PDA

View Full Version : 4G mreža stigla u BiH



Everytime
08-04-2019, 18:52
Ili nije.

Ne znamo jer korisnički servis šalje na šalter a oni nisu još ni 3G bas skontali. Uglavnom,

https://mtel.ba/Korisnicka-zona/Vijesti/Vijesti/a13907-m-tel-pustio-4G-mrezu.html

mccf
09-04-2019, 01:32
Kakva je to bagra... Šatro se zahvaljuju RAK-u, kao zbog njih nisu pustili do sad. A izgovor su SIM kartice zasto ne radi. I kao veci gradovi prvo, pa ka ruralnim podrucjima. Sve je spremno odavno, sve je samo cekalo da politika aminuje, i kad i to Evropska unija natjera da se ispuni, konacno "sve" gotovo - niko nema 4G :)
Ako nista, imaju jake izgovore. Klasicni monopol... 3 telekom operatera, tri konstitutivna naroda...svaki operater ima monopol, nijedan nije konkurencija drugom zbog visokih cijena medjusobne komunikacije.
Na kraju, ispadne da 2G placamo kao najskuplju varijantu 4G u Evropi [emoji23]

technobuba
09-04-2019, 09:40
Sto rece prvi post 3g je nula bodova, kvalitet signala katastrofa... pokrivetnost dobrog signala smijesna... to sto oni neke mape prave pa graficki prikazu pokrivenost je zabluda! Sad opet raji ce pisati 4G ili LTE i to je kao wow! Daleko je to od dobrog! Pogotovo manji gradovi i to gdje je i 3G pojam da radi kako treba! Ali sto rece moj prijatelj u sali dobro je to dok poruke idu [emoji23]

ecanikajo
09-04-2019, 10:35
ja prosto ne verujem. nije bilo 4g?

Everytime
09-04-2019, 12:11
Sada mi recite posto oni ne znaju- ako imam nano sim trebam li mjenjati za novi sim da bih hvatao 4g?

zabrljanje
09-04-2019, 12:46
Oni trebaju da ti to kazu. Imas ti i prepaid nano sim a kartica nije za 4G. Ovde smo menjali iako je velicina bila nano sim ali bez 4G podrske.

technobuba
09-04-2019, 18:37
Sada mi recite posto oni ne znaju- ako imam nano sim trebam li mjenjati za novi sim da bih hvatao 4g?

Mislim da moras mjenjati sim karticu!

mccf
09-04-2019, 19:25
Danas bio u mtel-u... Ljubazna djevojka koja u poslovnici radi za Huawei mi rece da od 10 vrsta kartica, samo 3 podrzavaju 4G mrezu... pokazala mi je i listu, cini mi se da nesto pocinje sa UMSI-0, UMSI-1...i do 9. I kao kartice koje su UMSI-3, 7 i 8 podrzavaju LTE mrezu. Usput mi rece da je od jutros provjeravala za drugare, i od njih 5 svi su bili sa brojem 1 koji ne podrzava LTE...
Manje ljubazni dio poslovnice, radnici MTEL-a zaduzeni za samu zamjenu kartice su mi zamjenili.
Sama provjera kartice se radi softverski, i odmah kazu...narocito po godini izdavanja (2013ta kod mene konkretno)...
I onda dolazi onaj sladji dio - kad se pusti LTE :) Lijepo je procitati pored signala da pise LTE... :) I tu se zaustavlja prica. Brzina je na nivou 3G.
LTE mreza drzi 40-60 sekundi i onda se prebaci na 3G. Tako da ni ne mogu reci da sam uspio testirati mrezu. Bio sam po razlicitim dijelovima Sarajeva...
Jedina zabava sa 4G mrezom je citanje izjava kako se ovim ispunjava uslov ka uspostavljanju 5G mreze :D
Gdje pocinje Bosna tu prestaje logika.

P.S. Zamjena u mtel-u 5,80 KM. Danas moja kuca zamjenila 3 kartice... Neka 100.000 ljudi zamjeni kartice, to je malo vise od pola miliona... Klošari.

technobuba
10-04-2019, 09:35
To i ja kazem... klosari pravi svakako! Ni 3g nije kako valja a sad fol 4g! Bas tako lijepo je da pise 4g ili LTE ali to nema veze sa tim nikakve!

spo
10-04-2019, 09:41
Da su klosari, jesu na zalost.
Dal ce ikad biti bolje?
Kad jednom dodje i ta famozna 5G mreza, pitam se dal ce naci nacina da bude sporija pa da se doplacuje za punu brzini ili neki drugi nacin da zavucu ruku u narodni dzep?

Boletinho
10-04-2019, 12:32
"Mreža koja se uvodi u Bosni i Hercegovini je, u principu, 4G+ i ostvaruje teoretske brzine do 300 Mbps, dok je, recimo, u regiji dostupna obična 4G mreža s brzinama do 150 Mbps.

Testna bazna stanica na Dolac Malti trenutno nije dostupna svim korisnicima, a postavljanje baznih stanica u Sarajevu, kako su nam rekli u BH Telecomu, krenut će u narednim danima iz centra grada prema ostalim dijelovima.

Kako saznajemo, cijene novih paketa koje uvodi BH Telecom neće ovisiti o tome da li koristite 3G ili 4G mrežu i bit će omogućena znatno veća količina prijenosa podataka. Komercijalno korištenje očekuje se od 8. maja."


Tek od maja ce mo normalno koristiti 4g:)

edward
10-04-2019, 13:34
"Mreža koja se uvodi u Bosni i Hercegovini je, u principu, 4G+ i ostvaruje teoretske brzine do 300 Mbps, dok je, recimo, u regiji dostupna obična 4G mreža s brzinama do 150 Mbps.



Tko to u regiji nema 4G+ već godinama? :??:

Boletinho
10-04-2019, 14:43
Nemam pojma kralju,ja sam samo naljepio dio teksta sa bh telekom stranice da se vidi da tek od maja ide za komercijalu :)

edward
10-04-2019, 16:11
Vjerujem, samo sam htio citirati glupost koju su napisali. U Hrvatskoj 4G+ je krenuo još 2015, dakle prije 4 godine, ovdje na forumu sam vidio da se priča također o 4G+ od forumaša iz Srbije, dakle krenulo je i u Srbiji. Ostaje nam samo još Crna Gora od BiH susjeda, ne znam kakvo je stanje kod njih po pitanju 4G+, ili su još uvijek na “sporijem” 4G...

Obožavam kad netko ovako starta neku uslugu pa onda lažima se želi istaknuti nad drugima i prikazat da su pokrenuli nešto spektakularno..

mccf
10-04-2019, 22:00
Evo malo rezultata... Iznenadjujuce, ova brzina od 60+ je u jednom manjem mjestu u BiH...
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190410/8497a9433639c273d45eb8dc26f30508.jpg

Everytime
11-04-2019, 11:54
Ako mozes reci koje je to manje mjesto? Da znamo zbog pokrivenosti i ovih dojava da se uglavnom vrati na 3G. Ja sam u utorak zamjenio karticu za 4g adekvatnu i od tada sam vecinu vremena nedostupan i pokazuje mi da ne moze aktivirati prenos mobilnih podataka. Tek kada iskljucim ono "enable LTE" mi se unormali

mccf
11-04-2019, 17:25
Meni uglavnom stoji na 3G... rijetko, rijetko sam da prebaci na LTE u pokretu... Ako rucno ugasim pa upalim - onda se nakaci na LTE. Rezultati su bili izmjereni u Visegradu.
Jedino gdje mi se sam nakaci, gdje drzi pun signal, i gdje je protok podataka bas bas stabilan je tranzit u Sarajevu. Cijelom duzinom sam drzao iptv pusten na telefonu, i radilo je perfektno. Nisam mjerio speedtest.
U zatvorenom prostoru nigdje mi ne kaci na LTE

Boletinho
11-04-2019, 18:31
Ja danas zamjenio sim karticu kompatibilnu sa 4g i u Mostaru,u glavnoj ulici gdje zivim 150 metara od starog mosta(tu godisnje prodje milion turista)ni jednom nisam vidio LTE da se upalio:)