PDA

View Full Version : Shut off vs Sleep vs Hibernation / iMac / Deaktop PC



mccf
01-04-2018, 23:31
Sta koristiti i sta koristite od navedenog na desktop verzijama racunara...bio to iMac ili PC?
Sta su pro i contra argumenti za svako od ovog.
Imam iMac, i rijetko ga gasim, vise puta dnevno ga koristim u odvojenim vremenskim intervalima...tako da ga uglavnom pustim da ode u sleep, i onda brze mogu pristupiti sistemu.
Citajuci po netu, uglavnom vidim da je "stresnije" po komp paliti ga vise puta dnevno u odnosu na budjenje iz sleep mode-a, a navodi se pokretanje mehancikih dijelova. Kolika je potrosnja struje u sleep ili hibernation modu za iMac?

Argumenti za gasenje su - potrosnja struje, dosadno zujanje, benefiti povremenog restarta sistema.
Argumenti za sleep - mogucnost da online pristupite sistemu, brzi boot (pristup) sustemu, manji "stres" za komponente, razni update-i koji se mogu obavljati u odsustvu...

I uvijek se sjetim jedne price, radilo se o kompu iz poste koji je bez prestanka radio 15+ godina...i prvo gasenje...bilo je ujedno i poslednje. Nikad vise nije upaljen.

lowzyyy
01-04-2018, 23:43
Sleep stavlja trenutno stanje u ram i dize ga odatle pa mu je zbog toga potrebna struja. Hibernacija drzi stanje na harddisku pa bi trebalo da koristi manje struje. Brze je sleep.
Ja ne vidim nista lose u koriscenju sleepa, meni je laptop non stop u sleepu. Iskljucujem ga mozda 1 u nedelju/dve.
Samo tupavi windows i dalje ima kod mene problem sto se nakon vise sati sleepa sam iskljuci, dok linux cepa odlicno ������

dzenopoljac
02-04-2018, 07:58
Ja samo sleep koristim i na PC-u (desktop) i na MacBook-u. I ne razmišljam da gasim bilo koji. Možda ih ugasim jednom u dve-tri nedelje.

Sandi
02-04-2018, 08:25
Ja moj air nisam ugasio namerno 3-4 puta za 5 godina(ne racunam kad se ugasi zbog prazne baterije)i to da bih ga obrisao i ocistio ekran, samo ga zaklopim i tako ostane po par nedelja nekad jer ga veoma retko koristim.

Cuksi
02-04-2018, 14:48
ja sam probao da koristim sleep mode na win 10 i glupavi windows se posle pola sata sam palio dok ga ne resetujem nije hteo vise u sleep :one: tako da ako na win 10 koristite sleep mode a u pitanju je desktop varijanta obratite paznju da se sam ne upali glupan....