PDA

View Full Version : Ukidanje rominga za zemlje Zapadnog Balkana



zabrljanje
31-05-2021, 16:58
Vec je pisano na forumu o ukidanju rominga izmedju zemalja Zapadnog Balkana, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija, Albanija i AP Kosovo i Metohija, i trenutno je Telenor napisao na sajtu konkretnu ponudu i uslove koji ce primenjivati. Sve je logicno, kao i FUP ili kako kod nas kazu politika primerenog korišćenja.

Informacije sa njihovog sajta



Internet

Količina GB koja može da se iskoristi u regionu Zapadnog Balkana (https://www.telenor.rs/static/file/ZB%20-%20Paketi%20za%20fizička%20lica.pdf)



Odlazni pozivi



Svi pozvi upućeni ka brojevima mobilnih i fiksnih operatora koji svoje usluge pružaju u regionu Zapadnog Balkana spadaju u regulisane pozive i tarifiraju se na isti način kao u domaćem saobraćaju. U regulisane pozive spadaju svi pozivi upućeni ka pozivnim brojevima +381, +382, +383, +387, +389 i +355.

Odlazni pozivi upućeni ka bilo kojoj trećoj destinaciji van teritorije Zapadnog Balkana (odnosno ka bilo kom pozivnom broju osim gorenavedenih) ne spadaju u regulisane pozive i tarifiraju se po cenama saobraćaja koje važe za Zonu 1 one roming tarife koja je aktivna na pretplatničkom broju (kod roming tarife 10/50 MB do kraja dana ta cena iznosi 49,9 din/min uz naknadu za uspostavu veze od 79,9 dinara, a kod roming tarife Standard cena je 109,9 din/min uz naknadu za uspostavu veze od 7,01 dinara). Roming dodaci Roming MIN 24h i Roming MIN do kraja meseca se primenjuju za ove pozive upućene ka trećim destinacijama van regiona Zapadnog Balkana.


Kod tarifnih paketa koji imaju dodatni saobraćaj u Telenor mreži (5.000 minuta nakon što se potroše minuti ka svim mrećama), taj saobraćaj neće moći da se koristi u regionu Zapadnog Balkana.



Dolazni pozivi



Svi dolazni pozivi koje korisnik primi u mrežama mobilnih operatora koji svoje usluge pružaju na teritoriji Zapadnog Balkana su besplatni.





SMS poruke



Sve odlazne SMS poruke upućene ka brojevima mobilnih operatora koji svoje usluge pružaju u regionu Zapadnog Balkana spadaju u regulisane SMS poruke i tarifiraju se na isti način kao u domaćem saobraćaju. U regulisane SMS poruke spadaju sve poruke upućene ka pozivnim brojevima +381, +382, +383, +387, +389 i +355.


Odlazne SMS poruke upućene ka bilo kojoj trećoj destinaciji van teritorije Zapadnog Balkana (odnosno ka bilo kom pozivnom broju osim gorenavedenih) ne spadaju u regulisane poruke i tarifiraju se po cenama saobraćaja koje važe za Zonu 1 one roming tarife koja je aktivna na pretplatničkom broju (kod roming tarife 10/50 MB do kraja dana ta cena iznosi 29,9 dinara, a kod roming tarife Standard cena je 27,9 dinara). Roming dodaci Roming SMS 24h i Roming SMS do kraja meseca se primenjuju za ove poruke upućene ka trećim destinacijama van regiona Zapadnog Balkana.




Tarifni dodaci


Korisnici imaju pravo da koriste saobraćaj iz onih tarifnih dodataka koje su aktivirali dok su se nalazili u mreži Telenor Srbija pod istim uslovima kao u domaćem saobraćaju. Izuzeci od ovog pravila su:


Pojedini tarifni dodaci za internet saobraćaj, koji ne mogu u potpunosti da se iskoriste u mrežama operatora koji svoje usluge pružaju u regionu Zapadnog Balkana, već se dostupna količina može videti niže na ovoj stranici.
Tarifni dodatak za fizička lica Omiljeni broj, koji može da se koristi samo u mreži Telenor Srbija
Tarifni dodaci za dodatni internet za sledeće aplikacije: Facebook, Twitter, WhatsApp, Deezer, Viber, HBO Go, Instagram, Nickelodeon Play, Bookmate, koji mogu da se koriste samo u mreži Telenor Srbija. Ako korisnik koristi ove aplikacije, ostvareni saobraćaj se oduzima od ukupne raspoložive količine internet saobraćaja navedene iznad u odeljku „Internet saobraćaj“.

Pripejd korisnici koji dobijaju prilagođene personalizovane ponude, saobraćaj iz tih ponuda mogu da koriste samo u mreži Telenor Srbija.


Roming dodaci Roming 1GB 7 dana i Dnevna/Nedeljna roming karta u mreži Telenor CG nastavljaju da važe u regionu Zapadnog Balkana i nakon 1. jula 2021. godine i mogu da se aktiviraju na isti način kao i do sada.


Roming dodaci Roming MIN 24h, Roming SMS 24h, Roming MIN do kraja meseca i Roming SMS do kraja meseca od 1. jula 2021. godine ne važe za regulsane pozive i SMS poruke ostvarene u mrežama operatora koji svoje usluge pružaju u regionu Zapadnog Balkana, ali nastavljaju da važe za pozive i SMS poruke poslate ka trećim destinacijama van regiona Zapadnog Balkana.


Roming dodaci Roming MB 24h, Roming 100 MB do kraja meseca, Roming 500 MB do kraja meseca i Roming 1 GB do kraja meseca od 1. jula 2021. godine ne važe u regionu Zapadnog Balkana.




https://www.telenor.rs/sr/o-telenoru/o-nama/uslovi-koriscenja/roming-zapadni-balkan

wifininja
01-06-2021, 11:21
I ovde je dosta dobro objašnjeno šta kako.

https://telesrbija.com/ukidanje-naplate-rominga-na-zapadnom-balkanu-od-1-jula

varicak
01-06-2021, 12:59
Ne mogu da nađem konkretno: Da li internet iz paketa mogu da koristim u romingu kao i kod kuće? Ja imam Telenorov Total 2 i imam nakupljenih 6 GB interneta. Da li 5 GB iz kvote mogu da koristim potpuno besplatno?

petarpetrovic
01-06-2021, 13:12
Zavisi koji Total 2 imaš pošto je bilo više paketa sa tim nazivom, ali računaj da ćeš imati oko 5 GB na raspolaganju besplatno. Cenim da će i Moj Telenor app da prikazuje kvotu za roming kao što EU operatori to rade.

Inače, vidim da će cene po gigabajtu da se smanjuju do 2025. tako da možemo da očekujemo vremenom da se kvote povećavaju, kao što je bio slučaj u EU. Red bi bio, ja na Go Data+ imam 15 GB u lokalu a za roming samo 3.5 GB…

Cuksi
01-06-2021, 22:01
Mislim da je za total 2 u romingu data limit 4,5 gb. Takodje ima onaj o fer koriscenju, ako od 120 vise od pola provedes u romingu usluga ce se naplacivati. Tako nesto su dodali

petarpetrovic
02-06-2021, 00:36
U PDFu na sajtu stoji 5 GB za Total 2 ali svakako nije neka razlika. To za FUP nakon 120 je opet po ugledu na EU regulaciju, ništa čudno i sasvim je dovoljno za povremene ekskurzije u susedne zemlje

Cuksi
02-06-2021, 07:17
Mislim da nije ni u eu drugacije, isto je manje gb u roming nego u domacem saobracaju

petarpetrovic
02-06-2021, 08:39
Tako je, s tim što padaju wholesale cene za gigabajte svake godine pa se zbog toga kvote povećavaju, videćemo da li će tako biti i u našem slučaju

shiza
03-06-2021, 16:05
Da li se zna za mts kada ce ovo spovesti?

petarpetrovic
03-06-2021, 19:06
Svi su dužni da krenu od 1. jula, ne pita se MTS tu ništa (mada ne sumnjam da nisu kočili sporazum dokle god se moglo)

Cuksi
04-06-2021, 07:08
A sta je sa romingom za Grcku ? To su isto nesto spominjali da se ukida

vdunic
04-06-2021, 09:37
Ukida se od 01.07.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

petarpetrovic
04-06-2021, 09:52
Dok ne vidim zvaničan dokumentu na sajtu operatora ne verujem ništa za Grčku. Teško će biti išta od toga kako trenutno stvari stoje.

Potpisali smo i sa Bugarskom sličan sporazum još 2017. pa se nikad ništa konkretno nije desilo

petarpetrovic
04-06-2021, 15:55
Izgleda će ipak biti nešto za Grčku, MTS najavljuje pojeftinjenje od 1. jula, detalji “uskoro”: https://mts.rs/Privatni/Korisnicka-zona/Vesti/Servisne-informacije/a93043-Povoljnije-cene-rominga-u-Grckoj.html

wifininja
17-06-2021, 17:49
Zna li se šta se sve ukida od 1.7? Da li se samo razgovori tarifiraju kao da je poziv iz SRB ili i sms-ovi i net?

zabrljanje
17-06-2021, 20:50
Pozivi i sms iz rominga se tretiraju kao i u Srbiji, tacnije koliko je u paketu, toliko je i kad si u romingu. Za internet je drugacije kod Telenora gde oni dozvoljavaju odredjenu kolicinu koju mozes da vidis u tabelama i linku u prvom postu ove teme.
Za MTS je, za sad, koliko znam, bez tih FUP varijanti i moze da se koristi net koliko ga je u paketu ali sigurno se ne racuna onaj deljeni iz Box paketa.

petarpetrovic
18-06-2021, 10:12
MTS nema FUP samo u svoji MTEL mrežama kad se uzmu MTEL roming dodaci, ako se koriste ostale mreže, primenjuje se FUP isto kao kod ostala dva operatora

wifininja
18-06-2021, 10:18
Šta je FUP?

petarpetrovic
18-06-2021, 10:24
Fair Use Policy

wifininja
18-06-2021, 10:54
Znači.. Ako odem u BiH ili neku drugu zemlju zapadnog Balkana od 1.7 koristim normalno (min, sms, net) kao da sam u Srbiji naravno u okvirima kolilo imam čega u svom paketu.

Onih dodatnih 100gb što delim sa nekim se računa ili ne?


https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2021&mm=06&dd=18&nav_id=1877071

zabrljanje
18-06-2021, 11:39
Šta je FUP?

Vec napisan prevod na srpski, politika primerenog korišćenja,u prvoj recenici prvog posta teme a engleski naziv je napisao @petarpetrovic.

Takodje je napisano da se deljemi net iz boxa ne moze da koristi besplatno u romingu.

wifininja
18-06-2021, 11:45
@zabrljanje

Nisam mislio na deljeni net u smislu onoga ko koristi tuđih 100gb koje mu je neko dao da deli sa njim već na onoga kome tih dodatnih 100gb i pripada. Dakle da li se njemu kada je u roming računa i tih 100gb kao deo paketa koje može koristiti dok je u romingu?

petarpetrovic
18-06-2021, 12:46
Ne može, tih 100 GB je samo za domaći saobraćaj.

Nisam detaljno pročitao tekst sporazuma sa RATELovog sajta ali onako na prvi pogled mi deluje da su iskopirali EU RLAH regulativu. Po toj regulativi svaki operator je dužan da ti omogući isti broj poziva i SMSova koje imaš u domaćoj mreži, a za Net postoji formula kako se računa kvota koja ti je dodeljena za roaming i obično je manja od broja GB koje imaš u paketu.

Kako je regulativom predviđeno da se veleprodajne cene data saobraćaja između operatora smanjuju svakog 1. januara do 2027. godine, očekujem da se kvote za data roaming povećavaju svake godine baš onako kako se to dešava u EU.

Takođe, po EU regulativi operator uopšte nije dužan da omogući bilo kakav roaming u paketima ako je veleprodajna cena po GBu veća od domaće cene (kupi karticu u Estoniji npr pa skokni do recimo Nemačke, vrlo ćeš neprijatno da se iznenadiš), ne znam da li će biti isto i za ZB.

Još jedna bitna stvar je da operator i dalje ima diskreciono pravo da ponudi posebne pakete za određene zemlje i operatore, što je upravo ono što MTS radi sa svojim MTEL dodacima. Ako ga kupiš, imaš sve neograničeno u MTEL mrežama u BiH i CG, ali ako se prebaciš recimo na HT Eronet, prelaziš automatski na standardan FUP i dobićeš samo onoliko data saobraćaja koliko su dužni po sporazumu da ti daju i ni kilobajt preko toga.

wifininja
18-06-2021, 12:48
A šta je npr sa aplikacijama (YouTube, Viber, FB, Whatsapp, instagram i sl) za koje imam neograničen net u okviru paketa? Da li to važi i kada sam u romingu?

petarpetrovic
18-06-2021, 13:50
Ne važi

nixysx
21-06-2021, 07:28
Al su zakomplikovali sve ovo... Ja standardno u pekatu imam 15GB i dodatnih 100GB za sebe u mtsu. Kontam da ću van Srbije moći da koristim određeni broj od ovih 15GB, da će to nekako podeliti. Ipak, izgleda da ne funkcioniše baš kao u EU. Za EU čuvam svoju češku karticu na kojoj za 1.1€ aktiviram internet za društevene mreže, chat servise i medije (netflix, hbo, deezer, spotify)... I to je neograničeno i mogu da koristim svuda u Evropi, zato i čuvam tu karticu kad putujem po Evropi. Dok mi nećemo moći ni da koristimo naše domaće servise, internet pitaj Boga. Najbolje ćemo saznati kad odemo pa kad nas u*jebu pa kupimo lokalnu sim karticu[emoji23]


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

petarpetrovic
21-06-2021, 10:30
Šema i nije zamišljena tako da trošiš stotine GB u romingu već je namenjena za ljude koji povremeno putuju po drugim zemljama da mogu da imaju neku normalnu količinu Neta za uobičajeno korišćenje. Koliko vidim, iskopirana je EU regulativa u svakom zarezu, tako da će kvote za data saobraćaj da se povećavaju iz godine u godinu do tamo negde 2026 kako se veleprodajne cene budu smanjivale. Izgleda se niko ne seća koliko su bile bedne kvote za EU roming kad je sve krenulo pre 4 godine.

Po toj regulativi je operatorima ostavljena diskreciona mogućnost da naprave posebne pakete za roaming, što tvoj češki operator očigledno i radi. Niko ne brani ni našima da urade to isto za region ZBa i ne bi me čudilo da izbace posebne ponbude kad regulacija stupi na snagu.

nixysx
21-06-2021, 16:03
Pa ovi paketi su za Češku ali piše da su dostupni i u EU i rade bez problema. Postoji paket sa neograničenim internetom u Češkoj za 23€, 31€ i i 45€, razlika je samo u brzinama. 2mbps pa 10 i neograničeno i za sve njih piše da važe u EU, sad da li ima ograničenje ne znam.
Sad sam proverio iz ovog paketa od 31€, 64GB mogu da iskoristim u EU, što je svakako super i isplativo. Sećam se da sam u nemačkoj 5GB plaćao po 20€.

Sorry za off.
Btw, sad mi je stigla sms poruka da je mts u omorika 2 paket dodao 200mtel minuta i to je to, internet se ne spominje. Ovo kreće da važi od 10. 6. Sigurno polako rade za sve, videćemo...


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

petarpetrovic
21-06-2021, 16:28
Pisano je već u temi za MTEL minute u CG i BiH, to nema veze sa ukidanjem naplate rominga

zabrljanje
21-06-2021, 17:01
Nema dodirne tacke, u pravu si :)
Ljudi brkaju to.
Internet iz box-a sigurno ne moze da se koristi a MTS dopusta ukupnu kolicinu neta iza paketa da se koristi i u ovom tipu rominga. Telenor ogranicava na odredjeno deo, VIP nemam pojma. Lepo si napisao da je zamisljeno da ljudi imaju dostupnu neku razumnu kolicinu neta kad putuju a ne da vise na svim mogucim medijskim servisima.
Mozemo i da razmisljamo da je ovo korak napred posto do smo do sad bili na igrarijama sa kupovinom pripaid kartica u zemlji u koju putujemo ili vec neke zemlje EU, trazeci nacin kako da ih dopunjavamo (Bonbon recimo).
Kome se ne svidja, moze za 1000 dinarada uplati sve neograniceno na mtel mrezi za CG i BiH na deset dana ili 1500, mislim da je toliko, za mesec dana.

nixysx
21-06-2021, 19:04
Nema veze sa ukidanjem rominga ali opet spuštaju standard. Ovi minuti i te gluposti su ranije bile dostupne samo na skuplje pakete, evo sad su ubacili i u omoriku 2, spuštaju standarde


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

kursula82
21-06-2021, 19:19
Omorika 1 ima bas odavno mtel minute.

zabrljanje
21-06-2021, 21:30
Paketi Omorika su bili sa mtel minutima i kolicina je bila kao i ova, a ukinuli su ih pre nekoliko meseci da bi ih opet ubacili.

petarpetrovic
21-06-2021, 22:01
MTS to uvodi jer je tako u mogućnosti. Kompanije posluju u okviru iste grupacije i ne košta ih praktično ništa da daju u okviru svoje grupacije sve neograničeno za male pare.

A1 ima partnerske mreže u CG i Makedoniji a Telenor ima "svoju ekipu" samo u CG.

Pretpostavljam da postoje i ljudi koji putuju u Albaniju pa će i njima da znači ukidanje naplate rominga. Sad bi bilo malo nekorektno da tražimo preko 'leba pogaču pa da se bunimo zašto nemamo ovo isto sa EU ali polako, biće i to jednog dana. Ovo je super stvar da se ovo malo šake jada od državica uvežba da se u nečemu usaglašava a i da mi koji živimo ovde krenemo da se navikavamo na ovakve vrste "integracija".

Taj ko baš hoće u sred BiH da strimuje 4K YouTube preko mobilnog Neta će i dalje biti solidno odran ako ne želi da se cima sa lokalnim karticama, to neće baš tako skoro da se promeni

wifininja
30-06-2021, 16:36
Telenor uslovi:

https://www.telenor.rs/sr/o-telenoru/o-nama/uslovi-koriscenja/roming-zapadni-balkan

A1:

https://a1.rs/documents/rs/2021/novi-cenovnici/Postpaid.pdf

mts:

još ništa nije zvanično objavio

kylle
01-07-2021, 06:32
Globaltel je objavio informacije ali meni ovde nista nije jasno iskreno za okolne zemlje.

Moracu da ih kontaktiram, sigurno ima neka začkoljica.

https://www.globaltel.rs/roaming-internet

wifininja
01-07-2021, 07:16
Samo mts još uvek ništa nije zvanično objavio.

kylle
01-07-2021, 12:47
https://i.postimg.cc/8CwcfTr1/A5674-AA0-7-A51-42-A4-905-A-C7-D4-BD20132-A.jpg (https://postimg.cc/WDFTQLnK)

Ovo je odgovor Globaltel-a kako se racunaju tarife, ali za internet mi i dalje nije jasno iskreno..

nixysx
01-07-2021, 12:50
Je l' ovo staro ili novo?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210701/f7a746ccabba36f0073f879972411fa5.png


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

zabrljanje
01-07-2021, 13:00
Ovo su nove cene za Grcku koje su debelo redukovane, 99% za internet recimo.

nixysx
01-07-2021, 14:58
Meni su iz mtsa rekli da je sve apsolutno besplatno kad sam u zoni 0, minuti, poruke, sve. Ako potrošim iz paketa minute, poruke ili internet, naplaćuju se normalno kao u Srbiji. Ograničenja nema, ja mesečno imam 130GB i mogu svih 130 da potrošim. Rekli su mi da mi mogu jedino blokirati ili naplatiti dodatno ako prelazim prosek, kao nesavesno korišćenje. Ako za šest meseci u proseku potrošim 50GB mesečno a u romingu odjednom potrošim 100GB, e onda mogu da mi naplate roming. To je ono kao što vip ima sa onim neo paketima.
Takođe, rekli su mi da je smanjena i cena megabajta h Grčkoj. 1.2 din/1Mb

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

petarpetrovic
01-07-2021, 16:23
Svih 130 GB imaš eventualno u MTEL mrežama u BiH i CG, ne koristim MTS pa ne znam detalje, ali zakačiš li se na HT Eronet ili BH Telekom recimo, nećeš se baš lepo provesti ako nariktaš 100 GB potrošnje.

Doduše, ovo za minute i poruke i Grčku je tačno.

nixysx
01-07-2021, 16:25
Važi svuda, tako su mi rekli. Mogu u Mk, Cg, BiH, Al da koristim svih 130GB samo ako se primeti da trošim mnogo više nego obično, onda mi šalju SMS . Mislim i da ne mogu da se nakačim na drugu ako već imaju mtel


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

petarpetrovic
01-07-2021, 17:16
Loše su ti rekli

nixysx
01-07-2021, 17:17
0800 100 100, nazovi i pitaj


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

petarpetrovic
01-07-2021, 17:50
Vidim da su danas lansirali neke nove promocije sa 100 GB i moguće da one mogu da se koriste svuda, ostali paketi samo onoliko koliko imaju u paketu. Ispade MTS najdarežljiviji što se tiče FUPa za data saobraćaj

Što se tiče dodataka za aplikacije, poduži spisak ovde: https://mts.rs/Privatni/Korisnicka-zona/Cesta-pitanja/Mobilna/Roming/Usluge/a93121-Izmene-u-cenama-roming-saobracaja-sa-zemljama-Zapadnog-Balkana.html


Korisnici koji koriste multimedijalne aplikacije i usluge: HBO Go, MTS TV Go, Arena Cloud, Deezer, Apolon, Mts Meerkiddo, Mts Disk, Balkan Myusic, NBA, dobijaju posebnu kvotu od 5GB interneta za korišćenje u zemljama Zone 0.

...

Korisnici koji u okviru tarife imaju neke od tarifnih dodataka za društvene mreže (Viber, Facebook, WhatsApp, Instagram i Twitter) ili ih aktiviraju, mogu ih koristiti samo u Srbiji, ne mogu se koristiti u okviru zemalja iz Zone 0.

...

Korisnici koji imaju Youtube i Twitch dobijaju dodatnih 10GB za korišćenje interneta u zemljama Zone 0.

...

Sledeće kampanje važe u zemljama Zone 0 : Novogodišnja kampanja, Letnja kampanja, Stotka net.

...

Korisnici 4uBOX4 i 1uBOX3 neće imati na raspolaganju korišćenje ovih usluga u okviru zemalja iz Zone 0.

nixysx
01-07-2021, 17:55
Oni stalno ubacuju neke ponude u koje dodaju tih 100GB. Tako sam ja pre godinu dana uzeo omorika 2 sa 15GB i dobijam dodatnih 100GB svakog meseca. Pa i mene je začudilo jer su ispali najbolji po ograničenju ali izgleda da je tako. Ja sam ga lepo pitao je l' to znači da ja iz mog paketa mogu svih 100GB da potrošim recimo u Crnoj Gori i on je rekao da je tako. Naglasio je da u slučaju ako njih potrošim, što je teže, mogu da aktiviram net limit gde dobijam neograničeni po smanjenoj brzini. Samo me je upozorio da ako u romingu koristim više podataka nego inače što koristim(pisao sam gore), dobijem sms da upozorenjem da mi se roming na dalje naplaćuje i to je to


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

spo
01-07-2021, 18:00
Jednostavnije bi bilo da se dogovore da daju recimo pola ili trecinu kolicine interneta nego u maticnoj zemlji i da posle toga prekinu prenos podataka a ne da odlucuju ko koristi nesavjesno i zatim oderu.
To sto nije precizirano brojevima daje im mogucnost za zloupotrebu. Kad postoji mogucnost za zloupotrebu , sigurno je da ce je manje ili vise i koristiti.


Sent from my iPhone using Tapatalk

nixysx
01-07-2021, 18:03
Slična stvar već postoji sa vipom. Imaju dodatke neo u kojima imaš neograničen internet i ako preko hotspota trošiš previše interneta, blokiraju ti opciju za hotspot i ne možeš da deliš internet. Po meni, ovo je bolje, tj. za mene. Trošim net kao kod kuće i to je to. Ja dnevno potrošim oko 2GB tako da bi mi ta ograničenja smetala. Da postoje, sumnjam da bi limiti bili neka veća cifra. Lupam, daju 5GB i ja to potrošim za tri dana a na odmoru sam deset dana i onda ništa. Ovako trošim normalno kao i kod kuće, ne mogu da primete neku veću potrošnju i super. Zavisi od potrebe


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

wifininja
01-07-2021, 19:08
mts:

https://mts.rs/Privatni/Korisnicka-zona/Vesti/Servisne-informacije/a93017-Dodatna-naknada-na-snizene-cene-mobilnog-saobracaja-u-zoni-0.html

zikicz
01-07-2021, 20:56
Moze mts da da i 1000 gb,kada im drzava sve placa. Da su privatna firma,drugacije bi bilo.

nixysx
01-07-2021, 20:59
Ja sam kod njih iz razloga što su jedini operater kod nas, kod kog imaš sve neograničeno i 130GB za 2000 mesečno. Jeste da im je pokrivenost malo ...... ali opet [emoji3]


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

sone888
01-07-2021, 22:23
Telenor je ubacio u aplikaciju kolicinu roming interneta..
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210701/08e84ea390c90c5870315e54f19f0e9f.png


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Cuksi
02-07-2021, 07:22
Jedno mozda glupo pitanje ali kad iz Srbije zovemo zemlje iz zapadnog Balkana kako se to tretira ?

Svi pricamo kad odemo ali i kad zovemo iz Srbije dalje to bi trebalo da radi po istom principu jel tako ?

sone888
02-07-2021, 08:16
Pazi, s obzirom da su napisali da iz rominga mozes da zoves bez naknade sve prefikse iz regiona onda verovatno vise necemo placati ni kada zovemo iste iz maticne drzave..bilo bi glupo da kad si u romingu to bude bez naknade a kad si kod kuce to ti naplacuju [emoji2369]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

petarpetrovic
02-07-2021, 10:55
Iz Srbije se naplaćuje klasičan međunarodni poziv, dakle i dalje je skupo. Logika je da si u svojoj matičnoj mreži a ne u romingu. Ova regulacija se primenjuje samo na roming i potpuno je ista kao i EU RLAH regulativa

zabrljanje
02-07-2021, 17:11
Upravo tako i mora da se razlikuje roming od medjunarodnog poziva, a to je slucaj kad odavde zovete bilo koju drugu zemlju.

Jedino je besplatno je u okviru MTS-a ko je sa odredjenom kolicinom mtel minuta.

smrdlja
03-07-2021, 11:27
Skroz sam se pogubio. Može li neko da me uputi gde mogu da vidim mts-ove cene interneta u Grčkoj?

f206
03-07-2021, 13:53
Dobro dosli!
Dok ste u Grckoj, vaze sledece cene roming saobracaja ka svim mrezama u Srbiji i Grckoj:
dolazni poziv 3,58 din/min;
odlazni poziv 19,06 din/min;
cena uspostave veze za odlazne pozive je ista kao u domacem saobracaju;
SMS 4 din;
Internet 0,1 din/100kB.
Kontakt centar dostupan je na broju +38164789 i poziv se naplacuje po ceni odlaznog poziva u romingu.

Trenutno sam u Grckoj i ovaj sms sam dobio od MTSa


Sent from my iPhone using Tapatalk

rikee
03-07-2021, 16:49
Grcka nije u paketu

Cuksi
05-07-2021, 07:38
@sone888 (https://www.isrbija.net/member.php/11856-sone888) trazio ovaj roaming internet u app i ne nadjoh ???

@petarpetrovic (https://www.isrbija.net/member.php/25334-petarpetrovic) zato mudro cute, ko zna koliko njih ima da se upeca na to da zove sa mobilnog posto nema vise roaming-a :hmm: Vidim ja to se nigde ne pominje...

sone888
05-07-2021, 08:05
@cuksi
Update-uj aplikaciju..na pocetnoj stranici je..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Cuksi
06-07-2021, 07:41
Jesam sve su mi app azurne. Osim ako ne mora da bude sa SRB store-a.

sone888
06-07-2021, 08:49
Pa ne verujem da moze da ima veze..aplikacija ti je vezana za broj telefona koji koristis i mora da pokazuje tvoje podatke sa kog god da je store-a..probaj da je obrises pa ponovo instaliras i aktiviras..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Cuksi
08-07-2021, 07:32
Hmm to mi se bas ne radi ali ako ne bude drugog resenja moracu :D

sone888
08-07-2021, 08:28
Heh, pa sta te tu mrzi, sve ukupno minut i 20 sekundi [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

God Ra
08-07-2021, 11:00
Da li mts u Bosni mora da bira njihovu mrezu ili je svejedno?

Da li ima celu kolicinu interneta kao i u Srbiji?


Sent from my iPhone using Tapatalk

zabrljanje
08-07-2021, 12:17
Mozes na svaku mrezu da se kacis i za MTS ti vazi celokupna kolicina interneta kao i u Srbiji, osim onog dela od 100 GB koji je dodatak za Box paket.

xerosoft
09-07-2021, 00:05
Meni su odobrili 3.5 gb zq koriscenje u roamingu a min i sms sve mogu da koristim jer u svom paketu imam 40gb mesecno inace telenor korisnik


Sent from my iPhone using Tapatalk

zabrljanje
09-07-2021, 06:21
Kod Telenora je drugacije, kao i za A1, odredili su deo koji moze da se koristi u romingu.

nixysx
09-07-2021, 21:45
Konačno i da najgori mts ispadne po nečemu najbolji


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro

petarpetrovic
10-07-2021, 10:26
Kad imaš odrešene ruke da zahvataš iz republičkog budžeta koliko god da ti zafali, nije teško biti najbolji u bilo čemu

zikicz
13-07-2021, 20:21
Da li neko moze da rastumaci ovaj status Austrije u ovoj poruci?
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210713/42263124d29f6590515f5b40d5b8103b.jpg

xerosoft
14-07-2021, 00:04
U austriji imas mtel kao mrezu koliko sam ja upucen sto znaci kao nas mts odnosno mtel CG i BIH sto znaci nemas roaminga

Cuksi
14-07-2021, 07:14
Po poruci ovo znaci da dok si u Srbiji mozes da zoves m:tel mrezu u Austriji po uslovima iz paketa. Tj. imas neki odredjeni broj besplatnih minuta za m:tel mreze van Srbije. Ovo nema veze sa roaming-om.

xerosoft
15-07-2021, 00:13
Imam direktora jedne poslovnice kao redovnu musteriju kod mene na poslu pa cu proverit sta tacno znaci ovo za austriju da ne naglabam napamet

Edit
Provereno mozes da zoves mtel u austriji odavde da ti ne naplatr extra a kad si tamo normalno roaming tarifa vazi


Sent from my iPhone using Tapatalk

petarpetrovic
20-07-2021, 16:53
MTS je obrnuo igricu.

Ortak ima neku Omoriku ili kako se već zove tarifa u okviru koje ima 100 - 200 MTEL minuta koje može da troši iz SRB ka MTEL brojevima u BiH i CG, što on i radi jer ima dosta rodbine u Banja Luci.

Ortak ode kod svojih u BiH na 2 nedelje, zakači se na MTEL Republika Srpska mrežu i prima pozive od mene svakodnevno, sve regularno radi, ja trošim svoje Telenor minute iz paketa, njemu se ništa dodatno ne naplaćuje kad primi od mene poziv, roming u full-u što bi se reklo. Povratak kući u SRB i ispostavi se... ispostavi se šta? MTS sve vreme skida minute iz MTEL dodatka za dolazne i odlazne pozive iz i ka SRB brojevima, iako bi normalan čovek pomislio da se ti minuti troše samo kad je telefon u SRB i poziva BiH i CG MTEL brojeve iz SRB MTS mreže kako je do sada i bio slučaj a da se u romingu troše minuti iz paketa.

Neko će sad da kaže ko mu je kriv kad se nakačio na MTEL mrežu u BiH, mogao je da ide na BH Telecom ili Eronet... osim što nije. MTEL mreža je setovana kao prefered mreža za sve MTS kartice i ne dozvoljava da se telefon nakači na ostala 2 operatora koliko god da je dobar signal.

Tako da eto, ako imate MTEL minute u okviru paketa i nađete se u romingu na ZB, bićete ojađeni za svaki dolazni ili odlazni poziv iz ZB od MTEL minuta i na iste ne računajte po povratku kući dok ne krene novi obračunski period.

Nisam pravni ekspert ali nešto mi se čini ovako laički da ovde ima elemenata za jednu masnu prijavu RATEL-u.

zabrljanje
20-07-2021, 17:58
Inace je tako od pocetka, prvo skida mtel minute iz paketa a tek onda prelazi na onaj neograniceni deo. Takodje ne mozete ni manuelno da se povezete u BiH i CG ni na jednu drugu mrezu osim mtel mreze.

petarpetrovic
20-07-2021, 19:21
Niđe veze sa logikom i zdravim razumom, ali državni MTS i logika ionako ne idu u istoj rečenici, a zdrav razum da i ne pominjemo…

petarpetrovic
06-12-2022, 11:38
Smeši nam se jeftiniji roming u EU od oktobra sledeće godine: https://europeanwesternbalkans.com/2022/12/06/lower-roaming-charges-between-eu-and-western-balkans-from-1-october-2023/