li je takav telefon NOV (vakuum pakovanje) ili nije? Rekao bih da nije i da tu postoji neka "caka" samo ja ne znam da mu kažem kakva.

    Moja preporuka je da to ne kupuje ali, znate već, napisao sam gore (cena, čekovi, ...).

    Može slobodno i Mykenzi da se uključi i da odgovor. Rado ću mu ga preneti (mom prijatelju).

    Hvala svima unapred na odgovorima.

  2. #2
    iSrbijaHero Zivansi's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Loznica
    Age
    36
    Posts
    981
    Thanks
    2,826
    Thanked 1,774 Times in 636 Posts

    Default Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Pa neka kupi u nekom mobil-shopu. Tu su takodje legalni, samo sto ne znam da li se dobija fiskalni, sto njemu nece igrati neku veliku ulogu, jer za garanciju u ityle-u ti nije potreban racun. Ja imam prijatelje koji drze mobil-shopove i svi oni lefalno mabavljaju uredjaje u vakumu, po dosta pristupacnijim cenama.

  3. #3
    iNovajlija
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    14
    Thanks
    19
    Thanked 10 Times in 6 Posts

    Default Re: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Da to je neki mobile shop, zvao sam ih da proverim da li je vakuum pakovanje.

    Kažu da jeste, da ima 1 god apple garanciju i još jednu god njihove garancije. Ne pomenu fiskalni, valjda će da ga dobije, u suprotnom ne znam kako bi ostvario garanciju u drugoj godini.

    Mene zanima da li su to 100% novi telefoni ili refabrikovani, pa upakovani u Vakuum pakovanje. Znam da kada kupuješ preko oglasa ne možeš biti 100% siguran i moraš da proveravaš na onom sajtu.

    Izgleda da ću morati s njim da idem i da to proverim.

    Poenta je da ako kupi i u iStyle-u imaće dve godine garanciju. Ovako u tom mobile shop u ako ne dobije fiskalni račun, nije mi samo jasno kako mogu da ga ne izdaju, onda će imati 1 god apple garancije.
    Last edited by PeraKojot; 18-12-2017 at 22:22. Reason: Greške u kucanju, editovao sam kad sam seo za računar. iOS engleska tastatura mi prepakovala neke reči :)

  4. #4
    iSrbijaHero Zivansi's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Loznica
    Age
    36
    Posts
    981
    Thanks
    2,826
    Thanked 1,774 Times in 636 Posts

    Default Re: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    To je garancija prodavca, on ti je pise na poseban garantni list.

  5. #5
    iNovajlija
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    14
    Thanks
    19
    Thanked 10 Times in 6 Posts

    Default Re: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    OK, sad to ima smisla.

  6. #6
    iSrbijaHero sone888's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Beograd
    Age
    35
    Posts
    588
    Thanks
    2,006
    Thanked 362 Times in 215 Posts

    Default Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Ja sam do sada sve telefone(osim onih koje sam uzimao preko operatera) kupovao u oglasima..nikada nikakav problem nisam imao..naravno, gledas da je telefon u vakumu i proveris preko serijskog broja sa kutije na licu mesta da li je telefon bio aktiviran..isti princip imaju i te "radnje telefona"..pretoostavljam da ne placaju pdv na te telefone i zago je cena ili malo skuplja ili ista kao i u oglasima, a daleko jeftinija nego kod ovlascenih reselera..reseleri su tu jer firme kupuju kod njih telefone za npr zaposlene i moraju da imaju ciste ulaze za iste..a sto se tice ostalih ljudi koji kupuju kod reselera moje misljenje je da to rade iz ne znanja..jer ko normalan bi dao za identican uredjaj 158.000 dinara umesto 120.000 kao sto je primer sa iphone x uredjajem! Ali naravno, ne mogu da kazem da ne podrzavam to sto reseleri uplacuju pdv u drzavnu kasu i bilo ko ko radi sve na cisto..to svakako
    Last edited by sone888; 18-12-2017 at 21:25.

  7. #7
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Na sledećem linku možete pronaći spisak svih Autorizovanih prodavaca za Apple:

    http://apcom.rs/posts.aspx?pageid=1091

    Ne postoji mobil-shop koji prodaje telefone po nižoj ceni od one koju je odredio Apple, a da je taj telefon legalno nabavljen. Možda jesu u vakumu ali sigurno nisu prošli carinu i sigurno nije plaćen PDV.

    Svi prodavci sa spiska daju mogućnost plaćanja na rate, a tu prednjače Gigatron, WinWin, Tehnomanija.
    iStyle nudi do 12 rata bez kamate ako ima Banca Intesa Visa ili Mastercard, a takođe postoji opcija i preko UniCredit banke plaćanje na 24h bez kamate.

    Quote Originally Posted by Zivansi View Post
    Pa neka kupi u nekom mobil-shopu. Tu su takodje legalni, samo sto ne znam da li se dobija fiskalni
    Ti verovatno misliš na garanciju, ali telefoni nisu legalni.
    Last edited by mikenzi; 18-12-2017 at 21:35.

  8. The Following User Says Thank You to mikenzi For This Useful Post:

    PeraKojot (18-12-2017)

  9. #8
    iSrbijaHero Zivansi's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Loznica
    Age
    36
    Posts
    981
    Thanks
    2,826
    Thanked 1,774 Times in 636 Posts

    Default Re: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Dobro, nije plcena carina i pdv, ali nisu kradeni, to je sigurno, sto u krajnjem slucaju znaci da su legalni u tom najbitnijem smislu. Sve u svemu, ma kupcu je da odluci. Bitno je ako se odluci za mobil-shop, da dobije pisanu garanciju za drugu godinu, a ne u fazonu “Cuvaj kutiju, ona ti je garancija”. Od toga treba bezati.

  10. #9
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Ja razumem da u lošoj ekonomskoj situaciji u Srbiji smo navikli da se snalazimo na razne načine ali je bitno zbog zdravog razuma da stvari nazovemo pravim imenom. Telefoni su prenešeni, carinici su potplaćeni ili se rizikovalo bez traženja veze na carini ali ti telefoni nikako nisu legalni. Kradeni verovatno nisu ali nisu ni legalni. Bilo koja inspekcija da uđe u te mobil shopove ne bi mogla da nađe carinski JCI ni tragovima, niti mobil-shopovi imaju dozvolu za uvoz, ni Ratel sertifikate, a ni licencu distributera.
    Dakle, moj cilj nije da se borim protiv crnog tržišta jer iPhone ima garanciju i meni je bitno da ti telefoni u slučaju kvara dođu u ovlašćeni servis, ali je cilj da svako ovde dobije pravu informaciju. Imate legalne radnje i crno tržište. Svako će u zavisnosti od svojih mogućnosti, pre svega finansijskih doneti odluku o kupovini.

  11. The Following 4 Users Say Thank You to mikenzi For This Useful Post:

    PeraKojot (18-12-2017),TaDej (18-12-2017),nixysx (08-01-2018),sone888 (18-12-2017)

  12. #10
    iSrbijaHero Zivansi's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Loznica
    Age
    36
    Posts
    981
    Thanks
    2,826
    Thanked 1,774 Times in 636 Posts

    Default Re: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    U pravu si ti, to stoji, ali zasto bi neko davao nekoliko hiljada dinara vise (desetine hiljada) za isti uredjaj, kada moze dosta povoljnije da ga kupi, koji ce pritom dobiti istu garanciju, kao i telefon kupljen u istyle-u, Macoli ili Tehnomaniji? Sve se slazem sa tobom, da je srece da svi mogu da izdvoje za taj legalan uredjaj, gde je sve po p.s-u po pitanju carine, pdv-a itd, ali realnost je na zalost totalno drugacija. Da je razlika u ceni 5-6000 din, pa da covek proguta, ali nije.

  13. The Following User Says Thank You to Zivansi For This Useful Post:

    sone888 (18-12-2017)

  14. #11
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Re: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Kupovinom telefona kod autorizovanih prodavaca stičeš pravo na reklamaciju telefona u skladu sa Apple servisnom procedurom.
    Zar zaista misliš da će Mobil-shop u drugoj godini garancije zameniti telefon za kvar na prednjem mikrofoni recimo, a to je cena od 50000+ RSD ili će ugraditi kineski deo, koristiti 3m trake da zalepi ekran i sve to završiti bez ikakvih dijagnostičkih testova jer njima nemaju pristup koristeći ko zna koje alate?

    Sve ima svoje prednosti i mane. Nekima je to jako bitno, nekima nije. Ko plaća na 24 rate ne znači može da investira u tu razliku.
    A da ne spominjem da možeš da zaboraviš iCloud nalog, ili se blokira, a nemaš originalni račun kupovine..

  15. #12
    iSrbijaHero bobanbg9's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    944
    Thanks
    920
    Thanked 613 Times in 366 Posts

    Default Re: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Sad meni nesto nije jasno oko tog icloud-a. Zar vi to resavate ako je telefon kupljen kod vas i ima racun taj neko?

  16. #13
    iSrbijaHero Zivansi's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Loznica
    Age
    36
    Posts
    981
    Thanks
    2,826
    Thanked 1,774 Times in 636 Posts

    Default Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Opet si u pravu, ali sta ce ovlasceni serviser da uradi u drugoj godini garancije, odnosno, nakon isteka apple-ove jednogodisnje? Nista, naplatice deo papreno. Ja sam licno dva iphone-a kupio u mobil-shopovima 3g i 3gs, 4s i 5s na kp, a 6, 6s, 7 i X sam kupio po maloprodajnoj ceni u Mts-u ili uz paket, sto je na kraju lrajeva legalno kupljen i svaki put cubse ponovo odluciti za taj put, preko operatera. Ali zelim da napomenem, da ni sam uredjajima iz shopova nisam imao problema. Meni igra ukogu prva godina garancije, jer otprilike godinu dana i koristim uredjaj, pa ga predam dalje ili prodam. Opet kazem, na kupcu je da li ce da ustedi jednu prosecnu platu, za urdjaj koji ce biti u prvoj godini garancije isto tretiran, kao i uredjaj koji kupljen kod ovlascenog prodavca.
    Edit: posto je kupac zainteresovan za kupovinu na cekove, onda to nije moguce u mobil-shopovima, vec samo kes. U tom slucaju je onda pametnije kupiti kod ovlascenog prodavca.
    Last edited by Zivansi; 18-12-2017 at 22:13.

  17. #14
    iSrbijaHero bobanbg9's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    944
    Thanks
    920
    Thanked 613 Times in 366 Posts

    Default Re: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Pa ako kupis u ovlascenoj prodavnici logicno da je da imas dve godine garancije i oni ce u drugoj zameniti telefon novim, nista ti nece naplacivati.

  18. #15
    iNovajlija
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    14
    Thanks
    19
    Thanked 10 Times in 6 Posts

    Default Re: Kupovina telefona u nekoj prodavnici

    Upravo ovo što je i @bobanbg9 napisao.

    Ne može da naplati popravku u drugoj godini garancije. Zbog toga se to i zove valjda garancija (zakonom zagarantovana 2 godine ako poseduješ fiskalni račun).

    Mislim da legalni prodavci te popravke ili šta god da rade, rade na svoju štetu. Nisam ubeđen ali verujem da je tako. Takođe, verujem da ti mobilni šopovi ugrađuju ko zna kakve rezervne delove u toj drugoj godini garancije.
    Last edited by PeraKojot; 18-12-2017 at 22:31.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •