iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41

Thread: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

  1. #31
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Ovo mi je u planu da uzmem vec duze vreme. Nadam se da cu ove godine uspeti u tome Smara me vise da palim komp kad hocu nesto da gledam.
    Jel ide neki njihov software uz opremu ?

  2. #32
    iSrbijaLegend LDV20's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Belgrade
    Age
    35
    Posts
    2,109
    Thanks
    745
    Thanked 1,245 Times in 675 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Jeste razmišljali o kućnim serverima? Ja sam dugo zeleo NAS, ali sam onda shvatio da u kuci imam sve sto mi treba da sastavim sebi početnički server. Možda je neko od vas u sličnoj situaciji.

    U mom slučaju kontretno, iskoristio sam staru quad core mašinu za ovo. Imam neko staro TT kućište koje ima 7 3.5” mesta za HDD + 7 od 5.25” od kojih ni jedno nije iskorišćeno i može uz adaptere da se u njih doda još diskova. Manjak SATA portova (na ploči ima samo 4) rešavam sa PCI-e SATA kontrolerom. Za lg televizore sam podigao plex, posto se webos ne mirise sa SMB i ftp. Atv funkcioniše i preko VLC-a. Kompjuteri svi naravno imaju mapirane network i diskove i sve lepo radi evo već nekoliko meseci.

    Kada je OS u pitanju, tu je najbolja opcija verovatno freeNAS, mada sam ja išao komplikovanijom rutom zato sto sam debil i podigao windows server 2019. Ali bitno je da radi.

    Server radi 24 sata dnevno. Račun za struju je oko 200-300 din veći nego ranije.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  3. #33
    iSrbijaHero mospre's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    510
    Thanks
    922
    Thanked 324 Times in 229 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Ne znam racunicu za 200-300 dindzi veci racun ali ti racunaj 25w po hdd-u. Plus stari procesor barem 30w idle a ko zna koliko load. Mislim da je racun dosta veci.

    Trenutno koristim jedan laptop za kucni server. Ne moze plex da gura kako treba jer ima dosta stvari na njemu. Podigao esxi host na njega i gura par vm masina, pihole, dhcp i dns server, openvpn, zimbru, owncloud... i jos par sitnih test stvari

    Planiram da sastavim neki pc za server koji ce da bude low power najvjerovatnije sa athlon 200ge ili slicnim procesorom. TDP 35W, moze cak da radi i na pasivnom hladjenju. Imao sam priliku da testiram slican host i ukupan sistem prilikom benchmarka vuce 45w. Mjesecni prosijek 22w.

    Napomena: pod w smatram w cas.

    Ukoliko neko planira kucni server nek ide na varijantu bare metal hipervizora. Ja kada uzmem novu masinu za kucni server, migracija putem esxi-a ce da ide jako jednostavno i bice up and running nadam se za sat vremena

    Sent from my MI 9 using Tapatalk
    bljakPhone 5

  4. #34
    iSrbijaLegend LDV20's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Belgrade
    Age
    35
    Posts
    2,109
    Thanks
    745
    Thanked 1,245 Times in 675 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Znam da je računica tacna zato sto server stoji u prizemlju kuce koje je na potpuno zasebnom brojilu. Dole niko ne boravi posto taj deo kuce još uvek nema konkretnu namenu. Racun je uvek bio isti, i sada se jasno videla promena.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. The Following User Says Thank You to LDV20 For This Useful Post:

    mospre (05-04-2020)

  6. #35
    iSrbijaHero mospre's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    510
    Thanks
    922
    Thanked 324 Times in 229 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Pusti mi konfiguraciju ako te ne mrzi i cijenu kWh. Meni je najveca briga potrosnja e energije, da ne izadje skuplja pita nego tepsija kako kazu tj da za cijenu struje mogu da poplacam sve cloud servise a taj proc koji bih ja stavio sa svim sto ja koristim ne bi mogo da gura jedan plex strim 1080p.. ali je bas zahvalan sa potrosnjom struje i cijenom pa i upgrade opcijom za buducnost

    Sent from my MI 9 using Tapatalk
    bljakPhone 5

  7. #36
    iSrbijaLegend LDV20's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Belgrade
    Age
    35
    Posts
    2,109
    Thanks
    745
    Thanked 1,245 Times in 675 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Konfiguracija od pre deceniju i kusur

    Q6600, p5k, 8gb ddr2. U masini je trenutno 5 diskova + ssd.

    Na računu piše u koloni cena po jedinici kwh 50.443.

    Pazi, ta mašina veći deo vremena nije pod loadom, ali isto tako znam i da nije ni približno štedljiva kao moderan hardware. I to treba. Neću da lazem, ali i ja sam očekivao veći racun.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #37
    iSrbijaLegend lowzyyy's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Smederevo
    Age
    27
    Posts
    3,823
    Thanks
    2,991
    Thanked 1,667 Times in 1,058 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    105w tdp 65nm litografija...lele
    iPhone 6s plus jailbroken 14.6 checkra1n, iPad Pro 10.5 jailbroken 12.1.1 unc0ver

  9. The Following 2 Users Say Thank You to lowzyyy For This Useful Post:

    LDV20 (05-04-2020),mospre (05-04-2020)

  10. #38
    iModerator kylle's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Krusevac
    Posts
    3,334
    Thanks
    1,646
    Thanked 1,623 Times in 1,003 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Ja sam iskreno razmisljao o istim investicijama, medjutim ovo mi nekako deluje value for money jako korisno i 4K gura bez problema, mozda jeste skuplje od kompa za nijansu ali svakako elegantnije, manje zauzima mesta i definitivno nemamo nikakvog cimanja od download, store & play.

  11. #39
    iPhoneBigFan mccf's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Age
    57
    Posts
    486
    Thanks
    360
    Thanked 234 Times in 142 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Dok se nije prica rasplamsala oko servera, molim za odgovor na pitanje - konkretno, koristim mega/dropbox/google drive, tu store-ujem uglavnom Word textualne fajlove.
    Vec duze vrijeme razmisljam da napravim "svoj cloud".
    Naime, imam 5 racunara na razlicitim lokacijama, i bitan mi je sync na svima istovremeno... Naravno, google drive, mega, dropbox to odradjuju bez greske. Dakle, kad se otkuca dokument, i sacuva na odredjenom folderu na racunaru, taj folder je direktno povezan na cloud, ostali racunari takodje imaju svoje foldere koji se sync-uju sa folderom na cloudu, i to cirkulise.
    Bitno mi je 24h da je dostupno...
    Sta da gledam od uredjaja?
    WD MyCloud, MyCloud Home, Synology...?

  12. #40
    iSrbijaHero Cuksi's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    1,475
    Thanks
    2,264
    Thanked 725 Times in 396 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Iskreno super je kad namestis svoj server, mozes da ga koristis jos za dosa stvari osim za cloud.
    Ali ja se slazem sa @kylle posto dok se sve to upakuje i slozi, bice mala razlika. A po meni dosta je jednostavnije ovo preko Synolgy (ili neki drugi slican) ako se koristi samo za cloud i store. Zato sto je taj uredjaj usko predvidjen samo to da radi. Kad napravis server on ima daleko vise mogucnosti ali i daleko vise problema

  13. #41
    "The iSrbija Hall Of Fame" Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Beograd
    Posts
    793
    Thanks
    241
    Thanked 497 Times in 289 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Ja koristim kao NAS Seagate Personal Cloud koji ima ugradjen drive od 3TB i moram da kazem da sam zadovoljan. Nije mozda kao pravi NAS, ali vrsi meni glavnu funkciju da mogu sa svih uredjaja koje imam da pristupim fajlovima, pre svega, videoteci, ali i drugim (Mac mini, Windows, iPad, iPhone, smart TV). Za iPhone i iPad postoji odgovarajuca aplikacija tako da se lako pristupa sadrzajima. Lako se instalira, malog je formata tako da je pogodan za sve one koji nisu suvise zahtevni i ne traze neku vecu memoriju za storiranje sadrzaja. Ne znam da li ga ima kod nas u prodaji jer sam ga pre nekoliko godina kupio u Turskoj dok sam tamo ziveo.
    Iphone SE 32 - Ipad Pro 9.7 32 - Mac mini i-7, 16 GB, SSD 500GB - Airport Extreme - ATV4

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •