iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36

Thread: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

  1. #1
    iEntuzijasta
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    A, A
    Age
    29
    Posts
    62
    Thanks
    34
    Thanked 13 Times in 7 Posts

    Default iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Pozdrav,
    s tim da ima puno ljudi na forumu koji su upuceni u iOS dev. hteo bih da pitam nesto,
    iz Nisa sam, i el. fax u Nisu *****a odma jer nema nista vezano za iOS dev i swift programiranje ni na kom stepenu. Hteo bih da pitam od svih ovih privatnih fakulteta koji se najvise isplati (i po stepenu znanja i po priznanosti diplome) da se upise radi ucenja programiranja vezanog za iOS. Voljan sam da platim godinu na privatnom (nadam se da bih tamo dobio neki mac uredjaj na koriscenje unutar faxa posto nemam svoj licni) i da li se tu uopste radi o akademskim studijama ili samo kursevima? Koliko traju i koliko covek zaista nauci za to vreme provdeno tamo?

    Ili druga mogucnost gde bih mogao da vidim sebe jeste 3d modeling.........

    Unapred zahvalan

  2. #2
    iSrbijaHero matrix's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Berlin
    Posts
    979
    Thanks
    148
    Thanked 978 Times in 360 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    e ovako, nisam programer i ne zivim u srbiji, ali me je zainteresovao tvoj post jer vidim da si pametan mlad momak i hocu da ti pomognem. Imam par drugara koji rade iOS development. Neki od njih su zavrsili fakultete (elektrotehnika) a neki nisu nego samo kurs od godinu dana. sve zavisi sta hoces i koliko vremena imas u zivotu. Bolje je fax naravno jer ti daje sirinu, ali ti nije neophodan, jer ako imas to u sebi i ako volis taj development i sam ces sve da naucis posle ove prve godine koju moras da zavrsis na nekom intenzivnom kursu, ok mozda to i u nekim slucajevima potraje i malo vise od godinu dana... ali si posle toga siguran da imas posao, gde ce ti plata u Srbiji biti pocetnicka 500-600€ (mi to ovde zovemo Praktikant). Posle ti je bitno samo da skupljas iskustvo i da citas sam kuci njige o tome i da radis na sebi, jer sto vise ucis i radis na sebi to ce se svakako odraziti i na platu.

    E sad ovako, da ti zagolicam mastu malo ... ovde gde sam ja, firmice (startup-i) placaju za iOS developera (senior) 60k godisnje, junior ima tu negde 30-40k sve zavisi kako se dogovoris sa poslodavcem. Jezik igra ulogu (bar engleski) ali ne i toliku.

    Uglavnom, vrlo perspektivna prica, jer te radne snage trenutno na trzistu manjka i to DEBELO! MOg drugara jednog spopadaju non stop head hunteri, i zovu na ruckove i vecere i sta ja znam. Tako da ako si pametan, radi na sebi jer je to trenutno (a i bice, mislim na IT industriju celu) jedini posao gde si placen po znanju i gde ima nedostatak radne snage (od da ne racunamo masinovodje, podvodne zavarivace ,uzgajivace tropskih puzeva sa madagaskara islicno). Konkretno u nemackoj ti diploma i ne treba ( bitan faktor pri dobijanju vize, ali moze i to da se zaobidje, znam kako), u americi da i ne govorim, tamo su plate bar za 30% vece (zato i manjak tih ljudi ovde, jer svi odose za USA).

    Nadam se da sam ti pomogao malo.
    iPhone 13 mini /iPad Air2/ TV 4K/Mac Mini/ Watch 5/MacBookAir/AirPods Pro

  3. The Following User Says Thank You to matrix For This Useful Post:

    directx (23-01-2016)

  4. #3
    iEntuzijasta
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    A, A
    Age
    29
    Posts
    62
    Thanks
    34
    Thanked 13 Times in 7 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Sto se tice jezika engleski prilicno dobro znam, svakodnevno pisem i pricam tecno, i imam a1 francuskog, ali zbog situacije u porodici nisam u mogucnosti ni da pomislim na napustanje zemlje, zato sam ogranicen samo na Srbiju. Sto se tice znanja naravno, ide sa vremenom i iskustvom, probao sam ovde u Nisu na pravnom ali sam shvatio da to nije za mene, a na el. prolaze c++, c# i javu, i to sa mnogo nepotrebne istorije jezika itd... Neku perspektivu za ovaj posao vidim i kad bude stigo App store za srb, ali opet, dugo im je trebalo i u mts-u da pocnu da ih prodaju, a kamo li store da formiraju......

  5. #4
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Evo sta ja mogu iz mog iskustva da ti kazem. Elfak je super samo sto te oni uce kako da ucis i uce te kako da programiras. Bukvalno naucis osnove i onda sednes i radis sam. Neki misle da je to bas lose ali sa druge strane nijedan jezik mi sad nije stran i nije mi tesko da se presaltam na bilo koji jezik.

    Otvorio sam firmu za mobile dev pre 2+ god, pre toga sam radio jedno godinu dana mozda malo vise (za svajcarce) i nisam stigo da diplomiram na elektronskom zbog nekih meni nebitnih ispita. Odlucim da napravim mutljavinu i prebacim se na metropolitan da uzmem diplomu medjutim tamo me doceka vrlo cudna stvar. Moje ocekivanje je bilo platis i zavrsis kao sto ljudi pricaju kad ono tamo vise predispitnih obaveza nego na drzavnom faklutetu samo da resis lab vezbe, projekte, kolokvijume ti treba 100+ sati po predmetu plus da spremis ispit posle. E sad koliko sam mogo da vidim ni oni ne rade iOS dev.

    Ako hoces da se bavis programiranjem pocni od osnova. Nauci koncept programiranja, objekno orjentisano programiranje, baze, strukture, projektne obrasce pa onda sedi nesto konkretno da radis. Bar se meni trenutno cini da je to najbolji nacin za ucenje. Mozes uvek da sednes i da naucis neki programaski jezik znam mnogo takvih ljudi ali nikad nisu uspeli da izguru kompleksne stvari sami :-/ mozda ipak tebi to podje za rukom, nemoj pogresno da me shvatis da mislis da ti kazem da si glup ili nesto, jednostavno je vrlo komplikovana i siroka struka pa moras sve i svasta da naucis.

    Sto se kurseva tice znam ljude koji su platili ITAkademiju i po meni je to bacen novac, LeveUp skola moze da ti sluzi recimo ukoliko znas neko programiranje ali hoces brzo da udjes u osnove nekog programskog jezika pa da odes tamo da ti ispricaju ( mada to mozes i sam ). Nisam siguran da u Nisu imas neko genijalno resenje za brzo ucenje iOS programiranja. Ukoliko nadjes nesto dobro javi posto mene interesuje cisto da mogu da preporucujem ljudima koji me pitaju

    Za 3d modeling nisam siguran sta da ti kazem meni je to bilo interesantno i poceo sam pre 7 8 godina da ucim 3ds-max, kupio knjigu, naucio osnove ali onda odustao posto nisam imao vremena kad sam upisao fax :-/ ovo je isto dosta trazeno posto ima manjak ljudi koji se time bave, ali nemoj da se bavis time ukoliko nisi kreativan i ukoliko ti crtanje slabo ide trazice se od tebe i da radis skice i slicne stvari, modelovanje je kao vajanje pa i tu treba da imas nekog umetnickog dara ukoliko mene pitas ( ja nisam za to pa je i to razlog zasto sam odustao od toga )

    Ako naucis iOS mozes da se javis kod mene uvek su nam potrebni dodatni ljudi
    Last edited by Lazar; 23-01-2016 at 13:02.

  6. The Following User Says Thank You to Lazar For This Useful Post:

    directx (23-01-2016)

  7. #5
    iEntuzijasta
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    A, A
    Age
    29
    Posts
    62
    Thanks
    34
    Thanked 13 Times in 7 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Kapiram, mnogo ljudi mi je reklo da nijedan programski jezik ne ide sam, da ne mozes da sednes i naucis samo 1 jer svaki od njih vuce korene nekog prethodnog i bas sto se tice tih kompleksnih stvari potrebno je to predznanje, ako tako mogu da kazem. Probao sam nesto malo preko onih youtube tutoriala ali mi realno ne ide bas, zato mi je pao na pamet tako neki kurs ili privatni fax. Sto se tice 3d modeliranja kreativnost mi jeste "jaca strana" (ili ja barem tako mislim ) radim kao profesionalni fotograf (i postproces photoshop, lightroom i vektorsko crtanje illustrator), imao par snimka dronom pa zavirio u after effects i premier, ali nista od toga nije doslo do nekog high end stepena znanja, u vecini programa se snalazim jedino photoshop (editing) da kazem da znam puno toga, ali u danasnje vreme su svi neki ***** photographer, ****** studio, ****** nails , ****** Makeup

    Edit: ajde kao da se pohvalim malo: https://500px.com/photo/107491497/ok...er_id=12624623

  8. The Following User Says Thank You to directx For This Useful Post:

    bobanbg9 (10-09-2016)

  9. #6
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Manje vise jeste tako. Nije da su svi jezici povezani ali su osnove programiranja u mnogim iste. Ja nisam cuo za neku dobru skolu programiranja u Nisu. Ako budem nesto saznao ja ti javljam. Sto se faksova tice trebas da budes spreman kao i svuda da ucis stvari koje nisu direkno povezane za programiranje i sigurno neces mnogo toga da koristis. Ali tako je na svim fakultetima iz iskustva znam da i u Norveskoj ima mnogo predmeta slicnih kao kod nas ( proveo sam tamo jedan semestar na razmeni ). Nigde nije zlatno ali te bar nauce osnove, nauce te kako da se snadjes, kako da razmisljas. Sve ostalo mozes i sam samo trebas da ulozis trud.

    Sto se tice ovog gore za store. Nije nikakav problem sto store nema za Srbiju. Srbija i nije neko trziste koje bi neko gadjao za prodaju aplikacija a ti mozes da prodajes iz Srbije aplikacije na store-u

    Ako se vec bavis fotografijom, dizajnom, ilustracijom, video obradom mozda je bolje da se u tom pravcu usavrsavas. Imam druga koji radi video obradu, radi freelance i uzima super novac.

    OFFTOPIC:
    Lepa galerija slika

    Ako radis ilustracije za game design isto mozes da nam se javis

    Ako imas quad i volis da letis tu mozes privatno da mi se javis imam ja jedan micro race quad
    Last edited by Lazar; 23-01-2016 at 13:24.

  10. The Following User Says Thank You to Lazar For This Useful Post:

    directx (23-01-2016)

  11. #7
    Administrator 1024's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    the Internet
    Age
    35
    Posts
    4,833
    Thanks
    113
    Thanked 1,137 Times in 648 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Da ti dopunim odgovore koje si dobio sa jednom anegdotom:
    Quote Originally Posted by directx View Post
    el. fax u Nisu *****a odma jer nema nista vezano za iOS dev i swift programiranje ni na kom stepenu.
    Da si u ovoj situaciji bio pre par godina, trazio bi nesto vezano za Objective-C. Onda, da si nesto tako nasao, za vreme dok bi ga zavrsio izasao bi Swift i svi bi presli na njega jer je objektivno* bolji, kao sto su presli i sad. A ti bi se nasao u cudu: "Sta sad da radim sa ovim sto sam zavrsio kad je vec zastarelo?"

    * pun intended

    Zato fakulteti koji znaju sta rade nece da se fokusiraju na konkretan jezik/framework/tehnologiju/stagod, vec se vise bave apstraktnijim konceptima, stvarima koje nisu dovoljne za bilo sta ali zato mogu da se iskoriste bilo gde. Naravno, obicno ce to biti povezano sa nekim aktuelnim jezikom ili tehnologijom, ali poenta je da ima vecu sirinu. Tako da jednom kad pocnes da radis, popunis rupe onim sa cime budes radio. Ljudi koji se zale kako ih fakulteti "nista nisu naucili" su oni koji ne razumeju tu razliku
    iMisao dana*:
    Na sta se sveo ovaj svet kad mene mrzi da gledam Apple event?
    * ili nedelje, ili... necega

  12. The Following 4 Users Say Thank You to 1024 For This Useful Post:

    Lazar (23-01-2016),directx (23-01-2016),makistanke (25-06-2016),mccf (25-01-2016)

  13. #8
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    BTW ja nisam presao na Swift nisam jos uvideo gde je to toliko bolji da bi se preslo na isti

  14. The Following User Says Thank You to Lazar For This Useful Post:

    directx (23-01-2016)

  15. #9
    Administrator 1024's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    the Internet
    Age
    35
    Posts
    4,833
    Thanks
    113
    Thanked 1,137 Times in 648 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Pojednostavljivanje primenjeno u narativne potrebe
    Srecom, directx se interesuje za Swift, pa za njega prica moze da vazi.
    iMisao dana*:
    Na sta se sveo ovaj svet kad mene mrzi da gledam Apple event?
    * ili nedelje, ili... necega

  16. The Following User Says Thank You to 1024 For This Useful Post:

    directx (23-01-2016)

  17. #10
    iEntuzijasta
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    A, A
    Age
    29
    Posts
    62
    Thanks
    34
    Thanked 13 Times in 7 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Znaci neki najprostiji oblik odgovora bi npr bio poznavanje sirokog spektra framework-a a specijalizacija jednog....?

  18. #11
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Ne bas ako mene pitas Framework mozes da znas i samo jedan ali trebas da naucis osnove programiranja, algoritme, objektno orijentisano programiranje, projektne obrasce, strukture podataka, arhitekture racunara, baze podataka i jos neke stvari kad to naucis lako ce biti da predjes sa jednog jezika na drugi ili sa jedne platforme na drugu

  19. The Following User Says Thank You to Lazar For This Useful Post:

    directx (23-01-2016)

  20. #12
    iEntuzijasta
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    A, A
    Age
    29
    Posts
    62
    Thanks
    34
    Thanked 13 Times in 7 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Vazi, pogledacu jos na netu sta ima, verovatno cu da prosetam do nekog od ovih privatnih fakulteta da se informisem i tamo. Hvala puno svima na odgovrima i slobodno ako ima neko bilo kakvu informaciju sto se tice ovih kurseva i fakulteta neka javi bicu mu vise nego zahvalan!

  21. #13
    iNovajlija
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    14
    Thanks
    8
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Quote Originally Posted by Lazar View Post
    BTW ja nisam presao na Swift nisam jos uvideo gde je to toliko bolji da bi se preslo na isti
    Bar 30% manje koda (time i manje grešaka), 75% manje debagovanja, niti jedan crash (čak ni iz internih lib-ova) na Crashlytics posle skoro godinu dana...
    Možeš li da proširiš tip niza metodom samo ako sadrži npr. cele brojeve u ObjC?
    Bilo je nekad ljudi koji su se tvrdoglavo držali Carbon-a u osvit Cocoa-a... kao i mnogih koji su se gnušali AutoLayout-a...

  22. #14
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Manje koda nije proporcijalno jednako smanjenju gresaka

    Slazem se ja da Swift moze da radi stvari koje Objective-C nece nikad moci. Ali nisam u ovom trenutku siguran da je krucijalno da se predje. Svakako planiram kad se oslobodim od trenutnih projekta da pocnem da proucavam i Swift kako bih mogo paralelno da radim i jedan i drugi jezik. Mnogi klijenti zahtevaju Objective-C zbog toga sto imaju vec pisane aplikacije u istom pa hoce da im ljudi koje imaju odrzavaju i jedne i druge aplikacije.

    AutoLayout je definitivno extra stvar koja olaksava mnogo stvari.

    Meni je swift vise jezik za one koji se slabo snalaze sa C jezicima i pointerima. To je naravno samo moje licno misljenje

  23. #15
    iNovajlija
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    14
    Thanks
    8
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Default Re: iOS dev kurs/fax/ili ucenje s neta prkeo tutoriala

    Quote Originally Posted by Lazar View Post
    Manje koda nije proporcijalno jednako smanjenju gresaka
    Dobro, tu se ne slažemo, nema veze

    Quote Originally Posted by Lazar View Post
    Slazem se ja da Swift moze da radi stvari koje Objective-C nece nikad moci. Ali nisam u ovom trenutku siguran da je krucijalno da se predje. Svakako planiram kad se oslobodim od trenutnih projekta da pocnem da proucavam i Swift kako bih mogo paralelno da radim i jedan i drugi jezik. Mnogi klijenti zahtevaju Objective-C zbog toga sto imaju vec pisane aplikacije u istom pa hoce da im ljudi koje imaju odrzavaju i jedne i druge aplikacije.
    Trend je da se stare aplikacije (koje su samo održavaju) ne prepisuju u Swift, to je suludo.
    One koje su započete u ObjC, a u aktivnom su razvoju, nije loše da dobiju poneku novu funkcionalnost (ako već ne sve) u novom jeziku.
    A za već potpuno nove, retki su primeri gde danas upotreba ObjC može da se potpuno opravda.
    Od verzije 2.0, Swift jeste produkciono spreman, iako ponekad Xcode zaštekće

    Quote Originally Posted by Lazar View Post
    Meni je swift vise jezik za one koji se slabo snalaze sa C jezicima i pointerima. To je naravno samo moje licno misljenje
    To nikog neće odbraniti od scenarija gde mora da linkuje postojeće C lib-ove sa Swift kodom.
    (Za to su, doduše, slagali na WWDC '14 da je dostupno u 1.0, dodato je kasnije)
    Vidi recimo, Firefox za iOS: C 68.6%, Swift 23.2%, C++ 4.7%, ObjC 2.0 ...

    Neće ObjC nigde nestati (bar ne sledećih 5 godina), ali kad Apple počne nešto da forsira, treba biti obazriv...

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •