PDA

View Full Version : Homebridge



matrix
13-02-2021, 09:36
Evo nove teme za ovu vrlo korisnu tehnologiju koja je nekako ostala u senci HomeKit i ostalih. Radi se o open source projektu koji ima za cilj da integrise smart home urejdaje u Home App iako nisi HomeKit compatible.

Kako se to izvodi je vrlo prosto i evo uputstvo direktno sa izvora:

https://homebridge.io

Ja sam testa radi instalirao na macOS Mojave (Big Sur trenutno nije podrzan) i radi sve kako treba. Proces nije tezak i sastoji se prvo od instalacije Homebrigde i njegovog UI u terminalu a onda dodavanje PlugIn unutar Homebridge...

Konkretno ima skoro za sve PlugIn po principu there's an App for that :cool1:

Moj slucaj: integracija 4 Bose SoundTouch 10 zvucnika u Home i 2 Samrt Life smart plugs.

Skine se zeljeni plugin i instalira kod sebe u Homebridge, ovako izgleda:

31215

Ono sto moze malo da napravi problem je dodavanje Code-a:
31216

Evo kako to treba da izgleda (od zagrade do zagrade kako je i dato u opisu).

Problem je taj sto Homebridge zahteva permanentnu konekciju, i kad Mac ode u sleep prekida se homebridge a time i prisustvo u Home App.

Problem se moze resiti instalacijom na NAS ili na Respberry Pi. Ja sam se odlucio sa ovaj potonji i sad cu da narucim jedan

Mozemo u ovoj temi da pisemo iskustva sa instalacijom Pugin-ova kako bi olaksali malo drugima koji nisu vicni kodu. Za proveru istog, pre unosa u HB, evo ovde mozete proveriti da li je ispravan:
https://jsonlint.com


Podrzani modeli RP su sledeci:


Model
Ethernet
WiFi


Raspberry Pi 1 B
x



Raspberry Pi 2
x



Raspberry Pi 3
x
x


Raspberry Pi Zero W

x


Raspberry Pi Zero WH

x


Raspberry Pi 3 B+
x
x


Raspberry Pi 4 B
x
x



Veliki pozdrav community. :)

matrix
18-02-2021, 21:51
Samo da javim da sam uspesno zavrsio i relativno easy kompletnu instalaciju Homebridge na Raspberry Pi Zero W. Instalirao Plugin za Bose SoundTouch i sada sva 4 zvucnika rade kroz Home App...napravio sam Scene i imam automatizaciju...kao i Siri komande...kao i kontrolu na daljinu...savrseno radi bez lag-a.

Mali kompjutercic Pi je savrsen. Kupio sam i adaptere za HDMi i USB misleci da cu sve da programiram kriz UI interface od PI-a ali nema potrebe...sve se radi sa Mac-a ili Win kroz SSH tj na lokalnoj mrezi. Pi se prvo poveze na WiFi i posle sve ide preko toga.

Uredjaj moze da se postavi bilo gde, ne treba da bude blizu kontrolisanih uredjaja i slicno....
31223

Homebridge ima svoj UI u kojem i ima i Terminal gde se sve lepo moze otkucati i zadavadi komande.

PI vredi svaki €. Integracija non HomeKit kompatibilnih uredjaja u Home App je nesto extra.

Ako ima nekih pitanja, samo izvolte'

stipp
18-02-2021, 22:56
Nikad mi nije bilo kristalno jasno kako ovo sve funkcionise.
Koja je poenta bridge-a?

Ako imam uredjaje koji su HomeKit kompatibilni, onda mi ne treba
Ako nisu, mogu biti preko toga ili?

Recimo kupim termostat koji nije kompatibilan sa Apple HomeKit-om, da li ga mogu “napraviti” da bude?

matrix
19-02-2021, 00:01
Bas tako, u pravu si. To je poenta. Naravno Raspberry Pi moze dosta vise od toga da bude kontstantni online bridge...ali to je druga tema.

Samo sam hteo da ovde podelim moje iskustvo i da kazem da je sve vrlo prosto i da radi kao svajcarski sat.

stipp
19-02-2021, 08:41
Raspberry Pi znam sta je, samo nisam znao koja je uloga u ovoj situaciji.

Uredno vidis urejdjaje koji sami po sebi nisu kompatibilni sa HomeKit-om u "Home" aplikaciji?

matrix
19-02-2021, 08:54
Ne sto ih vidis uredno nego mozes i sve one swith da toggle....kao da imas npr daljinski od tog uredjaja (u mom primeru Bose SoundTouch 10).

Dobra stvar je , sto kad si integrisao u Home nesto...bilo sta...mozes da radis automatizaciju, geo fancing, siri, napravis scenes .....to sve ne ide sa nativnom aplikacijom na iOS.

roki
21-02-2021, 11:30
Vidim da je i ova tema aktivna, ajde i ovde da postavim slicno pitanje :D Jel zna neko mozda koji prekidaci su dostupni kod nas, a da su HomeKit kompitabilni?

matrix
21-02-2021, 11:51
Odgovorio sam ti u drugoj temi na ovo pitanje a ovde mogu dopuniti sledece: instaliraj normalne prekidace a iznad njih stavi philips hue dimmer i resena stvar. Umesto normalnih sijalica stavis Philip Hue samo i to je to.nema busenja i slicno i jako lepo izgleda...pogledaj na netu malo...