PDA

View Full Version : MAC adresa



shusha
02-06-2010, 17:54
Kako da saznam koja je Mac adresa mog iPad-a i iPhone-a? Potrebno radi povezivanja na router!

poz

Lazar
02-06-2010, 17:58
settings general about...

Kapetan
02-06-2010, 17:59
General/about/ pa vidis pod wifi adrress

gooran
19-06-2010, 18:34
Pa gdje se upisuje ta adresa? Ja sam se povezao bez toga

Sharky
19-06-2010, 19:09
Samo iskljuci MAC adrese na ruteru i stavi neku sifru i resio si problem
@gooran:
Po defaultu je raspoznavanje po MAC adresi na svim ruterima iskljuceno pa ti zato nije trazio

gooran
20-06-2010, 13:19
Ocigledna ja ne znam o cemu se radi... Na mom ruteru nemam nista sem da ga upalim i ugasim

Rakic90
20-06-2010, 15:27
Heh, pa udjes u router settings... Ukucaj u browser-u na pc-u 192.168.1.1 ili 192.168.2.1

Rakic90
20-06-2010, 15:27
Ali zasto prckas kada ti sve radi?!

mikenzi
20-06-2010, 16:19
Ocigledna ja ne znam o cemu se radi... Na mom ruteru nemam nista sem da ga upalim i ugasim

Moraces malo ozbiljnije da se posvetis radu sa ruterom kao i podesavanjima na njemu...

Sharky
20-06-2010, 16:27
Za one koji ne znaju sta je MAC adresa:
kada pravite wireless mrezu tj internet imate vis nacina da je zastitite, jedan od nacina je staviti neku od vise vrsta sifara koje podrzava ruter.
Drugi nacin je MAC adresa, svaki uredjaj koji moze da korusti internet ima svoju jedinstvenu mac adresu.
Npr: pogledate mac adresu vaseg iphona i na rutru ukucate da samo ta mac adresa moze da pristupi vasem wirelessu, naravno mozete i vise mac adresa ukucati.
Po ovom sistemu radi kablovski internet i kablovski modemi. Vas kablovski modem mozete prikljuciti kod bilo koga ko koristi istog kablovskog operatera i videcete da ce internet raditi, zato sto je mac adresa vaseg kablovskog modema upisana i prijavljena kao validna (ako ste platili racun na vreme :)) kod tog kablovskog operatera i oni ce pustiti signal gde god ga ukljucili na njihov kabal.

Nesha
20-06-2010, 21:15
Predlazem vlasnicima rutera da ne komplikuju sebi zivot dzabe stavljanjem zasitite po MAC adresama. Iz bar 2 razloga. Prvi je sto se moze saznati MAC adresa uredjaja u etru, i zatim svojoj lan kartici na racunaru promeniti MAC adresa (tj staviti MAC uredjaja koji ima pristup ruteru), tako da to nije savrsena zastita. A drugi razlog je sto kad hocete neki novi uredjaj da pustite u mrezu, morate rucno da ga dodajete na listu dozvoljenih. Prilicno dosadno kada vam na primer dodje u goste neko sa lap top-om ili mobilnim sa wifi.

WPA2 PSK enkripcija je dovoljno jaka da vas zastiti, tj sifre tog tipa se ne mogu razbiti (ili jako tesko), a racunajte da nemate hakere u komsiluku. WEP enkripija se jedino lako razbija, a ona je retkost danas. Sve i da vam neko udje u mrezu, ruter ce ga prikazati u listi klijenata, pa mozete da znate da vam mreza nije bezbedna.