iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 26 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 377

Thread: Android iz ugla iOS korisnika

  1. #1
    iSrbijaLegend milan64586's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    2,978
    Thanks
    1,090
    Thanked 1,800 Times in 975 Posts

    Default Android iz ugla iOS korisnika

    Ovu temu sam zamislio kao mesto gde bi se ljudima koji koriste iOS, priblizio android kao sistem, odnosno njegova filozofija i nacin koriscenja. Dakle da ne bude zabune. Ovo nije tema sta je bolje ili losije. Ovo je tema gde bi se android predstavio ljudima koji koriste iOS i navikli su na taj sistem i tu filozofiju koriscenja.

    Konkretno, iako sam u par navrata koristio android telefone i jedan imam vec par godina kao rezervni telefon, nikada me taj sistem nije provlacio i nisam se trudio da se dublje udubim i istrazim ga. Sada sam uzeo kevi neki LG Spirit i pokusavam da ga optimizujem sto bolje, odnosno ucinim ga da lici na moj iPhone po funkcionalnosti. Posto je sve dosta razlicito, palo mi je na pamet, da je mozda najbolje mesto na kome bi neko mogao da predstavi sistem kakav je android, nekome ko je iOS korisnik, upravo ovo.

    =================================================
    Evo recimo sta mene konkretno zanima...za pocetak. Da li postoji pandam za backup i restore kod iPhone-a. Ono sto sam nasao je samo backup podataka, ali koliko sam razumeo, to su samo podaci koji ce se odnekud (?) pojaviti kada sledeci put budem instalirao rucno neki program i povezao telefon sa svojim google nalogom. Backup na iPhone-u je mnogo siri pojam od ovoga (ako sam ja dobro razumeo sta je ovo). Dakle na iPhone-u, kao sto znate, kada se odradi backup i posle restore, vraca se apsolutno sve, od samih programa, preko podesavanja tih programa, korisnickih podataka i tako dalje. Dakle, moje prvo pitanje je, da li je ovako nesto moguce na androidu i ako jeste, kako?

    Drugo pitanje je koji bi pandam Apple-ovog iCloud-a bio na androidu. Kad kazem iCloud, mislim na sve sto on obuhvata, od imenika, preko slika, podsetnika...Da pojasnim jos malo. Kada radim na iPhone-u clean install, nakon restore-a, povezem svoj apple id i dobijam podatke sa iCloud-a, odnosno vraca mi se imenik, slike, notes...Da li se ovako nesto moze odraditi na androidu i kako?

    Trece pitanje, donekle vezano za prethodno. Pretpostavljam da je odgovor na moje prethodno pitanje, koriscenje google naloga. Ako je tako, koja aplikacija na adnoridu odnosno na nalogu bi bila pandam Apple-ovom Notes-u? Dakle nesto sto bi bilo u okviru google naloga (cloud-a), a opet nesto sto se moze dakle koristiti paralelno na nalogu i telefonu, odnosno nesto sto bi omogucilo da nakon restore-a telefona, vrati sve notes-e.

    Ja sam podesio google photos, preko google drive-a da mi cuva slike. To mi je kao zamena za photostream. Nasao sam neki google Keep. To je valjda nesto kao notes na iOS-u. Ne znam samo da li se na to mogu osloniti, u smislu da je pouzdano i dugotrajno resenje i da se nece nesto menjati/ukidati. Imenik se vuce direktnos a google naloga, kao i kalendar i to mi je jedini manje vise jasno i izvesno da je isto kao na iOS-u. Da li je to kako sam uradio u redi i da li postoji neko kvalitetnije, efikasnije resenje?

  2. #2
    Administrator .stefan's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Kragujevac/Beograd
    Age
    36
    Posts
    11,740
    Thanks
    2,010
    Thanked 3,272 Times in 2,237 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    To je to... Keep je odlicna app, pouzdana i sve je bolja... pandan Notes na iOS-u ako ne i bolja od nje...

    Sto se tice backupa svaki proizvodjac je drugaciji... htc npr ima cini mi se dnevni backup da se podesi kao iphone... LG ima backup prilicno dobar... mozes da podesis sta hoces da ti backupuje, da biras za svaku pojedinacnu aplikaciju za koju hoces podatke da ti cuva...

    A kada se tel rootuje imss i drugs resenja, tipa Titanium backup koji za sve mozes da biras sta i kako... imas i nandroid backup koji se radi iz recoverija i bukvalno ti pravi clone da ako zeznes nesto, mozes vrlo lako da vratis...

    Backup slika je najbolje raditi sa Google Photos, ja ne koristim Google Drive u tom smislu, nego imam ono unlimited po njihovom kvalitetu nekom i skroz sam zadovoljan...

    Posto koristim itunes za puštanje muzike sve liste sam iz njega preko kompa prebacio na Play Music i bukvalno nista ne drzim na telefonu... Nisam skoro ubacivao muziku da vidim kako ta sinhronizacija radi, ali teorijski sve sto ubacis u itunes trebalo bi da ti povuce na play music...

    Dosta su cool google servisi jer mnogo toga dobijes dzabe...

    Sto se tice filozofije koriscenja 2 sistema nisam primetio ama bas nikakvu razliku osim situacije da je android za sharing komforniji... ostalo je sve vezano samo za GUI tipa ovamo vuces prst odozgo, ovamo odozdo...
    Ljudi dizu preveliku famu oko svega... sve je manje vise slicno i sve radi...

    Dobra stvar je sto ti gotovo ni za sta ne treba racunar, a i ako to zatreba lepo kabl samo, imas pristup celom file sistemu i doviđenja

  3. #3
    iSrbijaLegend milan64586's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    2,978
    Thanks
    1,090
    Thanked 1,800 Times in 975 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    E hvala ti, nasao sam i razumeo sada taj backup. Sad mi je dosta jasnija cela ta slika. Da, u pravu si. Dosta je sve to slicno na neki nacin.

    Jos samo nesto. Da li se taj, u mom slucaju LG backup, moze iskoristiti za vracanje necega, ili svega, na neki drugi android, samsung recimo? Pretpostavljam da ne, ali da li se mogu makar ti licni podaci, tipa imenik, kalendar i slicno iskoristiti, ili je to samo u okviru jednog brenda? I da li mozda postoji neki trik da se backup radi na nekom od cloud servisa?

    Neki servis tipa find my iPhone?


  4. #4
    Administrator 1024's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    the Internet
    Age
    35
    Posts
    4,833
    Thanks
    113
    Thanked 1,137 Times in 648 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Tema je prebacena u odgovarajucu sekciju.
    iMisao dana*:
    Na sta se sveo ovaj svet kad mene mrzi da gledam Apple event?
    * ili nedelje, ili... necega

  5. The Following User Says Thank You to 1024 For This Useful Post:

    DarkSide (17-05-2016)

  6. #5
    Administrator .stefan's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Kragujevac/Beograd
    Age
    36
    Posts
    11,740
    Thanks
    2,010
    Thanked 3,272 Times in 2,237 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    To sta ti pitas se nalazi na google acc-u (kontakti, kalendar, beleske i sl) tako da je vec u cloudu...

  7. The Following User Says Thank You to .stefan For This Useful Post:

    milan64586 (17-05-2016)

  8. #6
    iPhoneBigFan Nosorog's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    378
    Thanks
    48
    Thanked 79 Times in 64 Posts

    Default Android iz ugla iOS korisnika

    Ja sam vracao bekap na Samsungu jednom i sve je fino vratio...

    Android nije los sistem, moze svasta nesto... Ali sami user experience osjecaj mi je da je malo 'nervozan' u odnosu na IOS.

    Ima tu stvari gdje i prednjaci u odnosu na Apple, npr notifikacije ili 'matrix' prosledjivanja linkova iz aplikacije u aplikaciju...

    Ali sve u svemu (vjerovatno ima i navike tu) se nikad nisam osjetio potpuno 'kuci' na androidu.

  9. The Following User Says Thank You to Nosorog For This Useful Post:

    sergius (17-05-2016)

  10. #7
    iSrbijaLegend milan64586's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    2,978
    Thanks
    1,090
    Thanked 1,800 Times in 975 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Nemoj pls o tome sta je i zasto bolje. Znamo svi kako ce se zavrsiti. Ovo je tema u kojoj sam mislio da pisemo o androidu iz ugla ios korisnika, u kontekstu moguceg prelaska, ili paralelnog koriscenja. Dakle da iz vizure iOS korisnika i njegovog nacina koriscenja OS-a, predstavimo android i omogucimo njegovo koriscenje na "iOS nacin". Nadam se da sam uspeo da objasnim sta sam mislio. Tema je po meni potencijalno vrlo korisna. Naravno ako ne ode u smeru jedno protiv drugog. U tom slucaju ce da ode u kantu u rekordnom roku.

  11. The Following User Says Thank You to milan64586 For This Useful Post:

    Icko (17-05-2016)

  12. #8
    iPhoneBigFan Nosorog's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    378
    Thanks
    48
    Thanked 79 Times in 64 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Izvinjavam se. Nije bila namjera da idem u tom smjeru.

    Vec sam to izgovorio iz ugla IOS korisnika.

    Moram nekako uporediti u glavi

  13. The Following User Says Thank You to Nosorog For This Useful Post:

    milan64586 (17-05-2016)

  14. #9
    Administrator .stefan's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Kragujevac/Beograd
    Age
    36
    Posts
    11,740
    Thanks
    2,010
    Thanked 3,272 Times in 2,237 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Pazi, meni je mnogo manji problem prebaciti se sa ios-a na android nego obrnuto... jer si na androidu navikao na mnogo precica koje ios po defaultu nema... npr drzis wifi toggle i udjes u wifi podesavanja i tako slicne stvari...
    Meni je kada sam poceo da koristim Android najvise nedostajala iOS aplikacija za poruke i iMessage i Apple tastatura od koje mislim da i dalje nema bolje...
    Sve ostalo, apsolutno ne... jer po defaultu na Androidu imas mnogo vise i to je cinjenica...

  15. The Following 3 Users Say Thank You to .stefan For This Useful Post:

    komsa (19-05-2016),mikikv (17-05-2016),milan64586 (17-05-2016)

  16. #10
    Administrator Byakuya's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Munze
    Age
    36
    Posts
    15,108
    Thanks
    406
    Thanked 4,886 Times in 3,187 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Sad drzis settings ikonicu i imas precicu za wifi (6s samo naravno)

  17. #11
    iSrbijaHero Azimuth's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,161
    Thanks
    536
    Thanked 723 Times in 403 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Da samo odgovorim u vezi vracanja bekapa. Ako uradis titanium bekap (aplikacija), vracas ga u koji god telefon. Mozes cak i da biras koje aplikacije i podesavanja da ti vrati, a koje ne i da ih naknadno vratis.

    Sto se nekog iskustva tice, ljudi uglavnom imaju zorta da probaju nesto novo i drugacije. Ne znam zasto, ali definitivno prija promena, barem meni.
    Najveca razlika izmedju sistema je zapravo samo u otvorenosti. Na androidu imas odmah tu mogucnost da se igras, da stavljas koji vec softver hoces, nema ogranicavanja sa potpisivanje i sl, pa cak i potpuno drugi softver da stavis u odnosu na onaj koji je dosao sa telefonom (custom romovi), dok na iphone za vecinu ovih stvari moras da imas JB i tek onda krece igra.
    Aplikacije tu i tamo, neke izadju pre za ios, neke za android, opcije u aplikacijama su tu i tamo slicne. Razlika je sto na android mozes da trpas kako sa play store tako i iz kompa i onda instalacija krekovanog sadrzaja.
    Povezano sa ovim gore, daleko je jednostavnija manipulacija sa fajlovima na androidu nego na iphone. Sa druge strane, ako imas OSX onda si na konju i imas jedan zatvoren krug sa gomilom mogucnosti gde je dosta toga pojednostavljeno.

    Svaki ima svojih prednosti i mana. Ziv covek se na sve brzo navikne, samo je pitanje koliko je ko spreman da proba nesto drugacije. Meni je ovaj ip6 legao kao budali samar. Odmorio sam se od igranja sa romovima i konstantnog cackanja na koje te android sam po sebi navlaci jer ti je sve kao na tacni. Sa druge strane, stabilnost koju mi je ios ponudio tesko da moze svo to igranje da zameni i trenutno prosto ne razmisljam o telefonu. Daleko od toga da android ne radi makar jednako lepo, ali eto, ume da te povuce da cackas i stalno nesto menjas makar to bili i widget-i.

    Da li cu sebvratiti na android? Da, hocu. Da li me je ios smorio? Ne, nije, samo mi zafali s vremena na vreme lakoca oko manipulacije. Oba rade odlicno, kako ios na poslednjoj verziji tako i android, izbor je na svakom od nas.
    Note 8 DS

  18. The Following 3 Users Say Thank You to Azimuth For This Useful Post:

    .stefan (19-05-2016),kriket011 (25-08-2016),milan64586 (18-05-2016)

  19. #12
    iSrbijaLegend milan64586's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    2,978
    Thanks
    1,090
    Thanked 1,800 Times in 975 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Ako sam dobro razumeo, ROOT je isto sto i jailbreak na iOS-u? Dakle omogucava pristup sistemskim fajlovima i potpunu kontrolu nad sistemom? Ako je tako, onda ni android nije otvoren (dok se to ne uradi). Dakle, ako ne uradim root, nemam pristup (svim) sistemskim fajlovima? Ako je tako, kakva je situacija sa tim root-om? Da li se moze bezbedno uraditi i da li jos uvek vazi da se rutovanjem, gubi garancija? Znam da je ranije mogao da se uradi unroot, ali posle da se nesto pisalo da su samsung i ne znam koji proizvodjaci jos, napravili neki sistem da mogu da provale da li je root radjen i ako se uradi unroot, pa da opet nisu priznavali garanciju. Da li je to tacno i ako jeste, da li vazi za sve proizvodjace, ili samo neke?

    Druga stvar koja me zanima, odnosno koju ne razumem do kraja je LOADER i CUSTOM ROM. Ako sam dobro razumeo, LOADER je prakticno tema za izvorni android? Dakle sminka? Promena ikonica, njihov raspored...? Loader je ono sto se kod samsunga zove touchwiz, kod htc-a sense i tako dalje? Ako je tako, sta je onda custom rom? Da li je to rom (os) po kome je neko nesto petljao? Izbacivao neki bloatware, ubacivao nesto (?) i tako dalje? Ako je tako, da li moram da trazim custom rom za bas moj model, ili je bitan samo proizvodjac, ili je svaki rom za sve telefone (sumnjam)?

  20. #13
    iPhoneBigFan niki93t's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Aleksandrovac, Nis
    Age
    30
    Posts
    344
    Thanks
    238
    Thanked 85 Times in 73 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Po defaultu ti nisi admin na svom Android telefonu vec samo obican korisnik, Root ti upravo to omogucava, da postanes Administrator (Root user).

    Za ovo drugo nisam bas siguran sta je Loader, ali nije ovo sto si ti napisao, pomesao si ga sa Launcher-om, on omogucava da promenis izgled

  21. The Following 2 Users Say Thank You to niki93t For This Useful Post:

    kriket011 (25-08-2016),milan64586 (18-05-2016)

  22. #14
    iSrbijaLegend milan64586's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    2,978
    Thanks
    1,090
    Thanked 1,800 Times in 975 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Da, da launcher. Na to sam mislio. Zato sam i otvorio ovu temu, da malo pohvatam tu android terminologiju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #15
    iSrbijaHero Azimuth's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,161
    Thanks
    536
    Thanked 723 Times in 403 Posts

    Default Re: Android iz ugla iOS korisnika

    Da dodam za rutovanje.
    To se nekad radilo iz najmanje dva razloga. Prvi je bio odstranjivanje bloata tj onog sto ti ne treba a serviraju ti proizvodjaci (npr watch, podcast, stocks i sl., kao i namestanje da sd kadticu vidi kao internu memoriju), a drugi razlog je bio potpuno prilagodjavanje uredjaja svojim potrebama i ocekivanjima kroz menjanje kernela i romova.
    Ovaj prvi razlog vise nije potrebam jer sad imas mogucnost deinstalacije svih tih aplikacija po defaultu, kao sto i mem. kartice vidi kao internu memoriju. Drugi razlog je i dalje tu. Potpuno olaksani romovi, stock based romovi itd itd. Citav xda forum je posvecen samo tome i nemoguce ga je sazeto preneti bilo gde.
    Sto se tice dela gde pitas za sistemske fajlove. Ne, bez rutovanja nemas mogucnost pristupa istim, a ne znam ni zasto bi to nekome ko nije developer uopste i trebalo. Sistem jeste otvoren jer ti daje mnoge mogucnosti za koje ti treba JB na ios-u (teme, izmena ikonica, widgeti, manestanje lockscreen-a itd.). Dakle, u smislu pristupa sistemakim fajlovima JB mozes poistovetiti sa rutovanjem, znaci samo tako usko ako gledas, a u svemu ostalom za sta ti treba JB to imas na androidu po defaultu.
    Note 8 DS

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Azimuth For This Useful Post:

    milan64586 (18-05-2016),zikicz (18-05-2016)

Page 1 of 26 12311 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •