PDA

View Full Version : Kako wireless strimovati sadrzaj sa pc-a/laptopa na TV?



lowzyyy
06-12-2019, 20:30
Pozdrav koji uredjaj se za ovo koristi, da li to moze preko bt-a, da li se moze strimovati bilo koja rezolucija ( meni treba do max full hd ), koji domet i kako se krecu cene.
U pitanju je windows laptop i dumb tv, tj. nema svoj os i slicno. Ima vga i hdmi ulaze.
Hvala

rikee
06-12-2019, 20:53
Google Chromecast... najbolji odnos cena i kvalitet

kylle
06-12-2019, 22:23
Ako imas smart TV postoje i aplikacije na TV-u koje instaliras, takodje i na kompu.

Ako imas Mac onda trazi Airplay u aplikacijama na TV-u, trebalo bi da postoje pa onda preko Airplay-a stream. Kvalitet slike ti zavisi od brzine neta uglavnom.

Bas sluceno su sad izbacili clanak o tome, mozda bude od pomoci.

https://mac.eltima.com/juststream.html

Cuksi
06-12-2019, 23:58
Vodi racuna ako kupujes preko Aliexpressa kopije google chromecast-a, ne mogu svi da strimuju full hd tj. pocne da koci. Po meni razmotri dve varijante hdmi wireless adapter ili kabal.
Jer koliko sam razumeo imas "glup" tv sto znaci da nema verovatno ni usb tako da google chromecast *****a

lowzyyy
07-12-2019, 09:59
@rikee gledam taj google chromecast je 35$(50e kod nas kakva konverzija), al mi nije najjasnije je l on moze sve da strimuje, tj. ceo ekran laptopa ili samo posebne aplikacije? (

@kylle napisah u pitanju je dumb tv i laptop sa Winom, kamo srece da je smart i mac [emoji2]

@Cuksi TV ima i usb ulaz ali citam da google chromecast radi sa HDMI ulazom?


Sent from my iPhone using Tapatalk

rikee
07-12-2019, 10:37
Dumb TV ima USB da pusta filmove sa flash-eva npr... Chromecast se povezuje na HDMI, a USB mu je za napajanje. Bilo sta sto ima CAST u sebi ce da radi, Miracast funkcija je najsigurnija. Zavisi kakav sadrzaj zelis da prebacis sa PC na TV... stream je da uredjaj sam vuce sadrzaj sa neta, cast da prebacujes sa telefona ili laptopa lokalni sadrzaj

kursula82
07-12-2019, 11:45
Ja sam koristio airflowapp za chromecast dok sam sam ga koristio za pustanje filmova sa pc-a. Bila je tada besplatna al je bila beta i bilo je price da ce da pocnu da je naplacuju. Radila je odlicno posao.

lowzyyy
07-12-2019, 12:02
Na cast sam mislio, mada mi je stream nekako isto pogodna rec za to, u smislu streamujem sa pc na tv, no nebitno.
Poenta je da pustam bilo sta sa PC ekrana na TV ekran kao da je hdmi prikljucen.
Gledao sam malo po yt u google chrome ima opcija "cast" i onda moze da se minimizira i normalno da se koristi, sve se kastuje. E sad to je klip iz 2017. i sve jako sporo izgleda i laguje uzas, nadam se da ovaj novi model 3 moze to da izgura lepo, posto podrzavaja full hd 60fps

kylle
07-12-2019, 13:27
Oprosti ja tek skontah i da je Win i “bezpametni” TV :).
Moja preporuka je i Fire Stick koji takodje ima Airplay aplikaciju sa kojom moze da se strimuje lagano.
Samo sto ista aplikacija kosta par dolara ali vredi.

Svakako bilo koja od ta dva uredjaj da uzmes neces pogresiti, a dobices resenje za to sto trazis.

rikee
08-12-2019, 01:41
Da nemas lagovanja trebala bi ti 5GHz mreza recimo za pocetak

lowzyyy
08-12-2019, 10:16
Ok, jedno noob pitanje. Da li bi to znacilo da mogu da uzmem moj Mi Router 3 koji ne koristim, tutnem u zid, nakacim ga na moju mrezu u kuci, napravim 5ghz wireless i sav saobracaj prenosa izmedju chromecasta i laptopa svalim na njega i tako oslobodim posla glavni ruter?
Koliko sam shvatio taj prenos izmedju laptopa i chromecasta se odvija u lokalu, nevezano za internet, tj. ne trosi bandwith, ali me zanima da li to moj ruter moze procesorski da izdrzi

zabrljanje
08-12-2019, 10:45
Ako i tako povezes, opet koristis WiFi mrezu i ne mozes sigurno da oslobodis protok za druge aplikacije.

lowzyyy
08-12-2019, 11:01
Da da, ali koristim wifi mrezu MI Rutera u fulu za samo dva uredjaja laptop-TV, a ono malo protoka za ocitavanje online sadrzaja na laptopu vucem iz wifi mreze sa glavnog rutera.
Ono sto zelim da postignem je da glavni ruter normalno radi sa 4-5 uredjaja, posto bi taj prenos laptop-tv gusio dodatno glavni ruter i on mozda ne bi uspeo da isporuci svim uredjajima ok konekciju. Na ovaj nacin izolujem problem na podgrupu u mrezi koja po mom shvatanju ce manje da opterecuje glavnu wifi mrezu za onoliko koliko bi prenos laptop-tv trazio, sto znaci da u tu razliku moze da uskoce ostali uredjaji i nesmetano koriste glavni wifi.
Ako sam dobro opisao sta sam hteo da kazem...

miodrage
08-12-2019, 11:19
A kako mislis da ti komp bude nakacen na net na 2 mreze istovremeno? To je nemoguce. Onda moras da delis net na 2 rutera, sto opet je medjusobno klanje...

lowzyyy
08-12-2019, 11:35
Upravo to, delim net na MI ruter(laptop trazi koliko mu treba) a on ima svoju 5ghz mrezu za transfer


Sent from my iPhone using Tapatalk

zabrljanje
08-12-2019, 13:56
Izgleda da ne kapiras da nevezano za to da li je neki uradjaj na kablu a drugi na istoj mrezi preko WiFi, ili su oba na WiFi mrezi na 2.4 i 5 GHz, ili identicnoj samo 2.4 GHz, ili identicnoj samo 5 GHz mrezi, oni dele uvek jednaku ukupnu kolicinu protoka koji je ogranicen od strane onog sto ti isporucuje provajder sa kojim imas ugovor.

lowzyyy
08-12-2019, 15:10
I dalje neke stvari bas ne kapiram.
Da li je moguce da dva uredjaja komuniciraju medjusobno preko rutera ukoliko nemam internet? Ja mislim da moze, pa sam zato pretpostavio da ako ruter zna da ima dva uredjaja u lokalu da za isti ne koristi internet provajdera vec nesto poput wifi direct-a
Ali ne uspevam da nadjem nista o tome na internetu

zabrljanje
08-12-2019, 15:17
Mogu ako ih povezes kablom, kao sto na primer povezes HDMI kablom i pustas film na TV, ali ne mogu za ovo sto si ti zamislio i da ne zauzimaju deo protoka koji imas u toj mrezi.

kylle
08-12-2019, 15:42
Hajde ovako jedan predlog.

S obzirom da predpostavljam da planiras da koristis iskljucivo za pustanje filmova sa kompa, stream na TV,
Zasto ne bi pazario Chromcast ili npr. Fire stick i sl. smart uredjaj, napravis Plex server na lap topu, zatim instaliras Plex app na smart koji ti je povezan sa TV-om i on ti povlaci sve sto je sa “lokalne” mreze (kompa) poput filmova i muzike i uzivas.

Nemas direktan mirroring sa ekrana lap topa ali imas stream sadrzaja filmova i muzike bez mnogo komplikacija.

rikee
08-12-2019, 15:48
Ljudi... Miracast. Bitno je da su uredjaji na istoj mrezi... sto je kvalitetniji WIFi i cast ce biti bolji... mogu da rade bez neta.

zabrljanje
08-12-2019, 16:46
Ocigledno je da onda ja nisam ukapirao :D

lowzyyy
08-12-2019, 16:49
Idemo redom:

@zabrljanje Onda u tom slucaju mi google chromecast ne treba. Mislim koja je poenta da mi trosi protok kad imam upload bednih 3mb/s. Ostali zakaceni nece ni imati internet ako je to tako kao sto pise?

@kylle nisam upoznat sa plexom ali za par minuta citanja koliko sam shvatio to predstavlja samo organizaciju fajlova koje zelis da strimujes, a oni se prenose preko chromecasta ili fire sticka?

@rikee to je ta prica sa Wifi Directom. Izgleda da mi to i treba. Fire stick takodje ima miracast. Koji Miracast uredjaj preporucujes?

Nakon citanja prednost daju chromecastu jer mozes slobodno da kastujes film i da radis na laptopu sta zelis, ali mi nije jasno koliko uploada trosi i zasto to nije naznaceno. Ne verujem da se 1080p 60fps mose strimovati preko 3mb/s




Sent from my iPhone using Tapatalk

kylle
08-12-2019, 18:35
S obzirom da si naveo full kvalitet na pocetku, omdah da znas 4K i slicno zaboravi bez neke investicije.

NVidia Shield 4K ti resava to ili Apple TV 4K pa Airplay na njemu, znaci prosek 180-200€ za neki od ova dva uredjaja.

Jeftinija varijanta ti je chromcast i fire stick, pricamo o investiciji do 50€ tako da sam znas sa koliko novca raspolazes i koliko si spreman da izdvojis. Za prosecan kvalitet manji iznos, za 4K treba platiti.


Sto se tice Plexa prosto receno, Komp ti je “lokalni” hard disk, a Plex app koja povlaci sadrzaj sa tog hard diska i pusta na tv, eto.

mospre
08-12-2019, 19:45
Lowzy, pojasni mi neke stvari, citao sam temu ali je mogu sve da ukapiram, probacu da ti dam odgovor ako sam dobro razumio.

Ti kada povezes laptop na wifi i drugi uredjaj na taj isti wifi (android box, chromecast itd) oni se ponasaju kao kablom da si ih povezao, ne izlaze na internet samom komunikacijom izmedju sebe. Znaci na ono pitanje sto si postavio, da kupis novi ruter i koristis ga samo za cast, dajem potvrdan odgovor. Ruter na osnovu svojih harverskih sposobnosti ima odredjenu kolicinu protoka koju moze pustiti u nekoj jedinici vremena, u tvoj slucaju bi ti koristio taj ruter samo za cast ili mirroring i imao bi sav taj protok rutera (ne interneta) za "sebe" tj svoj laptop. Ali u tom slucaju ne mozes na internet, osim ako iz rutera na kojem imas internet, ethernet kablom pustis internet u ruter koji ces samo koristiti na relaciji laptop - tv.
Dalje dolazis do toga da imas dvije wifi mreze koje imaju izlaz na internet, jednu koristis samo za cast (koja ima sav protok rutera sto ti je bitno (ne interneta po ugovoru 3mbps)) za sebe, ali taj internet koji si platio se ne moze nikako preci 3mbps.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

lowzyyy
08-12-2019, 20:39
@mospre
Upravo tako kako si rekao, nakacim novi ruter na kabl od prvog rutera i imam internet na novom ruteru, a da komunikacija tv-laptop ide preko tog rutera ne koristeci internet vec propusnu moc rutera iako taj ruter ima internet.
Izgleda da to nije moguce i izgleda da taj chromecast ipak koristi internet za kastovanje, mada i dalje je to jako mutno objasnjeno na internetu.
S druge strane tehnologija koju spominjem je rikee izneo, a i ja usput pre njega. U pitanju je Wifi Direct, no chromecast izgleda ne koristi tu tehnologiju tako da ide verovatno preko interneta.
Samo mi pojasni ovo na kraju nisam bas skapirao sta si napisao:


Dalje dolazis do toga da imas dvije wifi mreze koje imaju izlaz na internet, jednu koristis samo za cast (koja ima sav protok rutera sto ti je bitno (ne interneta po ugovoru 3mbps)) za sebe, ali taj internet koji si platio se ne moze nikako preci 3mbps.

miodrage
08-12-2019, 21:48
lowzyy: ovo sto si zamislio tako ne moze. Ono sto moze je da preko jednog rutera bezicno uz neki uredjaj koji je nakacen na TV bacas sliku sa kompa na isti. Na drugom ruteru ide net. Ako ih prepovezes, to nece da radi.
Ono sto moze da se uradi je prilicno zapetljano, i ne znam kako bi radilo ali moze da se pokusa.
Na novom ruteru napravis novu WiFi mrezu. Tu mrezu nakacis na postojecu, ali da su fizicki odvojene, i preko IP opsega i da imaju razlicita imena. Stavise preporucujem da jedna ima klasican opseg 192.168... a druga 10.10... E kada si to odradio, onda teoretski ovo moze da fercera. Dok ti ovo odradis, otelices se. Meni je trebalo nekih 3-4h uz gledanje tutorijala. S tim da meni TV ne ide preko neta, a imam Smart TV koji ima svoju konekciju koju ne koristim ni za sta. U pitanju je LG, koji ima svoju app (Smartshare) i sa njom mogu bezicno da se nakacim na svoj komp i odatle sve da pustam sta ja zelim, nezavisno od toga sta se na kompu radi.
Najbolja stvar ali i najskuplja je da se otvoris za NAS, ubacis za pocetak 1 HDD, i tom uredjaju svi drugi na mrezi mogu da pristupaju. Mozes da ga otvoris i za net ako zelis... I tako dalje. Opcija je zilion, ogranicen si samo novcima :D

kylle
09-12-2019, 04:25
Ja sam upravo usao u NAS vode i mogu ti reci da se nisam uopste pokajao, prejaka stvar i vredi svaku paru.

Ako krenemo o NAS tematici, otvoricemo novu temu jer je jako zanimljiva :)

za sad lowzyyy mislim da imas i te kako opcija i objasnjenja, samo je na tebi da odaberes koji budzet si spreman da izvdvojis, a opcije su navedene.

lowzyyy
09-12-2019, 05:44
Budzet je max 50e. Ne bih za ovakvu stvar vise dao

kylle
09-12-2019, 08:41
Suma sumaru, kabli HDMI iz kompa do TV-a najjeftinija opcija.

S obzirom da hoces wireless onda Chromcast ili Amazon Fire stick, juri da nadjes i to je to, eventualno neke alternative sa ruterom koje su spominjane mada je malo mucenje ili predlog @rikee-a.

Bitno da je nadjeno resenje.

lowzyyy
09-12-2019, 09:22
Mislim da sam konacno dosao do informacije, a to je da chromecast ne koristi internet da kastuje u lokalu, sto je i bilo logicno!
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191209/01d2c6b82487c802abd70e89dafdd075.jpg

kylle
09-12-2019, 09:51
Sa tom brzinom i tim uredjajem svakako shvati da ce ti slika seckati i nikad nece raditi perfektno a pogotovu ne 4K filmovi ili neki full HD i sl. kao i neuporedivo je povezivanje kablom ili stream-om poput Airplay-a.

Jednostavno koliko para toliko muzike.

lowzyyy
09-12-2019, 10:07
Ne razumem, sa brzinom cega? U pitanju je max full hd kao sto sam naznacio, a 4k mi nije ni na kraj pameti jer takvav tv nemam. Ruter bi trebalo da moze da isporuci toliko podataka

Sto se tice chromecasta 3. Generacije pozdrzava do 1080p 60fps, a internet za to imam, posto bi trebalo da on bude taj koji strimuje online sadrzaj, ako ga budem koristio

mospre
09-12-2019, 11:31
Ovo sto je miodrage rekao nije u pravu. Kao sto sam ti rekao, svi ti uredjaji rade na relaciji pc - ruter - chromecast (ili neki drugi cast), ne treba im internet konekcija za kastovanje.

Razmisli lowzy o android boxu, za €50-60 mozes odlicnu kutiju da uzmes sa s912 procesorom. On podrzava par tih cast fazona a i mozes na njemu direktno streming da radis. Ima ih sa gigabit ethernet portovima tako da ti to nije bottleneck. Ja koristim jedan sa 2gb rama i s912 procesorom za 4k strimovanje i 1080p strimovanje filmova putem torenta.
Nije bitno koje je marke dok je s912 proc i nije "mini" jer se ti mali brzo ugriju pa trotluju..

Sent from my MI 9 using Tapatalk

kylle
09-12-2019, 16:09
Ne razumem, sa brzinom cega? U pitanju je max full hd kao sto sam naznacio, a 4k mi nije ni na kraj pameti jer takvav tv nemam. Ruter bi trebalo da moze da isporuci toliko podataka

Sto se tice chromecasta 3. Generacije pozdrzava do 1080p 60fps, a internet za to imam, posto bi trebalo da on bude taj koji strimuje online sadrzaj, ako ga budem koristio

Kad budes uzeo u praksi videces da nije bas toliko idealno koliko u teoriji bar ne u mom slucaju. Ali sa srecom da sve radi kako treba.

Cuksi
09-12-2019, 16:28
@lowzyyy (https://www.isrbija.net/member.php/31679-lowzyyy) originalni Goole Chrome Cast ne trazi internet da bi imao stream u lokalnoj mrezi (probali i gledali tako kad smo bili preko, sa tableta stream na tv). Imas njihov chrome cast za full HD i 4k. Tvoja odluka sta hoces i sta ti treba, moj predlog 4k nije velika razlika u ceni. Pricam za originalan google proizvod.
Uzmi 5ghz bilo koji ruteri i napravi wifi 5ghz mrezu i sve ce raditi kako treba, ne trebaju ti dva rutera. Kuci sa Asusovim ruterom od 3500rsd imam 2,4ghz i 5ghz mreze. Na 5 ghz mi je uvek ulogovan Appl tv 4k i stream uvek na full hd, na ddrugoj mrezi su mi 2-3 telefona a nekad i na ovoj od 5ghz bude po koji telefon i sve radi. Nema pada rezolucije u prenosu, nema kocenja na ostalim uredjajima. Cak ovaj ruter ima OpenVPN ali sa ExpressVPN-om ne radi dobro posto su brzine pre spore kad se koristi direktno na ruteru (ako ti je to potrebno da znas).
Sto vise rutera stavis samo ces imati vise bespotrebnog posla i problema. Ako ti nije daleko komp uvek ti ostaje najlaksi nacin preko kabla :D