PDA

View Full Version : Naplacivanje taksi!



OzzY
31-03-2010, 18:14
Kad kupim neku igricu (verovatno i sa ostalim multimedijalnim sadrzajem je isto), iTunes mi naplacuje taksu. 0.08$ za $0.99 i 0.018$ za 1.99$.
Citao sam negde da visina takse zavisi od drzave/grada na koji je account registrovan. Sta sve treba da stoji u Edit Payment info/Address da mi iTunes NE BI naplacivao takse ???
Account je americki (US) i Credit Card je None (:D).
Hvala unapred!

iAlfa
31-03-2010, 20:02
To mi je novo, ja imam registrovan accaount kao zemlja postavljeno: hrvatska i svoju kreditnu karticu i ne naplacuju mi nista dodatno...

priest77
31-03-2010, 20:48
Meni iTunes skida svaki put kada skinem neku besplatnu aplikaciju 0,01 EUR sa kartice, ne znam zasto. Nije neka suma ali zanima me zasto skida ako je free.

1024
31-03-2010, 20:48
Jedno pitanje: Cime kupujes ako nemas kreditnu karticu u nalogu?

priest77
31-03-2010, 20:58
Moguce da koristi paypal.

OzzY
31-03-2010, 21:16
@1024: J***** PayPal nije dostupan u Srbiji, ili je bolje reci PayPal nije dostupan u j***** Srbiji (nemoj banhammer, please!), a nemam ni kreditnu karticu (<18) tako da su mi pare od iTunes GC-ova. Ali to nije problem, nego takse!

iAlfa
31-03-2010, 22:17
Ljudi, iskreno, mislim da ste nesto pogrijesili... bez ljutnje

1024
31-03-2010, 22:41
(nemoj banhammer, please!)
Ma potpuno razumem zasto negodujes :stick1:

Sto se problema sa taksama tice, nemam pojma kako to ide, ali je moguce da je to normalno i da spada pod "retailer" troskove. Ali nema dovoljno informacija o tome :(

@iAlfa: Ako je to trebao da bude uvod u pricu "zasto kupujete kad ima za dzabe", nemoj da se trudis da je nastavljas.

iAlfa
31-03-2010, 22:51
Nije to bila namjera, a svakako ne mislim da nastavljam ovu pricu...

1024
31-03-2010, 23:53
OK, nista onda, povlacim rec :)
Mada, ne znam sto bi pogresili u gledanju stanja na racunu. Ali zanimljivo je da nema mnogo informacija o tome...
Evo jednog clanka, dosta starog (2005), ali bavi se taksom od 8%:

http://www.macintouch.com/readerreports/itunes5/topic3509.html
Naziva je "sales tax", i to je izgleda standardna stvar u finansijama:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax

srbinovic
01-04-2010, 00:21
@priest77: mozda ovo nece pomoci, ali mozda se rodi ideja...
Imam itunes account bez unesene kreditne kartice naravno i kada skidam free app sa itunesa nemam nikakav izvestaj o tome, ali kada to isto uradim sa app store-a, onda mi na mail stigne "specifikacija troskova" i cena aplikacije u $, tacnije pise $0.00. Kapiram da meni ne mogu nista da skinu kad nemaju odakle, ali sto bi nekome skidali pa i samo 1 cent. Na 100 skinutih aplikacija to je $1, a to je verujem sasvim dovoljan razlog da neki Amer tuzi apple zbog povrede njegovih ustavnih prava...
P.S. Koristim Canadian app store, ako to ima veze sa bilo cim...

Rakic90
01-04-2010, 03:04
Apple skida tu taxu pri kupovini aplikacija, kao i ostalih proizvoda, npr. mac, ipod, ipad itd. koja se inace u Americi popularno zove "Apple tax", to je neki americki PDV koji varira od drzave do drzave. Probajte nesto da kupite na Apple store-u i idite na check out, dodace vam se na kraju jos ta suma.

OzzY
13-04-2010, 21:00
Provalio sam! Drzava koja NE NAPLACUJE takse je Delaware! Nekom ce ovo znaciti, pogotovo ako se domogao iTunes Gift kartice.

iDarth
13-04-2010, 22:12
Da razjasnim oko taksi:
Ne postoji nikakav "Apple tax", to je samo urbana legenda za precenjene Apple proizvode.

Sto se tice taksi, svaki proizvod u americi podlaze taksama koja se razlikuje od drzave do drzave (postoje drzave i gradovi koji ne naplacuju ali ih ima malo). A svi proizvodi u radnjama su izlistani BEZ takse (za razliku od naseg PDVa). Caka je u tome sto se taksa obracunava tek prilikom naplacivanje (checkout) bilo na kasi ili na internetu.

iAlfa
13-04-2010, 23:38
Iako sam negde prije rekao da necu se ukljicivati oko ove teme, ali moram opet ponoviti, ne postoji ni teoretska sansa da vam skinu bilo kakvu taksu sa AppStore ako preuzimate besplatne aplikacije, tacno kaze iDarth u amerciji promet svih proizvoda podlijeze naplati taxe (poreza), ali to iskljucivo koje registrovan na USA Store i IMA PRIJAVLJENU USA kreditnu karticu.
Inace i da sve hocete, ne mozete se prijaviti za placanje app na USA AppStore sem sa njihovom karticom (moze bez kartice, a onda odakle da vam skinu novac), pokusajte i cim unesete karticu javit ce Vam da "kartica nije prepoznata kao kartica iz USA" ili tako nesto slicno.
Govorim ovo iz licnog iskustav jer, muzika se ne moze skinuti na moj AppStore zbog neregulisanih odnosa oko autorskih prava, pa sam pokusao preko drugih Store/a, pa i USA store, ali svuda trazi karticu iz te zemlje.

OzzY
14-04-2010, 00:56
ne postoji ni teoretska sansa da vam skinu bilo kakvu taksu sa AppStore ako preuzimate besplatne aplikacije

Logicno, ja to nisam ni reko.


tacno kaze iDarth u amerciji promet svih proizvoda podlijeze naplati taxe (poreza), ali to iskljucivo koje registrovan na USA Store i IMA PRIJAVLJENU USA kreditnu karticu.

Nemam karticu, kupujem uz pomoc iTunes Gift kartica. I naravno skida taksu kad KUPIS igru/aplikaciju.


Inace i da sve hocete, ne mozete se prijaviti za placanje app na USA AppStore sem sa njihovom karticom (moze bez kartice, a onda odakle da vam skinu novac), pokusajte i cim unesete karticu javit ce Vam da "kartica nije prepoznata kao kartica iz USA" ili tako nesto slicno.

Pogledaj ovo iznad. ;)

Poenta ove teme je bila da naplacuje taksu kad kupis nesto, a ja sam pitao za pomoc oko toga kako da NE skida taksu tj. koju drzavu da postavim kako iTunes ne bi skildao taksu.

Poenta mog predposlednjeg posta je bila da sam nasao resenje i to hteo da podelim sa ostalima koji imaju isti problem. KRAJ! :)