PDA

View Full Version : Popravljanje ploce na MBP



savana.man
16-05-2016, 21:19
Da li neko zna neki servis koji popravlja maticne ploce na Macbook pro? U pitanju je model A1286 Late 2011 15" sa I7 poliven vodom. Kontaktirao sam Macolu i oni mi traze 95000 za zamenu ploce, ja bih ako moze da se popravi za nesto manje para, da ne moram da prodam bubreg :)

vlada11070
17-05-2016, 02:05
Probaj sa iStyle.
Zovni sutra Kosovsku servis iSrbija pitaj da li oni to rade jer ja nisam siguran 100%!

mikenzi
17-05-2016, 14:07
Mi ne popravljam ploče, tj. ne popravljamo delove, samo menjamo delove jer je to jedino u skladu sa Apple procedurom.


Sent from my iPhone using Tapatalk

savana.man
17-05-2016, 15:08
J ja to u skladu sa apple procedurom iz iskustva. Kada sam pokvasio telefon i pokusao da ostvarim garanciju ili da ga poprave, naravno da ne moze to tako u apple (ili je moglo za neke nenormalne pare, vise se i ne secam). Odneo ga u iSrbiju i momci ga namestili za 20E i evo telefon vec 3 godine radi bez problema. Generalno cela ta apple procedura oko popravke uredja je bullshit, ne mislim za ovlascene servisere nego na sam apple.
Sto se tice popravke ploce na mom racunaru odustacu od nje ako ne nadjem nekog ko ce je popraviti sa normalnom cenom. Dati 800e da zamene plocu na masini koja vredi 600e ili ja ne vidim tu logiku ili sam ovca.

Ovako neki majstor bi mi odgovarao

https://www.youtube.com/watch?v=WYcl2ZkqNjk

mikenzi
17-05-2016, 15:22
Odneo ga u iSrbiju i momci ga namestili za 20E i evo telefon vec 3 godine radi bez problema. Generalno cela ta apple procedura oko popravke uredja je bullshit, ne mislim za ovlascene servisere nego na sam apple.

Zamenom dela ili uređaja možeš da garantuješ kvalitet. Popravkom ne i zato je Apple tu gde jeste. Zamisli sada da svi Apple servisi u svim zemljama imaju nekog 'majstora' koji tu lemi, menja čipove, itd i ishod popravke tvog računara zavisio bi isključivo od talenta i znanja majstora, kvaliteta opreme koju koristi i drugih faktora na koje proizvođač ne može da utiče, a samim tim ni na kvalitet tih radova.

Zato se delovi menjaju, a delovi su fabrički napravljeni metodom mnogo preciznijom nego što to može čovek.

savana.man
17-05-2016, 17:30
Ne slazem se da zamenom dela ili uredjaja mozes da garantujes kvalitet. Bas na ovom modelu mbp-a apple je napravio sra#e sa grafickom, koje su crkavale ko lude zbog pregrevanja, pa su menjali za nove ploce koje su opet crkavale jel je problem u lose dizajniranim hladnjacima. A pre nego sto su poceli da menjaju ploce ljudima su odbijali garanciju zato sto nije mogao da se uradi diagnostic test koji butuju sa flesa jel je ekran crn. Koliko se secam svaki mpb je reklamiran kao ultra profi masina koja je za heavy load i rendering isto vazi i za ip4 i prekid veze, pa su delili bumpere i za imac koji je imao problem sa prasinom u ekranu. Bas se ovde na forumu pre par godina se pisalo da istyle coveku nije hteo da zameni ekran i da su ga pitali da li mu je dovoljno cista soba gde drzi imac, gluposti.
Apple ne treba da ima "majstora" nego treba da obuci servisere i da im resurse za rad da mogu da urade servis kako treba, ako su tako inovativni i profi ali je bolji profit za kompanij da odes i kupis drugi uredjaj, dace ti 50$ gift card. Apple je tu gde i jeste zbog nenormalnih cena, markentinga i ovaca (pogotovo ovde na balkanu ovce, a ima ih svuda), mada ni on vise nije gde je bio pre godinu dana, bar tako berza kaze.
Dugi niz godina koristim apple uredjaje, tacnije od iphone 3g i upucen sam u materiju, nisam funboy a nisam ni ovca ;)

bbrks
17-05-2016, 17:40
Verujem da nisi ovca, ali Apple od samog pocetka ima istu politiku, prema tome, nista ti tu ne mozes.....moja cerka ima MBP early 2011 i njoj je zveknula grafika...i Apple je priznao fabricku gresku i zamisli, na rubu univerzuma u maloj paganskoj drzavi zvanoj Srbija, oficijelni reseller je plocu zamenio besplatno. Apsolutno postujem tu politiku Apple-a.
Jedino sto ti dajem za pravo je maloumna cena za zamenu ploce....to je stvarno van svake pameti.

savana.man
17-05-2016, 18:10
Imam takav stav zato sto sam sam nasao gde je problem. Skinuo semu moje ploce, nasao bord view, kupio multimetar i dijagnostikovao da je kvar na mestu U7000 i treba zameniti ISL6259 QFN cip posto ne kreira G3Hot od 3.425V koji je uvek pod napajanjem i ako je masina iskljucena. Mozda sad to ovako izgleda konfuzno ali kad imas ispred semu ploce, sve je napisano i jasno. Sam cip moze da se kupi za oko $10 samo mi je potreban stanica sa toplim vazduhom i mikroskop.

Iznerviralo me jako to sto ja kao totalni lajk koji nikad to nije radio uz pomoc yt i seme moze da nadje problem, a sto se tice kvaliteta cipa, ili radi ili ne, ne moze da sporije provodi struju.

29338

.stefan
17-05-2016, 19:22
Drzim ti palceve da to sredis :) Uvek podrzavam ljude koji se upuste tako iz muke u nesto, jos i ako rese do kraja problem, fenomenalno... :)
Nadji chip, dobrog elektronicara i probaj to da uradis...
Probaj cuj se sa isrbijom vidi jel njihov elektronicar ima uslova to da ti odradi...

zolaman032
17-05-2016, 19:39
Mislim da ce svaki elektricar, bilo da se bavi popravkom racunara ili mobilnih telefona bez problema to odraditi, njima je to rutina... [emoji106]


Sent from my iPhone using Tapatalk

technobuba
18-05-2016, 10:26
Samo naprijed! Nije to strasno, samo kod iskusnog lika odnesi ko to radi... Nema frke, cip radi ili ne radi... Sretno bilo...


Sent from my iPhone using Tapatalk

AlexPa
18-05-2016, 16:32
Jooj nemoj da nosiš kod električara, nosi kod elektroničara :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

zolaman032
18-05-2016, 19:31
Sorry[emoji15]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Alvin
16-07-2016, 09:42
Zamenom dela ili uređaja možeš da garantuješ kvalitet. Popravkom ne i zato je Apple tu gde jeste.
Ok, zamjenom dijela se može garantirati kvaliteta.


Zamisli sada da svi Apple servisi u svim zemljama imaju nekog 'majstora' koji tu lemi, menja čipove, itd i ishod popravke tvog računara zavisio bi isključivo od talenta i znanja majstora, kvaliteta opreme koju koristi i drugih faktora na koje proizvođač ne može da utiče, a samim tim ni na kvalitet tih radova.
Šta sad? Zamjenom djela se ipak ne može garantirati kvaliteta? Isti argument bi se dao potegnuti kod zamjene bilo kojeg dijela na Apple uređaju.
Zamjena nekakvog čipa na matičnoj ploči nije ništa drugo nego zamjena dijela ali znatno je kompleksnije nego zamjena matične ploče.
To je poteže pitanje cijene edukacije, opreme i oni tu ne vide računicu.
Drugim riječima, apple se prema svojim serviserima odnosi na način koji se najslikovitije može opisati; "Nahrani psa i ništa ne diraj"

Zato se delovi menjaju, a delovi su fabrički napravljeni metodom mnogo preciznijom nego što to može čovek.
Nisam siguran ako si dovoljno upućen u tu tematiku s obzirom na napisano, ali nije tako jednostavno. Razlika između tvorničke ugradnje nekog čipa i onog što se radi u nekom opremljenom servisu je samo u alatu koji se primjenjuje. Rezultati, preciznost i pouzdanost rezultata neće biti različiti. U tvorničkoj proizvodnji se za tu namjenu koriste tkz. Reflow soldering sistemi dok za zamjenu tog istog čipa se koriste Rework stanice. U istoj klasi i jedne i druge daju potpuno identične rezultate.
Drugi par rukava je što servisi vole reball ili reflow metodu popravka pa tim metodama imaju znatno manju pouzdanost. Kod zamjene čipa, pod uvijetom da se koristi adekvatna oprema te prati uvijete zadane od strane proizvođača, ništa manje pouzdanije i kvalitetnije neće biti zamjeniti čip u servisu. Upravo suprtno, nerijetko uređaji rade dulje nego oni "ispod čekića".

mikenzi
16-07-2016, 09:57
Šta ti bi da me citiraš dva meseca kasnije :)


Apple Autorizovani Servis

Alvin
16-07-2016, 10:14
Evo regristrirao sam se na forum pa da nešto napišem:D. Igrom slučaja se ne slažem s postom koji sam citirao pa sam replicirao. Valjda nije problem? Ništa osobno. S druge strane, pohvalno je što u forumskoj raspravi imamo ovlaštenog apple servisera.

mikenzi
16-07-2016, 12:18
U ovom slučaju kako ja to volim da kažem postoje dve istine. Jedna je sa tehničkog aspekta da se to može uraditi i da evo čovek može da uradi isto kao i mašina. (Mada je za mene to nemoguće) Ali ja to ne gledam sa tehničkog aspekta, već sa ekonomskog imajući u vidu Apple procedure i njihovu filozofiju.
Ako Vam recimo kažem da jedan šrafciger mi plaćamo 80€ onda bi mogli da zamislite koliko bi koštala mašina za zamenu čipova pod uslovom da Apple želi da je proda. A naravno da ne želi jer oni kontrolišu sve, ne samo proces proizvodnje već i mašine koje proizvode.
Čak i ako bi hteli da je prodaju sigurno bi koštala mnogo, a onda se dolazi do pitanja gde je smestiti pošto su svi Apple Servisa na Premijum lokacijama (uglavnom) pa bi bilo kakvo širenje prostora koštalo izuzetno mnogo.
Ista priča je i za zamenu ekrana. Apple nikome nije dao mašinu za zamenu ekrana pa čak je manje Apple radnje i nemaju. Već se radi mail-in i šalju se telefoni u Repair Centar.
Dakle nije sve samo u tome da li ja ili Pera, Mika, Žika mogu to da urade. To je samo jedan deo slagalice.
P.S. Ja nisam serviser, već Menadžer Servisa. Dobro došao na forum.


Apple Autorizovani Servis

Alvin
16-07-2016, 13:20
U ovom slučaju kako ja to volim da kažem postoje dve istine. Jedna je sa tehničkog aspekta da se to može uraditi i da evo čovek može da uradi isto kao i mašina. (Mada je za mene to nemoguće)
Na takvoj vrsti popravka ljudski faktor ima ulogu kao i u tvorničkom procesu. Nema tu neke suštinske razlike. Dalje kroz temu ću objasniti.

Ali ja to ne gledam sa tehničkog aspekta, već sa ekonomskog imajući u vidu Apple procedure i njihovu filozofiju.
Ako Vam recimo kažem da jedan šrafciger mi plaćamo 80€ onda bi mogli da zamislite koliko bi koštala mašina za zamenu čipova pod uslovom da Apple želi da je proda. A naravno da ne želi jer oni kontrolišu sve, ne samo proces proizvodnje već i mašine koje proizvode.
Da, nije tu Apple iznimka. Svi brendovi imaju otprilike istu politiku. Čitajuć ovako po forumima ljudi bi mogli steći dojam da zamjena GPU čipa nije kvalitetno riješenje jer ga radi netko tko nije ovlašteni serviser i da je ovlašteni servis u nekom segmentu bolji nego netko tko to nije.
Ipak, politika brendova je sasvim drugačija. Servis se gleda kao nužno zlo, ne nešto u što treba uložiti. Vjerujem da i kod vas nije drugačije. Možeš biti ovlašteni serviser prvenstveno moraš imati prodaju asortimana kojeg zastupaš. Sve ostalo ide poslije. Ispravi ako griješim.
Što se tiče alata, to ti je samo stvar pristupa. Mene ne obvezuje nitko imati šarafciger od 80e pa eto imam knipex set od gotovo 200e. Stvar odnosa prema uređajima koji nisu naše vlasništvo. Tu se slažem s politikom Apple-a. Neke druge brendove za to uopće nije briga.
Isto tako za svu ostalu opremu kojom radim a cijene za koje radim su otprilike 3-5 puta niže nego u ovlaštenom servisu. Kada se gleda u realnom ekonomskom smislu, čini se ipak da je moguće. Druga stvar je što to Apple,hp, asus......ne rade. Ok, razumijem nisu niti dužni. Ali poanta svega je da se može dobiti kvaliteta i radni vijek alternativom. Što vuče druge probleme, vas se uvjetuje kvalitetno raditi, iza vašeg rada stoji veliko ime i dužni ste poštovati standarde koji garantiraju kvalitetu. Naovlašteni servisi nisu uvjetovani i skepticizam je u potpunosti opravdan. Ali radi visoke cijene zamjene matične ploče, ljudi su primorani potražiti alternativu, usotalom ova tema nebi postojala da nije tako. S toga, imam namjeru za one koje interesira napisati na što treba obratiti pozornost kako bi se izbjegle neugodni i skupi ishodi.

Nego; Gledam malo
lopovluk predstavljaju se kao ovlašteni servis i imaju uslugu popravka matične ploče?

Dobro došao na forum.

:wave:

mikenzi
16-07-2016, 14:22
Da, nije tu Apple iznimka. Svi brendovi imaju otprilike istu politiku

Ni jedan brend nema sličnu politiku Apple-u, u to budi siguran. Svi misle da imaju, ili žele da imaju, ali nisu ni blizu.


Servis se gleda kao nužno zlo, ne nešto u što treba uložiti. Vjerujem da i kod vas nije drugačije.

Upravo suprotno. Servis u Apple radnjama ima centralno mesto jer on donosi 'vrednost' i nikako se ne vidi kao 'nužno zlo'. Iskustvo sa Apple Servisom je jedno izuzetno pozitivno iskustvo i u Servis se ulaže puno i sve više i više.


Možeš biti ovlašteni serviser prvenstveno moraš imati prodaju asortimana kojeg zastupaš. Sve ostalo ide poslije. Ispravi ako griješim.

Skoro pa 100% tačno. Postoje retki izuzeci koji imaju samo Servis kao što je Agram Servis u Zagrebu (to je ustvari jedini primer koji znam). Uvek moraš da budeš licencirani partner za prodaju, pa onda dobiješ licencu za servis.



Što se tiče alata, to ti je samo stvar pristupa. Mene ne obvezuje nitko imati šarafciger od 80e pa eto imam knipex set od gotovo 200e.

Kod Apple-a to nije stvar pristupa, to je obaveza. Ne možeš da biraš da li hoćeš da poručiš ili ne, moraš. I upravo je tu razlika između ovlašćenih i neovlašćenih servisa, u standardu. Ti možeš da biraš koji ćeš alat da koristiš, skuplju ili jeftiniju mašinu za zamenu čipova ili ćeš da radiš ručno i onda se sve svede na lični afinitet vlasnika neovlašćenog servisa da li hoće da uloži u opremu ili ne, a onda kvalitet rada zavisi od servisera. Ovo moraš da shvatiš kao široku sliku 'garancije kvaliteta', a ne kao 'ja znam to da radim i ima ljudi koji znaju'. Niko ne kaže da nema ljudi koji to ne mogu da urade, ali Apple ima na hiljade radnji, partnera i Servisa i tim pristupom ne može da garantuje kvalitet i standard.
Samo zamenom cele komponente može jer oni šalju tu komponentu iz fabrike. Kada istekne garancija svako može da odabere servis po volji. Bolji, lošiji, skuplji, jeftiniji, tj. svako će za sebe birati, ali sve dok se Apple pita, kvalitet neće zavisiti od Servisera ili kupca, znanja, veštine, kvalitet će zavisiti isključivo od njih samih.


Nego; Gledam malo
lopovluk predstavljaju se kao ovlašteni servis i imaju uslugu popravka matične ploče?

Taj servis drži momak koji se zove Daniel Rakonjac i on je jedini neovlašćeni servis koji laže i vara ljude da je ovlašćeni. Više puta je prijavljivan i Apple-u i distributeru, ali je ugasio firmu, radi ilegalno, retko kad ga možeš naći tamo. Više puta je prijavljivan i inspekcijama od strane korisnika. Čak sam i ja jednom svratio tamo da pitam za zamenu ekrana. Dobio Sam cenu od 270e i tri godine garancije jer Apple daje tri godine :D

zabrljanje
16-07-2016, 15:17
Koliko je realno i normalno da neko ko se bavi otkljucavanjem ukradenih telefona moze da se zvanicno reklamira i ima radnju.

Ovaj servis, bar sto se tice iSrbija foruma, ima ban i sto se tice postavljanja web adrese.

sredojesubotic
16-07-2016, 16:44
Ne bih se saglasio sa g. Alvinom. Pokušaću da objasnim razloge. G. Mikenzi je veoma lepo sa aspekta poslovne politike njegove firme objasnio zašto menjaju kompletne sklopove a ne "popravljaju ploče". Međutim mislim da je zaboravio da istakne najznačajniji razlog a taj je pouzdanost popravljenih sklopova jer je pri "popravljanju ploče" lemljenjem na ploči visenozicnih čipova, odgovorno tvrdim, nemoguće izvršiti korektnu proveru kvaliteta urađenog. U prvom slučaju-zamene celih sklopova "ploče npr." sve je jasno jer po obavljenoj popravci nema potrebe kontrolisati ploču već se sve svodi na kontrolu ugradnje npr. ploče u tel. jer je samu ploču kao podsklop Apple već proverio i odgovara za nju.
Radim posao (vodim projekat) koji podrazumeva self design računara gde na ploču upravo treba zalemiti visenozicni GPU (preko 200 nozica). Serija trenutno nije velika 50-tak komada i morate mi verovati da ih leme vrhunske profesionalke pod mikroskopom-lupom naravno (žene su bolje u tom poslu statistički ne znam zašto) i svaki peti zalemljeni GPU ima neki problem. Ili je kalaj prespojio dve nozice ili se pojavi hladan lem (da bi ga isprovocirali morate ga temperirati u termo komori isl.) ili šta već ne. "Igranka" nastaje tek kada ste kao završili-zalemili ploču. 99% stvari radi ali neka od funkcija ne. Naći razlog zašto nešto ne radi je golgota. Prikacite ploču na računar startujete softver i polako kroz debugger korak po korak da biste suzili broj nozica gde potencijalno imate problem. Softver smo mi pisali pa to možemo ali zamislite servis kako bi našao hladan lem zbog čega mu se kao problem javlja loše funkcionisanje npr. rutine koja podešava automatski osvetljaj (na kojoj nožici je to). Nemoguća misija. Naravno podrazumeva se da su majstori toliko dobri da greska u lemljenje nije takva da odmah pri uključenju ne ubijete cip.
Znaci ne radi to Apple slučajno, tako je jedino moguće ako zelite pouzdanost nivoa 0.99999 i vise. Naravno svakome se može posreciti da zalemi izuzetno 1,2..5 čipova ali statistički gledano pouzdanost takve procedure nije ni za razmatranje.


Sredoje

Alvin
16-07-2016, 17:42
Ne bih se saglasio sa g. Alvinom. Pokušaću da objasnim razloge.......Međutim mislim da je zaboravio da istakne najznačajniji razlog a taj je pouzdanost popravljenih sklopova jer je pri "popravljanju ploče" lemljenjem na ploči visenozicnih čipova, odgovorno tvrdim, nemoguće izvršiti korektnu proveru kvaliteta urađenog. U prvom slučaju-zamene celih sklopova "ploče npr." sve je jasno jer po obavljenoj popravci nema potrebe kontrolisati ploču već se sve svodi na kontrolu ugradnje npr. ploče u tel. jer je samu ploču kao podsklop Apple već proverio i odgovara za nju.
Što god boldano značilo, uz dužno poštovanje, u krivu ste.
Inspekcija lemnih kontakata je moguća na dva načina.
S obzirom na ono što si napisao u postu pretpostavljam da je riječ o QFT ili QFN paketima s obzirom na manji broj konakata i spomenom ručnog lemljenja. Inspekcija se vrši optički. https://www.youtube.com/watch?v=hlTV3T-JNAk
Također osim optičke inspekcije moguće je vršiti inspekciju pute x-ray. https://www.youtube.com/watch?v=FpATcbIKCg4


Naravno svakome se može posreciti da zalemi izuzetno 1,2..5 čipova ali statistički gledano pouzdanost takve procedure nije ni za razmatranje.
Odgovorno tvrdite?
Dajte nam malo statističke podatke na koje se pozivate pa ćemo razmotriti.

Alvin
16-07-2016, 18:15
Kod Apple-a to nije stvar pristupa, to je obaveza. Ne možeš da biraš da li hoćeš da poručiš ili ne, moraš. I upravo je tu razlika između ovlašćenih i neovlašćenih servisa, u standardu.

Mislim da se slažemo ali se nismo razumjeli. Kada sam spomenu "stvar pristupa" pritom sam mislio na Apple ne na vas servisere. Jasno je da se vi morate pridržavati onog što vam apple uvjetuje. S obzirom da uvjetuje visok standard jasno je da će on i biti, što nije slučaj kod neovlaštenih servisa, kao što sam i istaknuo. Ali pritom ne podrazumijeva da je ovlašteni servis nužno bolje opremljen i kvalitetniji nego neko tko nije ovlašten. Mislim da se slažemo.


Taj servis drži momak koji se zove Daniel Rakonjac i on je jedini neovlašćeni servis koji laže i vara ljude da je ovlašćeni. Više puta je prijavljivan i Apple-u i distributeru, ali je ugasio firmu, radi ilegalno, retko kad ga možeš naći tamo. Više puta je prijavljivan i inspekcijama od strane korisnika. Čak sam i ja jednom svratio tamo da pitam za zamenu ekrana. Dobio Sam cenu od 270e i tri godine garancije jer Apple daje tri godine :D
Ok, to nisam mogao znati. Ispričavam se. Malo je glupavo što ga google dobro pozicionira.

E sada, jedan aspekt nismo razmotrili. I svakako treba naglasiti da ne raspravljamo o jamstvenim popravcima nego van jamstvenim popravcima, čisto da ne bude nesporazuma.
Ja nudim te usluge nekim od ovlaštenih servisa. Razlog potražnje je poprilično jednostavn. Čovjek kupi nekakav stroj od 1.500e i crkne 2 dana nakon isteka jamstva, tada mu u servisu nude zamjenu matične ploče od 800e. Što je poprilično nezgodno.
I ako pristane, većina brendova daje jamstvo na servisni dio 3mj. Dakle još 800e za 3mj jamstva. I nije neki deal.
Ok, teško da ćemo se složiti, možemo pustiti korisnicima neka sami prosude.

Još bi samo htio izdvojiti jednu pogrešnu predrasudu. U serijskoj proizvodnji pouzdanost lemljenja neke komponente je neusporediva kvalitetom nego ivan serijske. To je potpuno kriva predrasuda s koje ova rasprava i vuče temelje. Tu bi trebalo ući u detalje samog procesa, što većinu vjerujem uopće ne zanima.

Osim alata, problem kod neovlaštenih servisa je u tome što mnogi koriste metode koje nisu preporučljive ali privremeno otklanjaju problem. Mislim da tu treba malo pojasniti neke stvari.....

Usput, koliko je jamstvo na ugrađenu novu ploču van jamstvenog roka?

sredojesubotic
16-07-2016, 18:23
@Alvin izvinjavam se ako ste pomislili da sam zeleo da demantujem bilo šta od onoga sto ste rekli. Naprotiv nisam se složio sa vama iz razloga sto sam hteo da ukažem da u ovome čime se bavim tzv. "završna" kontrola ne podrazumeva samo kontrolu lema već kontrolu funkcije sklopa koji je podvrgnut popravci (to je i ovde slucaj). Sklop nije samo hardware već hardware + software i bilo kakvu izmenu hardware nije moguće iskontrolisati samo proverom kvaliteta izmene hardware, sto ste Vi jako lepo izneli. To nije samo u ovom tipu industrije. Pokušajte da u bilo kom ovlascenom servisu popravite samo elektroniku npr. VW DSG automatskog menjača i videćete da se to završava zamenom kompletnog menjača. Razlog je verovatno prost zato sto software DSG menjača do 2013. verovatno nije u potpunosti bio debug-ovan (u Kini je tada povučeno zbog toga preko 100k vozila jer menjač nije radio kako su kupci očekivali iako je radio) i ako ne zamenite kompletan menjač u garantnom roku kupci odoše.
Lepo ste naveli neke od metoda kojima se proverava lem. Zamislite koliko to košta i kome bi se isplatilo da ulozi u tako sto pogotovo sto time i dalje proveravate samo lem sa nekom pouzdanoscu za koju i dalje ne znate da li je ocekivana od strane proizvodjaca. Funkcionalnu kontrolu celog sklopa proizvodjaci (Apple pogotovu) rade multipametarskim specijalno dizajniranim uređajima jer se parametri najčešće ne mogu proveravati nezavisno. Takvi uredjaji su im potrebni i zbog njih samih zbog tolerancijskih polja ugrađenih čipova (ogromne serije, svi primećujemo razlike u serijama display-a iPhone-a npr.) koji u pojedinim kombinacijama parametara mogu dati funkcionalnu neispravnost i pored hardware-ske ispravnosti.
Izvinjavam se sto nisam u poziciji da vam objasnim čime se bavim pogotovo da iznesem prave brojcane podatke. Hvala unapred na razumevanju.


Sredoje

mikenzi
16-07-2016, 21:43
Ali pritom ne podrazumijeva da je ovlašteni servis nužno bolje opremljen i kvalitetniji nego neko tko nije ovlašten. Mislim da se slažemo.

Ako poredim samo iste operacije na Apple proizvodima, alat je mnogo, mnogo bolji i kvalitetniji.



Ali Ja nudim te usluge nekim od ovlaštenih servisa. Razlog potražnje je poprilično jednostavn. Čovjek kupi nekakav stroj od 1.500e i crkne 2 dana nakon isteka jamstva, tada mu u servisu nude zamjenu matične ploče od 800e. Što je poprilično nezgodno.
I ako pristane, većina brendova daje jamstvo na servisni dio 3mj. Dakle još 800e za 3mj jamstva. I nije neki deal.
Ok, teško da ćemo se složiti, možemo pustiti korisnicima neka sami prosude.

Bilo je, a ima i dalje servisa koji nude usluge iste kao i ti. I svi imaju odredjeni procenat uspesnosti ali ne u kontinuitetu. Posto mi to ne radimo uvek prosleđujemo kontakt telefon korisnicima ali se uglavnom vraćaju ili po vise puta rade istu proceduru.


Ali Tu bi trebalo ući u detalje samog procesa, što većinu vjerujem uopće ne zanima.

Cak i da nas zanima Apple nikada ne otkriva svoj proizvodni proces. A s obzirom da su najbogatija kompanija na svetu i da je procenat kvarova na globalnom nivou 2% mogli bi da izvucemo zaključak.



Usput, koliko je jamstvo na ugrađenu novu ploču van jamstvenog roka?

Kod nas 90 dana koliko Apple i daje, ali u drugim zemljama je garancija rezervnog dela regulisana zakonom pa je tako u Sloveniji, Slovackoj, Ceskoj godinu dana, a negde dve godine.


Sent from my iPad using Tapatalk

mikenzi
16-07-2016, 21:47
G. Mikenzi je veoma lepo sa aspekta poslovne politike njegove firme objasnio zašto menjaju kompletne sklopove a ne "popravljaju ploče". Međutim mislim da je zaboravio da istakne najznačajniji razlog a taj je pouzdanost popravljenih sklopova jer je pri "popravljanju ploče" lemljenjem na ploči visenozicnih čipova, odgovorno tvrdim, nemoguće izvršiti korektnu proveru kvaliteta urađenog.


Sredoje

Ovo je politički korektna izjava. Teško da sam zaboravio jer ja ne znam apsolutno ništa o lemljenju visenozicnih čipova i proveri kvaliteta istog :)


Sent from my iPad using Tapatalk

Alvin
16-07-2016, 22:42
@Alvin izvinjavam se ako ste pomislili da sam zeleo da demantujem bilo šta od onoga sto ste rekli. Naprotiv nisam se složio sa vama iz razloga sto sam hteo da ukažem da u ovome čime se bavim tzv. "završna" kontrola ne podrazumeva samo kontrolu lema već kontrolu funkcije sklopa koji je podvrgnut popravci (to je i ovde slucaj). Sklop nije samo hardware već hardware + software............
Slažem se s Vama, ali sam ipak mišljenja da bi za neku dublju raspravu trebalo poznavati tematiku o kojoj se raspravlja a analogije mi nisu baš nešto drage.. Kako smo utvrdili izvorom, hardwerski dio se može provjeriti. Taj smo dio riješili, sada ste uveli u priču software, ok.
Imamo na temi problem s G3Hot railom napajanja koji je u S5 stanju uvijek prisutno. Ukoliko inegrirani krug ima sve uvijete on mora generirati definirani napon. U slučaju kod kolege to on ne čini. Potrebno ga je zamjeniti, cijena integriranog kruga je 1o usd, s radom neka sve skupa iznosi i 100usd. Što je 8 puta manje, nego zamjena matične ploče. Možete li pojasniti o kakvom software-u govorimo?
U vašoj analogiji, kada dođete u ovlašteni servis s neispravnom elektronikom mjenjača NAKON jamstvenog roka a taj isti vam kaže da nije moguće promijeniti samo elektroniku nego cijeli mjenjač kojem je tada cijena otprilike kolika je i vrijednost tog automobila a da Vam u drugom neovlaštenom servisu problem trajno otkloni za 5 puta nižu cijenu i tri puta veće jamstvo, siguran sam da biste imali razloga za nezadovoljstvo politike brenda. Zato i postoji ova tema i mnoge druge.


Izvinjavam se sto nisam u poziciji da vam objasnim čime se bavim pogotovo da iznesem prave brojcane podatke. Hvala unapred na razumevanju.
Nema problema, nemojmo se pozivati na podatke koji nisu dostupni.
Inače, ja se bavim isključivo i samo popravcima matičnih ploča. Kod zamjene BGA čipova pogreške o kojima vi govorite su statistički zanemarive, a radni vijek nakon servisa može premašiti radni vijek računala koje je došlo direktno iz Applea. Vidite, ja to odgovorno tvrdim.
Neki dan sam kontaktirao stranku kojoj sam radio famozni model iz 2008g. Zamjena GPU čipa još 2012g. 2014g sam istoj stranci radio na modelu 2011, oba dan danas rade bezprijekorno.

Alvin
16-07-2016, 22:53
Ako poredim samo iste operacije na Apple proizvodima, alat je mnogo, mnogo bolji i kvalitetniji.
Ok.

Cak i da nas zanima Apple nikada ne otkriva svoj proizvodni proces. A s obzirom da su najbogatija kompanija na svetu i da je procenat kvarova na globalnom nivou 2% mogli bi da izvucemo zaključak.
Ja se slažem da je Apple proizvod iznad konkurencije u većini slučajeva. Ne svima.

Bilo je, a ima i dalje servisa koji nude usluge iste kao i ti. I svi imaju odredjeni procenat uspesnosti ali ne u kontinuitetu. Posto mi to ne radimo uvek prosleđujemo kontakt telefon korisnicima ali se uglavnom vraćaju ili po vise puta rade istu proceduru. Kod nas 90 dana koliko Apple i daje, ali u drugim zemljama je garancija rezervnog dela regulisana zakonom pa je tako u Sloveniji, Slovackoj, Ceskoj godinu dana, a negde dve godine.

Odlično primječuješ, i to je točno. I to je smijer u kojem se nadam da će ova tema ići.
Prije svega, moramo spomenuti zaključak oko kojeg smo se složili. Servisi koji nisu ovlašteni nisu isto tako uvjetovani standardu koji vi imate, s toga se neki pridržavaju neki ne. Kvaliteta i koninuitet ovisi o alatu i metodi koja se primjenjuje prilikom popravaka. Iza svega stoji JAMSTVO, kao garancija kvalitete neovlaštenog servisa.
Pokušati ću objasniti na svima razumljiv način što je bitno za one koji se odluče na alternativnu soluciju a žele kvalitetan popravak.

lowzyyy
16-07-2016, 22:58
Alvin, bas me zaintrigiralo ovo sto pises, kako si dosao do svog tog znanja ? Je l si zavrsio nesto, neki kurs ili ?
Iz mog ugla izgleda da se bavis pravim servisiranjem zs razliku od 90% servisa

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alvin
17-07-2016, 10:59
Alvin, bas me zaintrigiralo ovo sto pises, kako si dosao do svog tog znanja ? Je l si zavrsio nesto, neki kurs ili ?
Iz mog ugla izgleda da se bavis pravim servisiranjem zs razliku od 90% servisa

Završio sam srednju školu smijer elekronika, i to ne baš s nekim uspjehom, osim u stu?nim predmetima koji su me interesirali. Imao sam sre?u dobre prakse kod ?ovjek koji me malo nau?io osnove a ostalo je puka slučajnost. Interesantno, laptope nisam htio niti pipnut a kamo li otvarat. Jednom prilikom mi je kum donesao lapop i rekao ako ti ne popraviš nitko neće. U to vrijeme nije bilo toliko informacija, riješenje sam tražo sam. Tako je krenulo. Sada radim samo laptope.
Sve dalje učio sam putem informacija dostupnih na internetu(stručnih publifikacija i znanstvenih radova) te knjiga. Odre?ene teme obra?ujem kroz male projekte koje si zadam. Zadnje su switch napajanja koje sam prou?avao 2g nakon čega su mi i objavljeni rezultati testiranja na nekim portalima vezanim uz tu tematiku. Što se ti?e popravka matičnih ploča, za one koji razmišljaju o tom smijeru, bitno je da do riješenja dolazite sami, ne guglajući simptom u nadi da će netko ponuditi gotovo riješenje za pojedini problem. Na samom početku, na samoj dijagnostici sam znao izgubiti dane, tjedne u pravilu, i danas znam ali je to sada iznimka. Neka vas to ne obeshrabri, svaki početak je težak.

Imam servis koji je okrenut poslovnim korisnicima, dakle drugim servisima koji žele kvalitetne popravke matičnih ploča a ne rade to sami. Ono što me iritira, je upravo te metode i na?in na koji servisi koriste složenu tematiku koju korisnik ne može razumijeti u svoju korist u cilju ostvarivanja što većeg profita. To je razlog zašto se popravak matične ploče ne smatra pouzdanim.

Posto mi to ne radimo uvek prosleđujemo kontakt telefon korisnicima ali se uglavnom vraćaju ili po vise puta rade istu proceduru.
A vjerovatno je tu riječ o kvarovima vezanim uz grafičke kartice ili čipsete. Problem je poprilično dubok pa sam odlučio na yt kanalu pokazati kroz primjere kako svaki pojedina metoda izgleda u praksi, detaljno objasniti prednosti i nedostatke svake od metoda kroz tekstove na svojim stranicama jer je to u interesu korisnika. Neki portali su prepoznali moj rad neki nisu, ovaj nije.
Ono što mogu reći u kratko je da ako se odučite na alternativne metode inzistirajte na zamjeni dotrajalog dijela, nikakav reball, reflow jedino nov čip po mogučnosti nove revizije. Morati ćete mi vjerovat na riječ.