PDA

View Full Version : QR vs NFC



wifininja
29-01-2020, 18:44
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200129/30bfa72feff417947c46a5fe31532ef4.jpg

U vezi najavljenog novog sistema plaćanja računa skeniranjem QR code-a koji će uskoro biti omogućen u Srbiji kao i u vezi ne dobijanja podrške za Apple Pay (CG od juče podržana) koje su po vama prednosti i mane gore pomenutih tehnologija plaćanja?

rikee
29-01-2020, 19:39
NFC vec radi... QR lepo zvuci u teoriji i tek treba da se dokaze, ali to samo da ne zeznem rezije pozive na broj [emoji16]

wifininja
29-01-2020, 19:45
Kinezi samo koriste QR sistem plaćanja...onolika zemlja i samo piče QR..sve živo se plaća skeniranjem QR code-a...
Nisam siguran koriste li oni u opšte Apple Pay? Mislim da ne.

tadic.d
29-01-2020, 19:52
U Kini sam video prosjake na ulici sa QR kodom, a na tezgama na pijaci imaju svi.

edward
29-01-2020, 19:59
Kinezi to koriste jer im je kartično plaćanje preskupo (za trgovce), a državne banke zatvorene za strance i pod velikom kontrolom države. Mislim da nisu oni dobar primjer u koji se treba ugledati.

QR plaćanje se ozbiljnije razvilo upravo na siromašnim azijskim tržištima gdje je kartično poslovanje na minimumu zbog skupoće. Vjerujem da Srbija nije u toj skupini i da su kartice i beskonaktno plaćanje ipak već danas rasprostranjeni, a to znači da će danas-sutra kad se kupcu ponudi QR i NFC on uvijek izabrati ovo drugo zbog svoje brzine, jednostavnosti, sigurnosti. Jedino ako banke i država ne krenu sabotirati kartično plaćanje i usluge koje se razvijaju uz njega (NFC, ApplePay i sl) u korist QR-a, što bi opet bilo vrlo negativno.

Kako to da QR još uvijek nije krenuo, nije li to trebalo još prije godinu dana?

wifininja
29-01-2020, 20:06
QR sistem plaćanja kreće sad u februaru. Mislim da grešiš u vezi Srbije...Srbija je bliža siromašnim Azijskim zemljama više nego što ti misliš;)..
Šalu na stranu...kartično plaćanje je vrlo rasprostranjeno i široko prihvaćeno u Srbiji ali politika je čudo i ona je glavna barijera npr dolasku Apple Pay-a u Srbiju.

rikee
29-01-2020, 23:11
Negde sam citao... neki pametan baja je rekao da ce cash preziveti sve izazove novog vremena, don za kartice nije siguran... opet se sve razlikuje od misljenja do misljenja, a koristice se ono sto je ljudima prihvatljivo

zikicz
30-01-2020, 00:17
Koristi se ono sto se ljudima namece,kao i sve, uostalom.
Svedska je prva uvela papirni novac,prva hoce i da ga izbaci.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

rikee
30-01-2020, 05:57
Trenutno i uspeva u tome, i iskreno meni se svidja sva ta uredjenost... ali ima nesto sto se zove ljudski faktor

Cuksi
30-01-2020, 08:19
QR u Kini se koristi najvise u okviru njihove WeChat aplikacija koja je skoro kao pod sistem postala. I mislim da u okviru toga imaju nesto kao sto je nama ovde Revolut tako da je to skorz nesto drugo.
A sto se Srbije tice mislim da je bilo bolje da su nastavili da razvijaju NFC posto milsim da 90% POS terminala ima NFC (koliko sam video skoro svi imaju onaj PayPass). Tako da uvodje Apple Pay-a, Google Pay, Garmin itd. je samo potrebno odraditi na nivou banke posto prodavci imaju opremu. Bar je to moje misljenje.
A ako Svedjani izbace papirni novac sta ce da cuvaju u banci i kako da ih plackaju onda :D:P