iPhone Srbija Servis, Beograd Kosovska 28
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70

Thread: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

  1. #1
    iEntuzijasta
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    60
    Thanks
    0
    Thanked 9 Times in 2 Posts

    Default kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    Pozdrav

    Prvi put uzimam macbook, i namjeravam kupiti macbook pro 2.16 GHz, 2 GB RAM, 160GB disk i 15.4 ekran. Na šta da pazim, je li imaju neke posebne mane generalno i kolike su šanse da naletim na model koji trenutno radi dobro, a koji će crknuti nakon mjesec-dva-tri? Inače koliko često se dešava crkavanje matične ploče, grafičke karte i sličnih stvari? kako inače stoje sa grijanjem i pregrijavanjem, imaju li problema s tim? Napominjem, uzimam model sa aluminijskim kućištem.

    Dalje, da li je moguće na njega instalirati MS Office 2007 (piratsku verziju neku) i koliko stabilno radi? koliko komplikovano je win 7 staviti na njega ako budem eventualno imao potrebo radi korištenja visual c++ jezika jer mi on treba, tj bavim se time, ako ne nađem neki ekvivalent morat ću se snalaziti sa windowsom...

    eto toliko za sad, hvala unaprijed svima.

  2. #2
    Administrator Byakuya's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Munze
    Age
    36
    Posts
    15,108
    Thanks
    406
    Thanked 4,886 Times in 3,187 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    Ne verujem da postoje neki pokazatelji na MBP ili na bilo kom drugom racunaru koji ce ti reci da ce on da crkne za par meseci

    Pogledas ono sto pogledas i na svakom drugom...kako radi wifi,da li nesto trokira da li radi svaki deo ok da nije ostecen...broj ciklusa baterije obavezno....

    Postoji office za mac i po meni radi jos lepse nego na win...verujem da ces naci dosta programa koje ces moci da koristis na macu koje si koristio na win...

    naravno instalacija win na macu nije teska...samo je bitno da imas diskove koje dobijas uz racunar...

    Pregrejavanje nije problem na njima...i sto se tice komponenata jos nisam cuo za probleme sa grafickom maticnom i sl....e sada koji model ti uzimas tacno onaj sa nvidia ili ati grafickom?

  3. #3
    iEntuzijasta
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    60
    Thanks
    0
    Thanked 9 Times in 2 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    Video karta je Radeon X1600. mada postoji i opcija da uzmem sličan MBP, sa 2.4 ghz i eForce 8600M GT video kartom, iako mi grafička i nije toliko bitna. ovo za broj ciklusa baterije mi nije jasno, šta to znači i kako to provjeriti? šta ako je puno ciklusa, a šta ako je malo? prodavač navodno garantuje da su baterija i punjač novi.

  4. #4
    iSrbijaBigFan
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Zagreb
    Age
    39
    Posts
    343
    Thanks
    1
    Thanked 51 Times in 48 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    Vidis preko programa coconutBaterry stanje baterije, broj ciklusa, koliko je eventualno pala jacina i sl. Ako je malo rusi cijenu, posto baterija nije jeftina. Ako je novo kao što piše to će se vidjeti.

    Kao što je byukuya rekao, teško je prognozirati budućnost, no nakon što provjeriš da je sve oke, vjerojatno će tako i ostati. Sad, ako možeš uzeti neki noviji model kao taj pogledaj.
    MacBook Pro 15 2.0 i7 HiRes & Iphone 4

  5. #5
    iEntuzijasta
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    60
    Thanks
    0
    Thanked 9 Times in 2 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    šta znači broj ciklusa? koliko puta je napunjena i ispražnjena ili šta već? zanima me još postoje li hajmo reći krekovani programi za mac os? ili se mora uzimati licencirano?

  6. #6
    iSrbijaBigFan
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Zagreb
    Age
    39
    Posts
    343
    Thanks
    1
    Thanked 51 Times in 48 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    Broj ciklusa, dakle koliko je puta napunjen, i ispražnjen koristeći bateriju. Dok je na punjaču broj ciklusa se ne diže.

    Postoje crackovani programi za Mac OS bez brige. Većinom je to samo unesi serial bez previše mudrovanja. I update radi.
    MacBook Pro 15 2.0 i7 HiRes & Iphone 4

  7. #7
    Administrator Byakuya's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Munze
    Age
    36
    Posts
    15,108
    Thanks
    406
    Thanked 4,886 Times in 3,187 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    postoje krekovani...naravno....skoro sve sto mozes da zamislis...

    jeste to ciklusi baterije znace...koliko je puta punjen...

  8. #8
    iEntuzijasta
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    60
    Thanks
    0
    Thanked 9 Times in 2 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    evo kako izgledaju ti računari o kojima govorim:

    slika-69680-2011-11-1322099054-velika.jpgslika-69680-2011-11-1322018717-velika.jpgslika-69680-2011-11-1322013930-velika.jpg

    to su originalne slike od ovog lika od kojeg planiram kupiti, pa pošto sigurno znate mnogo više o njima nego ja, šta mislite ovako izgledom, kojem godištu pripadaju, i po performansama da li se to isplati uzeti? cijena je oko 400€ (u BiH živim i tu uzimam). Znači ne postoje neke standardne boljke kojih bih se morao paziti, pogotovo ukoliko su baterije i punjači novi kako on tvrdi? najviše se bojim eto toga da uzmem polovno i da nakon par mjeseci crkne matična ploča, što mi se desilo sa toshibom koju sam zadnju uzeo korištenu.

  9. #9
    iSrbijaBigFan
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Zagreb
    Age
    39
    Posts
    343
    Thanks
    1
    Thanked 51 Times in 48 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    Gotovo sam siguran da se radi o 2006. godištu ovaj sa amd karticom. Ovaj sa nvidijom 8600 je 2007. godište.

    Mislim da je 400e dosta visoka cijena, ali zbilja ne znam kako se kreće u BiH. Barem za Hr bi se našlo barem generacija dvije noviji za tu lovu. Za te novce ima 2,4GHZ sa 4GB rama.
    Dali je to max lova koju si spreman dati? I koje su tvoje potrebe?

    EDIT: Ako tvrdi da su punjaci novi onda bi bilo potrebno to i provjeriti. Naime, postoji samo 3 službena proizvođaća punjaća za Apple. Ostalo je chinese *****, i tu treba obratiti pozornost kakvi su.
    MacBook Pro 15 2.0 i7 HiRes & Iphone 4

  10. #10
    iEntuzijasta
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    60
    Thanks
    0
    Thanked 9 Times in 2 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    da, to je otprilike ta lova koju mogu dati... što se tiče rama, i 2 GB bi mi bilo dovoljno, upotreba se uglavnom svodi na klasičnu onako upotrebu, uz programiranje (c++ i izrada web stranica - što zahtijeva i nešto photoshopa, ali ništa strašno), a pošto se bavim onako rekreativno audio produkcijom nekad kasnije bih možda pokušao instalirati logic i s tim se malo zezati, ali podvlačim ništa prezahtjevno, stari HP kojeg sam koristio je imao 2 GB rama i 1.8 dual core i služio me super, a toshiba koja je crkla imala je 2.0 dual core i 3 gb rama, što je bilo i previše za te moje potrebe... koja je razlika u novijim generacijama, ima li neke razlike pretjerane u dizajnu i izgledu? i ukoliko je kineski punjač, šta to znači? da ne puni kako treba ili da će crknuti uskoro? to pitam iz razloga što sam kupio punjač za iphone iz kine na ebayu, i evo par mjeseci me služi dobro, pa ne znam je li ista stvar.

  11. #11
    iSrbijaBigFan
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Zagreb
    Age
    39
    Posts
    343
    Thanks
    1
    Thanked 51 Times in 48 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    Bilo bi potrebno povećati rame, jer Logic je žderać rama. Što više to bolje, ćak i više od 4, no ajde meni radi oke. Photoshop da te ne lažem provjeri još, ali to su isto programi koji više troše. Ili pogledaj ona malo starija izdanja.
    Ha razlike u novim generacijama ima, samo to bi bila preopširna tema. Ako je tvoj buđet limitiran, poslužit će i ovaj za neki period. Što se tiće punjaća mnogi prognoziraju oprez, da nisu baš u standardima, i da mogu uzrokovati neke probleme, a sad, opet su mišljenja podjeljena. Neki koriste bez problema, neki su imali.
    MacBook Pro 15 2.0 i7 HiRes & Iphone 4

  12. #12
    iEntuzijasta
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    60
    Thanks
    0
    Thanked 9 Times in 2 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    ma dobro to kasnije nekada, ovo bi mi trebalo prvenstveno da se malo naviknem na mac i skontam stvari kako idu, priviknem se na mac os, a usput radim koliko toliko neometano, a vidjet ćemo šta će bit na ljeto, možda dogradim ram ili uzmem nešto drugo, ko zna...

  13. #13
    iSrbijaBigFan
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Zagreb
    Age
    39
    Posts
    343
    Thanks
    1
    Thanked 51 Times in 48 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    Ma prilagodba na Mac traje puna 2 dana Nije to Windows i nuklearna fizika hehe

    Zapravo, pravo da ti kažem, to su dosadni strojevi, ako nemam što za raditi onda ga mogu slobodno ugasiti. Nema tu prčkanja, slaganja, podešavanja, pa vrti registry cleaner, pa virus cleaner, pa zašto sad opet šteka xD
    Eto, onda ovako spamam u noćne sate :rofl:
    MacBook Pro 15 2.0 i7 HiRes & Iphone 4

  14. #14
    iEntuzijasta
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    60
    Thanks
    0
    Thanked 9 Times in 2 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    još samo jedna stvarčica: neko je pomenuo da treba imat originalne CD-e što su došli sa njim kad je kupljen. Kod ovog mog, vrlo vjerovatno da ih nema, šta onda? je li to neki problem strašan ili?

  15. #15
    iSrbijaBigFan
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Zagreb
    Age
    39
    Posts
    343
    Thanks
    1
    Thanked 51 Times in 48 Posts

    Default Re: kupovina korištenog MacBook-a Pro, na šta paziti?

    Ma nije problem, ali valjda ima CD od OS-a.
    MacBook Pro 15 2.0 i7 HiRes & Iphone 4

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •