iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28

View Poll Results: Da li se slazete sa uvodjenjem zakona za slobodu interneta?

Voters
18. You may not vote on this poll
  • Za

    4 22.22%
  • Protiv

    14 77.78%
Results 1 to 13 of 13

Thread: Slobodan internet - Net neutrality

  1. #1
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Exclamation Slobodan internet - Net neutrality

    Kao sto ste mozda culi u SAD je izglasan zakon koji dozvoljava provajderima i drzavi da kontrolise dostupnost web strana i podataka sa interneta. I naravno da kontrolise i naplacuje pristup torrent-ima. Takodje provajderi ce moci da naplacuju vlasnicima web adresa ako zele da forisraju njihovu stranu a ostale uklone posto je samo jnihov proizvod "dobar" i tacno ono sto nam treba. Koliko sam video zakon je izglasan sa 3 glasa za i 2 protiv. Nije jos sutpio na snagu ali ce vrlo brzo.
    Promotivni video jednog od odgovornih za guranje ovog zakona



    Za sad je samo u SAD ali znajuci koliko Evropa slusa sta kaze veliki brat ovo bi moglo vrlo brzo da se prosiri i kod nas. Tako da nemamo vise pristup sirokom spektru informacija nego samo ono sto odgovara velikom bratu Iako svi znamo koliko su ostro kritikovali Kinu kada je povlacila slicne poteze, i da su oni tamnicari koji uskracuju slobodu svom narodu. A njihov potez je skroz korektan i potpuno demokratski. I naravno nasa ljudska prava su upravo porasla. A to sto ce nas pretvoriti u ovce koje pasu sta im se servira i bez da znamo da li su nekog bombardovali zato sto im nisu dali ekskluzivna prava na izrabljivanje ljudstva i prirodnih resursa
    Mislim da treba da otvorimo temu da mozemo da pratimo sve na jednom mestu. Posto po mom misljenju ovo bi mogao da bude ozbiljan udarac napretku tehnologije i dostupnosti realne situacije u svetu i tacnih informacija bez spinovanja.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Cuksi For This Useful Post:

    djoni1980 (16-12-2017),ecanikajo (19-02-2018)

  3. #2
    iSrbijaLegend zikicz's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4,881
    Thanks
    2,331
    Thanked 2,155 Times in 1,226 Posts

    Default Slobodan internet - Net neutrality

    Bas citam jutros.
    Orvel je malo omasio,ali sve ide po planu velikog brata.
    Last edited by zikicz; 15-12-2017 at 14:19.

  4. #3
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    Nije baš da će da se završi na ovome, već kreću prilično negativne reakcije iz EU i čisto sumnjam da će politikosi iz Brisela tek tako da nalegnu na ovo, budući da je prilično očigledno kuda ovo sve vodi. Štaviše, neće ni organizacije u Americi da sede skrštenih ruku, već vidim da EFF i ACLU, između ostalih kreću da pripremaju tužbe i druge akcije kako bi se nova pravila oborila. Problem je što takvi sudski procesi po nepisanom pravilu traju godinama i ne bi me čudilo da ovo sve na kraju dogura do Vrhovnog suda u USA pre nego što bude oboreno. Treba uzeti u obzir i to da će i američka vlada kontinuirano na svakom koraku da osporava žalbe na ovo, tako da spremite kokice i zavalite se u stolicu. Dobra stvar je što EFF i ACLU nisu "neke tamo" organizacije i već imaju ozbiljno iskustvo sa ovakvim stvarima i definitivno imaju i novčane i ljudske resurse da ovo isteraju do kraja, cenim da se njihovi bankovni računi za donacije već usijavaju debelo.

    Kad smo već kod usijavanja, sticajem okolnosti radim kao Linux sistem inženjer za jednu od poznatijih USA kompanija koje između ostalog nude i VPN usluge. Ono što mogu da primetim je da je broj pretplatnika na VPN za manje od 24 sata skočio za red veličine, bez da su nova pravila i stuplia na snagu, mogu misliti šta će tek da bude kad izglasano krene da se primenjuje. Došli smo do te tačke da moramo da proširujemo serverske i mrežne kapacitete jer broj konekcija raste iz sata u sat i već vidim da će mi ovo biti interesantan vikend na poslu. Jedina lepa stvar u celoj priči je to što znam da sigurno neću da ostanem bez posla u sledećih par godina, ali da će biti zanimljivo, biće itekako.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to wyomingplease For This Useful Post:

    SG999 (15-12-2017),Zuba1970 (17-12-2017),mospre (16-12-2017)

  6. #4
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    Drago mi je sto si osiguran za posao
    Ali mislim da ce ovo vrlo tesko da se ospori i promeni. Bar ne dok je trenutna vlada na vlasti u SAD. Post mislim da sve muzicke, filmske, za razvoj igara i programa firme itd. podrzavaju jer ovo je jedan od nacina da se stane na kraje torrentima i pirateriji. Jer ne znaju svi bas da koriste vpn. A ima dosta onih koji nece da placaju.
    Naravno da ne pominjem kontolu mreze i informacija koju ce da ima NSA, CIA i druge agencije.
    Jedno pitanje jel moguce ovaj gore zakon zaobici vpn-om? Posto provajder verovatno vidi da se koristi vpn pa moze da posumnja i da blokira mozda.

  7. #5
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    To za sigurnost posla je bilo ironično, daleko od toga da se brinem za isti :-)

    Elem, čisto sumnjam da content provajderima odgovara ovakva postavka stvari jer ta stvar sa torrentima kači mizerno mali broj populacije tamo. Prosečan Joe Sixpack u Americi nema pojma šta je to torrent i šta je to codec, sve što on zna i na šta je navikao godinama unazad je da unese broj svoje kreditne kartice u iTunes/Netflix/Amazon/Spotify i da plati i da gleda/sluša dok sedi na kauču i prati bejzbol. Zvuči klišeirano do bola ali je tako. Cenim da će biti vrlo neprijatno kad uskoro dobije uvećan račun od svog ISPa da bi mogao da nastavi da gleda svoju omiljenu sapunicu i da sluša svog omiljenog country muzičara a to onda kaskadno dovodi do niza drugih situacija. Živi bili pa videli.

    A čak i da se odluči da se malo edukuje i pređe na torrente, sve i da oni budu blokirani, ništa što jedan običan VPN ne može da reši. Sav saobraćaj kroz svaki kršteni VPN servis je enkriptovan, uključujući i DNS upite tako da tvoj ISP nema pojma šta ti radiš na Netu i samim tim nema na osnovu čega da ti filtrira saobraćaj. Druga je stvar što postoji masa VPNova koji prate ponašanje svojih korisnika i onda te informacije prodaju trećim licima (ISPevima i marketinškim kompanijama) ali kako je krenulo, vremenom će itekako da se iskristališu VPNovi koji su pouzdani i oni koji nisu. Na kraju dana, nekome moraš da veruješ, ja ću sad da zvučim pristrasno ali ipak je bolje da veruješ svom VPN provajderu nego ISPu jer VPN ekipa nema nikakav komercijalni interes da ti blokira bilo kakav sadržaj, za razliku od svog ISPa koji nakon ovoga jedva čeka da te klepi za svaku sitnicu.

    Što se tiče špijunaže od strane troslovnih agencija, ove mere im ne donose ništa novo. Apsolutno su sve mogli da nadgledaju i do sada, kao što će i ubuduće da rade i tu se apsolutno ništa ne menja ovim merama. Na kraju krajeva, ni ova administracija neće zauvek biti na čelu države, u najgorem slučaju još 7 i kusur godina, a za to vreme mogu raznorazni sudski procesi da se pokrenu, kao što su već i najavljeni. Budi siguran da Tim Cook, Zakerberg i ostatak ekipe iz Doline već uveliko razgovaraju u 4 zida sa "svojim" senatorima, jer se ipak vrlo dobro zna ko zarađuje pare kojima finansira političke kampanje a ko arči te pare nemilice ne bi li sedeo u Kongresu. U svakom slučaju, zanimljiva vremena su pred nama...
    Last edited by wyomingplease; 16-12-2017 at 00:00.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to wyomingplease For This Useful Post:

    Cuksi (16-12-2017),zikicz (16-12-2017)

  9. #6
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    Posto si u tim vodama koji vpn preporucujes ? Kao neko ko dosta koristi torrente mislim da mi je vreme da razmislim o prlasku na vpn, najprimamljivije mi deluje NordVPN. Jer mozda ovi nasi za sad jos uvek nemaju mogucnosti da nas prate u Srbiji ali ne bih da me iznenade.
    To za pare i da sve kompanije imaju svoje senatore koji za njih lobiraju i trude se da donesu zakone koji njima trebaju je tacno. Zato i imamo konkretan slucaj sa problemom slobode na internetu. A prosecan Amerikanac ne vidi dalje od svoga nosa to je tacno. Ali isto tako ima programiranu platu da plati sve racune i da jede. Taman toliko da se ne buni jer “ima sve”. A posto oni veruju mnogo vise televizoru i onome st procitaju zamisli koji ce efekat da ima ako budu mogli da citaju samo ono sto im se servira. Nece imati pojma o desavanjima van svoje drzave. Sto verovatno jeste i cilj. Sto manje znaju da su njihove pare od poreza odgovorone za decu bez roditelja u tamo nekoj njima dalekoj zemlji manje ce guzve i problema imati njihova vlast. A i sve peticije i ostala udruzenja ce moci da se filtriraju. Bar to ja tako vidim.
    Ali sam siguran da taj zakon nije donesen da bi prosecnom coveku bilo bolje, vec naprotiv da neko gore pokupi kajmak i lakse upravlja.

  10. #7
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    Bilo koji VPN servis koji košta minimum $9.99 mesečno bi trebalo da je pouzdan. Sve ispod toga je prilično finansijski neodrživo što nedvosmisleno implicira da VPN provajder radi nešto sa tvojom istorijom browsovanja ne bi li nadomestio jeftinu pretplatu.

  11. #8
    iSrbijaHero
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Belgrade
    Posts
    860
    Thanks
    1,721
    Thanked 252 Times in 167 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    www.mullvad.net - Sta mislis o ovome?

  12. #9
    iSrbijaHero mospre's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    510
    Thanks
    922
    Thanked 324 Times in 229 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    Quote Originally Posted by wyomingplease View Post
    Bilo koji VPN servis koji košta minimum $9.99 mesečno bi trebalo da je pouzdan. Sve ispod toga je prilično finansijski neodrživo što nedvosmisleno implicira da VPN provajder radi nešto sa tvojom istorijom browsovanja ne bi li nadomestio jeftinu pretplatu.
    Znaci getflix *****a?
    bljakPhone 5

  13. #10
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    A ako se placa dve godine unapred kao ugovor pa izadje jeftinije ? Tipa NordVPN 3,29$ ako se plati odmah za dve godine. Od svih sto sam gledao oni mi deluju najpovoljnije.
    Vise niko nista ne spominje oko novog zakona. Bilo je nesto govora da su se vece kompanije zalile (Apple, Amazon i jos neki) ali nema odogovora o rezultatu zalbe

  14. #11
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Jun 2015
    Age
    33
    Posts
    148
    Thanks
    116
    Thanked 141 Times in 64 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    Pazi, ja iznosim svoje mišljenje na osnovu onoga što imam prilike svakodnevno da vidim u smislu operativnih troškova VPN servisa, i neka moja odokativna procena je da ispod $9.99 mesečno po korisniku bilo kakav ozbiljan (ozbiljan = pouzdane konekcije koje ne pucaju i ne degradiraju brzinu previše + bar 10ak lokacija po kontinentu) VPN servis nije dugoročno održiv i samim tim sam lično skeptičan ka bilo čemu što je jeftinije od toga. Opet, s druge strane, ako nekome treba samo za Netflix, onda rešenja kao što su Getflix i slična itekako završavaju posao. Možda može i jeftinije od toga a da je pouzdano, mada do sada nisam viđao takve situacije.

    www.mullvad.net - Sta mislis o ovome?
    Zanimljiv je koncept svakako, ali koliko vidim, servis tek treba da se dokaže u praksi. Takođe, činjenica da nedostaju native iOS/Android klijenti može biti problem mnogim ljudima. Znam da nije naročito teško iskonfigurisati OpenVPN na telefonima ali ipak i to treba uzeti u obzir kod odabira.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to wyomingplease For This Useful Post:

    Cuksi (21-12-2017),SG999 (21-12-2017)

  16. #12
    Administrator zabrljanje's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Beograd
    Posts
    20,586
    Thanks
    1,024
    Thanked 9,596 Times in 6,435 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    Vec pomenuti NordVPN i ExpressVPN se najcesce pominju sa ovim popustima na godisnjem nivou ali jedan od manje reklamiranih je

    https://www.perfect-privacy.com/prices/


    Mozda neko koristi ili ima iskustva ili eventualne savete za kvalitetan VPN servis.

  17. The Following User Says Thank You to zabrljanje For This Useful Post:

    Cuksi (19-02-2018)

  18. #13
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Slobodan internet - Net neutrality

    Bilo malo primirija i evo ga od aprila krece. Za sad USA, nadam se da nece i EU da prihvati novi trend

    https://9to5mac.com/2018/02/22/net-neutrality-fcc/

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •