PDA

View Full Version : Multitasking na iOS4 da li zaista radi?



iAlfa
25-06-2010, 11:02
Otvaram ovu temu mozda malo rano, jer neznam koliko ljudi je updateovalo svoj 3GS na iOS4 da bih mogao razmjeniti neka iskustva, ali evo o cemu se radi:

Posjedujem 3GS 32GB, simfree iphone i uradio sam oficijalni update na iOS4, nekoliko dana sam uzivao u mogucnostima i mogu reci da sam prezadovoljan, sve dok nisam uočio neke nove momente vezano za multitaskig. Koliko sam ja shvatio poentu multitaskinga, da aplikacija koja se otvori ide u pozadinu i radi dok otvorite i koristite drugu aplikaciju, kad se vratite na onu prvu nastavljate gdje ste stali... tako sam ja dozivio pojam multitasking.
Medjutim, recimo igrice, skype, msn sve to funkcionira dok ga ne posaljete u pozadinu, kad hocete da se vratite, igrica pocinje ucitavanje ispocetka, skype ste bili ofline ide ponovo sign in i tako to...

Neznam je li to normalno za 3GS, ako jeste to po meni nije onda multitasking, a mozda je to izolovani slucaj kod mog iPhona, pa ako neko ima slicna iskustva volio bih da ih podjeli samnom.

playerPA
25-06-2010, 11:12
Imam iPod Touch 3G 64GB i kod mene je isti slucaj. Mozda je potrebno sacekati novu Skype verziju koja podrzava iOS4 pa da onda probamo taj multitasking?

iAlfa
25-06-2010, 11:17
Skype je pocetkom juna navodno izbacio update koji ga je upodobio za koristenje sa iOS4, neznam nesto mi sve ovo nije najjasnije, ocekivao sam da su se pripremili za ovo, ako sad budemo cekali jednu po jednu aplikaciju da se upodobi...

iPhonovic
25-06-2010, 11:23
To je zato sto nisu jos svi programi prilagodjeni iOS4 i njegovom multitasking-u...

mikenzi
25-06-2010, 11:33
Ja isto imam problema, mislim da ne radi bas najbolje na mom iPod Touch 2G... Skype mislim da jos nema podrsku za multitasking... Neke igrice mi kao stoje u multitaskingu, ali se ne nastavlja igra odakle sam stao, vec uvek krecem iz pocetka... (doodle jump npr)...

byMaX
25-06-2010, 12:27
Da, ja sam primetio da ne radi... Ne radi čak ni Facebook, jer sam stavio bio upload neki da ide, i to je praktično bila jedina veća aplikacija u bekgraundu i ni ona nije završila upload u međuvremenu, nego je samo krenula opet od nule?? Skype kreće da se startuje mnogo brže, ali ipak ne radi, a isto važi i za iGo, doduše matora verzija...

miljanx
25-06-2010, 12:29
ista stvar sa multitaskingom ali na 3G-u, skyp i jos ponesto ..........

iAlfa
25-06-2010, 12:33
Iako mi nije drago sto sve to ne radi i sto cemo morati da cekamo da jedna pojedna aplikacija se udateuje, drago mi je da nije do mog iPhona, odmah u startu su me carrier bundle's malo pobrkali jer mi zbog njih nije radio internet, pa rekoh jos i ovo, ali sve o.k., nema druge nego malo da cekamo... Hvala na razmjeni iskustava...

1024
25-06-2010, 13:18
Koliko sam ja shvatio poentu multitaskinga, da aplikacija koja se otvori ide u pozadinu i radi dok otvorite i koristite drugu aplikaciju, kad se vratite na onu prvu nastavljate gdje ste stali... tako sam ja dozivio pojam multitasking.

Na iOS4 multitasking funkcionise malo drugacije. Aplikacija koju posaljes u pozadinu ne radi, nego sacuva stanje u kojem se nalazila i onda pri vracanju na nju ucita to stanje i nastavi gde je stala. Izuzetak su aplikacije koje mogu da pustaju muziku dok su u pozadini ili da "urade nesto u pozadini pa se zatvore" ili GPS navigacija koja moze da prati lokaciju dok je u pozadini (ima jos neki slucaj ja mislim, samo ne znam napamet koji). Messenging aplikacije, kao recimo Skype, ne mogu da rade u pozadini. (Za njih su valjda zaduzene push notifikacije).
Medjutim, da bi aplikacija koristila takav mulitatsking, mora da bude programirana za njega. Zato mali broj aplikacija sada mogu da ga koriste (zato ti se igrice ucitavaju ispocetka), ali ce sve vise njiih da se updateuje da ga podrzava.

Sad, da li je to dobro ili lose zavisi od tacke gledista. U Apple-u kazu da ovaj nacin ne usporava telefon i ne trosi mnogo bateriju. Zbog toga nije klasican multitasking u pitanju nego "ovo".

mikenzi
25-06-2010, 14:07
Mene interesuje da li hardverski mogu da podrze multitasking iTouch 2G i iPhone 3G. Jeste on omogucen preko JB-a, ali nema tu procesorku moc da u nano sekundi snimi stanje, ugasi aplikaciju pa onda ucitava predjasnje stanje po pokretanju... Pitanje je da li multitasking zavisi samo od softvera ili ipak od hardvera (procesora) na iOS4?

1024
25-06-2010, 14:16
Ne mora u nanosekundi, vazno je samo da on snimi stanje "nekad", a da za to vreme prikaze drugu aplikaciju. Slicno funkcionisu i aplikacije na starom OSu kad ih ugasis. Kad ugasis aplikaciju (pritiskom na Home, je li), ona ima 5 sekundi vremena da "se snimi" i ugasi. Za to vreme ti gledas u home screen a aplikacija se zavrsava u pozadini. Pretpostavljam da je ista stvar i ovde: kad multitaskingom predjes na drugu aplikaciju, ona prva "se snimi" u pozadini i onda bude suspendovana (ili stavec).

Mora da postoji razlog zasto nisu omogucili multitasking na 3G. Mozda pri prebacivanju iz aplikacije u aplikaciju moze da dodje do "nesavrsenosti" ili tako nesto, ne znam. Ali ono sto znam da ti kazem je da Safari, Mail, iPod (i Phone lol) rade u pozadini bez problema jos od 1.0 softvera :) Tako da je multitasking izvodljiv sigurno na starim uredjajima, jedino je pitanje koliko glatko ide.

mikenzi
25-06-2010, 14:20
Safari, mail, ipod, ibooks mi rade u multitaskingu...

carlito
25-06-2010, 15:05
Rade zato sto je to apple sredio, mada ti je to sve radilo i bez iOS4.

1024
25-06-2010, 15:25
Da, te Apple-ove aplikacije u stvari tako rade oduvek, jedino nisam siguran da li rade na klasican multitasking nacin ili na Appleov multitasking nacin.

.stefan
25-06-2010, 15:36
Da,ali kad su ove aplikacije ukljucene u pozadini ram memorija se dosta napuni,telefon (3G u mom slucaju) radi zadovoljavajuce,ali ipak osetno teze nego kad su sve one pogasene...

Da li je ovo apple-ov ili klasican multitasking tesko je odrediti,zato sto su ovo tipovi aplikacija kod kojih nema sta da se nastavlja sa neke tacke...

1024
25-06-2010, 15:44
Ono sto znam je da ako otvoris neki audio stream u Safariju a zatim pritisnes Home dugme, stream ce da nastavi da peva. Mail nastavlja da proverava mejlove cak iako je zatvoren, i tako dalje.

Inace, sve iPhone aplikacije (bi trebalo da) su napravljene tako da, kada sistemu ponestane memorije, automatski oslobode sve sto im je visak i na taj nacin oslobode memoriju. To je verovatno razlog zasto Safari ponekad (kada ima puno otvorenih tabova) mora da ponovo ucitava stranicu kad se predje na stari tab.

m512pg
25-06-2010, 16:07
Jel ima opcija da minimiziraš prozor sa jutjub klipom? Ponekad oću da upalim neku muziku dok npr. surfujem, il samo da slušam mp3 bez gledanja video klipa. A ovako čim klikneš na done, it's done :vb_smash:

bmisic
25-06-2010, 16:10
meni je beckgrounder mnogo bolje radiu multitasking na 3.2
nazakost na IOS4 ne radi :(

1024
25-06-2010, 16:40
Backgrounder radi klasican multitasking - program u pozadini skroz radi samo se ne vidi. Appleov multitasking je drugacije vrste.

woffer
25-06-2010, 17:01
Vec postoji jedan messenger koji koristi 4.0 multitasking onako kako bi treba, znaci u pozadni je a primaju se chat poruke normalno i sve! Nemogu se sitit koji je program znac da je neki client za chat za mac!

Samo treba malo sacekat da se ovi programi koje koristimo pribace i izbace update za multitasking

1024
25-06-2010, 17:33
Ali Apple nije omogucio IM servise za multitasking. Za njih je planirano da koriste push notifikacije. Jedino sto moze da funkcionise tako su viop pozivi (da mozes da primis poziv iz pozadine ili tako nesto).

Ajde nadji koji je to messenger, bas me zanima kako radi.

woffer
25-06-2010, 17:40
Mozda san falio al:

http://itunes.apple.com/hr/app/colloquy-irc-client/id302000478?mt=8

bkns
03-07-2010, 00:29
Moram priznati da je ovo izuzetno glupo, dok sam imao 3.1.2 mogao sam lepo sa backgrounder-om da skype stavim u pozadinu i budem dostupan... a ovako... uzas!!!

1024
03-07-2010, 00:40
Kao sto (mozda?) rekoh, ideja je da se za te stvari koriste push notifikacije. To je "energetski efikasan" nacin rada. Ostavljati aplikaciju u backgroundu trosi previse baterije.

bkns
03-07-2010, 00:58
da skontao sam da ce veliki broj programa koristiti push notifications? ali koliko ja znam i to dosta srce bateriju! :) a konkretno za skype sam sada citao na njihovom blogu da bi "uskoro" trebali da izbace novu verziju koja ce navodno podrzavati ios4 multitasking. Bog zna kada ce to biti! :)

Ivke777
24-07-2010, 09:14
Mozda je malo zastarela tema ali evo da se prikljucim. Uradio sam restore na 4.0.1 i mogu da kazem da kod mene konkretno Skype radi savrseno sa Multitasking-om. Leepo se konektujem na skajp i kada ga spustim u Multitaskingradi sasvim normalno i obavestava me svaki put kada primim neku poruku kao na Windowsu, pa cak i kad je telefon zakljucan on obavestava.

BorisMarkus
24-07-2010, 09:58
...radi posle najnovijeg update-a

MOD EDIT: Nemoj da citiras post koji je odmah iznad tvog

byMaX
11-08-2010, 19:59
Na iPhone 4 radi multitasking. Ista verzija skajpa stvarno ostaje u pozadini. To važi i za mnoge druge aplikacije koje su se gasile na 3GS-u...

komsa
11-08-2010, 21:19
Meni rade zajedno backgrounder i 4.0.1 multit...na GS-u...idealna kombinacija,jedino sto u backgrounderu treba podesiti kako da se ponasa:) .probajte,radi izvrsno....

priest77
14-08-2010, 13:00
Po meni je jako lose odradjen Multitasking na iOS4.
Kao prvo nikada ne znas sta stvarno radi u pozadini i sta ne radi, jer prikazuje i spisak zadnjih koriscenih aplikacija zajdno sa aktivnim. Za to ima lek u cydiji zove se Remove Recents, ali i dalje nemas opciju da biras lako sta ces da saljes da radi u pozadini a sta ne, kako je to sredjeno u backgrounderu vec treba da nagadjas. :)
Ali ono sto me najvise nervira je nacin koliko su lose napravili zatvaranje aplikacija, trebas da drzis duze pritisnuto na neki app u task switcheru pa posle da ih gasis svaku posebno.
Sve je mnogo bolje bilo sa backgrounderom i recimo kirikae
Da li postoji nekako da se doda opcija da bi zatvarao od jednom sve pokrenute aplikacije?

1024
14-08-2010, 13:30
Ideja* je da ti ni ne treba da zatvaras aplikacije, vec da o tome brine operativni sistem.
Takodje, ideja* je i da svaka aplikacija izgleda slicno nevezano za to da li se tek ukljucuje ili nastavlja iz pozadine, tako da cak iako se ugasi ti to ne primetis kad je pozoves opet.
A za recents, ideja* je da svaku aplikaciju mozes lako da ukljucis sa dvoklikom na home dugme, a ne da moras da se vracas na home screen. (a poredjane su da su blize one koje si skoro koristio po logici da je veca verovatnoca da ce neka od njih da ti prvo zatreba)

* kad kazem "ideja je..." mislim na "Apple-ova ideja je..."

Nisu oni nista radili "bezveze" ili "lose", znali su oni sta rade :) Sad, to sto mi ne razumemo njihove ideje pa nam se ne svidjaju, to je nas problem :D
Ni meni se isprva nije dopalo kako sve to radi, ali to je zato sto ja imam 3G pa na njemu nije uvek 100% glatko. Ali Apple-ove ideje su sasvim OK ako ih sjvatis i naviknes se na njih. Instalirao sam remove recents, cisto da vidim sta radi a sta ne, ali iskreno sad dok sam kucao ovaj post poceo sam da se pitam da li je to bila dobra ideja :D

EDIT: E, da: brzi nacin da se pogase sve aktivne aplikacije je da uradis respring :)

priest77
14-08-2010, 14:13
Ali recimo ja necu IM messenger da mi radi u pozadini kada izadjem iz njega vec da koristi push jer to manje trosi bateriju, i sada kako ja da znam sta on radi kada je ideja* da nemam nikakvu kontrolu o tome, sto je po meni glupo :)

1024
14-08-2010, 14:36
To stoji. Mada opet, IM messenger ne bi ni trebao da radi u pozadini (ne uklapa se niujednu kategoriju "servisa koje Apple dozvoljava da rade u pozadini"). A otkud znas da on "radi" u pozadini? :)

priest77
14-08-2010, 21:13
U pravu si sto se tice IM messengera, on kada ga posaljes u background automatski prelazi na push, sada sam probao.
Sada me nervira sto ne radi buffering na Youtube dok je u backgroundu a ni download na MiTube ne radi kada je u pozadini

1024
15-08-2010, 12:08
Razlog za to je, pretpostavljam, zato sto aplikacije u pozadini ne smeju da "idu na internet".
Mada opet, Steve je kao primer za "odradjivanje zadatka u pozadini" naveo upload slika, tako da... ne znam :S Mozda aplikacije budu update-ovane da rade i tako nesto. (MiTube nece sigurno zato sto su ga povukli :) )

iKnez_95
15-08-2010, 12:13
SInoc sam stavio multitasking na iTouch 2G, i iznenadilo me to sto je Install0us radio u pozadini, odnosno download se nastavio (Npr. ja sam bio u AppStore dok je u pozadini radio install0us i skidao neku igricu).

priest77
16-08-2010, 19:46
EDIT: E, da: brzi nacin da se pogase sve aktivne aplikacije je da uradis respring :)

Izasao SBSettings toggle "Remove Background" koji gasi sve aktivne aplikacije samo sa jednim klikom, a za MiTube sam instalirao backgrounder, tako da za sada sam zadovoljan :)

boko
17-08-2010, 02:13
danas sam instalirao i radi odlicno,vec je pocelo da me nervira da non stop gasim aplikacije,sad je ok.

1024
17-08-2010, 12:24
Ja ne gasim pozadinske aplikacije uopste (i to na 3G!) i za sad nistam imao probleme. Stavise, cinjenica da su otvorene mi i dobro dodje :)

Sharky
14-09-2010, 22:40
Postoji li mogucnost da se izaberu aplikacije koje ce ostati da rade u pozadini?
Tacnije ima li resenja da multitask na ios4 bude kao nekada backgrounder+proswitcher na 3.x ios

priest77
14-09-2010, 23:38
Instaliraj backgrounder i koristi ga paralelno sa fabrickim multitasking-om. To je dobitna kombinacija, ali videces da jako retko ces imati potrebe da ga koristis.

studioton
14-09-2010, 23:47
Vezano za multitasking jos jedna jako zanimljiva app, SwitcherPlus 2.0 , bigboss .. Mozete da pokrenete multitasking iz lockscreen-a ..

saladn
08-01-2011, 10:01
Pozdrav svima,
Malo sam cito, malo preskako, elem, ovo sam hteo da pitam:
Multitasking radi super, sto je pocelo da me nervira. Ukljucim skype, i kada zelim da izadjem iz programa ne mogu, pritisnem home, zakljucam a meni i dalje stizu obavestenja.
Sad se pitam da li mogu ja sam da iskljucim aplikaciju koju ne zelim da radi.
Znam da mogu to da radim ako iskljucim vireless, ali tim ne dobijam, jer zelim da mi neka druga aplikcija radi na netu.
Znaci pitanje je sledece: Kako ugasiti aplikaciju??
POzdravi svima

studioton
08-01-2011, 10:07
brz dvoklik na home dugme i izaci ce ti aktivne aplikacije iz multitaskinga.. stisni (hold) neku aplikaciju i sacekas da podrhtavaju.. zatim samo na x ukloni je iz multitaskinga i nece da radi dok je ponovo ne pokrenes

iKnez_95
08-01-2011, 10:07
Dupli klik, drzi prstom ikonicu Skype dok ne pocne drhtati, i samo je zatvoris (crveni kruzic u gornjem desnom uglu ikonice).

saladn
08-01-2011, 10:24
Hvala na brzom odgovoru.
E sad, znam da nije ovde mesto, ali kad vec tu da pitam.
Ima li neko kratko upustvo kako da uradim beckup. Verzija softvera je 4.2.1 a modem firmvere je 06.15.00.
Malo bi se zezo sa telefon ali kontam da prvo uradim beckup pa onda u zeezanje..
Hvala i pozz

iKnez_95
08-01-2011, 10:26
Prvi savjet: NE ZEZAJ SE SA iPhone. E sad odgovor: prikopcaj iPhone na iTunes, desnim klikom na njega, i izaberi cetvrtu opciju, pisace nesto tipa Creat copy ili slicno.

saladn
08-01-2011, 10:47
Evo sta znaci zezanje:
Sad mi je neka za*ebana verzija softwera koja, ako se slucajno ugasi telefon (nestane baterija, uradis restart, itd, isl..) ne moze da se upali.
Pa sam mislio ako mi se slucajno to desi da mogu da mu vratim restore.

komsa
08-01-2011, 11:39
ne treba ti restore, treba ti redsnow....stikliras tethered boot i palis ga racunarom.....

iafon
02-02-2011, 02:16
Jel zna neko kako da iskljucim multitasking? os 4.2.1

iLudak
02-02-2011, 02:18
Skini zToggle sa Cydia-e i tu mozes da palis gasis sta god hoces ! ;)

iafon
02-02-2011, 02:33
Nasao i instalirao. Radi. Hvala :)

iLudak
02-02-2011, 02:35
Zahvaljujes se iskljucivo ovako http://www.isrbija.net/images/beattitude/buttons/post_thanks.gif

iafon
02-02-2011, 02:41
Znam, ali nema te opcije kod mene, valjda zato sto sam nov...

iLudak
02-02-2011, 02:42
Ima kod svakog , sa desne strane pogledaj ! ;)