PDA

View Full Version : Nacini slanja novca iz inostranstva



spo
03-10-2019, 12:05
Postoji Western Union app koji omogucava slanje novca ali sam primjetio da je kurs nesto nizi. Oko 6% ako sam dobro primjetio plus usluga i izadje poskupo.

Moze se direktno na racun ali se placa usluga koja nije zanemarljiva

Da li neko ima iskustva sa nekim drugim servisima preko interneta?
Sta se najvise isplati (izuzev kurirske sluzbe :) )


Sent from my iPhone using Tapatalk

miodrage
03-10-2019, 13:00
Meni je brat svojevremeno poslao 60k € za kupovinu stana, cena za to je bila 200€. Na tu svotu, to je zanemarivo, ali opet...
Slanje je bilo direktno sa racuna na racun.

mospre
03-10-2019, 13:23
Najvise se isplati transferwise od online servisa

Sent from my MI 9 using Tapatalk

spo
03-10-2019, 14:41
Kako funkcionise transferwise?



Sent from my iPhone using Tapatalk

technobuba
03-10-2019, 16:45
Nek ti uplati na tvoj devizni racun! Ako nemas otvori ga. Posaljes mu instrukcije koje uzmes u banci. Cekas dva radna dana i najmanja je tu provizija...

spo
03-10-2019, 20:53
Ja sam taj koji salje :)
Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk

nenad87
04-10-2019, 08:39
Da li ces slati redovno ili jednokratno? U koju drzavu saljes?

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

njikolaj
04-10-2019, 08:41
Pročitao sam načini štampanja novca. Never mind, keep on.

xyz
04-10-2019, 09:14
I ja trebam jednokratno u usa šta je najbolje


Sent from my iPhone using Tapatalk

spo
04-10-2019, 09:50
Da li ces slati redovno ili jednokratno? U koju drzavu saljes?

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Saljem cesto u Republiku Srpsku i Srbiju
Slao sam preko racuna pa sam u jednom momentu primjetio da je slicna provizija kao kod western uniona. Cak i niza.
Proslog mjeseca mi se ucinilo da je kurs nesto nizi (oko 6%)od bankarskog pa sam ovde pokusao naci neki alternativni nacin western unionu.
Kurs se mijenja pa se nekad ucini da je preskupo slanje.
Ipak je dobro znati vise nacina pa sta ko voli ili mu je povoljnije.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kylle
04-10-2019, 10:55
Ja sam slao TransferWise-om, takodje preporuka..

edward
04-10-2019, 11:57
Revolut, slanje novca direktno na račun je potpuno besplatno.

Banka primatelj može naplatiti neku sitnu naknadu (cca 1 euro) za priljev novca iz inozemstva, no to ovisi od banke do banke.

kylle
04-10-2019, 12:22
Hajde malo vise napisi o tome, odakle gde si slao, gde je moguce slati i na koji nacin funcionise... Hvala

edward
04-10-2019, 13:19
Misliš za Revolut?

Revolut je račun (poput TransferWise koji si vidim predložio) na kojem dobivaš svoj bankovni račun i IBAN. Na njega nadoplatiš novac (preko kartica ili bankovnim prenosom sa svoje loklalne banke) i možeš ga slati gdje hoćeš. Za zemlje u Europi to obično funkcionira preko IBAN-a europskim sepa transferom (osobno isprobao slanje novca iz HR u Njemačku, Veliku Britaniju i Francusku), za van EU/Europe se koristi slanje preko SWIFT-a (tu sam isprobao slanje u Rusiju i USA). Sve je bilo besplatno.

E sad, ja nisam siguran koriste li srpske banke IBAN i da li podržava srpski IBAN (ako postoji) primanje eura jer Revolut nema dinara kao valute. Taj dio o primanju eura preko ibana ima veze sa Srpskom narodnom bankom kako ga je uredila. Ako nema IBAN niti se mogu primati euri na taj način - onda preostaje SWIFT koji je također besplatan preko Revoluta ali je malo kompliciraniji za slanje jer treba nešto više podatata od banke primatelja.

edit: evo izguglao sam IBAN se koristi i u Srbiji
https://sr.wikipedia.org/sr-el/IBAN

znači u tom slučaju treba znati samo taj broj koji u Srbiji počinje sa "RS....", BIC/SWIFT broj banke i ime i prezime osobe kojoj se šalje i to je to. Vrlo vrlo jednostavno je sve. Evo sad sam probao odabrati Srbiju na Revolutu za slanje i nudi mi slanje eura i unos IBAN-a.

kylle
04-10-2019, 13:26
Hvala veliko na detaljnom objasnjenju.

Otvori se devizni racun kod nas pa kontam da je ista procedura kao i kod vas, ali to je vrhunski ako je stvarno tako.

edward
04-10-2019, 13:35
Ne mora biti nužno devizni (jedino ako se u Srbiji samo uz devizni daje IBAN, to ćeš morati sam provjeriti) ako je u pitanju račun u drugoj valuti novac će ti banka primatelj sama konvertirati u tvoju valutu. Uglavnom slanje novca za Srbiju sigurno funkcionira preko IBAN-a, baš sam išao isprobati na Revolutu i izbacuje uredno Srbiju.

Postoji samo jedna "caka" a to je da Revolut možeš otvoriti samo ako si državljanin EU/EEA zemalja. No pošto je pokretač teme napisao da šalje novac iz vana u Srbiju pretpostavio sam da se nalazi negdje unutar EU.

spo
05-10-2019, 10:45
Otprilike kako citam sve se svodi na
1.Western union , sa koga se moze za minut dici novac,
2.Direktno sa racuna na racun i
3.Aplikacije koje opet salju na racun.

Moze li neko da objasni jednostavnije prednosti ovih aplikacija?
Mislim da li je jeftinije slati nego sa racuna na racun, mozda je jednostavnije itd?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sandi
06-10-2019, 08:09
Revolut ti iste sekunde prebaci novac, ali je potrebno da nalog imaju posaljalac i primalac. I ostale virtualne banke rade na isti ili veoma slican nacin. I na recolutu nema provizije.

edward
06-10-2019, 14:59
Revolut šalje novac na bilo koji bankovni račun, nije potrebno da primatelj ima Revolut.
Ukoliko banka primatelj podržava Sepa Instant transfer novac je iste sekunde na njemu, ukoliko ne podržava onda se čeka cca 3 radna dana da novac sjedne na račun. Ovaj drugi dio je češći.

spo
06-10-2019, 16:17
Kako se izdrzavaju ti servisi ako vec ne uzimaju proviziju?



Sent from my iPhone using Tapatalk

edward
06-10-2019, 18:13
Pa kao i svaka banka - investiranjem tvog novca. No imaju oni i svojih usluga koje naplačuju. Revolut je druga najveća "mobilna" banka u Europi, ogromna je to baza korisnika.

spo
06-10-2019, 20:05
Ja pomislio da mozda i oni kao i western union ne racunaju manji kurs pa im to dodje kao jos jedna provizija.



Sent from my iPhone using Tapatalk

edward
07-10-2019, 12:34
Pa zapravo ne, na Revolutu je tečaj toliko dobar da ljudi ciljano prebacuju lovu preko njega a ne preko lokalnih mjenjačnica samo kako bi dobili više para na konverziji. Treba samo paziti da se konverzija ne radi preko vikenda jer Revolut tada naplaćuje posebnu proviziju od 0,5 do 1.5% (ovisno o rizičnosti valute koju ttražiš) pošto je Forex market preko kojeg dobivaju live tečaj preko vikenda zatvoren a da ne dođe do naglog pada određene valute i njihovog financijskog gubitka moraju se osigurati. Tako da konverzija se uvijek radi preko tjedna. I naravno, ne smije se taj povoljan tečaj zloupotrebljavati i raditi konverziju velike sume novca jer ako Revolut posumnja da to radiš zbog zarade blokirat će ti cijeli account, to striktno piše kad otvoriš account :)

Tečaj kad novac ode van Revoluta ti radi Mastercard (ako plaćaš preko njihove kartice) ili tvoja lokalna banka ako si novac sa Revoluta poslao u stranoj valuti. I ti tečajevi su sigurno nepovoljniji, no nemaju veze sa Revolutom.

kylle
08-10-2019, 09:54
Ako neko isti aktivira sa nasom karticom u Srbiji neka javi utiske i proceduru posto vidim da u Hrvatskoj nema problema, ne znam postoji li mogucnost za nas.

Cuksi
08-10-2019, 14:28
Revoult nazalost ne moze is Srbije :(

Rookie
18-12-2019, 23:39
Da li radi paysend iz usa za srbiju ili cg?

kylle
28-05-2020, 15:27
Hajde malo da ozivimo temu, pitam iz razloga zato sto sam poslao novac iz inostranstva putem TransferWise-a na dva razlicita racuna u dve razlicite banke.
Na iznos od 250e, Komercijalna Banka je skinula 4e, Telenor Banka je skinula 8e.

Kako saznati, da li zna neko, koja banka je najbolja sto se tice toga, a da ne saljemo email i kontakt bas svakoj banci?

miodrage
28-05-2020, 21:23
Neke banke znam da uzimaju fiksno plus procenat, neke samo procenat. Koja je najpovoljnija ne znam. Pre 4 godine kada sam kupovao stan brat mi je iz Nemacke poslao 60k€, i na tu sumu mi je Raiffeisen naplatila 200€.

nenad313
29-05-2020, 07:43
Unicredit Banka uzima procenat od transfera ne znam tacno koliko %, imaju na sajtu pdf sa svime time pa treba da se proceslja,ali recimo meni su prosle godine za transfer od 9k uzeli ukupno 50€,Unicredit Banka u Italiji prema Unicredit Banci u Srbiji,35€ je uzela Italija za transfer i obradu i 15€ banka u Srbiji za primanje novca... tako da sada koristim Western Union ali saljem preko aplikacije, 3,9€ je fiksno za transfere do 6000€ i onaj ko podize moze u bilo koju postu ili menjacnicu da ode(koja ima saradnju sa WU),ne mora da ide direktno u banku..

kylle
29-05-2020, 08:17
Na iznos od 6000€ placac 3.9€ to je sve?

nenad313
29-05-2020, 08:44
Izvinjavam se do 5000€ je 3,9€, za 6000€ je 4,9€.Da napomenem ovo je za slanje iz Austrije prema Srbiji,mozda iz neke druge zemlje je cena veca..Da da to je sve, skini app kada ukucas iznos odmah izbacuje koliko kosta transfer..

spo
29-05-2020, 08:53
Da li se novac podize u € ili u protivvrijednisti?
Moja iskustva iz Svedske za Bosnu su da imaju nesto nizi -nepovoljniji kurs i time nasoknade to sto su jeftini.


Sent from my iPhone using Tapatalk

nenad313
29-05-2020, 13:17
U Srbiji se podize u evrima ako se podize u menjacnici,ne znam kako je kada bi podizali u posti,za menjacnicu znam sigurno i toliko koliko se posalje toliko primalac podize nema nikakvih dodatnih troskova.

msns
10-07-2020, 11:44
Iz Švajcarske onomad poslato preko Credit Suisse 11.000€ za Srb. na dev.račun RB za nekih 26 CHF troškova i to je bilo to.

zabrljanje
28-08-2021, 22:04
Banka Postanska stedionica je uvela novi sistem od nazivom TIZI koji omogucava slanje novca iskljucivo iz inostranstva.

Obavlja se

direktnom uplatom na račun primaoca kod Banke Poštanska štedionica a.d., Beograd ili isplatom u gotovom novcu na najbližem šalteru Banke. Sredstva koja se prenose, primaocu se isplaćuju isključivo u dinarima.

Na sajtu ise da je do 22.08.2022. promo period i da je naplata transakcije do 5% od iznosa, a maksimalno 4000 dinara. Mesecno je moguce poslati do 1000 evra.

Ovo ne deluje mnogo isplativo i konkurentno ali videcemo da li ce, i u kom pravcu ce, da razvijaju ovaj sistem.

https://tizi.posted.co.rs/tizi/

kylle
20-11-2021, 10:59
Ortak zivi u Nemackoj ima njihov racun, karticu i sve potrebno, pa bi mi cesto slao neke novce, a ja posedujem dinarski i devizni kod nas Raifaizen.

Moze li neki savet koji od servisa koristiti sta je najlakse i najisplativije? Hvala

Didule
20-11-2021, 13:20
https://paysend.com/ nisam probao ali u teoriji je najisplativija opcija.

technobuba
21-11-2021, 08:29
MoneyGram pogledaj

rikee
21-11-2021, 13:13
Mada bih ja na njegovom mestu napravio N26 ili Revolut karticu i samo poslao karticu za Srbiju. Prebaci po potrebi. Nije cash pod moranje

kylle
21-11-2021, 13:51
Kako funkcionise to, Revolut debitna kartica za placanje a povezes sa svojim bankom, tako?

nacione
21-11-2021, 19:58
Kako funkcionise to, Revolut debitna kartica za placanje a povezes sa svojim bankom, tako?

ma jok samo dizes preko kartice :P

kylle
22-11-2021, 06:13
Cek cek cek, on otvori tamo Revoult, i onda meni salje na srpski racun to je sve a troskovi slanja su verovatno dosta pristupacni, jel tako?

Sandi
22-11-2021, 06:42
Otvori revo i tebi posalje tu karticu da mozes da podizes a on uplacuje na nju. Jedino tu postoji trosak, fiksni deo je 550rsd na podizanje sa bankomata, naravno dinare podizes, plus razlika u kursu. Racunaj negde oko 10€ na 500€ podignutih da gubis.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Cuksi
22-11-2021, 07:30
Dobijes karticu i podizes sa bankomata kao da je lokalna kartica. Free Revolut account im neki limit za podizanje bez provizije na bankomatu, pre je bila oko 300eur, ne znam jel su sta menjali. Sad zavisi koji iznosi su u pitanju ako ti nije to dosta ima opcija da se placa mesecno odrzavanje onda se taj limit povecava, imaju neke opcije naloga od 5eur mesecno do 11 eur. Sto se tice razlike u kursu tu su povoljni jedino je vazno da ne radis koverziju z preko vikenda, tad su vece provizije za menjanje novca zato sto berze ne rade.

kylle
22-11-2021, 16:27
Hvala na informacijama, koliko kontam za 10€ troskova koliko bi okvirno kako sam shvatio citajuci ovo gore na taj iznos i skidao, toliko uzima i Wester Union, znaci dodje mu isto fakticki.

Hvala svima.

Sandi
22-11-2021, 21:44
Dodje skoro na isto ako ti je bas potrebna gotovina, ali ako koristis kartice onda je ovo odlicna opcija. Placas sa njom a i mozes je dodati u wallet.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

edward
09-03-2022, 19:53
Paysend koji su mnogi ovdje koristili za prijenos novca - uveo je Apple Pay na svojim karticama i dodao nekoliko novih valuta (na žalost niti jedna ex-Yu). Čim se upali app sad izbacuje da se doda kartica u Wallet, ja je doduše nemam više mjesta gdje dodat, sve popunjeno u Walletu:)))

Inače ovo mi je baš čudno da su se čak i oni izborili za ApplePay, nekako su mi uvijek previše “divlje” izgledali da bi im Apple to omogučio, čak ih ni Curve ne voli i ne dopušta njihove kartice… ali eto, tu su..

https://i.ibb.co/dKK6xbj/D467-D066-5929-4-F7-A-BC04-B344-D2-C9031-C.png

zabrljanje
26-05-2022, 16:30
Ubacena teme za taj nacin slanja valuta

Paysend u Srbiji (https://www.isrbija.net/showthread.php/58642-Paysend-u-Srbiji)

miodrage
27-05-2022, 10:21
Da li neko ima iskustva sa Payoneer aplikacijom? Dobio sam neke pare iz inostranstva (sitna je lova u pitanju, ali ocekujem da bude jos i vise), e sad, moje je pitanje kako ja da dodjem do tih novaca a da zaobidjem petljancije... Konkretno, taj novac bih iskoristio za kupovinu sitnica na netu... Da li neko zna kako da to izvedem, a da ne prebacujem novac sa racuna na racun, pa na drugi i treci racun i time izgubim novac?
Ne zelim da taj novac prebacim na svoj racun u banci, time izgubim odredjenu kolicinu koju ce banka da mi uzme, pa da to prebacujem na recimo PP, pa da i tu placam provizije, treba mi da, ako iko zna nacin, podeli sa mnom, da li mogu da direktno sa tog racuna platim nesto? PayPal moze, ali ne svuda i to obilato koristim za neke smesne cifre koje imam na tom racunu, i gde mi povremeno legne nesto sitno.

iMorris
05-06-2022, 23:19
Pa sa Payoneer karticom mozes da placas sta god

miodrage
06-06-2022, 21:58
Ali nemam karticu. Imam samo aplikaciju njihovu. Kako pise, mogu da je porucim kad mi zarada predje 100 USD. To jos nije slucaj, od mene zavisi kada ce to da se desi. Mene zanima da li sa aplikacijom mogu nesto, ili ona sluzi cisto za pracenje i sending/receiving ?
U samoj aplikaciji imam broj kartice, ali pojma nemam da li je to zaista moj pravi broj, ili je onako, ilustracije i fore radi?

iMorris
07-06-2022, 06:38
Mislim da ne mozes da placas bez kartice. Iskreno nema ni logike :-)
Tako ds jedino slanje novca ili da sacekas pa da porucis karticu.