iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

  1. #1
    iSrbijaHero stefan.gricko's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Kikinda, Srbija
    Posts
    1,038
    Thanks
    754
    Thanked 443 Times in 281 Posts

    Question Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Pre svega, zamisljao sam da se u ovoj temi pise apsolutno sve zivo u vezi NAS-a.

    Konkretno, u poslednje vreme mi prostor na cloudu postaje sve vise tesan, tako da vec duze vreme planiram kupovinu NAS-a. Listao sam po netu i 99% da cu uzimati WD My Cloud od 3TB sa Amazona. Dosta sam uspeo da pokupim informacija sa neta u vezi istog, medjutim imam neke nedoumice a znam da je svojevremeno bilo ljudi na forumu koji su spominjali da su pazarili bas WD My Cloud.
    Prva stvar koja me interesuje je brzina kojom sam NAS, tj. cloud reaguje? Tipa, nakacen mi je na mrezu, ja neke fajlove sa kompa "stavim" na njega i kojom brzinom on to radi? Odnosno, ako pristupam sa udaljene lokacije, od cega zavisi brzina UL/DL, od lokalnog interneta na koji je NAS nakacen ili od onog na kojem sam ja konektovan?
    Onda, druga stvar, ukapirao sam da moze vise korisnika da koriste cloud, tipa, generalno NAS ima svoj kod koji je potreban da bi napravio My Cloud login i onda se regularno loginujem i normalno koristim cloud?
    I jos nesto, kako funkcionise na Win/Mac racunaru? Dakle, da li imam aplikaciju kao sto je to npr. kad koristim Dropbox, pa onako imam folder i tu guram/pristupam fajlovima?

    To bi otprilike bilo to. Svaki odgovor bi bio od velike koristi. Takodje, otvoren sam za predloge nekog drugog NAS-a koji je u tom nekom cenovnom rangu, a i da je po kvalitetu zadovoljavajuci.
    Life begins where fear ends

  2. #2
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Ja sam uzeo WD My Cloud 2GB pre jedno 2 meseca za firmu. Ja sam iskreno razocaran kako radi.

    Mozda ga mi nismo nesto dobro podesili ali mene recimo uvek tera u lokalnoj mrezi da se logujem da bih mu pristupio sto je smor zivi. Druga stvar recimo stavim da mi se kopira 40GB podatka sa mog diska na njega i to recimo traje par sati

    Sto se tice brzine kada se konektujes van njegove mreze zavisi ti brzina od njegove lokalne mreze to jest interneta koji imas tamo gde je on i od tvog interneta u tom trenutku odakle pristupas.

    Sto se tice aplikacija za win i osx ja sam instalirao na OSX-u njegove programe ali mi ne sluzi kao dropbox da mi pravi BK svega iz nekog foldera vec ja prebacujem sta mi treba pa to nisam iskoristio jos uvek.

    Sve u svemu ja sam iskreno ocekivao vise od ovog uredjaja

  3. The Following User Says Thank You to Lazar For This Useful Post:

    stefan.gricko (21-02-2016)

  4. #3
    iPhoneBigFan vdunic's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Žagubica
    Age
    44
    Posts
    234
    Thanks
    35
    Thanked 43 Times in 30 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Ja imam Synology DS112j i u principu sam zadovoljan. Zakacen mi je na kucnoj mrezi koja mi je gigabitna i kopira mi oko 35 megabajta u sekundi na NAS.

  5. #4
    iPhoneBigFan milos.perovic's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Age
    43
    Posts
    125
    Thanks
    20
    Thanked 44 Times in 16 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Dropbox - 1TB: ~90 evra godišnje...
    Da li neko moze da napravi poređenje / prednosti / mane u procesu donošenja odluke - za šta se opredeliti?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #5
    iSrbijaHero Kapetan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Fa 0/1
    Age
    38
    Posts
    1,045
    Thanks
    202
    Thanked 475 Times in 324 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Synology 215j sa 2x4TB Wd Red. Nikakvih problema sa pristupom ili brzinom. Gb mreza.

    Strim mkv od 10+ GB radi vez problema kao i iTunes library koji koristim na dva racunara + tablet.

    Sto se tice funkcionisanja, imas dvije varijante, login kroz browser (NAS-u das fiksnu IP adresu) i tu se rade sva inicijalna podesavanja, podizanje raznih servisa itd.

    Pristup kroz My Como ili Network ikonicu kao svakom drugom mreznom uredjaju, gdje imas listu foldera koje si kreirao i tu mozes c/p da radis.

    Sto se tice udaljenog pristupa, ja imam pristup preko Synology sajta sa svojim nalogom. Druga varijanta ti je DDNS, alu meni licno nije trenutno potrebna.

    Bilo kakvo strimovanje ili slicno na taj nacin zaboravi jer si ogranicen brzinom upload-a svog provajdera.

    Sem ako nemas fiksnu vezu tipa 10/10 mbit/s u sta sumnjam )

    To bi bilo ukratko kako ti funkcionise entry level NAS kod Synology-a....

    Pitaj sta te jos zanima.
    Ex praeterito praesens prudenter agit ni futura actione deturbet.

  7. #6
    iPhoneBigFan izo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    148
    Thanks
    61
    Thanked 60 Times in 44 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Vidis iskustva su zaista razlicita, a i puno ostalih faktora igra ulogu ne samo nas. Ja imam dva Nas-a prvo sam uzeo D-link, sluzi svrsi ali da sam odusevljen daleko od toga, na lokalnoj mrezi radi. Pozitivna strana, u njega idu dva harda te ih mozes postaviti kao Raid. Podrska od strane dlinka kritcna (da otprilike znas Nas uredjaji imaju neki linux kao os u sebi). Da mu pristupis van svoje mreze, moras se dobro pomuciti da to sve uskladis a i kad napravis da radi, radi kao klasicni ftp server. Pokusavao sam sam neki app sa apstore ali bezuspjesno, jednostavno Dlink nema kvalitetnih update za svoje uredjaje.

    @Lazare imam i wd my cloud od 4 tere i odusevljen sam kako funkcionise. Vjerovatno grijesis negdje u postavkama, na kucnoj mrezi radi perfektno, samo me je jednom pitao za login i svi uredjaji ga vide bez problema. Koristim ga za sve zivo: radi kao klasicni server, imas unpnp streem sto znaci svaki tv koji ima Dlna cita video i audio zapise i slike naravno, zatim pristupas mu preko njihove aplikacije sa bilo koje druge mreze bez problema, a naravno mozes ga namjestiti da radi kao ftp server. Koristim ga i kao moj privatni cloud, dakle automatski mi sa Iuredjaja sacuvava sta vec zelis. Na macovima imam ih vise :-) time mashin radi ko sat. Muzika imas mogucnost da svu muziku koja je napakovana na nas, bilo koji uredjaj koji ima itunes je vrlo jednostavno cita, uglavno zaista sirok spektar mogucnosti i naravno WD ima kvalitetnu podrsku st se tice samog Nas Os-a

    E sad brzina prenosa.. Matetematika je jasna, Nas je toliko brz koliko ti je brza najlosija komponenta, tipa ruter, swither, modem, kablovi, wireles isl. Dakle preos podataka preko wifi, a ko je wifi 300 mgb podjeli sa osam znaci cca 35 mb u sekundi, mada nikad ne mozes izvuci maximum uvjek je to puno manje.
    @vdunic ako ti je to brzina prenosa na gigabitnoj mrezi to je malo sporo, moze to i puno brze ja guram i do 80 po sekundi,
    Savjet provjeri kvalitet kablova za 1 gigabit min. Cat6 sa metalnim pinovima

    Malo sam bio opsiran, al nadam se da sam pomogao

  8. The Following 2 Users Say Thank You to izo For This Useful Post:

    Lazar (22-02-2016),stefan.gricko (22-02-2016)

  9. #7
    iPhoneBigFan vdunic's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Žagubica
    Age
    44
    Posts
    234
    Thanks
    35
    Thanked 43 Times in 30 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Moguce da mi je los kabal od NAS-a do gigabitnog switcha. Provericu kasnije. Nisam stavio onaj iz kutije nego neki sto sam imao od ranije.

    Od laptopa mi je nov kabal pa cemo videti.

  10. #8
    iPhoneBigFan izo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    148
    Thanks
    61
    Thanked 60 Times in 44 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Isprobao sam sve moguce varijante sto se kablova tice, pogledaj oznaku na kablu, dakle minimalno cat 6 i konektor mora biti metalni, a ne plasticni. Ja sam se dosta namucio dok nisam skontao sta mi sve treba da izvucem maksim, nakraju sam kupio kljesta za konektore i sam napravio kablove :-)

    Edit: Da i jos jedna sitnica pored oznake CAT imas UTP i FTP kablove FTP je bolji je ima poseban pancir u unutrasnjosti kabla koji koji stiti od elektromagnetnog zracenja, tipa strujni kablovi i sl i ne dozvoljava smetnju protoka podataka
    Last edited by izo; 22-02-2016 at 17:21.

  11. #9
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    @izo koliko dugo treba da se iscita disk? tipa ja kad kliknem na njega moram da cekam 5-10 sec da mi se pojave folderi

  12. #10
    iPhoneBigFan izo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    148
    Thanks
    61
    Thanked 60 Times in 44 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Lazare nesto ti nije ok, treba mu par sekundi ako je u sleep modu max 3, ako je budan odmah kao da je interni disk

  13. The Following User Says Thank You to izo For This Useful Post:

    Lazar (22-02-2016)

  14. #11
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    thx za info. moracu da se pozabavim malo podesavanjem da vidim sta nije ok

  15. #12
    iPhoneBigFan izo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    148
    Thanks
    61
    Thanked 60 Times in 44 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Na cemu si mac, win i kako pristupas nas-u preko wd aplikacije ili?

  16. #13
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    OSX, pristupam preko mreze direkno. Finder -> Network -> WD Cloud

  17. #14
    iPhoneBigFan izo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    148
    Thanks
    61
    Thanked 60 Times in 44 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    Tako mu i ja pristupam, doduse kod mene je sve kablom vezano, medjutim probao sam i wifi sekundu sporije, a pogledat cu i moje postavke, pa ako sta skontam javim

    Edit: pogledaj kako si mu zadao ip adresu, stavi staticku a ne dinamicku
    Last edited by izo; 22-02-2016 at 18:32.

  18. #15
    iModerator Lazar's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Nis
    Age
    34
    Posts
    6,167
    Thanks
    561
    Thanked 1,105 Times in 681 Posts

    Default Re: Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...

    i kod mene je sve na lan povezano

    ako vidis nesto sto bih mogo da probam javi. sad sam gledao i ugaseno je da se uspava i tako neke opcije

    mi trenutno koristimo njega povezanog na tendacn 3G622R+ ruter. jedino da probam da ga prebacim na asus RT-N12 D1.

    sta vise mislim da ima zauzeto oko 100 150gb podacima. nije pun pa da mu treba suvise vremena za indeksiranje

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •