iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Aktuelni virus - pažnja!

  1. #1
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Aktuelni virus - pažnja!

    Drugari posto nema veze sa Apple phishing-om pisem ovde a ako treba admini nek prebace negde drugde.
    Jutros u firmu na mail dosla poruka sa adria doo mail adrese o naplati duga. Tj. kao sudski izvrsitelj salje za naplatu. U atacmentu naravno ima dokument u wordu koji je cist virus. Ime koje se navodi je Azeljkovic Ivan a u napomeni u dokumentu stoji sledece sa sve stamparskom greskom:

    N A P O M E N A:
    DOKUMENT “KOPIJA PREDMETA” sadrži private informacije i stoga je postavljen u zaštitnoj formi. Za pregledanje zaštićenog dokumenta koristite “Microsoft Word” program. Sadržaj omogućite kliktom na Enable Editing a zatim na Enable Content na komandnoj traci.

    Uspeo sam da otvori fajl preko gmail pomocnog naloga i da procitam. Cisto da upozorim ostale clanove ako dobiju nesto slicno da ne otvaraju atacment. Inace mail poslat u petak 08.12.2017 i pise vezano za prinudnu naplatu duga od Aik Banke Kragujevac.

  2. The Following User Says Thank You to Cuksi For This Useful Post:

    vlada11070 (11-12-2017)

  3. #2
    iPhoneBigFan AlexPa's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Pančevo
    Age
    49
    Posts
    390
    Thanks
    48
    Thanked 103 Times in 95 Posts

    Default Re: Tema u kojoj MORA da se ode u off

    Dobio sam juče istu poruku, odmah sam je obrisao.

  4. #3
    iPhoneBigFan mccf's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Age
    57
    Posts
    486
    Thanks
    360
    Thanked 234 Times in 142 Posts

    Default Aktuelni virus - Pažnja!

    Pojavio se jako perfidan, i na nas jezik prilagodjen virus. Radi se o jako agresivnom virusu, koji kruzi putem mejla. U naslovu mejla stoji "Privatni izvrsitelj Ivan Azejkovic". Prilicno strucnim jezikom je ispisana poruka, sa urednim pravopisom i gramatikom, koja sadrzi prilog sa Word fajlom, u kom se i nalazi virus. Radi se o Ransomware virusu, nakon cijeg preuzimanja, kriptuju se fajlovi i izlazi poruka sa zahtjevom za placanje kako bi se otkljucali.
    Detaljnije:
    https://oib.aidrs.org/novost/hitno-o...pske-povodom-1
    Ja sam slucajno otvorio fajl, i kad sam vidio da je laz, prekinuo sam konekciju...radi se o iMac-u, pa je moguce da radi toga nije napravio havariju na kompjuteru.
    Poznajem licno dva covjeka koji su ostali "bez kompjutera", Windows OS, a cuo sam da je i jedan telefon stradao.


    Oprez.
    Last edited by mccf; 11-12-2017 at 20:20.

  5. The Following 4 Users Say Thank You to mccf For This Useful Post:

    Didule (12-12-2017),anri1 (11-12-2017),password (11-12-2017),vlada11070 (12-12-2017)

  6. #4
    iPhoneBigFan michael clayton's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Belgrade
    Posts
    152
    Thanks
    19
    Thanked 44 Times in 38 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    I ja sam dobio isto u nedelju ujutru. I devojka u svojoj firmi. Ja sam doduse otvorio preko telefona i nisam imao nikakve posledice, bar ne za sada . Inace je poruka napisana pravno strucnim jezikom, ali sam odmah shvatio da je prevara, sto ne bih garantovao za stariju populaciju.
    iphone 12 pro 128gb space gray + telenor

  7. #5
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    I ja sam u firmi dobio isto to. Ima post u off topic temi pa ako mogu admini nek prebace ovde.

  8. #6
    iPhoneBigFan tadic.d's Avatar
    Join Date
    Jun 2015
    Location
    Novi Sad
    Posts
    131
    Thanks
    406
    Thanked 143 Times in 46 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    Javljaju se i prve zrtve


  9. #7
    iPhoneBigFan mccf's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Age
    57
    Posts
    486
    Thanks
    360
    Thanked 234 Times in 142 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    Ja sam u advokaturi, i bas imamo i stranku u postupku koja je adria doo...i uredno otvorim. Jedina sreca mi je bila sto je otvoreno putem macOS...
    Dvojica kolega su ostali sa brikovanim kompjuterima, Windows OS.
    Ali eto, kao i u vecini slucajeva, ransomware se rijetko pravi za macOS. Koliko toliko su sigurni apple uredjaji od aktuelnog virusa.

  10. #8
    iEntuzijasta NSBucov's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    Novi Sad
    Age
    67
    Posts
    59
    Thanks
    280
    Thanked 56 Times in 29 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    Kao predstavniku starije populacije me polako iritira stereotip koji se nameće. Nekako sumnjam da su se stariji upecali u većoj meri od nestarih. Ni jedan kolega mi nije prijavio da se upecao. Možda zato što smo davno naučili da ne otvaramo att koje ne očekujemo, bez obzira na OS.

  11. #9
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    treba probati sa kaspersky free alatima da se resi problem. oni su reklamirali besplatan alat za resavanje ransomware-a

  12. #10
    iPhoneBigFan mccf's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Age
    57
    Posts
    486
    Thanks
    360
    Thanked 234 Times in 142 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    I sam sam mlad, i kolege koje su se upecali su mladi ljudi. I mislim da nema pravila. A moze biti da se 90% starijih ljudi i upecalo, bez i da znaju sta su uradili.
    Naravno da ces se kao advokat uvijek zainteresovati za nesto sto ti dodje uredno u mejl, pogotovo jer je tekst gramaticki, pravopisno uredan.
    Kad zastupas banku, pa imas 1.000 duznika, 2.000 jemaca...pa da si masina ne mozes ih sve popamtiti.

  13. #11
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    NS
    Age
    53
    Posts
    344
    Thanks
    27
    Thanked 115 Times in 70 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    mozda i ne posto pojam privatnog izvrsitelja mislim da vise ne postoji. Od nove godine se zovu javni i obicno istaknu titulu
    MacBookPro 13" 10.10.4 /iPad4 3G 8.3/iPhone4 6.1.2/iPhone6 8.3/Apple TV2 5.3

  14. #12
    iNovajlija
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    10
    Thanks
    3
    Thanked 5 Times in 5 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!


  15. #13
    iPhoneBigFan
    Join Date
    Apr 2013
    Age
    35
    Posts
    294
    Thanks
    93
    Thanked 112 Times in 65 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    Kod mene juce bio drugar bas iz ovog razloga da reinstaliramo sistem. Probali smo i kasperski i avast i nod 32 i nista ne pomaze. Spajder folderi su tu, i nista ne moze da se radi na kompu. Tako da jedino mu je reinstal pomogo. Mnogo kocenje oko gluposti.

  16. #14
    iPhoneBigFan mccf's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Age
    57
    Posts
    486
    Thanks
    360
    Thanked 234 Times in 142 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    Izasla je analiza virusa...pretpostavlja se da je napad iz Albanije ili sa Kosova. Detaljnije: https://oib.aidrs.org/novost/analiza-spider-ransomvera

  17. #15
    iPhoneBigFan puksion's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Age
    31
    Posts
    381
    Thanks
    138
    Thanked 234 Times in 133 Posts

    Default Re: Aktuelni virus - Pažnja!

    Quote Originally Posted by Milan3gs View Post
    Kod mene juce bio drugar bas iz ovog razloga da reinstaliramo sistem. Probali smo i kasperski i avast i nod 32 i nista ne pomaze. Spajder folderi su tu, i nista ne moze da se radi na kompu. Tako da jedino mu je reinstal pomogo. Mnogo kocenje oko gluposti.
    Nekad nije virus u pitanju nego malware, imaj u vidu sledeci put program Malwarebytes
    iPhone XS 64gb

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •