PDA

View Full Version : Savet za odabir provajdera



lowzyyy
18-09-2017, 20:46
Pozdrav, u oktobru menjam stan tj. prelazim u drugi na narednih 12 meseci (student ).
Trenutno se u stanu placa ikom kablovska 1200 din mesecno.
Mene zanima sledece:
Posto se jako slabo snalazim sa tim provajderima imam neka noob pitanja:
1. Da li se ta kablovska moze odjaviti odmah tj. da li je vezana ugovorom, posto na sajtu to ne pise ?
2. Meni je potreban interner ili internet + kablovska u narednih 12 meseci. Ikom nudi pakete za internet ili internet+kablovska na 24 meseca, a meni to ne odgovara jer ne znam da li cu ostati u tom stanu.
3. Da li se mogu opredeliti za bilo kog provajdera ili to zavisi od zgrade do zgrade? Tj da li zavisi od toga da li je ta zgrada pokrivena za tog provajdera ili kako ?
Ako je moguce preci na nekog drugog, zanima me ko to nudi na 12 meseci internet ili internet+kablovska?
Hvala

zabrljanje
18-09-2017, 21:32
Kod koga mozes da predjes, zavisi od toga koji je operater u tom delu grada.
Ono sto znam je da, nevezano od dostupnih kablovskih operatera, uglavnom mozes da uzmes i IPTV ali oni to uvek vezuju i za fiksnu liniju, tacnije, moras da placas i telefon, nevezano da li ti treba ili ne.

Verovatno moze i na godinu dana ali ne vole da to reklamiraju posto ime je lakse da nekog vezu na dve godine ugovorom.

Neophodno je da prvo proveris ko je od kablovskih operatera u tom delu grada i onda moras njih da pitas. Ako ti se distupni operater ne dopada, alternativa ti je BOX paket kod MTS-a ako imaju VDSL portove koji su slobodni (cesto se desava da nemaju).


Imas ti i opciju samo da uzmes net, placas mesecno listu programa koju mozes da ubacis u neki Fire Stick ili Apple TV 4 i gledas na taj nacin TV.

lowzyyy
18-09-2017, 22:57
Sad si me jos vise zbunio :D
Znaci mozemo malo da pojednostavimo stvari posto sam ja iz Smedereva gde se uzima sve ili od mtsa ili od poste..
Sta je sad IPTV ? Kako google kaze to je gledanje TV-a preko interneta ?
Mene jednostavno zanima da izvucem najjeftinije resenje (ispod 3000din) za gledanje televizora i da imam internet u stanu.

Kako mislis AKO imaju VDSL portove ? Sta znaci imati portove ? Kako nekad imaju nekad nemaju ?

Zanima me koja je prednost izmedju gledanja televizora preko interneta ili gledanje preko kablovske ?
Previse tih opcija ima, nekako mi nista nije jasno sad

zabrljanje
18-09-2017, 23:16
IPTV je usluga koja ide preko telefonskog kabla i preko njega ide i internet a to pruza Telekom. Vazno je da u telefonskoj centrali imaju slobodne VDSL portove i zato oni sve lepo jos povezu u Box pakte gde si prinudjen da od njih uzmes i telefonsku liniju (placas fiksni)

https://www.mts.rs/privatni/box/kupi-box


Ako uzimas od njih, pod uslovom da imas tehnicke mogucnosti, imas losiji Ping, ako ti to nesto znaci (obicno oko 15 a kod kablovskih, i kod MTS-a ako ne uzimas i njihov IPTV, imas oko 2-3). Sustinski manje bitno ako nisi zagrizeni online igrac :D

Prvo od cega polazis je da proveris ko je od kablovskih operatera u tom delu grada i pozoves ih da vidis kakva je ponuda.

Ono sto sam pomenuo, i sto te zbunilo, je da, ako imas dobar net, mozes da nadjes likove koji prodaju m3u liste koje ubacujes u npr. VLC player i imas sve moguce kanale iz okruzenja kao i sve ostale koje nude (i ne nude) nasi kablovski operateri. Mnogi su u HD-u, imas sve SK i Arene, da ne nabrajam (za ovo bi bilo lepo da napise neko ko to koristi). Ono sto znam je da ti prenos malo kasni u odnosu na ono kad gledas na TV-u klasicnim putem. Kasni nekoliko sekundi ali to vidim da se desava i kod IPTV-a u poredjenju sa kablom (tipa 2 sekunde).


Prvo vidi ko je tu od operatera i koja im je ponuda.

Zivansi
18-09-2017, 23:28
Onda uzmi Kopernikus, kablovski intenrnet (opticki) i televizija sa preko 120 kanala, sport klubovi i sve arene za 2200 din. Internet 20mbps

lowzyyy
18-09-2017, 23:58
Pise za kopernikus da je 24meseca.
@zabrljanje ipak bih se odlucio za kablovsku televiziju ako je ping manji :D
Nasao sam Beogrid provajder ( nikad cuo ) i Orion
Sta mislite ? Inace stan je kod Crvenog Krsta, znaci centar
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170918/04807736eab7afec44b55637dd45a623.png
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170918/0e9cae6d35d63b200146b1b34979572d.png

zabrljanje
19-09-2017, 07:02
Ako znas ulicu, a nisi video/ne mozes trenutno da proveris koji je operater, pozovi npr. SBB i pitaj ih da li na toj adresi imaju mogucnost da pruzaju svoje usluge.

Sve ovo je nagadjanje dok god ne proveris ko nudi usluge na toj lokaciji.

Za IPTV i Box te ne nagovaram, vec samo pisem iz licnog iskustva, znajuci da mnogima smeta toliki ping.

zvecka
19-09-2017, 09:26
Ikom je kupljen od strane SBB-a pre skoro godinu dana i jedino što nude nama starim korisnicima Ikom-a su isti SBB paketi bez ikakvih povoljnosti tipa 6 meseci za 1 din i slično! Prelazak na bilo koji od SBB-ovih paketa bi ti značilo minimum 1000 din veći račun!
Jedna od opcija ti je da zadržiš kablovsku od Ikom-a i dodaš samo net npr imaš vip vikend net koji može i na ugovor od 12 meseci,ali prvo treba proveriti kakva je vip mreža na toj lokaciji!
Druga opcija ti je mts Box paketi,zabrljanje ti je pisao o istim.
I treća opcija je ukoliko u ulazu imaš još nekog kablovskog operatera da vidiš kakva je njihova ponuda.
Beogrid možeš skoro sigurno odmah da zaboraviš jer oni pokrivaju samo mali deo NBG

lowzyyy
19-09-2017, 12:13
Za sad, Beogrid nema tehnickih mogucnosti, slao sam sinoc mejl.
Za SBB koliko vidim svi paketi su 24 meseca pa sam ih otpisao u startu...
@zvecka sto su racuni veci za hiljadu dinara, u cemu je fora ? Kazes da na cenu paketa dodaju 1000, sto ?

Razmisljao sam i o samo internetu, jer ako je to izvodljivo to je jedna varijanta koja je skroz ok. Ali opet kazem ne znam nijednog sem oriona i beogrida(koji je otpisan) da daju na 12 meseci. Tek sam zakupio stan, pa cu kasnije preseliti(za 10-ak dana) i videti da li uopste ima neki pored ikoma(sbba) , zgrada je mala, ima 3 sprata...
Pa i mts box je na 24 ?

Vip vikend net je 3500 din, to prelazi moju granicu od 3000 din

zvecka
19-09-2017, 12:53
Za razliku od Ikom-a SBB ima dodatnu stavku mesečno održavanje u iznosu od 1000 din.
Ja sam na ikomovom FLAT 3 STANDARD paketu i mesečno je 2675 din i ugovor je istekao,a ukoliko hoću novi ugovor približno isto što imam sada će me koštati minimum 4000 din.
Zato i mislim da ti je najbolje da zadržiš kablovsku od Ikom-a dok možeš i dodaš samo net. Već su počeli iz SBB-a da zovu korisnike Ikom-a da nude nove ugovore,a tu mi Ikom-ovci nemamo nikakve povoljnosti tj ne vode nas kao nove korisnike!
Vip vikend net sam naveo kao primer,verovatno i drugi mobilni operateri imaju slične ponude. Dobra stvar za vip vikend net je ako putuješ često uzmeš njihov mifi uređaj ( simfree je) i imaš net uvek sa sobom. Posebno ako se putuje po EU uz hrvatsku bonbon internet sim!

lowzyyy
19-09-2017, 13:15
Znaci nije mi jasno sta se to odrzava hiljadu dinara !!!!
Sad kapiram o cemu mi je sestra pricala. Ona je uzela flathome s+ student koji je kostao 1590 din. Svakog meseca joj dolazi 2885 din racun....koji je to bezobrazluk, ja ne verujem...
Koliko vidim orion mi preostaje kao opcija. Kod njih ako ne postoje troskovi i ako postoji tehnickih mogucnosti, tv+internet me izadje 2600 din.
Ako zadrzim ikomovu kablovsku i uzmem internet od oriona, izadje me 2900 din.
Treba otici do oriona i raspitati se ima li dodatnih troskova i tehnickih mogucnosti

deni_ns88
19-09-2017, 14:15
Najviše se isplati vikend net, neogranicen net i dobar upload + mogućnost prenošenja i svuda da imaš net.

Treba proveriti samo 4G kakav je tamo.

Održavanje = TV usluga

lowzyyy
19-09-2017, 14:22
Kako mislis odrzavanje = tv usluga ? A sta je onda paket internet + tv ?

Ne treba mi prenosivi internet niti mi treba ludacki upload... trenutno imam do decembra mts 20GB 4G uz taj ruter sto nosim sa sobom. Nisam zadovoljan kako to radi i ne treba mi. Iskljucivo gledam da imam internet u stanu.

deni_ns88
20-09-2017, 01:06
Odrzavanje = TV usluga u smislu SBB-a, a kontam i kod ostalih kablovskih provajdera

Da bi imao internet moras placati odrzavanje odnosno to odrzavanje je TV.

zvecka
20-09-2017, 01:23
Ne znam kako je kod drugih,ali dok je Ikom bio samostalan nismo imali nikakvo "održavanje"!
Sad nam SBB otkriva čari održavanja i instalacionu taksu....
Sreća moja pa je telekomova optika prošle nedelje stigla kod mene u ulazu pa će SBB biti istorija uskoro

lowzyyy
20-09-2017, 02:03
Pa cekajte ljudi kako mozes da stavis onda cenu na sajt internet paket je 1590 din i roknes mi jos skoro 100% na tu cenu bez ikakvog upozorenja ? Obrni okreni uzeo si paket net+tv ????????

Zvao sam danas ikom i tv+internet moze na 12 meseci i ne postoji nikakav popust vec od prvog meseca krece cena od 2900 din za najmanji paket (40/2 i 100 kanala)
Ne znam kako stoji mts njih nisam zvao da pitam da li i oni kriju tih 12 meseci.
Mts je telekom je l tako, ne verujem da su razvukli optiku do moje zgrade, ali sta njom dobijam ? Znam da su moguce nenormalne brzine, ali mene zanima da li ce povecati upload ili ce i dalje biti katastrofalan ( u smislu odnosa (download/upload) )?

Trenutno u ovom stanu imam neki fiksni ali nisam siguran bese da li je mtsov. On se placa oko 600+ din. Ali foru gledam upravo, fiksni, internet i tv za 2900 din a unutra spada i fiksni. Hm mislim da cu ih nazvati sutra, to bi mi bila odlicna usteda od 600-700 din na mesecnom nivou

Cuksi
20-09-2017, 09:35
Svuda ti je brzina upload-a mala u odnosu na download. I to bas velika razlika. Ako hoces veci upload to moras da doplatis. Ne znam kakvo je to sad odrzavanje sto se spominje za SBB, ja imam njihov paket trio gold extra i placam koliko pise na njihovom sjatu. Nekad imam +200 ili 300 RSD zato sto cale stedi minute na mobilnom pa zove sa fiksnog :one:
Po meni oni su jedni od boljih sto se tice ponude i opcije usluga. E sad naravno ako budes imao problema nekih trebace ti celicni zivci da se izganjas sa njima. I da budes je**** uporan. I ako si u Telenoru mozda mozes da uvezes SBB i Telenor. Onda ces dobiti gratis +10 mbps i HBO kanale, bez uvecavanja Telenor racuna ili SBB-a.
Moj ti je savet nazovi sve koji nude to sto tebi treba u zgradi, stavi na papir i slozi koji ti najvise odgovaraju. Posle toga mozes da pitas za utiske kako koji provajderi rade. Jer ovako ima da upadnes u zacarani krug i nikad se neces odluciti :) Jer budimo realni ono sto mi hocemo tesko da bilo koji provajder moze da ponudi, a o ceni da i ne govorimo :D

zvecka
20-09-2017, 12:40
IKOM - generalna rasprava

https://r.tapatalk.com/shareLink?share_fid=10983&share_tid=177820&url=http%3A%2F%2Fforum%2Ebenchmark%2Ers%2Fshowthre ad%2Ephp%3Ft%3D177820&share_type=thttps://r.tapatalk.com/shareLink?share_fid=10983&share_tid=177820&url=http%3A%2F%2Fforum%2Ebenchmark%2Ers%2Fshowthre ad%2Ephp%3Ft%3D177820&share_type=t
Ovde možete da vidite "zadovoljstvo" ikom korisnika što su prinuđeni da pređu na SBB-ove pakete.
Koliko je meni poznato Targo telekom je imao standardnu ponudu gde je download/upload ratio 1:1,ali oni su već dugo u buli i bez naznake da će se rešiti situacija. Dok su radili kako treba ljudi su bili prezadovoljni sa njima.
Nešto slično kao ponudu ima i Beogrid,ali oni ti nisu aktuelni.

deni_ns88
20-09-2017, 13:31
Ne znam kakvo je to sad odrzavanje sto se spominje za SBB, ja imam njihov paket trio gold extra i placam koliko pise na njihovom sjatu.
Ti imas paket, on covek hoce samo internet.
https://sbb.rs/internet/internet-paketi
Cena za osnovni internet flathome s+ je 1590 dinara a dole imas zvezdicu ispod paketa gde pise



* Minimalno korišćenje paketa je 24 meseca. U cenu paketa nije uključena i cena osnovne TV ponude.
Znaci na tu cenu se dodaje 1000 i kusur dinara koliko je mesecno odrzavanje iliti TV pretplata.

skiper
20-09-2017, 13:35
Ja u firmi placam SBB internet 3420 dinara, koristim samo internet TV nemam ali u toj pretplati mi je ukljucen i telefon sa 200 besplatnih minuta, drugacija opcija ne postoji.

deni_ns88
20-09-2017, 14:50
Zato sto si biz korisnik. Mislio sam da pricamo o fizickim licima samo za stanove/kuce.

lowzyyy
21-09-2017, 18:23
Znaci mtsov box da spakujem fiksni+internet+tv je otpao jer nude na 24 meseca.
Internet se moze uzimati bez ugovorne obaveze ali 20/2 kosta 1700. Ikomova kablovska je 1200 pa je ukupno:
2900

Sa druge strane ikom na 12 meseci duo net ( internet 40/2 i kablovska) izadju takodje 2900 a dobijem duplo brzi internet.
Obrni okreni to je ta cena, ja jeftinije ne umem da nadjem