PDA

View Full Version : Koristite Apple Pay sa ruskom Yandex Money Mastercard-om



igoce
25-07-2019, 00:29
E, ovako, sticajem okolnosti bio sam dve nedelje u Moskvi i koristio sam razne Yandex online servise, inace ako neko ne zna Yandex je pandan americkom Googlu i ima najveci ruski platni servis, znaci nisu banka, vec samo platni servis.

Baziracu se samo na Yandex Money servisu, jer nam je on zanimljiv izmedju ostalog i zbog Apple Pay-a sa kojim muku mucimo i dovijamo se na razne nacine.

Ono sto je najblje je da dozvoljavaju i strancima da LEGALNO otvaraju racune kod Yandex Money servisa i samim tim koriscenje usluge Apple Pay, uplacivanje na ruski iTunes i jos mnogo toga.

Pokusacu da objasnim gimnastiku kako doci do ruske Yandex mastercard kartice i naravno Apple Pay-a, koji provereno radi u srbiji, bez bojazni da ce nas ugasiti, jer nista od podataka necemo lagati i ne krsimo nikakva pravila, jer mi legalno koristimo rusku karticu izdatu na nase ime, verifikovanu sa nasim pasosem, nasom adresom i nasim brojem telefona.

Bitne stvari:

Registrovati se na https://money.yandex.ru/reg?_openstat=imainnew3;reg;main i dobijate besplatan racun.

Vezite srpsku karticu na Yandex i porucite Yandex mastercard, jer cete morati da uplatite 300rub (4.25e) za izradu Yandex mastercard kartice, slanje za srbiju je besplatno i kartica stize na vasu adresu u srbiji u roku od 7 dana.

Verifikujte nalog (opisano dole).

Mozete u medjuvremenu napraviti i besplatnu virtuelnu mastercard karticu, ali vam nece biti od neke koristi ako nemate verifikovan nalog, isto vazi i za plasticnu mastercard, necete moci nista da placate van rusije, ali cete moci da podizete kes na bankomatu, ali ima mali limit.

Kada verifikujete nalog, imate velike limite za dizanje/slanje/trosenje.

Prebacite na ruski region telefon da bi vam se pojavio Apple wallet i da bi mogli da povezete Yandex mastercard sa Apple pay i to je to.

Provizije su:

1% za popunjavanje Yandex walleta (sa srpske kartice).
3% za dizanje kesa na bankomatu + 3% za konverziju iz rubji u dinare.
3% u slucaju placanja sa Apple Pay ili mastercard karticom, tu se placa samo tih 3% za konverziju rublja-dinar.
Imaju i placeni racun, koji kosta 90rub mesecno (1.3e) i onda dobijate visevalutni racun, sa evrima, dolarima … dinara nema na zalost, sa tim nalogom ne placate konverziju ako imate evre na racunu i dizete kes negde u EU sa bankomata ili placate u prodavnici sa karticom ili sa Apple Pay.

Jedan primer moje kupovine:
Sipao sam gorivo na pumpi za 1500din, platio posle borbe sa radnikom sa Apple Pay i sve je proslo kao da se placa karticom, sa racuna mi je skinuto 1541din, znaci 3% vise zbog konverzije.

Najveci problem oko cele ove stvari je verifikacija, koja za strance moze da se obavi samo na dva nacina, prvi je LICNO sa pasosem ako ste u rusiji i zavrsi se sve za 5-10min i drugi nacin je POSTOM (staromodan nacin, rusi su nepopravljive birokrate) , tu vreme zavisi od poste, jer kada stigne pismo u Yandex oni ce ga verifikovati u roku od 7 dana, ceo moj proces od slanja pisma kod nas u posti, pa do verifikacije je trajao 21dan, od kojih je pismo putovalo 15 dana.

Ono sto je NAJVAZNIJE oko verifikacije je da vas pasos i popunjenu i potpisanu aplikaciju MORATE odneti prvo kod notara, da ga kopira i overi (360din-720din), zatim to odnesete kod sudskog tumaca za ruski, da on to sve prevede (1300-1500din), zaveze kanapom i zapecati i tek tada ubacite u pismo sve te dokumente i posaljete (460din), pismo pratite putem tracking broja i znate u svakom trenutku da li se negde zaglavilo pismo ili je preuzeo Yandex, ako preskocite neki korak samo cete potrositi pare i opet cete morati da prodjete opisanu proceduru na pravi nacin.

Pokusao sam sto krace da napisem, ali ne vredi, sve mi se veze jedno za drugo, ako ima nekih pitanja, a ja znam odgovor odgovoricu …

zikicz
25-07-2019, 01:11
Da li telefon mora sve vreme da bude na ruskom store-u? Mislim i nakon registracije i cele te gimnastike i kada se dobije kartica i proradi Apple pay?

igoce
25-07-2019, 01:32
Ja sam vratio na US store, ali tada ne radi kupovina aplikacija iz US store-a, a i cene su mi se u jednoj igrici prebacile iz rublji u $, pa samim tim nisma mogao nista da kupim, ali Apple Pay je ostao aktivan, tj vidim i dalje vezane kartice u walletu u telefonu, mada nisam sprobao nista da platim dok sam bio na US store-u, ali misli da bi proslo, jer kada kliknem dva puta home dugme pojave se mastercard kartice i pise Hold near reader ...


EDIT: sada gledam region mi je i dalje ostao na rusiji, moguce da zbog toga i dalje radi Apple Pay i wallet, moguce da bi nestao prelaskom na US region.

edward
25-07-2019, 12:15
Svaka čast na ovome, volim kad netko sam isproba/istraži nešto i podijeli to sa drugima.

Ja sam gledao već prije taj Yandex Monex no negdje sam naletio na podatak da je dostupan samo za Ruse i 4-5 okolnih "ruskih" država pa sam odustao. Lijepo da ipak funkcionira no na kraju to ipak ispadne preskupa igra oko prevoda i potvrđivanja tih dokumenata, a i kasnije kad jedva dobiješ taj account nakon mjesec dana borbe - provizija od 3%, plus gubitak oko konverzije, plus 1% provizije kod top-upa (i opet gubitka oko konverzije jer sigurno nemaš račun u rubljama) mi se čini ogroman na kraju.

Što si još dobio sa računom? Imaš li ruski IBAN? Koriste li oni uopće IBAN? Jel aplikacija na engleskom? Koliko košta transfer novca? Kako izgleda kartica u Walletu?

igoce
25-07-2019, 12:40
Znam da kosta provizija, ali ja sam vijao racun zbog drugih stvari ...

Ima na primer dosta cashback akcija, bila je akcija na Aliexpresu od 2-7% cashback-a,
Za svaku potrosnju se dobijaju neki poeni koji su 1poen=1rublja, nisu neke pare, ali eto da napomenem,
Moze da se uplati pretplata za Playstation plus, Isto to i za Xbox.
Kupovina igrica za PS, Xbox, PC.
Mogu se slati pare sa walleta na Master kartice van Yandexa (naravno uz proviziju)
Mogu se slati pare izmedju korisnika Yandexa.
Kupovina raznih Gift kartica, za shoping,jelo, muziku, iTunes ...

Za ruse ima jos gomila toga, mogu poreze da placaju, kazne, da vide koliki porez imaju na svom imenu, dopunjavaju telefone, internet, TV, da uplacuju nesto kao Busplus, da podizu kredite, i da investiraju pare (ovo mozda mozemo i mi) ...

Rusi nemaju IBAN.
Aplikacija je na engleskom jeziku.
Transfer novca zavisi od modela kako zelis da uradis transfer, da li sa kartice na karticu ili sa walleta na wallet ili sa walleta na westernunion ili na qivi ...
Ima sve na engleskom ovde https://yandex.com/support/checkout/index.html

Yandex sam iskopao slucajno, tj zbog crypta, eto ako nekom to nesto znaci ima opcija za prebacivanje kesa iz crypta na Yandex money, naravno ima postupak kako se to legalno radi, placa se provizija naravno kao i za sve u zivotu, ako nekog interesuju detalji mogu da objasnim na PM, nekom je to velik procenat koji uzimaju, ali eto da se spomene ...

edward
25-07-2019, 12:45
Inače, taman pišem ovaj post iznad i dođe mi e-mail od bunq-a (nizozemska digitalna banka koja radi na principu Yandexa, Monesea, Revoluta is sličnih) da zbog problema oko BIN-a sa zadnjim Mastercard karticama mi šalju novu besplatno. Koji je problem bio? Kartica je greškom imala RUSKI BIN! Znači u zadnjih mjesec/dva otkako je plasirana na tržište prštali su komentari po bunq forumu kako je kartica na mnogim mjestima odbijena, izgleda da mnogi POS uređaji po Europi ne prihvaćaju baš najbolje ruske kartice. Čak sam i ja u Hrvatskoj imao 2 slučaja gdje su mi odbili moju bunq karticu, a na hrvatsku kreditnu karticu čak i zablokirali kad sam sa njom pokušao nadoplatit svoj bunq račun. Naravno, kartici je greškom dodijeljen ruski bin trebao je biti nizozemski, što će sada i biti na novim zamjenskim karticama. Ovim primjerom želim samo reći koliko je "rizično" imati rusku karticu po pitanju prihvaćenosti van granica Rusije. Yandex kartice sigurno imaju ruski bin i koristiti takve kartice van Rusije je lutrija.

igoce
25-07-2019, 13:02
Moguce da su ukapirali da su napravili za*eb pa su blokirali te pogresno napravljene kartice, poprilicno sam okruzen sa rusima i svi koriste ruske kartice i nisam cuo da je neko imao probleme, izmedju ostalog i zena mi je ruskinja, njeni su bas mnogo putovali po svetu i nisam cuo da su se zalili na kartice, mada pitacu, pa cu preneti ...

edward
25-07-2019, 13:56
Nisu još uvijek kartice blokirane, moja također je i dalje aktivna do trenutka kad ne dobijem novu karticu sa NL binom. Štoviše, sam bunq je otvoreno priznao da je problem ruski bin, no oni su 2 mjeseca držali priču da će Mastercard napraviti “update” tih kartica i da će one nekim čudom preko noći dobiti NL bin, što se naravno nije desilo sve do danas i njihove objave da ih potpuno povlače sa tržišta. Inače u pitanju je samo jedan tip njihovih kreditnih kartica, njihove debitne kartice normalno imaju NL i DE binove koje svuda rade. Bunq je prava nizozemska digitalna banka.

Inače, nema tu ništa neobično da postoji geo-blocking kartica, toga je uvijek bilo. Trgovac to itekako može napraviti, svaka Mastercard kartica nije jednaka zato što ima MC logo gore, ona je povezana sa zemljom i bankom koja ju je izdala. EU je čak morao donijeti i zakon koji zabranjuje geo-blocking kartica na prostoru EU (za kartice izdane unutar EU). Sa druge strane, znamo svi kakav rejting Rusija ima u svijetu a posebno unutar EU, tako da me ne čudi da neki odbijaju njihove kartice.

Kad budeš imao vremena skokni do bunq foruma pa pročitaj iz prve ruke tamo...

DSA
25-07-2019, 16:17
@igoce
svaka čast na trudu oko ovog obajšnjenja..iako lično mislim da j ovo malo previše gimnastike za ono što dobiješ..nemoj se molim te ljutiti, dok sam čitao tvoj post kad sam naišao na ovaj dio "Ono sto je NAJVAZNIJE oko verifikacije je da vas pasos i popunjenu i potpisanu aplikaciju MORATE odneti prvo kod notara, da ga kopira i overi (360din-720din), zatim to odnesete kod sudskog tumaca za ruski, da on to sve prevede (1300-1500din), zaveze kanapom i zapecati i tek tada ubacite u pismo sve te dokumente i posaljete (460din)...vjeruj mi da sam pomislio da je ovo neka zehabancija :beer:

igoce
25-07-2019, 18:35
Ma nema ljutnje, to je ruska birokratija, ja sam probao i online da im sve slikam sa sve pasosem u jednoj ruci i kopijom u drugoj ruci i sve posebno slikano i ne vredi, nisu prihvatili ...
Dok na primer rusi mogu online da se verifikuju, ali ipak su to njihovi gradjani i njih mogu da provere na sve nacine, a strance cimaju oko verifikacije, tj cimaju samo ako se salje pismom, ako je neko turisticki u rusiji moze to brzo obaviti na licu mesta, sto sam ja zaboravio kad sam bio tamo, pa sam prosao ovu duzu proceduru ...


Inace pitao sam zenu da li su njeni imali probleme sa mastercardom i kaze da su svima svuda radile normalno ... mada mozda su imali srece, eto ona koristi mastercard van rusije vec 6 godina i nikad nije imala problema, a vecinu placanja placa sa mastercardom.

djetk0
25-07-2019, 19:16
Moram da postavim jedno pitanje, malo je off

Je li moguće da nijedna banka u Srbiji nema svoju app? Da dodate karticu i onda plaćate?

U CG ima..

U aplikaciji imam pregled dje sam plaćao (vrijeme, naziv radnje, iznos) i sve to legalno i 0% provizije (prebacanje, plaćanje)

igoce
25-07-2019, 23:16
Naravno da svaka banka ima svoju aplikaciju i sa njima moze sve da se placa, ne razumem samo kako da dodamo karticu, ako mislis da li su vezane nase mastercard kartice za placanje preko neta i slanje drugima na tekuce racune jesu i vidimo sve preglede gde smo placali, slali pare itd.

U srbiji, a verovatno i u crnoj gori jos uvek ne radi Apple Pay, pa je ovo jedan od alternativnih nacina da se do njega dodje, bilo je vec pisanja na forumu na ovu temu, pa sam ja otkrio i ovu metodu, mada mi je to bila sporedna stvar kada sam trazio servis za placanje, ali se ispostavilo da moze i Apple Pay da radi, pa sam podelio ovde taj info ...

djetk0
26-07-2019, 03:34
Pa to sam mislio, dodas karticu svoje banke u app i onda upalis NFC i platis kao karticom (prislonis telefon na pos terminal) [emoji1] kao Apple pay?


Mislim da Apple Pay ne radi u CG...

igoce
26-07-2019, 08:09
Aha, na to si mislio, nemaju to jos uvek sve banke, tek pocinju sa tim servisom, nisam te bas najbolje razumeo, bio sam u nekoj guzvi, pa samo preletim ocima pitanje, sada je sve mnogo jasnije :)

Everytime
26-07-2019, 23:50
imaju to banke u srbiji, cg kao i bosni, ali nfc na iphone je zakljucan za apple pay. Na androidu koristis normalno

wifininja
08-08-2019, 10:10
Koristio sam boon pa onda Monese..ovo sa Yandex money mi je jako interesantno ali mnooooogo velika zezancija...jeste da nema muljanje sa adresama ali brate u startu sam odustao ;)

igoce
08-08-2019, 11:29
Ja sam sve obavio za sat vremena, sa sve odlaskom kod notara i prevodom sudskog tumaca, najvise vremena sam "izgubio" u trazenju parkinga ... inace tumac mi je preveo sve za nekih 10min, jer imaju vec sve pripremljeno za prevode pasosa i samo unesu podatke sa pasosa, samo prevod od notara koji je u dve recenice je trajao desetak minuta i to je to, u posti nije bilo guzve pa sam i tu dobro prosao ... predao pismo u posti i pratio tracking-om pismo i to je to.

edward
08-08-2019, 14:00
Ja bi ovo čak i odradio čisto iz fore, iako ruku na srce po funkcijama koje nude teško da mogu stati uz bok nekim stranim fintech servisima po uslugama bankarstva. Za Ruse da, za njih je prije svega i namjenjem ovaj servis ali van nje teško, posebno onima unutar EEA gdje je platnim sistem dosta različit. No poslužit će opet...

Nego, imam par pitanja.

1. Otvorio sam account. Prvo sam za probu da vidim jel funkcionira dodao 50 RUB preko Revoluta i prošlo je. Onda kad sam vidio da kartica dođe 300 RUB išao staviti još toliko na račun i od tada me stalno odbija. I sa Revolutom i bilo kojom drugom karticom izbaci grešku <screenshot (https://i.ibb.co/9yvDXvf/466-DB8-D6-043-E-4-D4-F-9-B2-F-10-D9-F31-A01-F7.png)>. Probao sam također napraviti uplatu preko ApplePay-a - tu me opet odbija <screenshot (https://i.ibb.co/Hrh0jpr/A442-B5-F9-D7-AA-453-C-B3-E4-BAEE228-E3433.png)>.U čemu je problem? Mogu li ja još uvijek kao Anonymous user napraviti te uplate?

2. Ako uspijem nekako staviti tih 300RUB na račun, mogu li odmah kao korisnik koji nije dovršio verifikaciju napraviti narudžbu kartice? Vidim da imaju dvije vrste kartica, crne embossed (stare) i šarene sa podatcima na poleđini. Ako uzmem šarene hoće li u ApplePay biti kartica u toj boji ili je uvijek crna?

3. Poslao sam im mail i kažu da ako ispunim pristupnicu na ruskom da mi ne treba prijevod i ovjera pristupnice kod javnog bilježnika (ili kako vi to zovete notara). To je super jer ovjere su poprilično skupe. Ima li nekoga ovdje tko zna ruski da mi pomogne to ispunit?

Kažu također da prolazi i osobna iskaznica umjesto putovnice, pa za one koji nemaju putovnicu eto načina. Naravno dokument mora biti preveden na ruski i ovjeren. Rekli su mi čak da im mogu prvo sve dokumente poslat na mail da provjere jel sve dobro prije nego što pošaljem kako ne bi poslao nešto krivo.

igoce
08-08-2019, 14:51
EEA je druga prica, ko zivi tamo Yandex mu i nije potreban jer imate mnogo naprednih servisa.

1. Probaj kasnije opet, trebalo bi da prodje, ja do sada nisam imao problema sa Top up. Jesi li tu karticu sa koje radis Top up vezao za Yandex nalog?
2. Karticu mozes poruciti cak i ako nisi verifikovao nalog, i meni i kolegi je stigla za 7 dana iz rusije u srbiju, ja imam crnu karticu i crna mi je i na Apple Pay-u, za sarene stvarno ne znam.
3. Ako mislis na popunjavanje aplikacije kako je oni zovu na engleskom ja sam ispunio englesku verziju latinicnim pismom i cirilicnim pismom samo tamo gde to traze na cirilici (za ime i prezime gde se popunjava), to nisam prevodio kod sudskog tumaca, niti mi je notar overio, popunio sam tu aplikaciju na kompu i samo sam hemijskom potpisao i ubacio u kovertu sa overenim i prevedenim pasosem.

I ja sam im prvo poslao na mail slikano sve sta imam od dokumenata da bi mi potvrdili da je to to sto im treba i rekli su salji ...

30799

30800


Edit: Sada vidim da sam u prvom postu napisao da morate da overite i Aplikaciju, znaci ja je nisam overio kod notara i prihvatili su je samo popunjenu i potpisanu.

edward
08-08-2019, 15:18
1. Kako misliš vezao karticu? Jel ono kad uđeš u aplikaciju, pa odeš na svoju sliku gore lijevo, bank cards - link the card opcija? Pokušao sam i to no opet mi izbaci istu grešku. Stvarno više ne znam, ovo danas nije prvi već 3-4 dan otkako pokušavam dodati nešto novca na račun i stalno ista greška. Ne znam koliko kartica više nisam isprobao domaćih i stranih, debitnih, kreditnih itd.. i ništa. Prvi put je prošlo odmah i to preko Revolut-ovog Mastecrarda i više neće. Ono što me još više čudi da niti nadoplata preko ApplePay mi ne prolazi. Možda da se javim korisničkoj podršci, možda su mi privremeno blokirali account zbog nečega, hmm


3. Zanimljivo da je tebi prošla aplikacija na engleskom bez prijevoda i ovjere. Na njihovoj službenoj stranici piše da se u tom slučaju mora prevoditi i ovjeriti, čak su mi danas na mail to opet rekli Onda kad sam ih pitao a što ako ispunim rusku aplikaciju na ruskom moram li onda ovjeravati pa su odgovorili da tada ne. Uglavnom, budem im probao ispuniti tu rusku aplikaciju, ispunit ću na kompjuteru, isprintat i ručno onda poitpisat.

Super je to što daju da prvo provjere preko e-maila...

Nego, još nešto - jesi ti uspio dodati virtualnu karticu u Wallet prije nego što si napravio verifikaciju? Meni stalno izbacuje da karticu nije moguće dodati. Regija je na Rusija.

wifininja
08-08-2019, 15:21
@igoce nije mi samo jasno kad si već bio u Rusiji zašto nisi otišao direktno kod njih i sve u vezi verifikacije završio za 5 -10 min kao što si sam rekao u prvom postu?

igoce
08-08-2019, 15:51
Probaj onda da pitas tehnicku podrsku, moguce da se ukljucila neka automatska zastita i blokirala uplate, reci da ti provere nalog, jer pokusavas da uplatis 300rub za izradu kartice, ali iz nekog razloga ne prolazi uplata i reci da si probao sa vise kartica.

Prosla mi je engleska Application of client, slika ispod.

Ako mislis da li sam uspeo da dodam virtuelnu karticu na wallet od iphone-a i Apple Pay pre verifikacije to nisam mogao, kada su mi rekli da sam verifikovan prosle su i plasticna i virtuelna iz prvog puta.


30801


Odgovor za Wifininja ...

Iskreno nisam se ni setio, non stop smo jurili po moskvi i S. Petersburgu i psihicki i fizicki smo bili premoreni, dodjemo samo uvece u stan polu mrtvi, tamo sam samo napravio online nalog i koristio druge Yandex aplikacije, ali sam skroz zaboravio da odem licno i da se verifikujem, to sam se setio drugi dan po povratku u srbiju, kada se mozak napokon odmorio od jurcanja ...

edward
08-08-2019, 16:38
Evo poslao sam Yandexu mail oko problema sa top-up pa ću vidjeti što će mi reći.

Nego, sad mi je zapelo za oči ovo što si napisao:


Ono sto je NAJVAZNIJE oko verifikacije je da vas pasos i popunjenu i potpisanu aplikaciju MORATE odneti prvo kod notara, da ga kopira i overi (360din-720din), zatim to odnesete kod sudskog tumaca za ruski, da on to sve prevede (1300-1500din), zaveze kanapom i zapecati i tek tada ubacite u pismo sve te dokumente i posaljete (460din), pismo pratite putem tracking broja i znate u svakom trenutku da li se negde zaglavilo pismo ili je preuzeo Yandex, ako preskocite neki korak samo cete potrositi pare i opet cete morati da prodjete opisanu proceduru na pravi nacin.

Ti si išao na dva mjesta to ovjeravat? Zar se ne radi to sve na jednom mjestu? Notar je javni bilježnik kod nas i vidim da oni nude uslugu prijevoda i ovjere službenih dokumenata na neki od jezika. Slao sam danas upite na par mjesta i uglavnom me traže 150 kuna za ovjeru osobne iskaznice na ruski. To je cca 20 eura,

wifininja
08-08-2019, 16:43
@igoce jel imaju oni (Yandex Money) svoj office u Moskvi ili se ide u neku banku?

igoce
08-08-2019, 17:25
Kod nas su odvojeni notari i sudski prevodioci, nisam video da se neki notar bavi i dodatnom delatnosti tj. prevodjenjem, jer notar je organ koji potvrdjuje tvoj identitet i da je taj dokument koji si im doneo na notarizaciju originalan i stvarno tvoj, a sudski tumac nema ovlascenje da potvrdjuje identitet osobe, mislim moze on prevesti pasos, ali ako nije notar predhodno potvrdio tvoj identitet prevod sudskog tumaca nije validan bez toga.
I meni je bilo cudno zasto ne moze samo sudski prevodilac da prevede, jer je njega drzava ovlastila da on prevodi zvanicno dokumente, ali kako sam gore napisao, tako su mi rekli notari ko cemu sluzi i to mi je potvrdio i sudski prevodilac.

A, sto se tice gde moze licno da se verifikuje u moskvi moze bilo gde u Svyaznoy i Euroset prodvnicama (300rub je usluga koliko vidim na sajtu), kojih ima na svakom cosku ...
Ili direktno u Yandexu https://yandex.ru/support/money/identification/apply.html?lang=en sa leve strane imate i ostale nacine da pogledate.

Samo treba proveriti sa tehnickom podrskom da li treba notarizovati kopiju pasosa i prevesti ga kod sudskog tumaca pre dolaska u Yandex ili u neki od Svyaznoy i Euroset, da se pripremi to u srbiji/hrvatskoj ... pre licnog dolaska u moskvu.

wifininja
08-08-2019, 17:48
Planiram u novembru privatno da otputujem u Moskvu na nedelju dana pa možda tada odem do njih i završim to sa karticom. Meni fizički kartica nije potrebna, samo virtuelna za Apple Pay. Interesuje me da li tada kod njih mogu sve završiti ili prvo moram preko app ili Web aplicirati? Mislim da nije potrebno da region tel non stop bude RU kako bi Apple Pay funkcionisao. Kao i kod drugih sličnih servisa potrebno je prilikom aktivacije kartice da region bude odgovarajući a posle može bilo koji.

edward
08-08-2019, 18:01
Da, izgleda da se to onda razlikuje od zemlje do zemlje. Ovdje javni bilježnici (notari) sve to rade, a i preko e-maila su mi rekli ovo:


You need to make a copy of your ID card, translate it in Russian and notarized it

”Notarized it” je potvrditi kod notara, koji će ga prije naravno prevesti.

Uglavnom idem idući tjedan to obaviti, na par mjesta sam već pitao i svi me traže 150kn (20e) i kažu da im treba 2 dana da to odrade pa izgleda da je to neka standarna tarifa. Ako želiš da bude gotovo kroz sat/dva traže još $$ ali nema žurbe. :)

20e je okej cifra, nadam se da osim poštarine za Rusiju neće biti još nekih dodatnih troškova. :)

igoce
08-08-2019, 23:04
Planiram u novembru privatno da otputujem u Moskvu na nedelju dana pa možda tada odem do njih i završim to sa karticom. Meni fizički kartica nije potrebna, samo virtuelna za Apple Pay. Interesuje me da li tada kod njih mogu sve završiti ili prvo moram preko app ili Web aplicirati? Mislim da nije potrebno da region tel non stop bude RU kako bi Apple Pay funkcionisao. Kao i kod drugih sličnih servisa potrebno je prilikom aktivacije kartice da region bude odgovarajući a posle može bilo koji.

Ne znam da li moze od nule da se napravi nalog licno kod njih, mislim da moras prvo imati napravljen nalog sa popunjenim tvojim podacima (ime, prezime, adresa ...) i brojem telefona, jer ce ti i nalog biti vezan za [email protected], na nalog ce ti poslati zahtev da proveris svoje podatke i ako su ispravni da kliknes na dugme za verifikaciju.

Mislim da je bolje da sve sto mozes obavis od kuce online, jer i inace ne moze da se zapocne online proces verifikacije, to je samo za gradjane rusije, nego mislim da bi ti bilo prakticnije, da se tamo sto manje cimas sa njima i da imas vec napravljen nalog i da ga tamo samo verifikujes.

Vec sam ti odgovorio u privatnoj poruci da nisam probao placanje sa promenjenim regionom, ali da sam promenio region i kartice su i dalje ostale u walletu na telefonu i Apple Pay se aktivira pritiskom dva puta na home dugme (iPhone 7), pa mislim da bi i funkcionisao Apple Pay sa drugim regionom.

Za Edwarda: Meni je notar + prevodilac + slanje pisma izaslo 2120din tj nekih 18e sve zajedno, vi ste Evropa, pa imate i evropske cene :D ne znam zbog cega im treba dva dana da prevedu pasos i dve recenice, posto mi je zena ruskinja i njoj je prevodio par puta neke dokumente i ako je to samo par recenica kaze da sacekamo i on prevede za 10-15min, jednom je bilo nekoliko A4 stranica i to smo mu odneli popodne i ujutru nas je zvao da je gotovo.

wifininja
09-08-2019, 00:16
Evo adresa ako neko ide u Rusiji.

https://money.yandex.ru/contacts?city=msk

edward
09-08-2019, 14:27
Nisu baš od pomoći ovi u podršci. Objasnio im da sam probao sa 10tak različitih kartica (od kojih je jedna prvi put čak i radila), sa ApplePay topup, sa slanjem payment linka samom sebi i da ništa nije funkcioniralo i onda oni meni nakon 24h pošalju ovakav copy-paste odgovor. Like wtf


Hello.

Unfortunately, the indicated wallet cannot be replenished with this card.
This is a security limitation.
We recommend using alternative methods of replenishing your wallet.

----------
С уважением,
Анна Голубева
Департамент по претензионной работе
Яндекс.Деньги

igoce
09-08-2019, 15:59
E, svasta, nije mi jasno kako je onda prvi put prosla uplata, mozda imaju neki limit da se samo jednom moze uplatiti zbog tih 300rub i onda blokiraju dalje uplate, mada ja sam imao oko 8000rub nesto sam stavljao sam sa karticama MTS i Telenor banke, a nesto mi je zena poslala sa njene ruske master kartice kartice i prebacivala mi je sa njenon Yandex naloga na moj Yandex nalog i sve je stiglo na moj racun.

edward
09-08-2019, 16:13
Ne znam više ni ja. Na onaj mail sam im poslao cijeli popis kartica koje sam koristio da pokušam top-up pa su odustali od priče da je problem do mojih kartica. Sad preporučuju banktransfer. Banktransfer bi bio super da je Rusija unutar EEA i koristi IBAN, tad bi besplatno mogao prenijeti novac sa Revolut-a ili svog bankovnog računa, no pošto nije treba ići posebno u banku da bi se to moglo napraviti i vidim da moja banka za takav transfer traži 17 eura + 5% od iznosa koji uplaćujem. Znači jbena metoda, kao da na Mjesec šaljem novac. :one:

wifininja
09-08-2019, 16:34
To je glavni problem kod ovih servisa...podrška...dok se ti sa njima izobjašnjavaš izgubiš volju za životom ;)

edward
10-08-2019, 16:45
Kako bi se osobna iskaznica prevela na ruski (na njihovoj ćilirici), zna li netko? Ne sa google translate, to znam i ja. Tražim na internetu kako oni to zovu i vidim da uopće nemaju osobne iskaznice već neke interne putovnice

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Internal_passport_of_Russia

Ne znam što da napišem na tip dokumenta..

igoce
11-08-2019, 18:27
Da, rusi imaju svoje interne pasose za po rusiji, nemaju licne karte ili osobne iskaznice kao mi, kaze mi zena da nemaju ni rec koja se koristi za to, jer nemaju takav dokument kod njih, kaze da probas sa ovim "удостоверение личности (идентификационная карта = IDENTITY CARD)". U svakom slucaju im pre slanja pisma posalji slike od svega sto bi im poslao, da mogu da ti potvrde da su razumeli sve i da je to sto im saljes ispravno.


EDIT: Mozda prvo da im posaljes popunjenu Aplikaciju na engleskom jeziku, kao ja? Pa, ako se bune, onda da ides na rusku verziju ...

edward
17-08-2019, 01:36
U pravu si @igoce, osobna iskaznica je “удостоверение личности”, tako piše na službenom prijevodu na ruski koji sam dobio.

Nego, skupa je ovo igra. Ja sam se malo zeznuo da ne treba dodatna ovjera kod bilježnika tj. da se to dobiva odmah sa ovjerenim prijevodom no ne, mora se i kod bilježnika baš kao što je @igoce i napisao. Dakle sve zajedno to ispada:

- ovjera osobne kod javnog bilježnika 50 KN
- prijevod osobne na ruski + ovjera tog prijevoda - 150 KN
- prijevod ovjere od javnog bilježnika na ruski + ovjera tog prijevoda - 150 KN
- preporučeno slanje dokumenata za Rusiju - 70kn
- Yandex.Money Mastercard kartica - 300 RUB
- ——————-
- UKUPNO = 450 KN (63 eura)

I ovo je sve rađeno u tkzv. “malim uredima” koji su u HR zakonski oslobođeni plaćanja PDV-a, namjerno sam ciljao na njih da mi ispadne što jefitinije, da sam išao kod prvog prevoditelja na kojeg sam naišao platio bi porez na sve to još 25%, dakle sve bi ispalo sigurno 90 eura na kraju. Previše za najobičniju verifikaciju računa.

Sad čekam da to sve stigne i aktivira se. Ne znam samo jel šalju još šta na kućnu adresu osim kartice, kakvu potvrdu da su verificirali račun?

Inače, u vezi mog problema sa nadoplatom računa - čačkao sam nešto po Revolut aplikaciji i našao sam da oni čak nude slanje novca van EEA zemalja preko SWIFT-a i to posve besplatno. Nisam mogao vjerovat kad sam vidio jer SWIFT transfer ne nudi niti jedan drugi fintech a posebno ne besplatno, takav način slanja je uvijek i svuda skup (moja banka me tražila 17 eura + 5% na iznos uplate). Sumnjičavo sam poslao 10 eura na svoj Yandex account sa podatcima ruske banke, gotovo sam bio siguran da će se novac vratiti natrag, kad ono nakon 2 dana eto ti Yandex notifikacije stigla moja uplata na račun, nisam mogao vjerovat. Još jedan dokaz da je Revolut “beyond banking” i bilo kojeg drugog sličnog servisa. Ovakav transfer ne ide niti preko Transferwise, Monese, N26, bunq ili bilo kojeg drugog sličnog servisa ili banke, a posebno ne besplatno.

I da, odmah nakon što mi je sjela ova uplata sa Revoluta - Yandex mi je odblokirao Revolut karticu za uplatu i sad mogu direktno uplaćivati preko kartice. Dobra je stvar što na Revolutu možeš otvoriti račun u ruskim rubljama i napraviti prijenos novca na Yandex račun RUB - RUB bez ikakve provizije.

https://i.ibb.co/vJ4VX7C/4-EF00335-3-C6-C-474-E-A878-2-B08664-F163-A.jpg

Revolut je poznat da ima odličan tečaj tako da napravim top-up u kunama sa svoje domaće kartice i onda prebacim to u RUB i čak si na dobiti nešto sitno na toj konverziji. Sve u svemu ovaj Revolut me uvijek ugodno iznenadi koliko toga nudi i koliko je ispred doslovno svega što se trenutno može pronaći ne samo na domaćem nego na EU tržištu :)

Nadam se da ću biti zadovoljan i sa Yandexom jednom kad sve stigne i verificira se. Biti će zanimljivo testirati prihvaćenost te kartice po domaćim dućanima i stranim servisima :)

mospre
17-08-2019, 02:02
Sorry za off, kako mislis na domacem trzistu kad samo EEA moze otvoriti revolut?

edward
17-08-2019, 09:35
Ja sam iz HR...

igoce
17-08-2019, 12:34
Uh, kod vas u EU su mnogo vece cene za usluge, mene je sve izaslo oko 23 evra kao sto sam i napisao u prvom postu, sa sve mastercardom na mojoj adresi. A, kako si poslao Swift-om na Yandex Money? Gde si nasao podatke za uplatu, ja sam trazio, ali nisam pronasao ...

Inace ne salju nista vise na adresu kao verifikaciju, dobije se samo master card i kada oni dobiju pismo i provere da je sve ok posalju ti notifikaciju na aplikaciju i na mail da proveris da li su tacno uneti tvoji podaci i tu kliknes i to je to sto se tice verifikacije, a kartica ce ti stici sigurno pre nego sto ti verifikuju nalog, ali ce imati ogranicenja, moci ces da podisez pare na bankomatu (ograniceno mislim na 5000rub) i da placas u ruskim prodavnicama, van rusije neces moci da placas, ali kartica stigne za 7 dana od kada je posalju i ako ti bude sve ok sa pismom za nekih dve nedelje od tada ces imati i verifikovan nalog ...

edward
17-08-2019, 18:31
Evo ovdje (https://yandex.ru/support/money/add/wire-transfer.html?from=prepaid&_openstat=topup%3Bother%3Bacc) imaš podatke za SWIFT transfer. Na who's making transfer odaberi Individual i onda izaberi eure, dolare itd..

edward
20-08-2019, 15:04
Nakon 5 dana smucanja po Rusiji, tracking number kaže da je kartica jutros napokon izašla iz Rusije :thumbsup:

igoce
20-08-2019, 15:43
Meni je odmah sutradan izasla iz rusije i pet dana mi je zadrzala nasa posta, ali i kolega jedan je dobio karticu u roku od 7 dana ...

edward
20-08-2019, 16:37
Meni su napisali 2 tjedna da obično traje dostava (kad su postali tracking number). ???

Ovo za 7 dana sam shvatio da je samo za Ruse.

Inače uzeo sam dostavu od 300 RUB, ne onu skuplju za 600.

edward
20-08-2019, 18:46
Evo upravo mi ovo poslali

https://i.ibb.co/ZzxZPRb/Untitled1.png

igoce
20-08-2019, 21:23
Pa zavisi sad od vase poste, ako su azurni mozda i isporuce za dva dana, jer je pismo u pitanju, pa nema carinjenja, a sto se tice 300rub ili 600rub, ova skuplja opcija se odnosi na dostavu kuiririma u rusiji, donese kurir licno karticu do adrese i proveri podatke iz pasosa da li se poklapaju sa podacima koje si uneo na sajtu.

edward
20-08-2019, 23:26
Da, ali nije to još stiglo u HR po tracking number, ovo je gore neki automatski mail koji šalju. Ali ima vremena, ionako account još nije verificiran pa će se ionako odužit..

edward
23-08-2019, 12:35
Stigla kartica from Moscow :thumbsup:

Lijepa je, sa embossed imenom i prezimenom na njoj. Iako su one u bojama puno ljepše nisu embossed pa sam baš zato uzeo ovu crnu. Fora je i što piše na ćirilici logo, bit će je kul testirati po Zagrebu :D

I prekul su im stickers koji su mi poslali sa karticom :love:

Poslali su i neko pismo na ruskom, to još moram dešifrirat šta kažu.

Inače zanimljivo, binlist pokazuje da je ovo ruska KREDITNA kartica a ne debitna.

I da, dodao sam je odmah na ApplePay. Kad se aktivira fizička odmah radi dodavanje u Wallet i virtualne. Šteta što nema razlike u dizajnu.

Sad još čekam da me verificiraju pa da je mogu krenut koristit...

https://i.ibb.co/2KJHtGj/F0204874-8155-42-FB-AB45-A297-A8-CC6305.png

igoce
23-08-2019, 12:45
Eto, jos neko sem mene je probio led sa Yandexom :D
Znaci stigla ti je kartica osmi dan od slanja iz rusije ...
Jesi li im slao preko maila da li si dobro preveo i overio dokumente, cisto da provere?

edward
23-08-2019, 13:34
Jesam, dopisivao sam se sa njima podosta i slao sve na provjeru. Nadam se da će sve biti u redu kad stigne. Zapravo, navodno je već treći dan stiglo kod njih po tracking numberu... valjda im treba vremena da obrade sve to :)

igoce
23-08-2019, 13:58
A, jesi li slao kopiju pasosa ili osobne?

edward
23-08-2019, 14:11
Osobne. Ja sam prvo mislio da samo može pasoš (tako piše na njihovim stranicama) u tom slučaju bi odustao od svega jer pasoša nemam i ne treba mi. No onda su mi rekli da može i osobna.

Jedino me je strah što je osobna na jednom mjestu prevedena na ruski kao osobna ("удостоверение личности"), a na drugom kao pasoš ("паспорт") zato što je Rusima ovo prvo nepoznati pojam pa im je sve pasoš... ALI ako me zbog toga budu zezali onda ću fakat ići j.m. onim prevoditeljima...

edward
23-08-2019, 14:31
Nego, jel tebi uzimaju kakvu proviziju za nadoplatu računa? Na njihovim stranicama piše da POSTOJI provizija od 1% i kad odem na nadoplatu putem weba automatski mi izbaci kao da će uzeti tih 1% provizije no ta provizija se uopće ne uzima, wtf? Ja koliko nadoplatim preko kartice toliko mi se uzme, niti imalo više. Jel moguće da nema te provizije jer nadoplaćujem uvijek u rubljama (Revolut RUB account) pa nema konverzije, kakvo je tebi stanje sa dinarima? :??:

igoce
23-08-2019, 15:14
Iskreno nisam ni obracao paznju na taj 1%, kontao sam da oni to skinu prilikom dopune, ali nikad nisam obracao paznju, jer taj 1% se tesko skonta zbog koverzije iz dinara u rublje, a nemam pojma koliki im je kurs.

igoce
28-08-2019, 10:43
Jesam, dopisivao sam se sa njima podosta i slao sve na provjeru. Nadam se da će sve biti u redu kad stigne. Zapravo, navodno je već treći dan stiglo kod njih po tracking numberu... valjda im treba vremena da obrade sve to :)


Kolega jel stiglo pismo u Yandex, sta kaze tracking?

edward
28-08-2019, 15:55
Iskreno ne znam više ni ja. Još treći dan je stajao status da je kao isporučeno no tracking još uvijek nije zatvoren i nema one standardne zelene kvaćice i "signed by" kad je sve gotovo. Ovo sad već je malo predugo, ali pričekat ću još. Nadam se samo da se nije negdje zagubilo. :(

Inače u HR pošti kod slanja su mi rekli da sa takvim načinom slanja koji sam uzeo to stiže za 3 do najkasnije 5 dana. Taj rok je odavno prošao.

igoce
28-08-2019, 16:34
Hm, evo kako su izgledala moja zadnja cetiri statusa na http://parcelsapp.com/en od ovog Arrived (stiglo pismo u postu), pa do Delivered to the addressee (odnosno preuzimanja pisma od yandexovog kurira u posti) je proslo 3 dana i od tog poslednjeg statusa, pa do verifikacije mi je proslo 7 dana.

Arrived RU-115035

Available for pickup at the Post Office Москва, 115035

Delivered RU-115035

Delivered to the addressee Москва, 115035

edward
28-08-2019, 17:32
Hm, kod mene nema takvih statusa. Ali čekam još pa što bude.

U pošti prilikom slanja su mi i rekli da ako se ne isporuči da se vraća natrag na moju adresu pa mi je bitno samo da nisam baš u potpunosti bacio novce u vjetar, ako se vrati slati ću ponovno.

igoce
28-08-2019, 19:55
Evo onda mog celog statusa, pa mozda vidis priblizno gde je tvoje pismo ..

http://parcelsapp.com/en/tracking/RR261338000RS

A, mozes pogledati i na zvanicnom sajtu ruske poste, samo sto je na ruskom

https://www.pochta.ru/tracking#RR261338000RS

edward
29-08-2019, 17:32
Nakon više od tjedan dana stajanja na mjestu, danas se prvi put negdje malo pomaklo. Bad news je znači da 100% to nije dostavljeno, good news je da se barem negdje još uvijek vozika po Rusiji i da nije posve izgubljeno..

Ovo koliko putuje mora da je brodom preko Tihog oceana išlo za Rusiju :crazy2:


https://i.ibb.co/J2cwFzp/131-A42-B3-0-D5-E-4018-98-DA-E413-B2-A42-E0-D.jpg

igoce
29-08-2019, 18:17
Sa tog statusa ide direktno u postu gde treba da se preuzme pismo od strane yandexa.

edward
29-08-2019, 19:25
Nadam se. Znači onda sudeći po tvom iskustvu još onda cca 7 dana do preuzumanja i još 7 dana dok oni to sve pregledaju i verifiicraju. Puževim korakom ali napredujemo :worship:

igoce
29-08-2019, 21:24
Pa, ako je po mom primeru od tvog statusa do prijema u poslednju postu ima tri dana i jos tri da ga yandex preuzme, moguce da su im godisnji odmori, pa da imaju neku guzvu, pa je zato pismo bilo na cekanju i ja iscekujem to tvoje pismo kao da je moje :D

edward
30-08-2019, 14:49
Dodatno pooštravaju top-up računa i svaštanešto za neverificirane račune. Da su unutar EU rekao bi da ih to novi PSD2 zakon kači koji stupa na snagu 14.9. i svuda je napravio opću pomutnju kod banaka, fitnecha i financijskih pružatelja usluga koji od tog dana štošta mijenjaju, ali nisu. Zanimljivo da su izabrali 15.9, gotovo isti dan kad nastupa u EU - PSD2 zakon (14.9). Ili ovo vrijedi samo za EU korisnike pa se i oni moraju prilagoditi PSD2 jer i tu legalno nude svoje usluge i posluju :confused:

https://i.ibb.co/7ksDz67/Untitled12.png


Inače najgori dio ovog Yandex.Money-a je što je pola na ruskom a pola na engleskom, jako iritantno. :thumbsdown:


GOOGLE TRANSLATE:

Ne možete nadopuniti svoj novčanik s tuđih kartica i podići gotovinu - u rujnu

Zašto: novi zakonski zahtjevi


Imate anonimni novčanik. Od 3. rujna možete dopuniti saldo samo sa vlastite kartice, prijenos od nekog drugog neće uspjeti. Od 15. rujna neće raditi na podizanju gotovine s Yandex.Money kartice.


Što učiniti: provjeriti identitet


Na primjer, putem „Mobile banke“ Sberbank ili u najbliži „Euroset“. Nakon toga - napunite svoj novčanik na bilo koji način, platite u cijelom svijetu, podižite gotovinu, prenosite novac (i primate transfere).

igoce
30-08-2019, 15:08
Meni nije nista stizalo, sigurno jer sam verifikovan, tako da kako stvari stoje za sad nema nekih ogranicenja za verifikovane.

edward
30-08-2019, 15:12
Da, ovo je očito samo za neverificirane račune.

Ne možeš se više ni popišat bez da ostaviš osobne podatke na ulazu a kamo li imati račun negdje otvoren.

edward
03-09-2019, 14:19
Valjda je to to ... koje je to putovanje po Rusiji bilo :sumadinac:

https://i.ibb.co/ZGm44zk/EBD4-AE3-C-B308-456-E-8860-903-E15-CE503-E.jpg
https://i.ibb.co/HdmPYsw/EB73598-C-61-E2-4-BE3-A04-F-90285408-FEAF.jpg

igoce
03-09-2019, 14:52
Da, to znaci da je kurir preuzeo iz poste i nosi u Yandex, e sad od danas pa jedno 7-8 dana ima do verifikacije ... Nego koliko je dana proslo sve ukupno od kada si predao pismo u postu, pa do ovog danas statusa?

edward
03-09-2019, 16:53
16.08 je poslano, znači 2.5 tjedna je putovalo. A ovi u pošti rekli za 3 do max 5 dana je tamo, ccc.

Ali dobro, bitno da je stiglo. Već sam mislio da se zagubilo negdje.

igoce
03-09-2019, 21:53
To je nekih 17 dana, meni i kolegi je stiglo za 12-14 dana, ti si poslao u petak, odmah te je zakacio vikend dva dana, a i godisnji odmori su, uglavnom par dana duze od nas mislim da nije strasno, ne znam zasto, ali su i meni i kolegi verifikovali osmi dan od kad su pokupili pismo iz poste, moguce da je jedan dan bio kod kurira i da im je sutradan isporucio u Yandex, jer pise da u roku od 7 dana vrse verifikaciju.

edward
03-09-2019, 23:15
Dolazi neka poruka/mail/notifikacija kad verificiraju račun?

igoce
03-09-2019, 23:31
Stigne i na mail i u aplikaciji bude notifikacija da proveris svoje podatke jos jednom i ako su ispravni podaci samo kliknes na predvidnjeno mesto i gotova je verifikacija, mail ide ovako ...

Нужна ваша проверкаЗдравствуйте,
Осталось совсем чуть-чуть: нажмите на кнопку, введите пароль и внимательно всё проверьте. Если ошибок нет, подтвердите данные — кошелёк станет идентифицированным.

edward
05-09-2019, 14:12
Stigla jutros verifikacija!

Išao sam testirati upravo ApplePay i radi!


https://i.ibb.co/R6dprJC/2228-A9-D9-E3-A6-4-E7-C-82-E6-30-CB8-E6-E2078.jpg

https://i.ibb.co/3RkNJtF/13006-CA9-EEF7-42-CC-96-F5-A76-A8-B7-A12-A2.png

Na žalost top-up preko ApplePay-a još uvijek ne radi. Ne znam stvarno zašto, probao sam preko 10tak kartica i stalno izbaci uskličnik tj. oznaku da je transakcija odbijena.

Curve radi, uspješno sam dodao karticu, čak mi je i sliku kartice odmah prepoznao.

HR PayPal ne radi. Izbaci da se kartica ne može dodati i da pokušam kasnije. Pokušao sam opet kasnije i nula bodova. Kasnije mi prošlo kroz glavu da bi trebalo probat sa virtualnom također...

Monese nadoplata radi što je zanimljivo jer binlist izbacuje za ovu karticu da je kreditna a Monese odbija kreditne.

3D secure također radi i to preko SMS poruka.

Nadoplatu putem kartice su mi opet zablokirali. Nakon 2-3 neuspješne nadoplate zablokiraju top-up na neko vrijeme (cca 4-5 dana) krasno.. pokušavao sam top-up preko ApplePay-a i svaki put bio odbijen, to su te neuspješne nadoplate.

igoce
05-09-2019, 15:17
E, super sto je prosla verifikacija, znaci radi i sa licnom/osobnom kartom.

Racunam i od slanja pisma pa do verifikacije je proslo tacno 21 dan, ako racunamo i onaj dan kada si poslao pismo ...

Sto se tice top up-a, da li si isao na dopunu ovim putem ...

Kada se logujes na Yandex money ides gore desno na broj tvog naloga, tamo izaberes Cards issued by other banks i ides na Link another card, ja tako dodajem kartice, verovatno si i ti isao tako ali eto da proverimo i to ...

edward
05-09-2019, 16:50
Ma pokušao sam na stotinu načina, preko weba, aplikacije, linkajući prvo karticu.. ne znam ni sam više kako. Radi sve uredno ako ne pokušavaš dodavat nove kartice ili ako nemaš neuspješne transakcije (odbijeno radi pokušaja top-upa preko ApplePaya ili kartica), čim zaredaš 2-3 neuspješne transakcije odmah blokada. I onda samo banktransfer radi. To mi se desilo već nekoliko puta, mislio sam da će prestat kad verificiram account no ništa...

igoce
05-09-2019, 17:46
A, kako odblokiras pa da opet pocne da radi i sa kartice?

edward
05-09-2019, 18:03
Jednom se odlokiralo samo nakon 4-5 dana. No uglavnom se uvijek odblokira nakon obavljenog top-upa preko banktransfera. Evo sad sam baš poslao uplatu sa Revoluta doći će kroz cca 2-3 dana i odmah nakon što sjedne novac će biti odblokiran i top-up preko kartica i radit će dok ne krenem eksperimentirati sa uplatama preko drugih kartica ili ApplePay-a..

Eto ako imaš Monese probaj ti napraviti top-up preko ApplePay-a, odmah će te blokirat nakon drugog/trećeg neuspješnog pokušaja i za top-up preko kartica...

igoce
06-09-2019, 11:17
E, svasta, nemam pojma zasto ti se to desava, meni je sve radilo ok od pocetka koriscenja yandexa, a Monese nemam, nisam iz EU :(

Ne znam da li sam te dobro razumeo, ti hoces da uradis top-up sa Monese na Yandex nalog i da koristis te pare sa Applepay ili ja nesto nisam razumeo?

edward
06-09-2019, 14:14
Hoću napraviti top-up preko ApplePay-a sa Monese računa (ili bilo kojeg drugog, niti jedan ne radi). Dakle, ta opcija normalno postoji na top-up options na Yandexu no iz nekog razloga ne radi. Primjerice ja tako nadoplaćujem Revolut račun, ne moraš ukucavat brojeve kartice već direktno povućeš sa ApplePay-a. To pokušaj 3x napravit na Yandexu i odmah ti zablokiraju top-up preko kartica. Ti pošto nisi pokušavao ApplePay top up i vjerojatno još koristiš jednu te istu karticu za top-up cijelo vrijeme nemaš tih problema.

Nego, jel se može isključiti ove “crediting” notifikacije. Cijelo jutro mi stižu a nisam uopće danas koristio Yandex karticu. Ne želim isključiti notifikacije kod kupnje već ove kad je transakcija obrađena.

https://i.ibb.co/yp4dKHs/F1750785-D2-E7-461-F-AF24-2500295-EEF77.png

igoce
06-09-2019, 17:02
Hm, ja ne vidim opciju da uradim top-up preko ApplePay, ja konkretno koristim dve kartice za top-up yandex naloga, plus koristim i top-up parama od crypta, koje kroz jedan servis saljem sa tog sajta direktno na Yandex nalog, ta tom sajtu samo upisem broj mog Yandex naloga.

Evo uradio sam probni top-up cisto da ispratimo zajedno korake i da vidimo gde nam se razlikuju postupci ...

Posle druge slike mi stigne notifikacija od Yandexa na telefon da potvrdim top-up. posle toga mi izadje od moje banke prozor da ukucam onaj zastitni kod i pojavi mi se treca slika, nisam imao nigde deo gde se pojavi ApplePay top-up.



30841


30842


30843

edward
06-09-2019, 18:04
Imaš tu opciju na iPhoneu i na Macu. Ne znam jel imaš Mac ali znam da sigurno imaš iPhone. Kad se uđeš u Yandex aplikaciju, klikni na “+” pored stanja na računa, izbacit će ti Adding money izbornik i u drugom redu ti stoji Apple Pay (for Mastercard). Klikneš na njega, otvara ti se izbornik koliko želiš nadoplatiti i dole Apple Pay logo da platiš. I to je to...

A što se tiče nadoplate putem kartica, isto je i kod mene postupak kao kod tebe.

https://i.ibb.co/vmWSHwb/FE0979-C9-D216-4-BFA-968-E-0-A46-BBAF8-A57.png

https://i.ibb.co/sR1n38B/76-B63-D61-56-AD-423-D-BDE0-98397-FDDA6-CF.png

https://i.ibb.co/CQd4TJd/86-AB38-D9-D5-F8-4755-98-EB-830-C8-A33143-C.png

https://i.ibb.co/ry38K7R/A0-E95451-C561-4-EE7-9553-D307702-E6-CA6.png

igoce
06-09-2019, 18:36
Iskreno nisam ni znao za tu opciju, probao sam tako kako si napisao, medjutim tamo pise na ruskom da moze bilo koja mastercard kartica da se koristi koja je vezana za yandex nalog sem yandex master kartica, a meni izbaci samo da izaberem ili plasticnu yandex master card ili virtuelnu, a lepo pise da ne mogu one da se koriste, a one moje dve redovne mastercard kartice ni nemam da izaberem, izgleda da im je to neki bug u sistemu i kada probam da izaberem neku od yandex kartica izbaci mi gresku kao i kod tebe, probao sam odmah i top-up sa redovnom mastercard i prosla je uplata, moguce da bi mi blokirali ako probam vise puta, ali nema svrhe da probam vise puta kada nemam moje redovne kartice da izaberem ...

Nego jel mozes da mi kazes gde bi se pare nalazile ako bi radio taj servis kako treba i ako bi prosao top-up i u kojim situacijama bi moglo da se koristi?

Zanimljivo da te opcije za top-up nema na ipad-u ... a, mac nemam.

edward
06-09-2019, 19:43
Top-up preko ApplePay-a možeš povući samo na kartice koje imaš dodane na ApplePay-u, dakle samo one u Walletu koje su ti linkane. Pošto u Srbiji ApplePay ne radi sa lokalnim karticama zato sam te pitao ako imaš možda Monese jer Monese kartice se mogu dodat u Wallet i na ApplePay. Yandex povrh svega ima ograničenje samo na Mastercard kartice, Visa kartice koje imam u Walletu su sive (ne možeš ih izabrati). U normalnim okolnostima recimo kod top-up Revoluta ili TransferWise-a tu samo izabereš kartice i top-up prođe u pola sekunde, poput plaćanja u dućanu, na Yandexu stalno izbacuje taj uskličnik i “Plaćanje nije dovršeno”, a onda Yandex još izbaci tu grešku u crvenom.

Nemaš je na iPadu jer vjerojatno ti nije Wallet i ApplePay aktiviran.

igoce
06-09-2019, 21:52
Da, nemam te opcije zato sto ni ne mozemo da koristimo servise kao Revolut, Monese ili Transferwise, ja sam zadovoljan sa Yandexom jer mogu da koristim ApplePay i sto ga koristim za crypto, sve jedno ne spadam u ljude kojima treba da se prebace pare sa kartice na karticu, imamo u srbiji instant placanja izmedju tekucih racuna, koja sluze slicno tome, samo sto radi u okviru srbije ...

edward
09-09-2019, 17:40
Danas mi je sjela uplata sa banktransfer sa Revoluta i idem probati ponovno nadoplatu putem Revolut kartice i ne radi. Ok, sad već iznerivran polako odem na web i idem tamo probat uplatit, opet ne radi. Idem dodati neku drugu karticu - prva - ne radi, druga - ne radi, treća - ne radi - prebacuje me na neki ruski dio sajta i izbacuje ovu poruku (na ruskom)



Ova kartica nije prikladna.


Za dodavanje potrebna vam je kartica izdana u bilo kojoj zemlji s našeg popisa.


Ako imate takvu karticu, poslužite je.


Vratite se na početak.


Kličem na popis država kad imam šta i vidjeti - NEMA HRVATSKE, WTF??


I can't complete the card link. The service keeps reporting an error. Why?

You can link a card issued in Russia, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Estonia, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Latvia, Lithuania, Moldova, Tajikistan, Turkey, Turkmenistan, Ukraine, or Uzbekistan.


If you have one of these, but linking won't work (neither with a password, nor with a test amount), call at your bank. Online payments may be forbidden for your card at all.


Pa nemoguće. Do prije mjesec dana tu je 500% bila Hrvatska na popisu, zajedno sa svim ostalim EU državama, sada su tu samo Estonija, Litva i Latvija - 3 države u kojima Yandex ima svoja predstavništva i službeno i posluje. Bila je i Srbija, no nema sada niti Srbije više na popisu.

Moja Revolut HR kartica je još uvijek linkana, no uplata ne radi.

Jedino što mi sada pada na pamet je prebacit adresu u Revolut aplikaciji privremeno na Estoniju, Latviju ili Litvu i kliknuti na izdavanje virtualne kartice. Dobio bi virtualnu Mastercard karticu izdanu u nekoj od te 3 zemlje i to bi onda radilo za nadoplatu Yandexa. Koje mučke, strašno :)

igoce
09-09-2019, 22:05
E, svasta, znam i ja da je bila sigurno i srbija i hrvatska na tom spisku, zbog toga sam i otvorio temu, jer je sve bilo po propisima, pokusao sam sada top-up sa dve moje vezane kartice i sa jedne prolazi top-up, a sa druge nece, pise na ruskom da sam ja prekinuo operaciju ...
Ne znam sta ce biti dalje, sigurno ih propisi koce, a kao sto sam napisao vec u postu, rusi su nepopravljive birokrate ...
Nadam se samo da ce nas (srbiju) nekako progurati kroz sve to, jer se pridruzujemo evroazijskoj ekonomskoj uniji od 1.10.1019. ???

edward
09-09-2019, 23:09
I meni izbaci to da sam prekinuo radnju.

Poslao sam im mail pa ćemo vidjeti što kažu. Zanimljivo da na jednom mjestu je jedan popis, na drugom drugi.

Dakle, ako ideš sam kopati po FAQ dobiti ćeš odgovor da je HR i SR na popisu podržanih zemalja

https://yandex.ru/support/money/cards/linked-cards.html

A ovo je popis koji ti izbaci kod Errora kad pokušaš linkati hr,uk,de karticu... tu nema HR ni SR na popisu

https://money.yandex.ru/doc.xml?id=524277#payment

Sve u svemu nadam se da je samo neka njihova greška u pitanju.

igoce
09-09-2019, 23:25
Na prvom linku koji si postavio ja vidim sajt na ruskom i tamo nema srbije i hrvatske ... mozda ti vidis sajt na engleskom koji im jos nije preveden, bas bezveze ako su nas skinuli sa liste, nas iz srbije svuda blokiraju, pre smo mogli koristiti i servise u EU Leupay na primer i tu su nas blokirali, a ima jos nekih platnih servisa koje sam kristio i tamo smo blokirani, sada i rusi ...

edward
09-09-2019, 23:53
Da, vidim sajt na engleskom, sad kad sam prebacio na ruski vidim da nema ni HR ni SR. A u PM...

Uglavnom, u mailu sam im poslao i ta dva linka (nadam se da će skužit da kod prvog mislim na englesku verziju) pa me baš zanima što će reći. Ja se još uvijek nadam da je neka njihova greška u pitanju... :(

Iako, čak i da nas nema na popisu to ne znači da nas izbacuju sa popisa država sa kojima posluju, samo ćemo morati naći druge načine top-upa

igoce
10-09-2019, 00:42
Pa i ja se nadam da ce biti tako, tj da mozemo da koristimo i dalje, ali da top-up mora na druge nacine, ja cu ovih dana probati nesto kesa od crypta da povucem, nadam se da ce proci takav top-up, jer mi je yandex zbog toga bio zanimljiv, a ApplePay mi je samo bio bonus na to.

edward
10-09-2019, 17:10
Čudno da se još uvijek nisu javili sa odgovorom, obično su uvijek odgovarali u roku od 12h max.

Anyway, ako je ovo istina ja ću nadoplačivati račun preko banktransfer sa Revoluta. Besplatno je, jedino što se dugo čeka (2-3 radna dana) da lova sjedne na račun. Druga solucija mi je da preko Revoluta zatražim estonsku, litavsku ili latvijsku virtualnu MC karticu. Treća solucija da se registriram na neki njihov fintech, vidim da u Latviji imaju nekoliko fintecha koji dijele besplatne latvijske Mastercard kartice i prihvaćaju registraciju iz cijele EU.

Nego, vidim da Yandex nudi i nadoplatu putem nekog gift code-a? Guglam no nigdje ne pronalazim kako se mogu kupiti Yandex gift kartice? Sve što pronalazim je Yandex.Music gift kartice... :??:

igoce
10-09-2019, 19:43
I meni su uvek bili obicno brzi na odgovorima, mada ja (moja zena) pisem na ruskom, pa mozda zato, mozda imaju vise operatera koji pricaju ruski ....
Meni sa cryptom prolazi u sekundi top-up.
A, koliko vidim za gift card ima samo za nekoliko stvari, Appstore, Music i neke razne poklon kartice koje nama ne rade posao, jer ni jedna nije za top-up kesa, vec za kupovinu usluga i robe koji kasnije mogu da se poklone...

edward
11-09-2019, 08:16
Skroz su izignorirali pitanje kako to nema pola zemalja više na popisu za nadoplatu preko kartica.

https://i.ibb.co/47R28V0/6-FAC8-BF6-464-F-4527-92-F5-83107-D003-E3-E.jpg

edward
11-09-2019, 18:38
Idem im sad upravo poslati screenshotove greške koja se izbacuje, kad ono Revolut HR kartica ponovno radi za top-up. Stvarno više ne znam, to valjda kod njih radi ovisno o raspoloženju sustava :D

Linkanje novih kartica i dalje ne radi, opet izbacuje grešku da lokacija kartice nije podržana (probao HR, UK i DE karticu). Sve sam im poslikao i poslao.

Inače još jedna čudna stvar koju sam sad tek skužio - kad nadoplaćuješ preko mobitela onda nema provizije, kad nadoplaćuješ preko weba onda je provzija 1%.

Dakle evo primjera, nadoplata sa razlikom od 4 minute - prva je preko weba, na 100 rublja je uzeo 1 rublju sebi (ukupno naplatio 101 RUB). Druga je preko mobitela, na 100 rublja Yandex nije ništa uzeo sebi.


https://i.ibb.co/s9S7zmy/Full-Size-Render.jpg

Sve u svemu neke stvari su im vrlo vrlo čudne i bugovite.

edward
12-09-2019, 09:09
Kako su ovi mutavi ja ne vjerujem. Jedno 500x im kažem da mi kartice nisu sa njihovog novog popisa zemalja, totalno izignoriraju to i kao sve je u redu pošalji screenshot da vidimo, onda im sve detaljno predočim kroz screenshote da bi mi poslali “vaše kartice nisu sa popisa zemalja”, mislim wtf jel ti nisam to odmah na početku rekao?

Isto i za ApplePay, napišem da imam Mastercard kartice da bi mi vratili “ApplePay nadoplata je moguća samo preko Mastercard kartica”. Imam osjećaj da oni ili ne znaju engleski ili čitaju te mailove polovično, ono svaku treću moju rečenicu.

Ali kako god bilo imamo sad službenu listu zemalja, iako moja hrvatska Revolut kartica je uredno dodana i trenutno radi nadopata. Još jedan wtf moment Yandexa ali okej..


https://i.ibb.co/PxMgRyf/C18-C5-A90-D1-D0-4559-B367-7-B68728-D5464.jpg

igoce
12-09-2019, 22:34
Stvarno ne znam gde je zapelo, moguce i da nisu sa engleskim najbolji, ali u svakom slucaju ni vi, a ni mi nismo vise na listi podrzanih zemalja za top-up preko master/visa kartica, ali ne znam kako meni radi kartica jedne srpske banke koja je dodata u maju, a druga je prestala da radi, a i tebi radi revolut ...

igoce
23-09-2019, 12:52
Kolega ja sam danas probao i onu drugu srpsku mastercard onu koju nije hteo da prihvati, a radila je i sada je normalno dodao pare sa nje na yandex, ispada kao da njihov sistem nije bas savrseno naselovan, znaci sa obe moje mastercard od razlicitih banaka sam danas dodao pare na yandex.

edward
23-09-2019, 13:23
Čudno to sve radi kod njih, malo prihvaćaju kartice malo ne. Meni Revolut HR kartica i dalje radi, žao mi je samo što ne prolazi direktna nadoplata preko ApplePay-a ali što je tu je...

edward
09-10-2019, 20:52
Danas sam uspio dodati Yandex Mastercard na PayPal, prije mi to nije htio. Zanimljivo da PayPal prepoznaje karticu kao kreditnu, što i binlist.net izbacuje ali pod Brand ipak stoji "debit". Monese sa druge strane ne dopušta top-up preko kreditnih kartica no top-up preko Yandexa uredno prolazi. Čudno. Ovi zapadnjački sistemi nisu baš sinkronizirani sa ruskim karticama, hehe. Inače Mastercard za svaku regiju ima svoje brandove kartica, Rusija kao ogromna zemlja ima svoje brandove specifične samo za nju, HR i SR spadaju pod europsku Mastercard regiju.


https://i.ibb.co/Cz1Ybzv/qq.png

edward
02-11-2019, 18:38
Yandex kartice na akciji, samo 1 rublju!

Ne znam jel vrijedi to i za postojeće korisnike pošto vidim da jedan korisnik može imati više računa? :confused:


https://i.ibb.co/zx74ghd/Untitled13.png
https://i.ibb.co/m5K9x7X/ezgif-4-51495adaff79.gif

wifininja
28-10-2020, 12:44
Yandex Money menja ime i brending. Posle 15 decembra zvaće se YuMoney.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201028/c7c2d90ed1f26554bc2b4264795b056f.jpg

edward
22-02-2022, 11:39
Ko zna što će sa ovim biti ako uvedu sankcije Rusiji .. meni su poslali danas mail da verificiram osobne dokumente, zanimljivo da ih svuda najviše zanima državljanstvo i da potvrdim da sam EU resident .. :??:

(još uvijek sve radi)

petarpetrovic
22-02-2022, 14:13
Teško da će ići toliko daleko sa sankcijama, ionako mogu samo sebi da naprave štetu pošto Rusija ima svoj interni platni sistem već godinama unazad, bukvalno ne bi ni primetili da se bilo šta desilo po tom pitanju. Eventualno u najgorem slučaju neće moći više da koriste Apple Pay, jaka stvar.

edward
22-02-2022, 15:08
Ma briga mene za Ruse, oni će se snaći nekako, ja govorim što će biti sa našim računima. Dovoljno da EU recimo ograniči/zabrani uplatu novca na ruske račune ili račune ruskih firmi i već smo u problemu svi van Rusije kako nadoplatiti račun. Već i ranije su neke banke odbijale uplate na ruske račune stavljajući redflag kao rizična uplata, sad bi tek mogli posve zavrnuti pipu. Na kraju krajeva tako i funkcioniraju sankcije prema Iranu, Iraku, Afganistanu, svaka ta uplata se gleda kao da sponzoriraš terorizam.

petarpetrovic
22-02-2022, 15:41
Da sam na tvom mestu, povukao bih sve te pare na neki EU račun, za svaki slučaj :-) Poslušaj me, ja imam i previše iskustva sa sankcijama svakog tipa, a verujem da isto važi za većinu ljudi sa foruma :-(

edward
22-02-2022, 18:12
Da, prebacio sam već sve na sigurno, ostavio sam na Yandexu nekih 1000 rublji (12 eura) čisto iz fore da vidim kako će funkcionirati dalje :D

Nego mi o vuku a vuk već u dvorištu, Index upravo objavio veliki tekst da će prve na udaru biti sve ruske banke i kompanije za internacionalna plaćanja kojima će skroz onemogučit poslovanje u USA i EU, pa čak idu toliko daleko da će ih (možda) izbaciti iz SWIFT-a ... što drugim riječima znači više neće postojati način kako nadoplatiti Yandex račun.


Izbacivanje iz SWIFT-a

Jedna od najstrožih mjera bila bi izbacivanje Rusije iz SWIFT-a, međunarodnog sustava za financijske transfere koji koristi više od 11 tisuća financijskih ustanova u gotovo svim zemljama.


Iz SWIFT-a su 2012., u sklopu međunarodnih sankcija, isključene iranske banke zbog nuklearnog programa.


Iran je time izgubio pola prihoda od izvoza nafte te 30 posto prihoda od međunarodne trgovine, procjenjuje moskovska podružnica think-tanka Carnegie.

petarpetrovic
22-02-2022, 18:34
Izbacivanje iz SWIFT-a je izvesna mogućnost ali tu će već morati malo da se kalkuliše pošto bi to direktno zabolelo i US i EU i pitanje je realne isplativosti. To bi definitivno napravilo velike probleme Rusiji, ali samo privremeno - taliće se oni kad tad sa drugim zemljama i vremenom bi zaobišli SWIFT skroz koji im ionako trenutno najviše služi da kupuju američki dolar prilikom konverzije iz rublje u treće valute. Dugoročno bi ovo mogao da bude pucanje u noge SWIFT-a, mada je teško sada reći bilo šta.

E sad, ako imaš 12 EUR viška za eksperimentisanje, samo napred :-)

miodrage
24-02-2022, 14:30
Mislim da bi time sebi pucali u noge, ali onako bas bolno. Ok, Ruse bi to kratkotrajno zabolelo, dugorocno, EU i SAD to ne bi mogli da izdrze. Oni se sad spremaju da ukinu svaki izvoz u Rusiju, spremaju se da im ogranice patentna prava, zaboravljajuci da ce i Ruse da zabole za patente koliko i Kineze. Repatentirace sve za svoju teritoriju, i time ce ostaviti SAD i EU kao i celu STO bez ogromnog prihoda.
Sa druge strane, posto im nece biti moguce platiti nekako naftu i gas, koje zaudo jos uvek uzimaju u velikoj kolicini od Rusije, morace da se snadju kako da plate svoje obaveze... Tako da... mrka kapa od ovog izbacivanja, jer u tom slucaju krece zaista bespostedna borba koja ko zna kako ce da se zavrsi. Odnosno, za ovu ne znam nista, ali sledeca po recima Alberta Ajnstajna ide prackama...

petarpetrovic
24-02-2022, 15:43
Sve što Amerika treba da uradi je da zabrani svojim bankama da prodaju dolare Rusiji i time su ih ubili k'o zeca - ruska ekonomija je vrlo, vrlo dolarizovana. To bi bio baš ogroman udarac na Rusiju, ali samo privremeno, vremenom bi se "snašli" ali ostaje problem kupovine dolara od koga i dalje zavise i to mnogo. Jesu smanjili svoju zavisnost i odstranili dosta dolara iz deviznih rezervi ali ni blizu u dovoljnoj meri. Kako god bilo, to bi i Ameriku sasvim sigurno koštalo. U ovom trenutku je vrlo nezahvalno prognozirati bilo šta, bukvalno su sve opcije na stolu.

Možda bi valjalo pazariti malo ruskih obveznica na berzi, jeste solidan rizik, ali može potencijalno da bude baš baš dobra kupovina :-)))

edward
25-02-2022, 10:37
Jutros nadoplata sa Revoluta na YoMoney po prvi put odbijena, kasnije uredno platio kavu u McDonaldsu YoMoney karticom (ApplePay)… nadoplatu probao 2x i ne ide, stalno istu grešku izbacuje a uvijek nadoplaćujem istom karticom, no možda je samo nešto privremeno :confused:


https://i.ibb.co/yQVmQ1J/12133920-70-E2-49-B9-B41-B-444-F9-C014-BBE.jpg



https://i.ibb.co/HxzkXD5/2-FF50-C1-D-D53-C-4-A6-F-AB3-B-BE6-F6230-FBAD.jpg

petarpetrovic
25-02-2022, 23:39
Iiiiii idemooooo: Apple Pay payments suspended in Russia with local banks hit by sanctions

https://9to5mac.com/2022/02/25/apple-pay-payments-suspended-in-russia-with-local-banks-hit-by-sanctions/

wifininja
26-02-2022, 00:27
Pa tu i Apple gubi.

petarpetrovic
26-02-2022, 01:49
Više nego Rusija kako god okreneš

edward
26-02-2022, 09:35
Samo pet banaka, izgleda da YoMoney nije na popisu.

Da gubi financijski i Apple no najviše gubi mali stanovnik Rusije koji ostaje bez načina plaćanja, a to je i cilj sankcija da se osjeti u svim nivoima društva i da ljudi vide da se nešto negdje dešava u njihovo ime. Iako, ovo je zakonska obaveza Apple-a kao američke firme da to napravi nakon donešenih sankcija protiv tih banaka a ne njihova dobra volja.

wifininja
26-02-2022, 09:36
Mali off:

Da li sada možemo očekivati da će Apple ubrzati proces uvođenja Apple Pay-a u neke druge zemlje gde još uvek nije prisutan kao i u neke banke koje su u procesu uvođenja kako bi nadoknadio gubitke koje trenutno ima zbog gašenja Apple Pay-a i nekih drugih svojih servisa u Rusiji i ako je taj gubitak nenadoknadiv.

petarpetrovic
26-02-2022, 12:15
Mali stanovnik Rusije trenutno ima malo veće brige od toga da li može da koristi jedan od milion servisa za beskontaktno plaćanje. Ovo će samo još više gurnuti Rusiju u kreiranje sopstvenih platnih sistema i umanjivanje zavisnosti od zapadnih kompanija (nek se spremi Apple za otvaranje NFC čipa u Rusiji u roku od odmah :-))) ali kako god okreneš, u celoj ovoj ujdurmi je Apple Pay vrlo bitno nebitna stavka.

Apple ima svoje planove za ekspanziju servisa na nove zemlje i to ide svojim tokom, pitanje je koliko takve stvari mogu da se ubrzaju, sigurno neće takve stvari da saopštavaju “insajderima” na Twitteru. Ne znam što bi to interesovalo običnog čoveka i kako bi njegov život bio bolji ako neka daleka zemlja sa kojom nema nikakve veze dobije Apple Pay, osim ako nije deoničar Apple - a pa da ima direktnu finansijsku korist od ekspanzije.

edward
26-02-2022, 17:16
Isto kao što bi mene zasmetalo da mi sada netko iz vedra neba ukine ovaj komfor plaćanja mobitelom/satom (98% transakcija zadnjih 5 godina radim isključivo preko ApplePay-a), tako će zasigurno i bilo kog korisnika u Rusija koji se navukao na ovaj komfor. Alternativa uz korištenje iPhone-a (na kojeg sam se također navuko i kojeg ne želim mijenjati) - trenutno ne postoji i neće sigurno još dugo biti, tj. NFC čipovi se neće samo tako otvoriti a posebice ne u ovakvoj Rusiji. Tako da netko tko je cijeli život navikao na Apple proizvode i ima cijeli njihov "ekosistem" itekako je doživio udarac ovim potezom. Alternativni načini beskontaktnog plaćanja kako ne zanimaju nas ovdje na ovom "Apple-fan" forumu, tako teško da zanima i nekoga u Rusiji sa istim gadgetima na koje je cijeli život navikao. Dakle udarac će osjetiti mali korisnik, nikako ne neki glavonja u Rusiji, rusko gospodarstvo ili nedao Bog sam Putin.

petarpetrovic
26-02-2022, 18:15
Mislim da debelo precenjuješ jednu najobičniju payment uslugu. Ne kažem da neće biti nikakve nelagode ali čisto sumnjam da će bilo ko u Rusiji da se nešto specijalno buni zbog toga jer kao što rekoh, prosečan stanovnik Rusije trenutno ima mnogo veće brige.

To ti sad tako pričaš iz bezbednog Zagreba jer možeš bezbrižno da uživaš u komforu beskontaktnog plaćanja jer ti ne padaju bombe na glavu i u zemlji si koja je u ERM II mehanizmu X godina unazad. Da je tvoja zemlja kojim slučajem pokrenula vojni napad na neku susednu zemlju i da je pod sankcijama, ne bi potrošio ni 2 moždane ćelije na Apple Pay već bi gledao kako da se zaštitiš od potencijalno katastrofalnog monetarnog udara i sačuvaš ušteđevinu i druge assete koji ti nisu pali sa neba nego si morao da se znojiš da ih stekneš.

Osim ako te još uvek ne izdržavaju roditelji, ne plaćaš sebi poreze i doprinose i nemaš nikakve realne obaveze u životu, onda OK, bio bi ti ogroman problem što više nemaš Apple Pay, a možda ni tad.

Ovde se najviše nervira i buni Tim Cook jer je ni kriv ni dužan ostao bez ogromnog tržišta i masnih provizija koje je ubirao godinama unazad, a plus mu domaći FED već mesecima unazad visi nad glavom i najavljuje povećanje referentnih kamatnih stopa u USA što će samo još više da obori vrednost kompanije. Ne bio mu niko u koži trenutno.

edward
26-02-2022, 19:18
Ne precijenjujem ja ApplePay, ja samo govorim da njemu trenutno nema alternative u Apple sustavu i kod njihovih korisnika (niti će tako skoro biti) te da ukidanjem istog će nastradati neki mali korisnici koji nemaju direktno veze sa ratom niti vjerojatno podržavaju zvjerstva koja se rade u njihovo ime. Nisam niti jednom rječju išao u daljnju analizu kako je trenutno tom korisniku po pitanju drugih faktora i sa čime se zamara, iako sam siguran da trenutno nitko u Moskvi ne strahuje od padanja bomba po glavama a i nekako imam dojam da ni samo poimanje što se trenutno dešava u svijetu većini još nije došlo do svijesti. Prošlo je premalo vremena da bi se išta od sankcija već osjetilo a ljudi naprosto dođu svijesti tek kad prave posljedice osjete na vlastitoj koži.

petarpetrovic
26-02-2022, 19:30
Ne vidim kako bi obični korisnici nastradali zbog izostanka Apple Pay - a. Mogu i dalje beskontaktno da plaćaju karticama, teško da je to neko veliko cimanje u ovakvim okolnostima. Uostalom, i ja to još uvek radim za oko 20% transakcija jer mi ne pada na pamet da menjam banku i plaćam sve duplo skuplje samo da bih mogao da plaćam na rate kreditnom kroz AP, pa mi ništa ne fali, niti to doživljavam kao nekakvo cimanje. Cenim da je slično i kod tebe, prema tome dabome.

Za sankcije je još uvek rano reći bilo šta, naročito za ovakvu smejuriju od sankcija, USA bi ih malo izbacivala iz SWIFTa a malo i ne bi, EU se isto trudi svim silama da uvede što blaže sankcije a da ipak održi neki utisak da se “nešto radi”, sve u svemu… meh.

Ako se iko nervira zbog Apple Pay-a u Rusiji, to je Apple menadžment jer su preko noći ostali bez ogromnog tržišta, a nit luk jeli, nit luk mirisali. Prosečan Rus trenutno ima neke druge preokupacije, a prilično sam siguran da to nisu beskontaktna plaćanja na iPhone uređajima.

Da je pameti među našim narodima i narodnosti da i mi malo ulaganimo sa Apple Pay-em, koliko god ove sankcije bile smešne, šansa da nešto ode dođavola i kaskadno izazove dodatnu krizu je i dalje vrlo velika, valja smanjiti trošenje para generalno da ne dođemo u situaciju da nemamo čime da platimo beskontaktno. Inflacija zbog pandemije i dalje divlja i ne nazire joj se kraj, a njesra u UKR ne pomaže po tom pitanju, baš kao ni Apple Pay.

miodrage
26-02-2022, 20:04
Petre ti si bas odlucio svima da pokazes i dokazes kako Apple Pay nije nesto. Ok, nije nesto, imamo alternativu uvek, ali da je komforno, to ne mozes da osporis. I sad, zasto bih ja bio uskracen za komfor na koji sam navikao?
Zaista je najgora ona jevrejska kletva, dabogda imao pa nemao.... Ne kazem, ziv se covek na sve navikne, svuda okolo sebe vidjam dokaze za to, ali ne kaze se dzabe navika jedna muka, odvika dve.
Mozda prosecan Rus i ima mnogo vecih briga, mozda i nema, ali Rusija definitivno nije Moskva ni Petrograd. Imao sam tu srecu da budem mesec dana u Moskvi, vikend u Petrogradu, i, nazalost ili na srecu, da vidim i okolo Moskve (citaj na oko 250km) kako ljudi zive.... To nije druga drzava, to je druga planeta... Verujem da osim u najvecim centrima (a Rusija je kao sto znamo ogromna) prosecni Rusi ni ne znaju za Apple Pay. Mozda ne znaju ni za Apple. I verujem da su prosecnom Rusu, Apple proizvodi tesko dostizni (Moskovljani i Petrogradjani - cca 20 mil ljudi, se u prosecne Ruse ne svrstavaju).
Sto se tice same Ukrajine i cele ujdurme oko toga, ovo je smesno, osim za one neduzne ljude koji tamo ginu. Iskreno zao mi je svakog neduznog coveka koji je ne svojom voljom uvucen u taj pakao rata tamo. Sa druge strane, ovakav razvoj situacije je mogao da se ocekuje s obzirom na poziciju 2 jarca na brvnu... Jedino sto je jedan jarac mislio da je mnogo jak, a onda je ostao bez podrske... Da ne ulazimo sada u dubioze.
Sankcije ko sankcije, mi smo bili godinama pod njima, Rusi su vec jednu deceniju ako e i vise, tako da su navikli, a sa druge strane prave sve svoje. 7 drzava na celom svetu je dovoljno samo sebi: SAD, Canada, Rusija, Brazil, Kina, Australija i Turska. Sve druge nesto nemaju pa im treba. Tako da... pogodice sve ovo Rusiju, ali ni priblizno koliko Washington to misli i prizeljkuje.

edward
26-02-2022, 20:07
Ne vidim kako bi obični korisnici nastradali zbog izostanka Apple Pay - a. Mogu i dalje beskontaktno da plaćaju karticama, .

Odi reci to Rusima na redditu i na macrummors koji hračkaju po Apple-u i Zapadu zbog ovoga, možda ljudi ne znaju da mogu plaćati karticama.

Eno jučer su kukali ruski esc fanovi zbog izbacivanja sa Eurosonga, danas kukaju "nogometaši" zbog vjerojatnog izbacivanja ruske reprezentacije sa kvalifikacija za svjetsko.. itd Jesu li to životno presudne stvari? Pa naravno da nisu, jednako kao i ApplePay, no to su samo jedne u nizu malih stvari koje će itekako značiti malom Apple korisniku, eurosong fanu, navijaču itd..

Da li sankcije mogu biti jače? Naravno da mogu, vjerojatno sa vremenom i hoće, ali ovakve male će kod običnog malog čovjeka brže napraviti reakciju i utjecati na njega nego nego veće koje tek trebaju djelovati.

Btw. nejasna mi je ova tvoja rečenica da sa ApplePay-om sve plaćaš duplo skuplje?

petarpetrovic
26-02-2022, 20:18
OK, hajde onda da vidimo koliko će ljudi izaći na ulice da protestuju zbog toga što više ne mogu da koriste Apple Pay. Što se mene tiče, možemo i da se kladimo u pare, bar da zaradim nešto i ja :-))

Niko nije ni tvrdio da Apple Pay nije komforan, ali nije ni tako savršen kao što neki pokušavaju da ga predstave, i to je prosto tako, ne zavisi ni od čijeg mišljenja. Činjenica je da od ovoga najveću štetu ima upravo Apple koji je u celoj priči kolateralna šteta, baš kao i običan narod u Ukrajini.

Što se tiče piskaranja Apple fanova na Macrumorsu i kojekude što nemaju ovo i ono, to je smejurija živa dok ne izađu na ulice. Ima i kod nas u Srbiji i previše "demonstranata" koji pišu traktate po društvenim mrežama i sole pamet svima unaokolo i kad dođe momenat da se izađe na ulicu, nema nigde nikog.

Ne plaćam duplo zbog Apple Pay-a već bih u drugoj banci plaćao duplo više za raznorazne usluge koje imam kod trenutne banke, s jedinom razlikom što bih u drugoj banci imao installment kreditnu karticu umesto revolving kartice koju imam u trenutnoj banci. Umesto toga, biram da plaćam manje za bankarske usluge a da nosim sa sobom kreditnu karticu i plaćam na rate bez Apple Pay-a, i takav aranžman mi odgovara u potpunosti, iako sam ja prvi očekivao da će biti smaranje. Lepo je imati komfor beskontaktnog plaćanja, ali je još lepše imati za nijansu više para na tekućem računu na kraju meseca, barem meni, pošto pare moram da zaradim, jbg.

wifininja
26-02-2022, 20:46
U svakom slučaju Apple gubi najviše...ogromno je to tržište...koliko je to telefona i satova i slično...gubitak Apple-a je nenadoknadiv. Naravno da običan narod u Rusiji sada o tome ne razmišlja ali da alternative ima mislim da ne.

petarpetrovic
26-02-2022, 21:01
Alternativa itekako postoji - zove se beskontaktna platna kartica i može i dalje da se koristim najnormalnije bilo gde u zemlji. Veći je problem što platne kartice više ne mogu da koriste po EU i kojekude, ali što se tiče domaćeg platnog prometa, jedva da će neko i da primeti da se nešto dešava. Imaju svoj nacionalni Mir sistem za domaći platni promet, imaju Yandex Money, imaju svašta nešto. Preživeće.

Ovde samo Apple, Google i Samsung gube, a vidim i da Nemačka insistira da se uvedu "targetirane" sankcije kroz SWIFT sistem, jedva se suzdržavam da ne puknem od smeha kad čitam šta razmatraju. Malo pre dobih mail, Paysera javlja da transakcije ka Rusiji više ne funkcionišu, plus ne možeš više da kupuješ rusku rublju. Rasturiše ih od sankcija 'leba ti...

zikicz
27-02-2022, 01:16
https://www.index.hr/vijesti/clanak/zapad-uvodi-nove-brutalne-sankcije-ruske-banke-izbacuju-iz-swifta/2342969.aspx

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220226/179885d32236c91188522c29e88afd47.jpg

rikee
27-02-2022, 07:35
Kako ce da im placaju gas? Preko kineza?Jajare su i jedni i drugi, a o amerikancima i englezima ne treba trositi reci. Ne treba nam politika u zivotu… narod kao narod svaki je OK, ali politicari su ti koji truju na sve strane i prave sranja, sebi posao i imaju backdoor deal-ove… ne kaze se dzaba vrana vrani oci ne vadi

edward
27-02-2022, 15:42
Na ruskim online portalima tvrde da ruske Visa/Mastercard kartice i dalje moraju uredno raditi kod plaćanja u dućanima. Baš me zanima hoće li mi sutra proći kava u McDonaldsu (ApplePay/Yandex Visa) :vb_kez:

petarpetrovic
27-02-2022, 16:01
Sve su šanse da neće jer Visa/Mc kartice izdate u Rusiji trenutno rade samo unutar zemlje, ali probaj ipak pa javi.

Što se tiče sankcija u SWIFTu… LOL

edward
28-02-2022, 10:23
Kupljena evo kavica u McDonaldsu za 88 rublja i sve normalno radi, zanimljivo :??:

Možda je do ApplePay-a, trebo bi probat sa pravom fizičkom karticom no nemam je sad uz sebe. Inače zanimljivo da ova virtualna koju imam na ApplePay-u (i preko koje cijelo vrijeme kupujem) po novom baca pod zemlju Gvatemala (prije je Rusija), dok prava fizička pokazuje i dalje Rusija… možda su počeli muljat sa country binom na karticama, ne bi bilo prvi put recimo Revolut, Wise i slični često promijene country bin kartice koji ti daju u onaj tvoje zemlje (zemlje dokumenata koje si dao kod registracije), dakle takvo što je lako promjenjivo :confused:

Guatemala partners in crime, lol

Virtualna (na ApplePay)
https://i.ibb.co/F0G20th/F2-EE8343-95-FC-4677-AF3-F-229-E4-BD6-E416.jpg

Fizička
https://i.ibb.co/zszhkCc/9483-DB3-C-0-B58-4330-A978-2-CEB404-DB48-F.jpg

petarpetrovic
01-03-2022, 12:26
E, sad je već ozbiljno: Visa, Mastercard block Russian financial institutions after sanctions

https://www.reuters.com/business/mastercard-blocks-multiple-russian-financial-institutions-network-2022-03-01/

Ovo, plus zamrzavanje deviznih rezervi centralne banke efektivno degradira Rusiju na nivo Jugoslavije 90ih. Zaebano

edward
01-03-2022, 17:05
Da, to sam i ja jutros pročitao na ruskom mk.ru, zapravo članak je bio da je Mastercard blokirao a da će Visa uskoro isto to napraviti. I reko haj ona YooMoney kartica je baš Mastercard i ima ruski bin idem probat kupit nešto - i prošlo bez problema.

Inače na dosta ruskih sajtova se prije navodilo da su blokirane samo kartice onih 5 ruskih banaka a da sve ostalo radi, ne znam da li je ovo danas nešto skroz novo da su proširili baš na sve. Također svuda se spominje i Yandex iliti YooMoney (to je zajedno sa SbernankOnline najpoznatija "mobile bank" usluga u Rusiji kako navode) i tu su pisali da SberbankOnline je blokiran no da YooMoney još radi jer nije pod sankcijama.

Zanimljivo da je jutros prošla normalno i uplata sa Revoluta na YooMoney i da je unutar Revoluta odličan tečaj rublje u usporedbi sa tečajem koji se vidi na ruskim stranicama da je trenutno u Rusiji. Na Revolutu i dalje se rublja može pratiti u tečaju uživo pa tako u jedan tren trebaš 120 rublji za 1 euro, za sekundu/dvije trebaš 105 rublji za 1 euro.

petarpetrovic
01-03-2022, 17:31
Srpski dinar trenutno jači od rublje, nadrealno

petarpetrovic
03-03-2022, 16:51
Kreću efekti sankcija da se osećaju i na zapadu - Raiffeisen prvi na udaru: Raiffeisen Bank, Big in Russia, Scraps Dividend Due to Ukraine Conflict

https://www.wsj.com/livecoverage/russia-ukraine-latest-news-2022-03-01/card/raiffeisen-bank-big-in-russia-scraps-dividend-due-to-ukraine-conflict-jZ87a5QZENP1dsESLVi9

edward
03-03-2022, 17:00
Jel ovo Srbija sama blokirala sve ruske Mastercard kartice? Čudan potez ako je Mastercard blokirao samo kartice 5 ruskih banaka, ostale rade...

https://www.b92.net/biz/vesti/svet/onemoguceno-placanje-ruskim-karticama-2115376

petarpetrovic
03-03-2022, 18:37
Master Card i Visa jesu blokirali plaćanje u inostranstvu svim karticama izdatih od strane ruskih banaka, a Srbija jeste inostranstvo. Nema to veze sa nama i našim sankcijama

edward
04-03-2022, 10:10
Kako blokirane kad ja još uvijek plaćam Yandexom. Svuda i na stranim i na ruskim sajtovima piše da je samo 5 banaka blokirano (njihove MC i Visa kartice) a da ostale rade.

petarpetrovic
04-03-2022, 11:25
Ne bih znao. Možda ti kartica zapravo i nije izdata u Rusiji.

edward
04-03-2022, 12:09
Vidi se lijepo po country bin-u da je ruska federacija, govorim o Mastercard fizičkoj kartici. Samo što je stvar što nisu sve ruske Visa i Mastercard kartice blokirane, to "sve ruske" sam prvi put pročitao upravo na b92 sa linka koji sam postavio i to da je riječ za Srbiju, svi ostali strani mediji i ruski sajtovi lijepo pišu 5 banaka i određene financijske institucije koje ne žele nabrojati. Zato sam se i začudio o čemu ova iz Mastercarda za Srbiju sad priča, znači - ili je ona nešto krivo rekla, ili je b92 krivo prenio ili je jednostavno Srbija zaista sama blokirala sve ruske MC kartice...

petarpetrovic
04-03-2022, 12:13
Moguće da se zabrana odnosi na sve kartice izdate u Rusiji ruskim državljanima. Pouzdano znam da je nekoliko kolega iz Petersburga ostalo zaglavljeno u inostranstvu još od pre sukoba i da su preko noći ostali bez mogućnosti da koriste svoje platne kartice, trenutno ih spašavamo i relociramo za SRB. Sve u svemu, zabrana je na nivou kartičarskih organizacija a ne pojedinačnih zemalja

edward
04-03-2022, 12:27
Vrlo vjerojatno koriste kartice banaka koje su pod sankcijama

edward
07-03-2022, 09:30
Evo konačno odgovor na pitanje do kada će raditi YoMoney i ostale ruske kartice van Rusije koje nisu izravno pod sankcijama - do 10.3.

Ja sam i danas platio kavu u McDonalsu i prošlo je sve ali nikad skuplje je nisam platio, do sada je raslo do 5 rublji dnevno, sad je preko vikenda poraslo za 40 rublji .. wtf. Vidim da i na Revolutu je rubalj dodatno drastično pao preko vikenda.


Google translate sa YoMoney stranice:


How YuMoney works now - in Russia and abroad. Answers to the main questions

Updated: 06.03.2022

We clarify this article as soon as new information becomes available. Stay tuned for updates.

Payments and transfers via UMoney (https://yoomoney.ru/)are available to users as usual.


Briefly about the most important

YuMoney (https://yoomoney.ru/)continues to work. The money is safe, they are not in danger.


About the work of cards in Russia and other countries where the MIR is accepted.

In Russia, you can still withdraw cash, make transfers and pay by card.
In fact, Visa and Mastercard cards begin to work as MIR cards - if you see the MIR logo, you will be able to pay or withdraw cash.


About the work of maps in other countries.

In other countries, as well as on foreign sites, our maps also work, but they are about to stop: it will happen on Thursday, March 10. Therefore, if you are abroad now, we recommend withdrawing cash.


About the work of Apple Pay and Google Pay.

It will also be impossible to pay with Apple Pay and Google Pay with Russian cards (anywhere in the world). Alternatively, you can pay with a plastic card in one touch - it will definitely work.
All restrictions above apply to cards of any Russian bank, not only YuMoney.


How we solve the problem:

now we are working to ensure that you can get a card of the payment systems MIR and UnionPay in YuMoney - they can be paid in 180 countries. As soon as there are any details, we will write about it.
If something changes, we will update this article.


What is important to do right now?

If you do not have a plastic YuMoney card (https://yoomoney.ru/cards/plastic), we advise you to order - and it is important to have time before March 9 inclusive (further we will not be able to send cards for some time).
The plastic card will work for 3 years. The cost is from 199 ₽.
You can also get a UMoney virtual card (https://yoomoney.ru/cards/virtual)- it is suitable if you pay only online and in applications (and it is not so important for you to pay in offline stores). This card is free.


How to pay in Russian stores now?

In general, just as before, payments work (and there is no reason to think that something will change here).
But you won't be able to pay with Apple Pay, Google Pay and similar services. We advise you to use the UMoney plastic card (https://yoomoney.ru/cards/plastic): you can still pay it with one touch.


How to pay in foreign stores?

In fact, all Visa and Mastercard cards start working as MIR cards - if you see the MIR logo, you will definitely be able to pay. Here are the countries where you can find terminals and ATMs hosting the World: Armenia, Belarus, Vietnam, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Cyprus, the United Arab Emirates, Tajikistan and Turkey.
In the rest of the world, payments are still working as usual in the coming days, but they are about to stop: it will happen on Thursday, March 10.
After that, unfortunately, there is no way to pay in the rest of the world - Visa and Mastercard will suspend payment systems for Russian banks.
There is a nuance: on the Internet it is sometimes not very clear whether it is a foreign online store or not. There are doubts - try to pay by card. If it doesn't work out, then you need to look for another payment option - a Russian bank card will not work.


How to withdraw cash?

In fact, all Visa and Mastercard cards start working as MIR cards - if you see the MIR logo, you will definitely be able to withdraw cash. Here are the countries where you can find terminals and ATMs hosting the World: Armenia, Belarus, Vietnam, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Cyprus, the United Arab Emirates, Tajikistan and Turkey.
In the rest of the world, cash withdrawals are still working, but it is about to stop: it will happen on Thursday, March 10.
Unfortunately, it will not be possible to withdraw cash in the rest of the world after this date. If there are news, we will definitely write about them.


Did YuMoney fall under sanctions?

If we talk about sanctions that somehow affect the bank's customers (you could read about these banks in the media) - then no, we do not fall under them. To make sure, type in the search engine the query: "SDN list" - we and our shareholders are not on this list.
All the restrictions we write about in this article arose not because of sanctions on specific banks, but because of restrictions for all Russian banks.
For example, you will not be able to pay abroad with a single card of a Russian bank. Including our card will not work.
And we want to emphasize: in any case, no sanctions can affect the safety of money in YuMoney.


How to order a plastic card with delivery abroad?

Through the (https://yoomoney.ru/cards/plastic)YuMoney website (https://yoomoney.ru/cards/plastic)or application.
It is important to order until March 9 inclusive (we will not be able to send cards for a while).
And one more thing: Russian Post will not be able to send plastic cards to Ukraine, as well as to the DPR and LPR.


How to pay with YuMoney cards via Apple Pay and Google Pay?

As we wrote above, unfortunately, our cards (as well as cards of other Russian banks) do not yet work in Apple Pay, Google Pay and similar services.
Use a plastic YuMoney card (https://yoomoney.ru/cards/plastic)- you can still pay with one touch.


Some banks have disconnected from SWIFT. How will this affect payments with a UMoney card?

Disabling SWIFT could affect a small part of payments abroad.

But now it is no longer so important, because Visa and Mastercard cards issued by Russian banks do not work abroad. Including YuMoney cards that do not work.
This is a solution of Visa and Mastercard payment systems, it has nothing to do with SWIFT.


Will the size of the cashback change?

Cashback (both rubles and points - there are both in YuMoney) is not related to restrictions.
Therefore, cashback continues to come as usual. You can still choose the categories of the month in which you will receive increased cashback points (https://yoomoney.ru/loyalty)- 5%.
If the cashback changes, we will definitely write about it.


How to transfer money to a foreign bank?

For reasons beyond our control, transfers from accounts of non-resident individuals from a number of countries to accounts abroad have been temporarily suspended.
This restriction does not apply to Russian citizens, as well as the vast majority of foreign citizens from the CIS countries. Transfers for non-residents without opening an account are limited to 5 thousand dollars per month. The ban is valid from March 1 to March 31, 2022.


How to top up the balance or receive a transfer from a foreign bank card?

There are no restrictions on our part, all translations are as usual.
If you encounter a problem, make sure that there are no restrictions on the part of the sender's bank.


I'm abroad. How to get a transfer from Russia to a UMoney card?

Transfers from any Russian bank card to YuMoney card work without restrictions, regardless of your location or currency of transfer.


How to transfer money from your wallet to your YuMoney wallet in currency?

Currency transfers take place as usual. When transferring from wallet to wallet, check the basic conditions: make sure that the recipient has been identified in UMoney, he has an account in foreign currency and at least one of you is not a citizen of Russia.


I want to be identified, but I'm abroad. What to do?

You will not be able to get to our office or part of the offices of our partners in Russia. But you still have several ways to identify yourself - online or offline.

For example, if you have an account with Sberbank, or a number from MTS, or a number from Megafon, you can be identified on the Internet. You don't have to go anywhere.

You can also contact an agent in the country where you are located, or send us a letter certified by a notary.
Start identifying (https://yoomoney.ru/id/methods)and we will tell you what options are in your particular case.


What can I do not to lose my money in YuMoney?

The money is protected, nothing will happen to them. And they are available at any time.
We have been working in Russia for more than 20 years and we managed to make sure that the service works without interruptions, and all legal and technical problems are solved quickly.
If you have any questions, write to our chat on the website or in the YuMoney application - we will always help.
If new details appear, we will add them to this article (and we will tell you about the most important news in letters).
Stay tuned ���

……

edward
14-06-2023, 10:17
Koristi li još tko ovo? Počeli su izdavat ruske Mir kartice i neke noname koje pretapostavljam da su Vise/MC ali bez loga i da rade samo u Rusiji. Zna li netko neku webstranicu gdje se može nešto kupiti i platiti preko Mir kartice? Račun mi je neaktivan od 7.3. prošle godine, zadnji dan kad se moglo kupiti nešto sa ruskim Visa/MC u HR i sad se bojim da mi ne krenu naplaćivati inactivity fee zbog nekorištenja računa ili skroz ukinu pa reko moram pronaći negdje da napravim transakciju sa tom Mir karticom ali ne pronalazim nigdje da je primaju.. jel vidio netko u Srbiji, kod vas bi prije to moglo nego ovdje?

inače uvijek su bili super kreativni sa tim svojim karticama i dok su Vise/MC imali, sad tako i sa Mir nude stotinu dizajna, virtualnih i fizičkih.. ne znam bi li uopće stiglo da naručim fizičku karticu u HR, nude je za svega 4€ poštarine… virtualne su besplatne


https://i.ibb.co/pXzJhWQ/2505-EC10-B8-C1-4634-9-EEA-58232-EA5307-F.jpg

rikee
14-06-2023, 20:41
Mozda turska i kina… Srbija tesko da prolaze te kartice