PDA

View Full Version : Windows virus na macu



nixysx
03-11-2022, 00:57
Imam jedno brzinsko pitanje. Da lo virusi sa windowsa mogu da naškode macu? Na starom windows laptopu sam instalirao neki virus, ne znam i svi fajlovi imaju neki .bozq nastavak. Imao sam u tom laptopu eksterni SSD koji ima oko 600GB podataka. Ne znam da li ga je zahvatio. Hteo bih da ga probam na macu da vidim da li su podaci okej ali ne znam da li taj virus može da naškodi macu. Po meni ne, jer su napravljeni za windows ali opet da pitam. Da li je bezbedno?
Hvala unapred na odogovorima [emoji1374]


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

rikee
03-11-2022, 04:55
Ti ti pokupio ransomware. Mozda je izaslo neko free resenje za otkljucavanje datoteka. U slucaju da nije oprosti se od podataka

nixysx
03-11-2022, 08:35
A je l ne bih smeo taj SSD da prikačim na mac, ne?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

AlexPa
03-11-2022, 10:16
Ja sam tako spasao podatke sa windows zarazenog diska.
Prvo sam iskopirao na mac, pa sam onda obrisao windows particiju i napravio novu, pa formatirao.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

nixysx
03-11-2022, 10:29
Ali ja nemam win na macu. Imam poseban pc sa windowsom. Znači mogu te podatke sa eksternog SSD da prebacim na mac?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

mikenzi
03-11-2022, 12:22
Mala je šansa da je virus pisan u za Windows i za Mac, baš mala. Naravno, treba preduzeti neke korake iz predostrožnosti pa je to pametno napraviti backup pre nego što povežeš taj disk.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

nixysx
03-11-2022, 14:30
Je ľ treba da pazim iCloud? Jer imam 2TB memoriju i tamo imam sve. Na samom macu nemam ništa... Ale ipak imam platne kartice, šifre, sve... Možda ipak to da ne guram u mac. Ne znam, samo mi je taj SSD bitan


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

mikenzi
03-11-2022, 16:46
Ako je sve na cloud-u onda ok. Možeš da otvoriš recimo novog usera, povežeš disk, proveriš šta treba i obrišeš ga posle.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

petarpetrovic
04-11-2022, 12:50
Ili to ili da digneš virtuelnu mašinu i nakačiš SSD na nju, na taj način si zaobišao glavni OS, odradiš šta imaš u VMu i prebaciš iz njega šta ti treba na glavni komp i posle je samo obrišeš celu.

AlexPa
04-11-2022, 18:12
Ali ja nemam win na macu. Imam poseban pc sa windowsom. Znači mogu te podatke sa eksternog SSD da prebacim na mac?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

Ja sam izvadio iz win masine disk, ubacio ga u fioku, povezao na mac i prebacio podatke, posle toga sam obrisao win particiju, napravio novu, vratio sam disk u win masinu, instalirao ponovo win.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

nixysx
07-11-2022, 07:50
Reinstalirao sam windows, na potpuno novom i praznom windowsu sam ubacio ssd, pobrisao fajlove koji su imali .bozq ime, pre toga sam kupio eset antivirus, skenirao ga, šatro očistio i trebalo bi da je sve ok, sve radi i sve je tu. Nissm hteo da rizikujem i stavim taj ssd u mac


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

miodrage
07-11-2022, 20:12
I sad da li si siguran da taj novi Win nije pokupio virus? Kod ovakvih stvari, napametnije je ubaciti disk u drugi komp sa razlicitim OS (Linux, MacOS, FreeBSD...)