PDA

View Full Version : app developer



dario-ri
27-06-2010, 15:40
Postoji li itko na forumu da je kreirao kakvu aplikaciju?
ako mi se moze javit na PM imam nekih noob questions

thx

1024
27-06-2010, 15:51
Samo prvo da prebacimo temu gde joj je mesto :)

Evo ja sam recimo napravio nekakvu aplikaciju, samo na malo nekonvencionalan nacin. Ne znam tacno sta te zanima, ali mozda mogu da ti pomognem.

dario-ri
27-06-2010, 15:56
Samo prvo da prebacimo temu gde joj je mesto :)

Evo ja sam recimo napravio nekakvu aplikaciju, samo na malo nekonvencionalan nacin. Ne znam tacno sta te zanima, ali mozda mogu da ti pomognem.

zanima me od kuda pocet :D
ono... totalni pocetnik...
radim programiranje ali ne u onom smislu koji svi poznaju, programiram elektricne panele i postrojenja ali me zanima ovo kompjutersko i OS programiranje, pa bi poceo od iphona (cini mi se na prvu jednostavnije od sveg ostalog) cisto da se upoznam sa materijom...

npr. hajmo reci aplikaciju za forum, tj pusher, da javlja novosti i ostalo
nekakav news ili slicno...

1024
27-06-2010, 16:53
Apple-ov nacin pravljenja aplikacija, koji ukljucuju Mac, XCode, iPhone SDK i $99 godisnje je vrlo jednostavan, cak mozda i previse jednostavan (i zato ima onoliko ******ta na AppStore :) ) SDK nije tezak za koriscenje, aplikacije se prodaju na AppStore i sve je super. Samo kod nas malo teze, jer ne postoji ni iTunes Store za Srbiju, a kamo li Apple Development Program.

Jailbreak development, koji ukljucuje Mac, XCode, iPhone SDK i Apple-ove privatne APIje je, osim sto je besplatan, mocniji od klasicnog Apple-ovog. Mada za pocetnike to nista ne znaci. Aplikacije se distribuiraju kroz Cydia, programeri imaju svu slobodu da rade sta hoce, i sve je super.

iProgramiranje bez Mac-a je malo komplikovaniji. Postoje neke metode, nemam pojma kakve sve, da se naprave potrebni alati na, recimo, Linuksu ili Windows-u, tu su i ideje o instaliranju OSXa na PC (sto se svodi na slucaj pod B), i tako... Nedostaci ne-OSX programiranja su to sto nema XCode-a (razvojno okruzenje za Mac), nema Interface Buildera (alat za vizuelno pravljenje korisnickog interfejsa, koji mi inace i ne fali mnogo, ali olaksava neke stvari) i tako to. Ali uz toolchain alate (kompajler i te stvari), kod moze da se kuca bilo gde (Notepad ftw :D )

Sto nas dovodi do cetvrtog slucaja: Programiranje direktno na iPhone-u. Njega ne bih ni pomenuo da nije takva situacija da ga ja koristim :) Toolchain alati se instaliraju direktno na iPhone i kompajliranje se obavlja direktno na njemu. Kod se kuca bilo gde pa se prebacuje na iPhone, ili se kuca direktno na iPhone-u (postoji par terminalskih editora za iPhone). Ono sto tu ne valja je sto instalacija alata ide tesko. pogotovo posle FW 2.0, posto se iz Cydia izgubila jedna od potrebnih biblioteka za njih zato sto vise nije radila. Pravo da ti kazem, ne znam ni sam kako sam uspeo da ga nateram da radi. Uglavnom, nije preporucljivo nikome, a pogotovo pocetnicima.
Jedina prednost koju ja vidim tu je da mozes da programiras "on the go" i da je aplikacija na iPhone-u odmah posle kompilacije.
---

Dalje, sto se tice samog programiranja (pretpostavicu sa koriscenjem Mac-a): Po mom misljenju, Objective C nije tezak za shvatanje ako se pre toga dobro zna C i principi objektno-orijentisanog programiranja, posto je Objective C neka mesavina ta dva. Apple-ov "help" za developere je odlican, postoji gomila knjiga o iPhone programiranju, neke od njih su bas i namenjene pocetnicima. Tako da, uz dovoljno predznanja o programiranju ne bi trebalo da bude mnogo problema oko navikavanja.

Mnogo vise od ovoga ni ne mogu da ti kazem, posto i ja u ovoj oblasti nisam otisao mnogo dalje od pocetnika. Sad, ne znam koliko predznanje ti imas i koliko zelis da se udubis u materiju, ali kao zakljucak mogu da ti kazem dve stvari:
prvo, programiranje za iPhone u opstem slucaju nije tesko. (za to se staraju jednostavan SDK, obilje dokumentacije, primera, internet resursa)
drugo, ako pocinjes sa ucenjem programiranja i interesuje te da se udubis u isto, nisam siguran koliko je iPhone dobro mesto za pocetak. Ali to opet sve zavisi od toga koliko duboko hoces da ides.

dario-ri
29-06-2010, 01:25
imam ideja, krenou ih pretakati u djelo pa cemo vidjet :D
hvala puno na objasnjenju, malo sam jos proguglao posto sam MAC user, pa nije problem
moj 5.000 eura macbook pro :D (moram se hvalit, hebo iphone 4), je dovoljan da proguta sve XD

Sharky
29-06-2010, 01:33
/off
@dario-ri
Koji tip postrojenja programiras? Mozda smo i kolege?

1024
29-06-2010, 12:05
Posto imas Mac, onda ti je pola posla reseno. A drugu polovinu mozes da nadjes na YouTube :D