PDA

View Full Version : Aktivni zvucnici



spo
24-12-2018, 14:51
Genelec 4010A.
Dosao sam do par ovakvih zvucnika.
Na oficijalnom sajtu pise koliko sam mogao razumjeti da se mogu spojiti na tv ili comp bez pojacala.
Na zvucnicima imaju tri zice : plus , minus i uzemljenje.

Zanima me kako je najjednostavnije da se spoje sa kompjuterom?
Da li je dovoljno kupiti kabal koji ima tri zice i na drugom kraju dva ili tri prstena koji ulaze u audio dzek na kompjuteru?
Da li bi tako mogao da se spoji i drugi zvucnik pa da se obadva povezu sa jednim spliterom?

Hvala unaprijed.

NeRo
24-12-2018, 16:12
Potreban ti je kabal sa 4 zice, tacnije tri zice i shield. Jedan + ti je desni izlaz drugi + lijevi izlaz, - je zajednicki i GND je zajednicki i spajas na shield.

spo
24-12-2018, 21:05
Ima li kakav predlog za sliku ili naziv jednog takvog kabla? Ili bar seme pa da sklapam. Ne znam nista o zvucnicima osim da greska moze da nesto spali.

bbrks
24-12-2018, 21:42
Moj ti je savet, ne igraj se s tim. Sprzices nesto garant. Ono sto ti u teoriji treba je da iz kompa u zvucnike ide po jedan audio kabl RCA, a to cenim da nije bas realno.
Jedina prava varijanta je, pod uslovom da komp ima neki digitalni audio izlaz pazaris neki DAC (google please)....pa je iz DACa posle u zvucnike vrlo jednostavno.

spo
24-12-2018, 22:01
Pokusacu naci taj DAC
Necu nista rizikovati
Ako bude nesto sto ima sve tri zice uzecu
Inace necu

bbrks
24-12-2018, 22:08
Prvo pitanje je imas li audio izlaz na kompu i kakav? (osim headphones izlaza)
Ako imas samo headhones jack onda nadji nesto ovako: https://www.amazon.com/AmazonBasics-3-5mm-2-Male-Adapter-Cable/dp/B01D5H8JW0
i daj boze da ne spalis nesto.

kylle
24-12-2018, 22:41
Moj savet zvucna kartica, u nju bodes zvucnike, iz nje u komp i resio si stvar.
Externa zvucna kartica.

Preporucujem Focusrite i 2i2 ti zavrsava posao.

spo
25-12-2018, 11:57
Bbrks ; namjeravam zvucnike spojiti sa mac mini late 2012
ili sony vaio vgn aw220j iz 2007-e.
Znaci najobicniji audio izlaz.

Kylle; radje bih prvo cuo kako zvuce nego se bacao u trosak , plasim se da nisu vise za razglas nego za slusanje fine muzike.

Zaintrigiralo me sto su prilicno skupi , par polovnih je negdje oko 300€.

kylle
25-12-2018, 13:21
Ako su studijski aktivni to je cena da te ne cudi.

Ako imas probaj sa necijom zvucnom pa ces znati ili bez nje pa koliko si zadovoljan tako radi.

Samo sad imas opcije da ih cujes/povezes to je to.

spo
25-12-2018, 14:35
To mi i jeste cilj. Na zalost nemam mogucnost nigdje da probam preko zvucne karte.
Pokusacu ih spojiti na komp pa kako bude.

komsa
25-12-2018, 14:47
nisam bas u materiji ali ovo sam iz prve nasao.............
https://www.genelec.com/sites/default/files/media/Installation%20speakers/4000%20series/4010/4010_opman_b.pdf

spo
25-12-2018, 17:28
To je to, nasao sam i ja to ali kako nisam strucan, potrazio sam pomoc da mi se razjasni sta moze i na koji nacin.

spo
12-01-2019, 19:22
Uspio sam pokrenuti zvucnik. Negdje sam procitao da u ovakvim slucajevima nema veze plus i minus i tako presjekao sam audio kabal, ogolio dvije zice i stavio ih po jednu u plus i minus , i radi bez problema.
Jos samo da nadjem razdjelnik sa dva audio izlaza i da probam obadva istovremeno.
Zvuk je mnogo dobar. Dopada mi se vise nego u slucaju 2.1 zvucnika koje sam do sada koristio.
Hvala svima na trudu

kylle
13-01-2019, 21:46
Bas me zanima sta si tacno uradio, najbolje bi bilo da okacis sliku sta si tacno uradio da ne bi napravio privremeno resenje pa posle da placas skuplje.

Ima nas par strucnih pa cemo ti reci koliko je pametno resenje ako si za okaci sliku da se posavetujes kako treba i ti i kome god zatreba pomoc..

spo
13-01-2019, 22:13
Presjekao obican audio kabal i stavio u odgovarajuce rupe. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190113/8d9842cc67580b7f11e087226b2b92bf.jpg


Ne znam koliko je strucno ali radi super. Brinulo me je to plus i minus ali kako sam negdje na netu procitao da nema bojazni, tako sam i uradio i funkcionise zasad ko sat. Jako su glasni i jasni.

kylle
14-01-2019, 10:15
Plus i minus su jako bitni, da znas, ako okrenes suprotno zvucnik/bas ce uvlaciti unesto da izlazi”bije” tako da to treba pogledati.

Moj savet ti je da mozda odneses kod nekog u blizini ko se bavi popravljanjem hifi tehnike da ti da resenje malo bolje od toga, los ti je kabli za studijke zvucnike gubi na kvalitetu moze to bolje mnogo da se izvede d izvuces maximum iz njih moj savet, e sad sve zavisi koliko si voljan d se cimas.

spo
14-01-2019, 10:36
Na zalost ne znam nikog strucnog u blizini ali ima jedna prodavnica muzickih uredjaja. Pokusacu tamo kad se ukaze prilika.
Inace na internetu ne mogu da nadjem odgovarajuci kabl.