PDA

View Full Version : PC Cooling - Trazim resenje



directx
05-04-2016, 11:37
Epa ovako,
Kuburim vec neko vreme sa hladjenjem sa kompjuter posto je poceo da mi se cuje kuler na rebrastom hladnjaku (ovaj veliki 1) razmisljao sam se da ga zamenim ali za koji? Posto mi je hladnjak ogroman, bukvalno kroz celo kuciste ide, verujem da je prilicno neophodan i bitan. Merio sam ga lenjirom ispao je oko 11.5 a svuda nalazim samo 12 velicinu, da li neko ima neki savet koji kuler da stavim umesto njega i razmisljao sam da stavim i sa druge strane isti posto ide leto a realno kompjuter ne gasim (1.1) I ne znam da li bi 2. kuler trebao da usisava vazduh iz hladnjaka ili isto da duva u njega:one::one::one:. Iza ima opciju za 2x80 (2) ali ne znam bas koliko su potrebni...

29240

I drugi moj problem je HardDisk imam 2, stavio sam ih namerno odvojene jedan od drugog ali osecam da se ovaj donji greje posto je stalno u upotrebi. Ovde (3) ima mesto za 2x 80, ali sam vidjao i one kulere koji su kao disk pa se stave iznad graficke, harda ili cega vec, ali mi (da bi hladio gornji) smeta graficka koja uzlazi u deo za hard (4) a ako ga stavim dole (5) ne znam da li bi smetalo posto bi uzimao vazduh kod jednog harda a duvao u drugi...

29241

29242
(Koliko dobro sam umeo da slikam:cool1:)

Naravno ovo su samo neka moja "resenja" pa bih voleo ako ima nekog ko se stvarno razume u kompjutere da se oglasi i pomogne ovom newbie-u :worship::worship::worship:

DarkSide
05-04-2016, 16:59
veoma je bitan jer hladi procesor :)
kuciste ti je dosta staro i lose, mozda ce te svi ti ventilatorcici kostati kao neko novo/polovno a neces uspeti da rashladis to staro...

mozes uzeti fractal design silent R3, zavrsice ti posao odlicno:

http://www.winwin.rs/hladnjak-za-kuciste-120x120mm-fractal-design-silent-r3-fd-fan-ssr3-120-wt-6776428.html

mozes staviti i dva komada, push&pull (nikako oba da duvaju u kuler :)). jedan neka duva a drugi neka izvlaci vazduh. mada se razlika najcesce meri u 2-3o​C...
najveci problem je sto nemas nikakav protok vazduha kroz kuciste, trenutno hladis samo cpu, pitanje je koliko dobro...
postavi napred 2x80 da uvlace svez vazduh i duvaju u hardove a pozadi jos takva dva da izvlace topao vazduh iz kucista... mada ce takva 4 venta tek da zuje jer su premali a imaju veliki rpm zbog dimenzija.

skini aida extreme i izmeri temperature dok ti je komp pri opterecenju, mozes i hwmonitor za pocetak pa prati sta se desava sa komponentama...

zolaman032
05-04-2016, 22:37
Msm da treba da zamenis kuciste, pre svega, pa onda da vidis za kulere. Proveri temp sto pre, ukoliko su visoke to nikako nije dobro, mogu cipovi da pocnu da prave problem. Moras sto pre to resiti, jel kao i sto sam znas, topli dani tek dolaze[emoji1]

Imas i programcic Everest, odlican je, pomocu stress testa izmeri temp. kad opteretis procesor i memoriju .

Sent from my iPhone6 using Tapatalk

directx
06-04-2016, 14:35
Hvala puna na odgovorima i sugestijama ako sam dobro ukljucio ovaj monitoring trebalo bi da su ovo rezultati

http://s21.postimg.org/s5ai9jxif/Untitled.png (http://postimg.org/image/olokjqusj/full/)
image host (http://postimage.org/)

To je neko maksimalno opterecenje koje sam mogao da napravim (witcher 3, gta 5) ko se razume nek prokomentarise :P
I ako nije problem da mi kazete po cemu se vidi da mi je lose tj staro kuciste i ako imate neki predlog koje drugo da uzmem)
Sve sugestije i kritike su dobrodosle!
Hvala jos jednom
:thumbsup:

DarkSide
06-04-2016, 19:19
zavisi koliki budzet imas... pogledaj neko jeftinije koje ima barem 2x12cm otvore za vent napred, jedan 14cm pozadi i ne bi bilo lose kada bi imalo mesta i na vrhu kucista za neki vent za izbacivanje toplog vazduha...
te temperature su ok, bice jos bolje ako uzmes neka dva kvalitetnija venta za hladnjak i proveri da li se na rebrima nahvatala prasina.
onaj vent koji sam ti preporucio ce ti zavrsiti posao ali je on prvenstveno za kuciste. imas industrijske ventove posebno pravljeni za radijatore ali i kostaju (recimo 2-3000 komad). ako imas budzeta pogledaj neku noctuu...
vidi se da je kuciste staro po samom rasporedu komponenti i tim malim otvorima za ventove. napajanje u novijim idu dole i uvlace svez vazduh kroz otvor dok tvoje napajanje uzima vazduh iz zagrejanog sistema...
ne moras davati veliki kes, imas kucista za po 2-3000 koja ce ti zavrsiti posao, napunis ga ventovima i miran si...

lowzyyy
06-04-2016, 19:21
Koji je procesor u pitanju ? Ako je amd onda je ok temperatura


Sent from my iPhone using Tapatalk

zolaman032
06-04-2016, 19:34
Jesi li pokrenuo stress test u programu koji si koristio? Bas u onom prozoru koji si okacio imas Start polje, koliko vidim test nije pokrenut samo temp su izmerene u tom trenutku koje su bile. To nije merodavno, jer temp se menja bukvalno za nekoliko sec nakon iskljucivanja igrice( u tvom slucaju) odnosno oslobadjanja procesorske iskoriscenosti. Gledajuci ove temp koje su prikazAne ti nemas bas razloga za brigu... Ali opet, moj savet je da pustis test i sacekas par min pa onda da vidis sta se desava sa temperaturama.
Slazem se sa svim sto je DarkSide rekao[emoji108]

Sent from my iPhone6 using Tapatalk

DarkSide
06-04-2016, 19:39
ovde je u pitanju neki intel 1156 i nije bas mala temperatura za njega ali nije ni neki razlog za brigu... problem mozes najlakse resiti zamenom termalne paste i kupovinom dva kvalitetnija venta ali treba ohladiti i druge komponente... hardovi ti se takodje greju malo vise od normale pa razmisljaj o nekom kucistu sa vecim ventovima i boljim rasporedom komponenti...

Shang Tsung
09-04-2016, 18:57
Kućište: http://www.emmi.rs/ku%C4%87i%C5%A1ta-ku%C4%87i%C5%A1te-fractal-design-define-r4-black-pearl.11.html?productId=32303
Ventilator: http://www.emmi.rs/napajanja-i-dodatni-ventilatori-hladnjak-za-kuciste-120x120mm-fractal-design-silen.11.html?productId=54480
U principu, preporuka ima zaista mnogo.

zolaman032
09-04-2016, 23:01
Skupo ovo mnogo kuciste, probaj za pocetak sa zamenom termalne paste i ciscenjem rebara na hladnjaku, nabavk dodatnih kulera i onda vidi da li ce se poboljsati stanje sa temp.. Ako ne mnogo, onda kuciste zameni...
Kuleri ce ti ostati , nece se baciti ako prvi nacin ne da rezultate.[emoji1]

Sent from my iPhone6 using Tapatalk

DarkSide
09-04-2016, 23:07
njemu cela masina ne vredi kao kuciste... najbolje je da se poigra zamenom paste i novim ventovima i uzme neko kuciste za mozda 3-4.000.