iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Results 1 to 5 of 5

Thread: Ipad pro-profesionalna primena

  1. #1
    iSrbijaHero kursula82's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Nis
    Posts
    869
    Thanks
    487
    Thanked 426 Times in 263 Posts

    Default Ipad pro-profesionalna primena

    Znaci upotreba za posao. Crtanje, Dizajniranje, 3D modelovanje i sta sve jos moze.

    Meni nema realnu upotrebu jer godinama koristim adobe programe kojih nema na iOS-u i nema sanse da sad isprobavam neke alternative. Ali me zanima da cujem koje su te alternative i da li neko koristi ipad pro prvestveno za UI/UX, kao i za svaku ostalu poslovnu primenu. Znaci kao radno sredstvo.

    @Igor88bg

    Quote Originally Posted by kursula82 View Post
    Dok adobe ne napravi Ps i Ai za iOS taj pro sa olovkom bar kod mene nema sta da trazi.
    Quote Originally Posted by Igor88bg View Post
    Zato inas auto cad za 3D sto je nekima mnogo vaznije od klasicnog crtanja i imas jako dobrih app koje rade posao do bola
    Masis poentu. Lepo sam rekao kod mene, kljucna rec "mene". Nisam rekao da je neupotrebljiv. To sto imam auto cad za mene je nebitno. Super za one koji rade na tome ali ja radim na adobe programima i ne vidim kako je auto cad vazniji od Ps I Ai. Isto su vazni razlicitim ljudima nikako jedno ne moze da bude vaznije od drugog.

  2. #2
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member mikenzi's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Belgrade, Serbia
    Age
    40
    Posts
    4,298
    Thanks
    799
    Thanked 3,952 Times in 2,130 Posts

    Default Re: Ipad pro-profesionalna primena

    iPad Pro je prvi model koji se ozbiljno približio mogućnostima računara. Ako pričamo o prednostima:Hardver je ozbiljan, u nekim situacijama možda čak i jači od određenih modela računara, lakši je od računara, što ga čini i prenosivijim, tastatura koja je ujedno i zaštita mu dodaje na funkcionalnosti, baterija kao i na svim iPad modelima je izuzetna. Na osnovu povratnih informacija koja sam dobio od korisnika iPad niko ne kupuje kao zamenu za računar, niti iko na iPad gleda kao na zamenu za računar. iPad je samo još jedan vrhunski proizvod koji kompletira ekosistem i olakšava rad. Korisnici ga koriste na putu za čitanje, mail, office, zatim za prezentacije direktno na iPad-u zbog velikog ekrana u nekoj opuštenijoj atmosferi (poslovni ručak ili kafa) za mali broj ljudi ili uparen sa Apple TV za veći broj. Dakle nije svaki PRO segment poslovanja vezan za Adobe, Autodesk, itd. i mail i Office su Pro alikacije.
    Takođe postoje PRO zanimanja koja se u potpunosti mogu osloniti na iPad. Recimo pravnici mi prvo padaju na pamet. Na iPadu mogu da kucaju, mogu da čitaju ugovore, presude, rešenja, podneske. Mogu da potpisuju dokumenta, ubacuju pečat ako je potrebno. Mogu da odgovaraju na mail-ove, a takođe ne treba zaboraviti da izgledaju super cool prema klijentu.
    Dalje, ono što za sada jako profiliše iPad kao Pro hardver je verovali ili ne olovka. Mislim da tehnologija crtanja i olovka uparena sa tom tehnologijom ne postoji na tržištu, tj. takav sam ja barem dobio feedback od kupaca. Svi koji dizajniraju nešto PRO, imaju iPad Pro i olovku. Uređaje kupuju dizaneri nameštaja, enterijera, ljudi koji rade tapaciranje nameštaja, sedišta za automobile, specijalizovane radnje za pravljenje auspuha i izduvnih grana, arhitekte, građevinci, ljudi zaposleni u marketingu. Ne mogu sada da Vam navedem konkretne programe koje koriste ali znam da svi koriste olovku. U radnji mi je skoro jedan kupac demonstrirao kako osmišljava kolevke za bebe. Ušao je u Comtrade u hteo je da kupi Wacom tablu za crtanje za 30 hiljada, slučajno je prešao kod nas i dao 180 hiljada za iPad Pro i olovku.
    Mane: iPad ima mnogo mana ako želite da ga poredite sa računarom. Manjak konekcija, ne može da se poveže USB ili eksterni HDD. Određeni PRO alati nemaju iste opcije i funkcionalnost na tabeltu i na računaru...

  3. The Following 2 Users Say Thank You to mikenzi For This Useful Post:

    djoni1980 (27-11-2017),mmilos82 (28-11-2017)

  4. #3
    iSrbijaHero kursula82's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Nis
    Posts
    869
    Thanks
    487
    Thanked 426 Times in 263 Posts

    Default Re: Ipad pro-profesionalna primena

    Slazem se mikinzi, ja sam zato napisao "upotreba za posao". Bilo sta sto zavrsava ili olaksava nesto u poslu spada pod to PRO. Nego najveci potencijal uparen sa olovkom vidim u naglasenim sferama pa sam zato njih potencirao. Bas bi voleo da vidim photoshop na tom ekranu.

  5. #4
    iEntuzijasta
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    88
    Thanks
    4
    Thanked 20 Times in 12 Posts

    Default Re: Ipad pro-profesionalna primena

    Evo da podelim svoje iskistvo.

    Bavim se grafickim dizajnom ( illilustrator i 2d animator)

    Imam iPad Pro 2018, i koristim ga svakodnevno za ilustracije itd.

    Koristio sam intuos tablu, kao i cintiq 13hd. Ono sto mogu da potvrdim, kao neko sa 15 godisnjim iskustvom u ovom poslu, je da ovakva olovka kao sto je apple napravio ne postoji ni na jednoj wacom tabli. Naprosto je pravo zadovoljstvo crtati.

    Prednost:

    - Paralexa gotovo da nema, linija ide odmah ispod vrha olovke.

    - Lag delay jedva primetan tek pri jako brzom povlacenju linija.

    - Ekran naprosto fantastican

    - Baterija mi drzi skoro ceo radni dan

    - Nema zezanja sa drajverima itd.

    Programi koje koristim:

    - Sketchbook
    - Procreate (moj omiljeni)
    - Afinity Photo i Design (Zamena za Photoshop i Illustrator)
    - Clip Studio

    I jos mnogo drugih.

    Takodje ocekuje se krajem godine da izadje originalna verzija Photoshopa sa svim funkcijama iz originalne verzije.

    Mane:

    - Lose organizovan file manager i otezano cuvanje fajlova

    Da zameni racunar u potpunost nemoze, ali za obavljanje profesionalnih funkcija i te kako moze.





    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Zix_89 For This Useful Post:

    komsa (06-10-2019)

  7. #5
    iSrbijaLegend LDV20's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Belgrade
    Age
    35
    Posts
    2,109
    Thanks
    745
    Thanked 1,245 Times in 675 Posts

    Default Ipad pro-profesionalna primena

    Da podelim priču.


    Prijatelj mog oca koji živi u Americi i koji se bavi slikarstvom ceo život u zadnjih godinu dve je počeo aktivno da koristi iPad za slikanje.

    Naravno, ja sam ga nagovarao na to

    Pre nekoliko godina (pre prvog iPad pro modela) apple je u jednom od svojih promo klipova u kojima je prikazivao šta sve ljudi rade sa ipadom imao i između ostalog kratak intervju sa nekim slikarom i bilo mi je jako zanimljivo kako on radi i kako slike izgledaju.

    To je bilo recimo tamo negde 2013-2014. Još tada sam mu ispričao o tome, ali tada me uopšte nije uzeo za ozbiljno.

    On je inace 50-to godište i jako jako slabo stoji sa tehnikom. Do pre godinu dana je vukao onu neku digitron nokiju, pa je onda, opet naravno na moj predlog, uzeo iphone. Uglavnom, prosto nije verovao u te moderne metode i tehnologije.

    Nagovarao sam ga više puta da bar proba da nacrta nešto kod mene na iPad 4, međutim odbijao je.

    Elem, resi njegova žena pre neke dve ipo godine da kupi prvi iPad za sebe. Mislim da je bio air 2. I on šta će, hajde ipak da proba reda radi kad već ima spravu u kući.

    I dopadne mu se! Jako mu se dopadne i kupi odmah sebi isto air 2. Ne znam zašto. Kažem, slab je sa tehnikom i kao da nije bio svestan da je u tom trenutku već postojao i pro model.

    Par meseci kasnije, kada su dolazili, narucim ja njegovoj ženi da mi donesu iPad pro drugu generaciju 12.9”.

    Uvek sve uredjaje koje mi donose, tražim da otvore dok su još tamo čisto da provere da li je sve uredu. Zove on mene na Skype kad ga je ona kupila i sav uzbudjen pita šta je to i kako tako veliki iPad i konstatuje da njegov air 2 za njegove potrebe izgleda smešno pored pro modela.

    Kad su dosli, objasnim ja njemu sve lepo. Rek’o a znaš ima i olovka, koja nema gotovo nikakav lag, možeš sa njom da radiš šta hoćeš i reaguje na promenu ugla pod kojim je držiš i crtas.
    Te on će ti: ”IMA I OLOVKA!?!”
    Rekoh, pa da ima! Ja je nemam jer mi ne treba, a tebi je iStyle sada u komšiluku na terazijama otvoren pa idi tamo i probaj.

    I ode i proba. I vrati se u Ameriku i naravno kupi iPad pro veliki, kupi olovku. Pored toga mu preporucim i neku foliju za ekran koju sam video na YT koja ima takvu povrsinu da kada radite sa olovkom po njoj imate osecaj kao da vucete pravu olovku po papiru.

    Evo ga zadnjih godinu ipo dana mi se izvinjava sto je ignorisao moj savet da proba sa slikanjem na ipadu i zahvaljuje mi se do neba.
    Slika standardno na platnu, ali se sada i ubija od slikanja na ipadu. I to izgleda stvarno ekstra.

    Dolazi uskoro za bgd. Videću da ga pitam šta tačno od aplikacija koristi. Ako se dobro sećam najviše radi u procreate, ali mislim da koristi još nešto.
    Takođe, ako bude voljan, pitaću ga da mi prebaci neke svoje slike pa ću da ih nakacim ovde. Par već imam, ali naravno ne pada mi na pamet da bilo šta delim bez njegove dozvole.




    Sent from my iPad using Tapatalk

  8. The Following 5 Users Say Thank You to LDV20 For This Useful Post:

    SG999 (12-10-2019),djole1989 (10-10-2019),djoni1980 (11-10-2019),rmilanovic (11-10-2019),technobuba (11-10-2019)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •