PDA

View Full Version : Raiffeisen iRačun



wifininja
13-03-2022, 09:35
Planiram da otvorim iRačun kao dodatni račun. Zanimaju me vaša iskustva. Koje su mu prednosti/mane?

zabrljanje
13-03-2022, 10:38
Nemas besplatnu fizicku karticu za nove korisnike, mozes da je trazis, ali se placa. Provizija za placanja u inostranstvu, ako je koristis, od 1% i nepovoljan kurs.

Domaca placanja, besplatno placanje racuna, odlicno rade notifikacije, nema potrebe da se setas do poslovnice, kao jedna od najvecih prednosti, uplata na bankomatima, ako ti je neophodno, ali za to treba fizicka kartica, koliko se secam.

Dodatna kartica za domaca placanja na internetu na koju ubacujes samo onoliko koliko ti treba i za eventualne pretplate za streaming servise, Apple Pay, vezivanje za srpski App store, besplatno odrzavanje racuna.

s a l e
13-03-2022, 10:49
Devizni se doplacuje 350 ili 600 din mesecno (dobio razlicite info).

zabrljanje
13-03-2022, 10:54
Mislim da je ovaj racun povoljan skoro iskljucivo za domaca internet placanja i neka minimalna inostrana zbog njihovog kursa i provizije.

Prednost je sto ne vezujete glavni racun, na koji vam dolazi plata, za internet transakcije.

wifininja
13-03-2022, 11:11
Odlično...meni i treba samo za domaća plaćanja...
Više ga otvaram da mi služi kao neka vrsta štednog računa na koji ću da odvajam i sklanjam mesečno izvesnu svotu novca od sebe a ne bi da plaćam održavanje ;)

zabrljanje
13-03-2022, 11:24
Ako je za bilo koji vid stednje, onda ne bi trebao da ga koristis na internetu za placanje.

wifininja
13-03-2022, 12:57
Ne planiram u opšte da koristim taj račun za internet plaćanja...eventualno neka domaća plaćanja mada će verovatno to biti samo račun na koji ću prebacivati i držati određenu sumu novca koju ću posle ili podizati ili vraćati na primarni račun.

s a l e
13-03-2022, 13:01
Onda jednostavno u primarnoj banci otvori stedni avista :)

Mada je dobro imati backup

petarpetrovic
13-03-2022, 13:23
Prednost je što je besplatan i što je domaći platni promet besplatan - može dosta da se uštedi na provizijama ako se plaćaju mesečni računi recimo.

Pare možeš da uplaćuješ na bankomatima, ali samo ovim novijim koji podržavaju beskontaktno plaćanje, što nije problem u BG, NS i u većim mestima, ali u manjim mestima su još uvek matori bankomati koji su beskorisni bez fizičke kartice, i nešto mi se čini da neće skoro biti zamenjeni novim, ali to ostaje da se vidi.

Ako ti treba štednja, nije pametno držati ušteđevinu na tekućem računu, naročito na računu koji je vezan za karticu koja se koristi za online plaćanja. Možeš da razmisliš da uložiš u Raiffeisen fondove (UCITS jedinice) pod uslovom da te pare planiraš da štediš minimum 5 godina jer se ispod toga ne isplati.

Ako ti treba klasična štednja, otvori Osnovni račun u Mobi banci, takođe je besplatan a kamata na a vista štednju je mizernih 0.9% godišnje, što je smešno malo ali opet bolje nego 0% godišnje kod iRačuna, a kamata na oročenu štednju je 2.2% i te pare možeš da razročiš i pre roka ako ti baš budu trebale, u kom slučaju gubiš dobar deo kamate ali ti pare nisu "zarobljene" u slučaju nužde. Mana je što se kamata na oročenu štednju smanjuje na 1.5% od sredine marta, tako da požuri sa oročavanjem ako već nemaš račun tamo. Dobiješ samo Dinu sa čipom, što je dovoljno da izvučeš pare sa bankomata ako prigusti, za sve ostalo je katastrofa od banke.

wifininja
13-03-2022, 13:32
Danas sam aplicirao...ostaje mi sutra da završim zadnji korak online identifikaciju preko IDnow Ident app.

petarpetrovic
13-03-2022, 13:58
E da, zaboravih još jednu prednost iRačuna - ko koristi Wolt, do kraja meseca neka plaća RFB karticama jer dobija povrat novca od dostave natrag na račun. Već 10 dana jedem na poslu za male pare, prebacim sa računa u Intesi na iRačun jednom dnevno neku sumu i do sada sam uštedeo preko 5k RSD. Verovatno će nekome da znači

zabrljanje
13-03-2022, 14:05
@petarpetrovic

Mislim da je sve to napisano jos u prvom odgovoru, osim stednje i kamata :)

Na osnovu drugog posta, mislim da mu je najvaznije da sluzi kao moderni tip slamarice koja je besplatna, a to moze, u normalnim bankama, otvaranjem dodatnog racuna, stednog, avista, kako god zeli neko da ga zove, koji se cesto ne placa, za razliku od sveprisutne Intesa banke.

petarpetrovic
13-03-2022, 14:45
Nemam ništa protiv slamarice, samo što mislim da je ipak bolje imati kakvu - takvu kamatu jer je inflacija trenutno ludačka sa tendencijom da zbog rata u UKR postane još gora. Daleko od toga da će ga ta kamata spasiti svega toga ali može da za nijansu ublaži njene efekte, a pri tom ne košta ništa na mesečnom nivou.

zabrljanje
13-03-2022, 14:48
Sigurno je mudrije, koliko god bila smesna.

petarpetrovic
13-03-2022, 15:36
Šta da se radi, banke generalno odavno ne vole da primaju velike depozite jer ni one same više nemaju gde da plasiraju ta sredstva, a i naše pare im ni ne trebaju pošto mogu vrlo jeftino da ih pozajme od NBS/ECB/FED i to je nešto što nama kao običnim građanima sa viškom kapitala baš mnogo ne ide na ruku. Situaciju dodatno komplikuje sveopšti haos u svetu u smislu pandemije i ratova, i sve što realno može trenutno da se radi je da se pare stavljaju na što veću kamatu i da se potrošnja optimizuje što više tako da se efekti inflacije umanje što je više moguće.

Sve ostale varijante (berze, investicioni fondovi, kriptovalute, hedging, itd.) zahtevaju mnogo, mnogo više finansijskog obrazovanja koje ne može da se stekne preko noći, tako da je za početak sasvim dovoljno oročiti kešovinu u Mobi banci za 2.2% godišnje kamate dok je još uvek to moguće. U slučaju da se imaju evri, sa njima se tek nema gde, to je što je, stisni zube i čekaj da prođe haos.

vdunic
13-03-2022, 17:00
Ja sam danas pokusao da otvorim iracun i pise da ne mogu da mi ponude otvaranje racuna.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220313/bcf249940b5b9fc18a447ebebfa5150d.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

wifininja
13-03-2022, 17:22
Meni je prošlo bez problema...naravno ostao mi je korak video identifikacije..poslali su mi link na koji sutra treba da se nakačim jer naravno nedeljom ne rade a ja baš danas našao da otvaram iRačun ;)

vdunic
13-03-2022, 17:23
Ja sam odabrao licna stednja u razlog otvaranja. Mozda to ima veze nesto.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

wifininja
13-03-2022, 17:32
I ja sam to stavio ;)

zabrljanje
13-03-2022, 17:34
Najverovatnije nema i vidjali smo to vec, a razlog ti nece reci sve da ih i pitas.

Tehnicki moze da bude i da si vec kod njih sa nekim racunom ili si ga imao u prethodnih sest meseci. Ako nije to razlog, onda moze jedino da se nagadja koji je.

mikenzi
13-03-2022, 18:22
Ja sam danas pokusao da otvorim iracun i pise da ne mogu da mi ponude otvaranje racuna.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220313/bcf249940b5b9fc18a447ebebfa5150d.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Isto se i meni dešava već mesecima. Isto sam odabrao štednju.

Verovatno neće da ponude iračun za štednju


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

vdunic
13-03-2022, 18:37
Kod mene moguce da ima i drugi problem, ja sam hteo ranije da otvorim iracun kod njih pre negde oko 5 meseci. Problem je bio taj sto nema moje ulice da se odabere u padajucem meniju. Ima da se odabere Tirseva i Tirsova, a moja je Tirseova i nisam mogao da prodjem verifikaciju. Zvali su me nekoliko puta i rekli da ce to da rese da budem strpljiv i nista. Zato sam sad probao ponovo i isto nisu ispravili ulicu.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

nikolastojanovi20
13-03-2022, 19:32
iRacun je meni odlicna stvar. Ne vidim nj jednu manu tog racuna.


Sent from my iPhone using Tapatalk

wifininja
13-03-2022, 20:07
Isto se i meni dešava već mesecima. Isto sam odabrao štednju.

Verovatno neće da ponude iračun za štednju


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Onda sam ja dobro prošao...;)

petarpetrovic
14-03-2022, 10:03
Ja sam takođe birao štednju i prošao sam iz prve. Suština je da nikad ništa niste imali kod njih, po mogućstvu nikad

wifininja
14-03-2022, 10:45
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220314/6800c95f99501a9ecc80d0f38c319b6e.jpg

nikolastojanovi20
14-03-2022, 10:46
Ja sam takodje birao stednju jer imam i druge racune. Koliko se secam sve je bilo gotovo za 10ak minuta.


Sent from my iPhone using Tapatalk

dervisbegovic_
14-03-2022, 11:17
Nisam siguran, ali mislim da sam i ja izabrao štednju!

Baraba
16-03-2022, 21:22
Ko još štedi u RSD? Nemojte da me zezate. Poješće inflacija RSD, već sada je sve skuplje dosta i ne vidim kako bi cene u skorije vreme išle dole. EUR je pao preko, ne očekujte čuda od njega ni da je siguran, mnogo ga štampaju, samo su delili kredite i silne milione, mora da pukne.
Funta (pre neki dan za 2e skočila, kako su znali kada treba da izađu iz EU) i Švajcarac su najzanimljiviji sada (za zlato je kasno, otišlo u nebo).

petarpetrovic
16-03-2022, 22:22
Ja sam štedeo u RSD godinama do pre par meseci.

NBS drži de facto fiksni kurs dinara prema evru iako to nikada nije ozvaničila i štednjom u RSD se dobija solidno veća kamata u odnosu na EUR i plus se ne plaća porez.

EUR pati od inflacije otkako je krenula pandemija, baš kao i američki dolar (jeste doduše ojačao malo u prethodnih par nedelja zbog rata u Ukrajini) a što se tiče CHFa, ne bih se baš zaletao sa tim izjavama pošto je Nacionalna Banka Švajcarske pre nekoliko dana nagovestila da bi mogla da malo menja referentne kamatne stope u skorije vreme jer je inflacija čak i u Švajcarskoj uspela da probije 2% u prethodnih X meseci, što je za prosečnog Švajcarca ravno katastrofi. Sledeće oglašavanje po tom pitanju se očekuje 24. marta, tako da ostaje da se vidi šta će biti, ja se ne bih zaletao tek tako.

Takođe, američki FED je baš danas povećao referentnu kamatnu stopu za 0.25% što je uzrokovalo kratkotrajnim ljuljanjem na berzi ali se situacija normalizovala posle svega 45 minuta. Ništa strašno, pomislio bi prosečan čovek, ali onda skapiraš da je ovo samo prvo dizanje kamatne stope od planiranih 5, tako da ni USD, uprkos njegovom neplaniranom jačanju, nije baš toliko siguran na duže staze.

Ukratko, ako neko tek počinje sa štednjom i još uvek je početnik u svemu ovome, neka se drži oročene štednje u RSD do daljnjeg, jedino što bih savetovao je da pričeka do izbora početkom aprila, može da se desi da se ekipa malo izmenja i da umesto Jorgovanke dođe još veći ludak i krene opet da se igra sa kursom, i to je jedino što može da malo poremeti situaciju.

Kako god da se situacija odvija, inflacija će definitivno da pojede određeni procenat ušteđevine i sve što može do daljnjeg da se radi je kontrola štete. Bilo šta više od toga zahteva petljanje sa berzom i ulaganje u hartije od vrednosti, što je problem ako si tek na početku "karijere".

wifininja
19-03-2022, 10:40
Kako podiže novac na Raiffeisen bankonatu sa iRačun-om?

zabrljanje
19-03-2022, 10:48
Upises broj racuna.

wifininja
19-03-2022, 10:49
Potreban je PIN?

dervisbegovic_
19-03-2022, 10:54
Upises broj racuna.

Tako uplaćuješ novac. Za podizanje novca koristiš NFC karticu koju prisloniš na bankomat i ukucaš pin koji ti stiže na kućnu adresu. Ako ti još nije stigao pin možeš da podigneš novac koristeći uslugu mobilni keš u mbank aplikaciji

zabrljanje
19-03-2022, 10:58
Pitanje se valjda odnosilo u varijanti ka nisu poslali kraticu, kao sto je sa novim racunima.

dervisbegovic_
19-03-2022, 10:59
Pa da na to se odnosi moj odgovor, moze da se prisloni kartica kroz apple pay ili raipay, pinove salju i dalje na kucnu adresu, ali dok ne stignu pinovi moze da se koristi mobilni kes

wifininja
19-03-2022, 11:00
Znači moram ubaciti digitalnu karticu u Apple Wallet da bih mogao podizati novac na bankomatu?

dervisbegovic_
19-03-2022, 11:01
Ne moraš ako koristiš mobilni keš, ali može i sa Apple pay + PIN

kristianmarkovic
19-03-2022, 14:06
Jel ovo važi i za one koji su dobili fizički karticu, da mogu da dižu preko apple-pay-a na bankomatu?

s a l e
19-03-2022, 14:49
Moze. Probaj :)

wifininja
20-03-2022, 18:50
Koliko dugo se se čeka PIN kojeg šalju poštom?

dervisbegovic_
20-03-2022, 19:13
Od 7 do 14 dana.

vargapirot
04-07-2022, 10:05
Kada sam probao da podignem novac sa kartice iz apple walleta sve je uredno proslo ali mi je ispisalo na bankomatu da je transakcija odbijena .. U telefonu je transakcija ima u istoriji i skinut mi je novac, nakon sat vremena vracen mi je novac na racun. Zbog cega ovaj nacin ne radi?
Jedino sam uspeo da podignem novac preko mobilni KES opcije.

tribalkg
04-07-2022, 15:56
Radi ali iz nekog razloga ne na svim bankomatima. U Kg ekspozituri, jedan bankomat se ponaša baš tako dok na drugom podižem bez problema.


Sent from my iPhone using Tapatalk

vargapirot
07-07-2022, 23:15
31542

Ne mogu vec 3 dana da platim racun preko j*bene mbank aplikacije. Takodje ne mogu da uplatim novac na svoj tekuci u drugoj banci tj ne mogu uopste da uplatim novac. Dobijam sledecu gresku (vidi screenshot)

Zvao sam podrsku 3 puta i kazu probajte sada a ono opet greska.. Katastrofa....

s a l e
07-07-2022, 23:25
Obicno kod njih sve radi. Kontaktiraj ih dok ne srede

nacione
22-03-2024, 20:49
ako treba nekome promocija za otvaranja iRacuna i zaradi 2500 rsd ostavicu moj link ovde %% https://www.raiffeisenbank.rs/prijatelj/?CUSTOMER_RK=75568755062