PDA

View Full Version : Network Attached Storage (NAS) - Pitanja, utisci, itd...



stefan.gricko
21-02-2016, 18:06
Pre svega, zamisljao sam da se u ovoj temi pise apsolutno sve zivo u vezi NAS-a. :)

Konkretno, u poslednje vreme mi prostor na cloudu postaje sve vise tesan, tako da vec duze vreme planiram kupovinu NAS-a. Listao sam po netu i 99% da cu uzimati WD My Cloud od 3TB sa Amazona. Dosta sam uspeo da pokupim informacija sa neta u vezi istog, medjutim imam neke nedoumice a znam da je svojevremeno bilo ljudi na forumu koji su spominjali da su pazarili bas WD My Cloud.
Prva stvar koja me interesuje je brzina kojom sam NAS, tj. cloud reaguje? Tipa, nakacen mi je na mrezu, ja neke fajlove sa kompa "stavim" na njega i kojom brzinom on to radi? Odnosno, ako pristupam sa udaljene lokacije, od cega zavisi brzina UL/DL, od lokalnog interneta na koji je NAS nakacen ili od onog na kojem sam ja konektovan?
Onda, druga stvar, ukapirao sam da moze vise korisnika da koriste cloud, tipa, generalno NAS ima svoj kod koji je potreban da bi napravio My Cloud login i onda se regularno loginujem i normalno koristim cloud?
I jos nesto, kako funkcionise na Win/Mac racunaru? Dakle, da li imam aplikaciju kao sto je to npr. kad koristim Dropbox, pa onako imam folder i tu guram/pristupam fajlovima?

To bi otprilike bilo to. Svaki odgovor bi bio od velike koristi. Takodje, otvoren sam za predloge nekog drugog NAS-a koji je u tom nekom cenovnom rangu, a i da je po kvalitetu zadovoljavajuci.

Lazar
21-02-2016, 18:50
Ja sam uzeo WD My Cloud 2GB pre jedno 2 meseca za firmu. Ja sam iskreno razocaran kako radi.

Mozda ga mi nismo nesto dobro podesili ali mene recimo uvek tera u lokalnoj mrezi da se logujem da bih mu pristupio sto je smor zivi. Druga stvar recimo stavim da mi se kopira 40GB podatka sa mog diska na njega i to recimo traje par sati :(

Sto se tice brzine kada se konektujes van njegove mreze zavisi ti brzina od njegove lokalne mreze to jest interneta koji imas tamo gde je on i od tvog interneta u tom trenutku odakle pristupas.

Sto se tice aplikacija za win i osx ja sam instalirao na OSX-u njegove programe ali mi ne sluzi kao dropbox da mi pravi BK svega iz nekog foldera vec ja prebacujem sta mi treba pa to nisam iskoristio jos uvek.

Sve u svemu ja sam iskreno ocekivao vise od ovog uredjaja

vdunic
21-02-2016, 19:32
Ja imam Synology DS112j i u principu sam zadovoljan. Zakacen mi je na kucnoj mrezi koja mi je gigabitna i kopira mi oko 35 megabajta u sekundi na NAS.

milos.perovic
21-02-2016, 19:41
Dropbox - 1TB: ~90 evra godišnje...
Da li neko moze da napravi poređenje / prednosti / mane u procesu donošenja odluke - za šta se opredeliti?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kapetan
21-02-2016, 19:44
Synology 215j sa 2x4TB Wd Red. Nikakvih problema sa pristupom ili brzinom. Gb mreza.

Strim mkv od 10+ GB radi vez problema kao i iTunes library koji koristim na dva racunara + tablet.

Sto se tice funkcionisanja, imas dvije varijante, login kroz browser (NAS-u das fiksnu IP adresu) i tu se rade sva inicijalna podesavanja, podizanje raznih servisa itd.

Pristup kroz My Como ili Network ikonicu kao svakom drugom mreznom uredjaju, gdje imas listu foldera koje si kreirao i tu mozes c/p da radis.

Sto se tice udaljenog pristupa, ja imam pristup preko Synology sajta sa svojim nalogom. Druga varijanta ti je DDNS, alu meni licno nije trenutno potrebna.

Bilo kakvo strimovanje ili slicno na taj nacin zaboravi jer si ogranicen brzinom upload-a svog provajdera.

Sem ako nemas fiksnu vezu tipa 10/10 mbit/s u sta sumnjam :))

To bi bilo ukratko kako ti funkcionise entry level NAS kod Synology-a....

Pitaj sta te jos zanima.

izo
22-02-2016, 14:58
Vidis iskustva su zaista razlicita, a i puno ostalih faktora igra ulogu ne samo nas. Ja imam dva Nas-a prvo sam uzeo D-link, sluzi svrsi ali da sam odusevljen daleko od toga, na lokalnoj mrezi radi. Pozitivna strana, u njega idu dva harda te ih mozes postaviti kao Raid. Podrska od strane dlinka kritcna (da otprilike znas Nas uredjaji imaju neki linux kao os u sebi). Da mu pristupis van svoje mreze, moras se dobro pomuciti da to sve uskladis a i kad napravis da radi, radi kao klasicni ftp server. Pokusavao sam sam neki app sa apstore ali bezuspjesno, jednostavno Dlink nema kvalitetnih update za svoje uredjaje.

@Lazare imam i wd my cloud od 4 tere i odusevljen sam kako funkcionise. Vjerovatno grijesis negdje u postavkama, na kucnoj mrezi radi perfektno, samo me je jednom pitao za login i svi uredjaji ga vide bez problema. Koristim ga za sve zivo: radi kao klasicni server, imas unpnp streem sto znaci svaki tv koji ima Dlna cita video i audio zapise i slike naravno, zatim pristupas mu preko njihove aplikacije sa bilo koje druge mreze bez problema, a naravno mozes ga namjestiti da radi kao ftp server. Koristim ga i kao moj privatni cloud, dakle automatski mi sa Iuredjaja sacuvava sta vec zelis. Na macovima imam ih vise :-) time mashin radi ko sat. Muzika imas mogucnost da svu muziku koja je napakovana na nas, bilo koji uredjaj koji ima itunes je vrlo jednostavno cita, uglavno zaista sirok spektar mogucnosti i naravno WD ima kvalitetnu podrsku st se tice samog Nas Os-a

E sad brzina prenosa.. Matetematika je jasna, Nas je toliko brz koliko ti je brza najlosija komponenta, tipa ruter, swither, modem, kablovi, wireles isl. Dakle preos podataka preko wifi, a ko je wifi 300 mgb podjeli sa osam znaci cca 35 mb u sekundi, mada nikad ne mozes izvuci maximum uvjek je to puno manje.
@vdunic ako ti je to brzina prenosa na gigabitnoj mrezi to je malo sporo, moze to i puno brze ja guram i do 80 po sekundi,
Savjet provjeri kvalitet kablova za 1 gigabit min. Cat6 sa metalnim pinovima

Malo sam bio opsiran, al nadam se da sam pomogao

vdunic
22-02-2016, 15:30
Moguce da mi je los kabal od NAS-a do gigabitnog switcha. Provericu kasnije. Nisam stavio onaj iz kutije nego neki sto sam imao od ranije.

Od laptopa mi je nov kabal pa cemo videti.

izo
22-02-2016, 16:09
Isprobao sam sve moguce varijante sto se kablova tice, pogledaj oznaku na kablu, dakle minimalno cat 6 i konektor mora biti metalni, a ne plasticni. Ja sam se dosta namucio dok nisam skontao sta mi sve treba da izvucem maksim, nakraju sam kupio kljesta za konektore i sam napravio kablove :-)

Edit: Da i jos jedna sitnica pored oznake CAT imas UTP i FTP kablove FTP je bolji je ima poseban pancir u unutrasnjosti kabla koji koji stiti od elektromagnetnog zracenja, tipa strujni kablovi i sl i ne dozvoljava smetnju protoka podataka

Lazar
22-02-2016, 16:40
@izo koliko dugo treba da se iscita disk? tipa ja kad kliknem na njega moram da cekam 5-10 sec da mi se pojave folderi :(

izo
22-02-2016, 16:57
Lazare nesto ti nije ok, treba mu par sekundi ako je u sleep modu max 3, ako je budan odmah kao da je interni disk

Lazar
22-02-2016, 17:04
thx za info. moracu da se pozabavim malo podesavanjem da vidim sta nije ok

izo
22-02-2016, 17:09
Na cemu si mac, win i kako pristupas nas-u preko wd aplikacije ili?

Lazar
22-02-2016, 17:10
OSX, pristupam preko mreze direkno. Finder -> Network -> WD Cloud

izo
22-02-2016, 17:26
Tako mu i ja pristupam, doduse kod mene je sve kablom vezano, medjutim probao sam i wifi sekundu sporije, a pogledat cu i moje postavke, pa ako sta skontam javim

Edit: pogledaj kako si mu zadao ip adresu, stavi staticku a ne dinamicku

Lazar
22-02-2016, 17:33
i kod mene je sve na lan povezano :(

ako vidis nesto sto bih mogo da probam javi. sad sam gledao i ugaseno je da se uspava i tako neke opcije :(

mi trenutno koristimo njega povezanog na tendacn 3G622R+ ruter. jedino da probam da ga prebacim na asus RT-N12 D1.

sta vise mislim da ima zauzeto oko 100 150gb podacima. nije pun pa da mu treba suvise vremena za indeksiranje :(

izo
22-02-2016, 17:41
I kod mene je linksys switcher pa na airport extreme , provjeri je li staticka ip adresa, ako je dinamicka svaki put mu dodjeljuje drugu adresu a to traje par sekundi i upravo sa vidio da je izasao novi update za wd probaj i to

croarcher
22-02-2016, 17:46
http://www.hootoo.com/hootoo-tripmate-ht-tm05-wireless-router.html
Evo nešto upotrebljivo i na putovanju.

Lazar
22-02-2016, 18:03
skinuo sam ja taj update pre par dana :)

adresa je dinamicka. sad sam izaso iz firme. probacu sutra da prebacim na staticku

stefan.gricko
22-02-2016, 18:24
Samo da pitam nesto, to dinamicka staticka IP nema veze sa onom koju ja dobijam od SBB-a? Pitam zato sto sam na netu vec nalazio da treba da je podesena staticka IP za njega..

Kapetan
23-02-2016, 07:35
Staticka adresa od sbb-a ti ne treba ako koristis(placas) dyndns.

Staticka adresa NAS-a kao uredjaja u lokalnoj mrezi (iza rutera) je neophodna.

Lazar
23-02-2016, 10:55
Sad sam podesio da mi HDD ima staticku adresu i opet se isto desava :(

Kapetan
23-02-2016, 11:09
Ako ti wd ne ide u sleep mode ili si utvrdio da ne spava, tebi je na mrezi zagusenje.

Lazar
23-02-2016, 11:30
Nisam siguran kako to da utvrdim. Samo sam stavio u podesavanjima Energy Saver - Drive Sleep - OFF

Kapetan
23-02-2016, 11:35
Imas li na nekom ruteru monitoring ili tako nesto?

Ako nemas, instaliraj Wireshark na racunaru nekom i pusti da vidimo sta ce logovi pokazati ako uopste pokazu ista.

Kad kopiras fajlove, da li brzina opada ili je konstantna?

Lazar
23-02-2016, 11:53
voleo bih da znam kako na OSX da vidim brzinu prenosa :)

sad sam stavio da se kopiraju 300 slike i koliko vidim odokativno bezina kopiranja fajlova je ista. ali bez brojke tesko mogu da kazem :(

izo
23-02-2016, 12:36
Pokusaj sa Lan_speed Test, proguglaj neznam ni ja tacno ali ima free verzija lite. Tacno ti daje brzinu izmedju uredjaja. I jos jedna stvar koje sam se sjetio na iphone skini Fing, free app koji kontrolise sve uredjaje koji su na mrezi, jer moguce je da imas dva uredjaja sa istom ip adresom i tu dolazi do konflikta. Danas sam se opet malo igrao sa Nas-om i otprilike mjerio vrijeme odaziva, dakle iz sleep moda treba mu tri sekunde.

kylle
03-04-2020, 12:21
Hocemo li malo da osvezumo temu ako ima i dalje ljudi koji koriste NAS uredjaje.

Ja skoro postao vlasnik Synology DS218+ i bas sam zadovoljan iskreno u kombinaciji sa Plex-om vrhunska stvar.

https://www.bhphotovideo.com/images/images750x750/synology_ds218_diskstation_2_bay_nas_1364349.jpg

igorsimo
03-04-2020, 14:49
Upravo pogledah https://www.youtube.com/watch?v=5mJFRZ0AQ_E
,deluje OK.

Cuksi
03-04-2020, 18:36
kako si uvezo diskove mislim koji raid i koja velicina ?

kylle
03-04-2020, 18:42
Za sad samo jedan 8TB WD ali pripremam se da pazarim bas joj jedan iste velicine, za sad radi vrhunski.

Imported from USA. [emoji3]

Cuksi
04-04-2020, 23:01
Ovo mi je u planu da uzmem vec duze vreme. Nadam se da cu ove godine uspeti u tome :D Smara me vise da palim komp kad hocu nesto da gledam.
Jel ide neki njihov software uz opremu ?

LDV20
05-04-2020, 11:39
Jeste razmišljali o kućnim serverima? Ja sam dugo zeleo NAS, ali sam onda shvatio da u kuci imam sve sto mi treba da sastavim sebi početnički server. Možda je neko od vas u sličnoj situaciji.

U mom slučaju kontretno, iskoristio sam staru quad core mašinu za ovo. Imam neko staro TT kućište koje ima 7 3.5” mesta za HDD + 7 od 5.25” od kojih ni jedno nije iskorišćeno i može uz adaptere da se u njih doda još diskova. Manjak SATA portova (na ploči ima samo 4) rešavam sa PCI-e SATA kontrolerom. Za lg televizore sam podigao plex, posto se webos ne mirise sa SMB i ftp. Atv funkcioniše i preko VLC-a. Kompjuteri svi naravno imaju mapirane network i diskove i sve lepo radi evo već nekoliko meseci.

Kada je OS u pitanju, tu je najbolja opcija verovatno freeNAS, mada sam ja išao komplikovanijom rutom zato sto sam debil i podigao windows server 2019. Ali bitno je da radi.

Server radi 24 sata dnevno. Račun za struju je oko 200-300 din veći nego ranije.


Sent from my iPad using Tapatalk

mospre
05-04-2020, 12:12
Ne znam racunicu za 200-300 dindzi veci racun ali ti racunaj 25w po hdd-u. Plus stari procesor barem 30w idle a ko zna koliko load. Mislim da je racun dosta veci.

Trenutno koristim jedan laptop za kucni server. Ne moze plex da gura kako treba jer ima dosta stvari na njemu. Podigao esxi host na njega i gura par vm masina, pihole, dhcp i dns server, openvpn, zimbru, owncloud... i jos par sitnih test stvari

Planiram da sastavim neki pc za server koji ce da bude low power najvjerovatnije sa athlon 200ge ili slicnim procesorom. TDP 35W, moze cak da radi i na pasivnom hladjenju. Imao sam priliku da testiram slican host i ukupan sistem prilikom benchmarka vuce 45w. Mjesecni prosijek 22w.

Napomena: pod w smatram w cas.

Ukoliko neko planira kucni server nek ide na varijantu bare metal hipervizora. Ja kada uzmem novu masinu za kucni server, migracija putem esxi-a ce da ide jako jednostavno i bice up and running nadam se za sat vremena :)

Sent from my MI 9 using Tapatalk

LDV20
05-04-2020, 12:15
Znam da je računica tacna zato sto server stoji u prizemlju kuce koje je na potpuno zasebnom brojilu. Dole niko ne boravi posto taj deo kuce još uvek nema konkretnu namenu. Racun je uvek bio isti, i sada se jasno videla promena.


Sent from my iPhone using Tapatalk

mospre
05-04-2020, 12:20
Pusti mi konfiguraciju ako te ne mrzi i cijenu kWh. Meni je najveca briga potrosnja e energije, da ne izadje skuplja pita nego tepsija kako kazu tj da za cijenu struje mogu da poplacam sve cloud servise [emoji23] a taj proc koji bih ja stavio sa svim sto ja koristim ne bi mogo da gura jedan plex strim 1080p.. ali je bas zahvalan sa potrosnjom struje i cijenom pa i upgrade opcijom za buducnost :)

Sent from my MI 9 using Tapatalk

LDV20
05-04-2020, 12:35
Konfiguracija od pre deceniju i kusur [emoji23]

Q6600, p5k, 8gb ddr2. U masini je trenutno 5 diskova + ssd.

Na računu piše u koloni cena po jedinici kwh 50.443.

Pazi, ta mašina veći deo vremena nije pod loadom, ali isto tako znam i da nije ni približno štedljiva kao moderan hardware. I to treba. Neću da lazem, ali i ja sam očekivao veći racun.


Sent from my iPhone using Tapatalk

lowzyyy
05-04-2020, 13:10
105w tdp 65nm litografija...lele

kylle
05-04-2020, 15:39
Ja sam iskreno razmisljao o istim investicijama, medjutim ovo mi nekako deluje value for money jako korisno i 4K gura bez problema, mozda jeste skuplje od kompa za nijansu ali svakako elegantnije, manje zauzima mesta i definitivno nemamo nikakvog cimanja od download, store & play.

mccf
05-04-2020, 17:53
Dok se nije prica rasplamsala oko servera, molim za odgovor na pitanje - konkretno, koristim mega/dropbox/google drive, tu store-ujem uglavnom Word textualne fajlove.
Vec duze vrijeme razmisljam da napravim "svoj cloud".
Naime, imam 5 racunara na razlicitim lokacijama, i bitan mi je sync na svima istovremeno... Naravno, google drive, mega, dropbox to odradjuju bez greske. Dakle, kad se otkuca dokument, i sacuva na odredjenom folderu na racunaru, taj folder je direktno povezan na cloud, ostali racunari takodje imaju svoje foldere koji se sync-uju sa folderom na cloudu, i to cirkulise.
Bitno mi je 24h da je dostupno...
Sta da gledam od uredjaja?
WD MyCloud, MyCloud Home, Synology...?

Cuksi
06-04-2020, 07:19
Iskreno super je kad namestis svoj server, mozes da ga koristis jos za dosa stvari osim za cloud.
Ali ja se slazem sa @kylle (https://www.isrbija.net/member.php/4196-kylle) posto dok se sve to upakuje i slozi, bice mala razlika. A po meni dosta je jednostavnije ovo preko Synolgy (ili neki drugi slican) ako se koristi samo za cloud i store. Zato sto je taj uredjaj usko predvidjen samo to da radi. Kad napravis server on ima daleko vise mogucnosti ali i daleko vise problema :)

smera
06-04-2020, 14:42
Ja koristim kao NAS Seagate Personal Cloud koji ima ugradjen drive od 3TB i moram da kazem da sam zadovoljan. Nije mozda kao pravi NAS, ali vrsi meni glavnu funkciju da mogu sa svih uredjaja koje imam da pristupim fajlovima, pre svega, videoteci, ali i drugim (Mac mini, Windows, iPad, iPhone, smart TV). Za iPhone i iPad postoji odgovarajuca aplikacija tako da se lako pristupa sadrzajima. Lako se instalira, malog je formata tako da je pogodan za sve one koji nisu suvise zahtevni i ne traze neku vecu memoriju za storiranje sadrzaja. Ne znam da li ga ima kod nas u prodaji jer sam ga pre nekoliko godina kupio u Turskoj dok sam tamo ziveo.