PDA

View Full Version : Original vs FAKE



SiniŠa
19-05-2022, 14:39
Ova tema bi trebalo da pomogne oko utvrđivanja originalnosti dodataka za naše uređaje. Bilo bi dobro da se prikažu i slike kako bi mogli lakše da se potpomažemo.

Kako je velika cenovna razlika kod nas i preko, često se dovijamo i pokušavamo da nabavimo originalne kablove ili adaptere sa svih strana. Problem pravi i sam Apple koji ne ažurira promene i samim tim još više otežava utvrđivanje originalnosti.

SiniŠa
20-05-2022, 02:36
Moj prvi primer je type-C to lightning kabel kupljen na KP sajtu kao original iz uvoza.
Odmah se mogu primetiti i gramatičke greške kao najčešći primer fake proizvoda.
3151031511

Takođe i sam kvalitet i način pakovanja, dok je sam kabel jako krut.
3151231513

Evo kako izgleda sam konektor gde se vidi loša završna obrada.
31514

Pošto ne može više slika u ovom postu biće odmah još jedan.

Napomenuo bih da nije svaki originalni kabel sa pozlaćenim pinovima, kao i natpisom na samom kabelu koji Apple spominje.
Ovo je poređenje kopije sa originalnim kablom dobijenim uz SE 2020, koji je pozlaćen, ali bez teksta na samom kablu.
31515
Kabel dobijen sa mojim 13 pro max ima navedene oznake na samom kabelu ali su pinovi bez pozlate.
3151631517

Nadam se da će ovo nekom pomoći da prepozna kopiju i pre trgovine.

zabrljanje
20-05-2022, 05:50
Postoji i ova stara tema koja moze da sluzi kao dopuna

Kako razlikovati original i sertifikovani Lightning kabl od kopija (https://www.isrbija.net/showthread.php/50208-Kako-razlikovati-original-i-sertifikovani-Lightning-kabl-od-kopija)

SiniŠa
20-05-2022, 11:22
Naravno,ovo je samo dopuna pošto nije sve baš tako kako navode. Kad stignem uporediću i 20W type-C punjače.

SiniŠa
25-05-2022, 10:19
Pozdrav još jednom od mene. Ovo je moje lično iskustvo i zapažanje razlika između originalnog 20W type-C punjača i kopije.


Da krenemo od pakovanja.Na prvoj slici se vidi različit položaj samog providnog nosača kutije.Kopija je za milimetra deblja od originalne , papir je žući za nijansu.
31518
Na drugoj slici se vidi izgled i sadržaj iz samih pakovanja.Prva razlika je u broju papira gde u originalu idu tri knjižice a u kopiji samo jedna.Primećujem da knjižica iz originala nije lepljena nego zaheftana. Sadržaj je neverovatno sličan. Sam punjač je bio umotan u dva papira gde se na većem nalazi i štampani tekst. Kopija ima samo jedan papir bez teksta.
31519

Prednja strana ima dve razlike. Prva je u samom fontu gde je u donjem delu, broj dva na kopiji blago zakrivljen. Na samoj slici adaptera originaj ima veći kontrast i vidljivije detalje.
31520
Zadnja strana je gotovo identična ali se lako vide razlike na svetlosti iako se sa slike ne vidi. Prva razlika je u providnom delu koji se kida pri prvom otvaranju ,gde je original matiran a kopija glatka pa se jako presijava.Druga razlika je u boji štampe. Na originalu je srebrna boja vidljiva iz svakog ugla dok se kopija toliko sija da se gubi slika. Isto je i na srebrnom tekstu sa svih strana kutije.
31521

Na dnu se takođe vidi razlika u štampi. Na originalu je suptilnija i bleđa od kopije.Kopija i pored jače štampe , gubi čitljivost pod određenim uglom svetla.
31522
PS na svim slikama poređenja original je uvek sa leve strane.

SiniŠa
25-05-2022, 10:21
Sam punjač je toliko sličan u obliku i težini da se uopšte i ne vidi razlika. Jedino što sam ja primetio je da se serijski projevi na kutiji i punjaču poklapaju samo kod originala.Toliko je dobra ova kopija da se ne može provaliti bez ozbiljnije opreme koja bi testirala napon.
315233152431525
Nekada nije lako utvrditi originalnost dodataka pa nam na žalost jedino preostaje kupovina preko zvaničnih uvoznika koji će nastaviti da nas deru s cenama.

Cuksi
25-05-2022, 12:41
Na dnu ti se vidi i QR kod