PDA

View Full Version : Savjet pri kupovini



NeRo
08-11-2018, 11:15
Htio bih da se izvinim odmah ako sam promasio mjesto za temu. Neki dan sam naletio na slicnu temu ali je sada ne mogu naci...

Zelim da kupim iPhone X ili Xr. Trenutno imam 6s jos malo pa 4 godine, baterija je gotova.
Sto se tice koristenja telefona, koristim ga maksimalno, od drustevnih mreza, poziva, poruka, mejlova, aplikacija, kamere, diktafona td...

Generalno znam koje su razlike izmedju ova dva telefona na papiru, zanima me konkretno u praksi kako to izgleda i naravno neko vase misljenje. Sto se tice displeja znam da je losiji na Xr ali isto tako meni je na 6s ok pa ako je Xr u tom rangu to mi onda nije problem.

Inace koristim macbook i windows cak i hackintosh pa ako imate mozda neki prijedlog za android telefon u tom cjenovnom rangu bacite ga ovdje, mada sam kod njih skeptican da ce i nakon 4 godine raditi kao sto 6s radi...

vojislavsh
08-11-2018, 11:31
Baterija je dobra , moze citav dan prakticno, tipa od ujutru 6h do 21-22h, i duze ukoliko je low batery mode ukljucen. Tel je odlican i manji je bezel nego na Xr. Bolji je kvalitet izrade, npr aluminium i staklo na Xr ga cini laksim ali i odaje utisak manjeg kvaliteta. Meni je X znatno bolji tel, narocito kad uzmes u obZir da su oba sa po 3gb rama.

wyomingplease
08-11-2018, 11:54
Uzmi u obzir da Xr ima za jednu generaciju noviji procesor (A12 umesto A11 na X - u), što ti u ovom trenutku i ne znači puno osim ako ne koristiš telefon intenzivno za gaming, ali ako planiraš da novi telefon koristiš neko duže vreme (3 - 4 godine), Xr će ti trajati solidno duže u tom smislu u odnosu na X i buduće verzije iOS - a bi po pravilu trebalo da rade malo bolje na Xr nego na X - u. LCD ekran je solidno bolji na Xr - u u odnosu na 6s u šta sam se lično uverio pre 10ak dana, tako da je svakako Xr odličan upgrade u odnosu na 6s.

Ono što bih ti preporučio je da staviš X i Xr jedan pored drugog ako ikako budeš mogao i sam proceniš šta ti je bitnije/lepše/bolje.

sone888
08-11-2018, 12:38
Ja sam uzeo X..isto sam se razmisljao kao ti da li da sacekam Xr ili Xs..iskreno xs mi je odmah otpao jer mi je trenutno mnogo da dam za telefon 950 evra..kada uzmes X u ruke definitivno je premijum uredjaj i tako su dobri materijali na njemu da se bas oseti razlika izmedju iphone-a 8 i njega..Xr nisam imao priliku da uzmem u ruke ali ako je, a jeste kao iphone 8 onda bih ti preporucio X bas zbog tog premijum utiska a radi savrseno..nece ti praviti problem sigurno 3 godine sto se tice brzine i rada na njemu..za Xr mislim da su malo ispali bezobrazni ovi iz Apple-a..napravili jeftiniji uredjaj a cena 750evra..
I da, Xr je negde izmedju Xs i Xs max sto se tice velicine pa vidi i to sta ti vise lezi..ja sam pre X koristio 8 plus i sad mi je velicina na X savrsena..veliki ekran a manji uredjaj

NeRo
08-11-2018, 13:19
A recite mi ovo, hocu li biti u hardverskom deficitu nakon godinu - dvije? Ipak Xr ima noviji cip, kamera je cak bolja u nekim situacijama iako nije dual + mikrofon je stereo i osjeti se ta razlika.
Sada, taj premijum utisak mi svakako pada u vodu jer uvijek na telefonu imam neku zastitu, najbitnija mi je funkcionalnost. Da li cu tu biti osakacen u nekom segmentu? Svjestan sam stvari koje sam osakacen u startu ako bih isao na opciju Xr.

wyomingplease
08-11-2018, 13:29
Osim ekrana koji je na Xr - u lošiji (ali ne previše), sve ostalo je na njegovoj strani. Imaš bolju kameru (Smart HDR može da napravi drastično bolje fotke nego X, a može i da ne bude ništa posebno, u zavisnosti od osvetljenja), noviji čip, stereo zvučnike (plus snimanje u stereo režimu) i eSIM koji može biti zgodan za uštedu dok si u romingu. Sve su to neke stvari koje nemaš na X - u, a koje mogu da ti znače. Osim ekrana, osakaćen si za razne druge stvari ako se odlučiš za X umesto za Xr i jako je nezahvalno da ti mi ovde preporučujemo šta je bolje za tebe jer je to ipak vrlo individualna stvar.

Ono što mogu da ti kažem je da staviš na papir sve ove stavke gore, raskirstiš sam sa sobom šta ti je bitno a šta ne i onda staviš jedan telefon pored drugog i doneseš konačnu odluku. Jedino tako možeš da budeš siguran da si izabrao pravu stvar koja će tebi da završi posao.

NeRo
08-11-2018, 13:38
Ma naravno, meni su potrebna i vasa misljenja pa da mogu kasnije kalkulisati, jer od ovih yt recenzija i testova me vise glava boli :D
Tako da sam htio da cujem iz ugla korisnika koji su neko vrijeme koristili uredjaj...

Za sad naginjem sve vise na Xr.