PDA

View Full Version : UNiFi mreza



milan64586
20-10-2015, 20:24
Danas sam dobio ovo obavestenje. Zna li neko nesto o tome? Da li to znaci da ce svaki korisnik, hteo to on ili ne, da bude deo te mreze i da deli svoj protok sa svima ili kako su to oni zamislili?

http://www.dodaj.rs/f/43/rZ/2O87U4UM/capture.jpg

moetchandon
20-10-2015, 20:48
Ne znaci, ne delis svoj protok i ne moras da budes deo mreze ali ako ne budes deo mreze gubis mogucnost da se "prikacis" na bilo koju UNIFI i SBB Free Wifi mrezu.
Opsirnije

http://www.sbb.rs/FAQ/2632/UNIFI.shtml

PS, ono sto mene recimo brine, su programi poput droidsheep-a, gde imas mogucnost da spijuniras drugi uredjaj nakacen na istoj mrezi.

zabrljanje
20-10-2015, 21:10
...Android je "cudo"...i da se zaustavim na daljoj prici o tom OS-u...

Ono sto je vezano za temu:




[*=left]Znači li to da sad komšija može da se konektuje na UNIFI i uspori moj internet?
[*=left]Ni najmanje! Radi se o dodatnoj funkcionalnosti koja je u potpunosti odvojena od internet veze koju vi koristite kod kuće i ni u kom slučaju ne utiče na vaš protok (vašu potrošnju) interneta. Prenos podataka obavlja se neometano i bezbedno, jer drugi korisnici nemaju pristup vašoj internoj mreži ili vašem računaru, mobilnom telefonu ili tabletu.



Cak i da neko instalira te "ovce" na telefon, on se kaci na Unifi mrezu a ne na tvoju kucnu mrezu i time se ne ubacuje u tvoj internet protok koji bi trebao da je zasticen lozinkom...

matrix
20-10-2015, 23:15
radio sam za firmu koja ima ovaj business model ovde u Berlinu. Oni su bili pioniri u ovom poslu.

https://www.airfy.com

prica nije nova ali je jako profitabilna ko se prvi seti da je sprovede u zivot. ja sam se nosio tom mislju prosle godine, ali sam se setio kako sve funkcionise u srbiji.
Sve u svemu ne bi trebalo ovo ignorisati jer svi dobijaju ovom implementacijom! Jako dobra prica o drago mi je da krece jer to znaci pritisak na monopoliste.

petar
21-10-2015, 00:11
Sbb-ov cisco uredjaj je poznat po pouzdanosti. Zaglupi se kad ima vise uredjaja i stalno trazi reset. Siguran sam da ce postojanje jos jedne mreze doprineti poboljsanju korisnickog iskustva.
A i sa aspekta sigurnosti, veoma sam srecan sto mi je provajder na uredjaju na kojem sam iskljucio wifi, bez mog znanja pustio javno dostupnu mrezu koja im pritom donosi profit, a od koje ja nemam nikakve koristi.
Takoreci cvetam od srece.

kakosuper
21-10-2015, 01:36
Ne kapiram sta se ljudi bune. Meni ce ovo vrh doci. Automatski ce se povezati na net bilo gde da sam u gradu jer i ovako kuburim sa netom. Prvo to, drugo ne znam sta vam smeta. Te rutere je opet dao sbb kako bi nam omogucio net, ne secam se nesto da smo ih mi kupili. Srecni smo ko da ne kazem sta kada nadjemo neki free wifi u gradu i bez razmisljanja se kacimo na njega bez razmisljanja o posledicama. I posle se bunimo za ovako nesto. Necu da vredjam nikoga ali eto, totalno mi je ne shvatljiva iznenadna zabrinutost za svoju bezbednost.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ninoslav
21-10-2015, 02:45
https://d1ro8r1rbfn3jf.cloudfront.net/ms_55545/fUHyajtKz7XgcyeuFUypyPlD3izxKz/2015-10-20%2B19-00-41.jpg?Expires=1445446907&Signature=TXK0kNdD5HI601B1ScAOxZeMQHzrTRFfaqeMr6SM 8nDcgekRSg-TMsei5ZUerhDrfZogUFXeEaFfatmJr-pr4WX81-8s981uOKGLM~X5QhECICnNEENEpvDldPd3f~c6y6Hk-BJO6gAk4C0WSTyXoeiqGxzFuladRe5AD-drlo0pl2Dhzu3v8SFRp3tto6saau2AXfzx5UyHkNMnPfza7rc7 1fWOyB9Sp2IBp3bzfSWddNhI3iBGdCDR7DvYGQCX~r-QK79EMsAgXA5b6e0KSkPt1gmylCUWov8mBY4xB~X9p4U9IEDR3 PiY-T6Ka4tKmcktxOs8t6GW22A4~x1XFA__&Key-Pair-Id=APKAJHEJJBIZWFB73RSA

Jedino razumno resenje...

Moje misljenje je da su trebali svima uvesti kao opciju, pa nek ukljuci ko hoce. A ne ovako.

.stefan
21-10-2015, 02:50
prica o bezbednosti nije ni malo naivna ovde...drugo ti cisco ruteri su najobicniji najgori kinezi sa nalepljenom cisco nalepnicom koji nemaju domet preko 2 zida u pojedinim slucajevima...

ne znam sve detalje ovoga jos uvek ali u najmanju ruku nije ok da neko bez tvog pristanka koristi tebe bukvalno kao seedera,a da pritom svaki napredniji korisnik moze provaliti u tvoju mrezu...ja koristim svoj ruter koji ima svoj opseg adresa ali iako je ugase n wifi na ovom njihovom to ne sprecava unifi mrezu...kako god ali ovo sto su uradili da mozes da iskljucis ovo al vise ne mozes koristiti unifi je skroz bezveze...

zivo me interesuje kako ce na kraju ovo biti odradjeno....jedna od prednosti moze da bude pojeftinjenje mobilnog interneta koji je generalno skup...takodje se treba ovo uraditi da krivicno odgovara onaj na cijem se nalogu izvrsi potencijalno visokotehnicko krivicno delo...pa ti vidi sa kim ces da delis nalog...kao i da samo oni koji placaju unifi mogu biti spojeni sa ovim mrezama...ne oni sa free nalogom...ukoliko free jos uvek i ima posto je to bio promotivni period koji ne znam dokle je trajao..

svakako ovo nije za zajebanciju i trebaju nas detaljno informisati o ovome,niti smo pristali na ovo i normalno je da brinemo za sigurnost...em zbog svojih podataka (ja ne ali sigurno da ima ljudi koji za to brinu) em zbog toga sto svasta moze da prolazi kroz tu mrezu jer koliko znam firmware tog rutera je open source, znaci nema firewall

adam1981
21-10-2015, 03:16
Ovde u USA comcast-xfinity tako radi. Dakle ja imam svoju mrezu itd. Ali nezavisno od toga ruter zraci sa open mrezom jos jednom (dakle ne usporava se moj protok) ...
Dakle bilo gde u gradu itd gde ima xfinity open mreza mogu se konektovati - pritom moram da koristim svoj username i password koji se inace koristi i za online pristup racunu itd. => ako nesto nedozvoljeno radim vrlo lako se zna ko je to uradio.
Tako da mislim da nece to biti bas tako da se zakacis, verovatno ce srediti neki login pa ce se tacno znati ko je gde zakacen bio i kada

skiper
21-10-2015, 09:53
A ako imam za pristup WiFi-u da li i tada moze neko drugi da koristi UniFi preko mog rutera?

zabrljanje
21-10-2015, 09:55
...da, moze i nema veze sa tvojim WiFi-em...

skiper
21-10-2015, 10:08
Ako moze da pristupi racunaru i podacima to je nevidjena glupost......to mora da se iskljuci i to cu uraditi bar u firmi, kod kuce nema gde da udje.

zabrljanje
21-10-2015, 10:10
...ne racunaru posto je on na tvom WiFi-u (tvom internet nalogu) koji ima sifru...ostali se kace na Unifi preko svog naloga...

skiper
21-10-2015, 10:17
Pa zasto onda to nije bezbedno za korisnike, vidim mnogi se bune?

zabrljanje
21-10-2015, 10:23
...to je sad vec drugi padez...da li neko preko login-a na Unifi moze da se probije do rutera pa da tu cacka, gleda, menja parametre, je vec van mog dometa znanja a i trebao bi da bude solidno zaludan (pored tehnicke pismenosti) i naopak da bi to radio...

...u svakom slucaju je budalastina posto te uslovljavaju i ucenjuju (sto je postao obicaj kod nas) ali im se moze...da je Unifi signal najcesce bedan, jeste, da li treba da se poboljsa, da, da li za to trebaju dodatne pare, da , da li te pare oni hoce da uloze, ne...jasno je da im je ovo najjeftinije resenje za poboljsanje mreze i signala sa skoro nikakvim ulaganjem...

kakosuper
21-10-2015, 10:42
Meni je ovo sa unifi vrh vrhova, realno retko koj grad u evropi ima besplatan net po celom gradu a Bgd ce ga imati. Pomaze i meni i turistima. Mislion puta odem negde u inostranstvu i otelim se dok nadjem free wifi. Ovako ce ga biti na svakom koraku i to je dobro.


Sent from my iPhone using Tapatalk

zabrljanje
21-10-2015, 10:46
...tacno je da u mnogim zemljama zapada nemas WiFi ni u kaficima (Nemacka, Hajdelberg, da crknes dok nadjes WiFi) a kako ovo turistima pomaze, ne znam...na Unifi se kacis sa tvojim nalogom sa SBB-a a oni to nemaju...onda to nije free, vec moraju da kupe...


...free WiFi je ono sto su u New York-u postavili predajnike i u kante za otpatke u centru grada...

kakosuper
21-10-2015, 10:47
Kako nije, ako nemas nalog kacis se sa
User unifi
Pass unifi



Sent from my iPhone using Tapatalk

zabrljanje
21-10-2015, 10:49
...bilo je da ne moze bez naloga kao i na SBB zoni...

milan64586
21-10-2015, 11:48
Mislim da je ovo "obicna" guest network mreza. Ja sam se svojevremeno raspitivao koliko je to bezbedno, posto sam aktivirao na svom ruteru i navodno je bezbedno i ne moze da se dodje do glavne mreze (osim naravno ako ne provale sifru, sto opet nema veze sa guest network).

Ideja je zanimljiva, pod uslovom da je i bezbednost zagarantovana.

To sto uslovljavaju koriscenje te mreze davanjem signala, mozda nije najispravnije sa nekog aspekta postovanja ugovora, ali opet sa aspekta neke "pravde" jeste. Realno ako neces da das nekome da koristi tvoju mrezu, ne znam na osnovu cega onda ocekujes da neko drugi tebi to isto dozvoli. To me podseca na one "hit&run" likove sto skinu torrent, pa odmah zapale bez da vrate makar deo toga sto su skinuli.

Sto se tice ulaganja i rasirenosti mreze, slazem se da SBB ne voli previse da ulaze, ali s'druge strane, takvu rasirenost mreze kakvu ce dobiti na ovaj nacin, realno ne bi mogli da dobiju ni kada bi ulagali ne znam koliko.

Ovo je naravno i odlicna vest za nas korisnike mobilnih mreza, jer ako ovo zazivi, a verujem da hoce, provajderi ce konacno morati da prilagode cene moblinog interneta, koji sada kosta kao da ga prave od roga jednoroga.

Nego mene zanima kako ja to da omogucim, posto ja koristim SBB-ov MODEM, ne RUTER. Moj ruter je spojen na njihov modem. Dakle nemam onaj cisco sbb ruter.

skiper
21-10-2015, 12:13
Sto se tice mobilnog interneta, bas mi drug koji radi u jednoj od mreza rece da je taj internet skoro dzabe i da ce verovatno vec od pocetka sledece godine drasticno smanjiti cene.

Igor88bg
21-10-2015, 12:16
Moze bez naloga, sad testirano, 10mbit download 1upload

user unifi pass unifi ipad pita dal verujem mrezi iz nekih razloga, i imam novi profil unifi...

Ninoslav
21-10-2015, 12:20
Dok traje test, biće bez logina. Posle se loguješ sa mojsbb nalogom i imaš 5 GB mesečno na unifi mreži. Ostali koji nisu sbb korisnici plaćaju 300 din/24h ili 100 din/1h

.stefan
21-10-2015, 12:25
Milane nije ispravno sa pravnog aspekta jer ti unifi po ugovoru placas i ne moze te niko usloviti da delis ruter a da ti pri tom to bude uslov za koriscenje neceg sto redovno placas svakog meseca...ili mora da ti smanji cenu ili mozes da ih tuzis

Na tvoje drugo pitanje odgovor je da moras da zamenis modem za njihov ruter...verovatno imas stariji paket...proneni paket docice da ti zamene...mada bih ja svakako svoj ruter stavio...bolje iz mnogo razloga

Ninoslave,da to je to,tako sam i ja cuo i to je ok....pre bih iskljucio mrezu nego dozvolio svakom da se kaci sa free nalogom....i pri tom zaludan cacka po mrezi....ovako stavi sinko lepo svoj mejl i sifru pa pravi gluposti ako smes...

U svakom slucaju ovo moze da bude ok,bice veca konkurencija ali sa druge strane me nervira jer su kao po onim filmovima poceli da nas koriste bukvalno bez naseg znanja....svi smo na mapi konstantno

Edit: a pitanje koje vam postavlja da li verujete mrezi je zbog toga sto mreza nema pravi bezbednosni sertifikat

zabrljanje
21-10-2015, 12:33
Dok traje test, biće bez logina. Posle se loguješ sa mojsbb nalogom i imaš 5 GB mesečno na unifi mreži. Ostali koji nisu sbb korisnici plaćaju 300 din/24h ili 100 din/1h


Upravo ta varijanta...to je probni period koji su malo produzili...pre Unifi, bio je taj WiFi SBB zona i sa logovanjem je bilo oko 1.5 GB mesecno free...

.stefan
21-10-2015, 12:46
Bice interesantno videti sta ce nam mobilni operateri ponuditi ako ovo zazivi...mada iskreno nisam preveliki optimista sto se toga tice...paketi se uglavnom prave za minute i poruke a internet ti "sleduje"....Da bi se nesto promenilo ljudi moraju da racunaju da imaju opciju ovog unifi-a pa da uzimaju manje pakete ali neki uzimaju i telefone pa im treba veci...a ko zna i koliko stvari mora da se poklopi da bi oni dosli do toga da imaju "minus" i da mora da se menja nesto....ipak je to banda uigrana

moetchandon
21-10-2015, 13:09
Moze neko objasnjenje za tih 5gb? Ja kao korisnik sbb interneta i kablovske, mesecno cu imati samo 5gb od te unifi mreze, odakle ta informacija?
Inace, taj ideja unifi se meni svidja, ne svidja mi se uslov, da moram da pustim da bi dobio, a kada sam potpisao ugovor u ugovoru sam pored svega ostalog dobio i besplatno koriscenje unifi mreze a sada me za istu uslovljavaju.,

skiper
21-10-2015, 13:19
Imaces 5GB kada nisi kod kuce, kada si kuci trosis svoj WiFi iz paketa.

moetchandon
21-10-2015, 13:27
ma to znam.. nasao sam uslove koriscenja, znaci sramota, pa 5 uredjaja (osoba) da koriste uslugu i za 3 dana si takoreci potrosio uslugu, jer 64kb/s je i sramota pomisliti da koristis u danasnjem vremenu. Tih 64 kb/s imam i kod telekoma, ne trebaju mi. Stvarno su prevaranti, sto su to morali da ogranice, da bii posle kupili dodatke, samo pare pare pare, a ovamo prosirujemo Unifi mrezu zbog korisnika....

milan64586
21-10-2015, 13:28
Milane nije ispravno sa pravnog aspekta jer ti unifi po ugovoru placas i ne moze te niko usloviti da delis ruter a da ti pri tom to bude uslov za koriscenje neceg sto redovno placas svakog meseca...ili mora da ti smanji cenu ili mozes da ih tuzis

Znam da nije u skladu sa ugovorom. Nego sam rekao sa nekog ljudskog aspekta, da je malo bezveze ocekivati da ti neko nesto da, a da ti to isto ne das tom nekome. Prosto volim kad su ljudi solidarni, sto je opet i preduslov da bi ovako nesto zazivelo, a sto ako zazivi bice odlicna stvar i sama po sebi i zato sto ce naterati provajdere da spuste cene interneta. Sto se bezbednosti tice, rekoh, raspitivao sam se i aktivirao sam guest network i mislim da je to i ovde slucaj i tada kada sam se raspitivao dobio sam uveravanja na nekoliko ozbiljnijih foruma, da je takva mreza potpuno bezbedna i odvojena od glavne mreze. Takodje, kao sto pise u njihovom FAQ-u ne delimo mi bas nas protok sa nekim. Nas ruter je samo uredjaj preko koga SBB zasebnim kanalom distribuira svoj internet drugim ljudima. Dakle nas ruter je tu samo repetitor i nista vise. Kao sto kada preko d3 risivera gledamo program unazad. To ne opterecuje nas protok na internetu, vec ide isto preko interneta, ali zasebnim kanalom distribucije.


Na tvoje drugo pitanje odgovor je da moras da zamenis modem za njihov ruter...verovatno imas stariji paket...proneni paket docice da ti zamene...mada bih ja svakako svoj ruter stavio...bolje iz mnogo razloga


:) Imao sam ja njihov ruter (ako se to tako moze nazvati) i natezao sam se sa njima godinu dana, preteci raskidom ugovora i tako dalje da mi ga zamene za modem. Od kada sam to uradio, progledao sam i ne vracam se vise na njihov ruter ni u ludilu. :) A dva rutera nije dobro imati zbog duplog NAT-a.

Ninoslav
21-10-2015, 14:14
ma to znam.. nasao sam uslove koriscenja, znaci sramota, pa 5 uredjaja (osoba) da koriste uslugu i za 3 dana si takoreci potrosio uslugu, jer 64kb/s je i sramota pomisliti da koristis u danasnjem vremenu. Tih 64 kb/s imam i kod telekoma, ne trebaju mi. Stvarno su prevaranti, sto su to morali da ogranice, da bii posle kupili dodatke, samo pare pare pare, a ovamo prosirujemo Unifi mrezu zbog korisnika....

Svaki mojsbb korisnik ima 5gb on the go, kad nije na lokalnom wifi. Randim prolaznici koji nahvataju tvoj hotspot ne trose tvoje gigabajte. Trose se samo kad si ti van svog wifi i logujes se.

Nije ti dosta 5 gb?

.stefan
21-10-2015, 14:19
Mislim da je 5gb za surf sasvim dovoljno...i za tih 5 osoba...plus ovo sto ima mobilnog interneta...

Milane,ne znam sta je dupli NAT,al znam sta je djunta sa sitnim nutom :D znam takodje da imam svoj ruter nakacen na taj njihov,na njihovom iskljucen wifi i evo vec prilicno dugo sve radi bez ikakvog problema...

milan64586
21-10-2015, 14:28
:) Moze da radi i tako, ali bolje je izbeci ga, ako je moguce.

Evo sta je:


What is double NAT

Double NAT is a scenario where multiple routers on network are doing network address translation. Common example is a Cable or DSL modem, to which a Wi-Fi router is connected. Both modem and router have NAT enabled. Computers on the network are connected to Wi-Fi router.

Even if port forwarding is setup on Wi-Fi router, the computer is not accessible from internet, because the WiFi router itself doesn't have public IP address. It has a private IP address within the network of DSL/Cable modem. There are multiple ways to resolve this, unfortunately none of these is a silver bullet. It depends on concrete network setup to determine which one is appropriate.

The solution below expect the following (most common) scenario: A modem (DSL, Cable, Fiber, etc) and a Wireless router connected to the modem.

Both the wireless router and the modem have web administration interface, each can be configured with a web browser. You might need to consult your router and modem manual to find out the IP address on which the administration interface is available.

.stefan
21-10-2015, 14:33
Ne razumem ovaj deo "computer is not accessible from internet"?
Nisam uocio nikakav problem nigde....moj ruter ima drugi opseg ip adresa od njihovog sto je i normalno...

milan64586
21-10-2015, 14:44
Da, ali taj tvoj prvi ruter, dodeljuje ip adrese u LAN-u, a jedna od njih je onda adresa tvog drugog rutera, koja onda ispada kao javna ip adesa za uredjaje koji su preko tog drugog rutera povezani. I sad ako hoces da radis neki port forward ili nesto tako, tesko to mozes da odradis. Ima tu jos nekih peripetija dosta, sa opsezima i slicno, ali pravo da ti kazem, ni meni to nije do kraja sve jasno. Znam samo da je lose da imas dupli NAT. Naravno, to ne znaci da ti internet nece raditi ili nesto slicno, vec prosto da ako si malo napredniji i zahtevniji korisnik, mozes da naidjes na ove vrste problema.

rmilanovic
21-10-2015, 19:46
Zato trazis os Sbb'a njihov ruter u bridge mode'u i reseno.

.stefan
22-10-2015, 12:52
Sta tacno dobijem time i kako vrsim povezivanje njih dva i ostalih uredjaja?
Mislim da mozda ovaj moze u bridge...pogledacu

Ninoslav
22-10-2015, 13:08
Sbb homegateway ne moze u bridge, kazu ljudi

rmilanovic
22-10-2015, 19:52
Pricamo o sbb'ovom cisco routeru/cable modemu? Ne mozes sam da prebacis ,ali zoves i trazis vec stavljen u bridge mode. Odradili su blokiranje opcije u samom html'u da iz router predjes u bridge mode. Ali imas pravo da zahtevas bridge mode- i navedes realan razlog - cisco cable modem/router ima slabu jacinu signala i zelis da postavis svoj neki jaci i ne zelis double nat.. Ja tako uradio.

@stefan
Kad ovaj cisco stave u bridge mode,onda tvoj router dobije javnu ip i na njemu sve definises - asociranje uredjanja na wifi i sl.
Dobra je opcija kod novijih uredjaja sto npr ako sbb nije u bridge mode vec router mode- onda na drugom wifi routeru stavis opciju smart bridge ili tako nesto(ne mogu da se setim trenutno) - gde u stvari wifi,passkey i sl definises na svom ruteru (a na sbb si ugasio wifi) a sbb'ov ruter samo radi dodelu adresa (dhcp) server.
Bitan detalj- wifi je ugasen na cisco (sbb) modemu.

.stefan
22-10-2015, 21:44
Pa bas tako kao sto si objasnio je kod mene slucaj...sve definisem...cak i ip adrese dodeljuje moj ruter...
Sbb ima opseg 192.168.0.xxx dok ruter ima 192.168.1.xxx i svi uredjaji idu sa kecom...znaci bukvalno sbb-ov nema nikakav zadatak...gotovo da radi samo kao modem...mozda i radi tako...izuzetno se slabo razumem u sve to...al taj double nat ne mogu da dokucim nikako sta je

rmilanovic
23-10-2015, 09:47
Pa evo primera, sbb cisco modem natuje neku javnu ip koju dobije od provajdera u 192.168.0.x pa zatim tvoj dobije neku 192.168.0.y adresu koju natuje u 19.168.1.x za wifi i korisnike. Ako bi npr uzeo neki apple wifi uredjaj (skupi ko da su od zlata) onda ima opciju da ima samo jedan nat i to onaj na ciscu,ali wifi podesavanja su samo na applu- gde on koristi sbb cisco kao dhcp server. Znaci onda 1 nat. I tad ugasis wifi na cisco sbb modemu. I miran si. Kad dobijes sbb cisco modem u bridge mode'u onda je sam cisco na 192.168.1.1 adresi. Ali kad nakacis na njega svoj wifi ruter onda bukvalno cisco sbb "prosledjuje" tj bridge'uje javnu ip adresu koja se onda pojavljuje na tvoj ruteru tj njegovom interfejsu.

.stefan
23-10-2015, 13:13
Mozes li procitati moj post iznad svog i onda mi dati odgovor? Upravo to sto pricas za apple i za dhcp cini mi se da ja imam...
Nego davimo temu bezveze....nije ni bitno,bitno je da radi sve ok...

rmilanovic
23-10-2015, 13:46
Stefane,citao sam tvoj post i probao da ti pojasnim sta je Nat /double Nat.
Sto se ip adrese tice ,ako se dobro secam, default kad je router mode je 192.168.0.x a ako kad je bridge 192.168.1.x. Nek me ispravi neko ako gresim. A to znaci da je onda tvoj u bridge mode'u i da se ne pita ni za sta osim za uspostavu i odrzavanje veze.
Tako da je tebi super.

.stefan
10-11-2015, 13:43
@rmilanovic da se vratim samo na ovu temu ako nije problem da mi pojasnis (ili neko drugi) neke stvari oko DHCP severe...
pogledao sam moje postavke i na sbb cisco ruteru mi je ukljucen DHCP server koji dodeli TP Link ruteru adresu 192.168.0.10 i na njemu je iskljucen wifi....
na tp linku je isto ukljucen DHCP i on dodeljuje adrese od 192.168.1.100 pa na dalje svim uredjajima koji se kace na njega...

da li je to dobra postavka ili treba cackati nesto za static ip ili tako nesto?

pitanje koje imam oko DHCP servera je jel na primer ja mogu da ovaj tp link u ovoj konfiguraciji koristim kao ekstenzor signala u smislu da ukljucim wifi i na sbb-ovom i da ide to tako, a ovaj tplink stavim na drugi sprat i tu imam drugu mrezu? ili postoji varijanta da budu na razlicitim mestima bezicno ali na istoj mrezi? (to bi verovatno bio bridge mod jel?ili ne?)
koliko razumem sa DHCP serverom bih teoretski mogao da zakacim bezbroj rutera jedan na drugi i imam isto toliko mreza zar ne?

malo pojasnjenje bi bilo super :)

milan64586
10-11-2015, 14:35
Ja bih ti objasnio, ali pravo da ti kazem meni su te mreze nocna mora i nikada se oko nicega vezano za kompjutere nisam toliko iznervirao kao sto sam oko bilo cega vezano za mreze. Ono sto mogu da ti kazem kao laik je, da ako bilo sta zelis da radis na mrezi, a sto nije najosnovnije noob koriscenje iste, sa tim ciscom sto ti sbb daje, nemoj ni da pocinjes. Samo ces se iznervirati kao ja i izgubiti silno vreme uzalus. Taj ruter je toliko limitiran, toliko prepun bagova, da je to za plakati. Znam recimo da moj, a posle su mi potvrdili da je tako kod svih i menjali su mi tri puta ruter, taj cisco nije mogao da zapamti fiksnu ip adresu. On ima tu opciju, da dodelis preko mac adrese fiksnu ip adresu, ali cim restartujes komp ili prodje neko vreme, ili restartujes ruter, on prosto sve to zaboravi. Onda znam da sam ja bas preko njega pokusavao ad prosirim kucnu mrezu sa drugim ruterom i da je to bilo nemoguce. On nudi taj neki protokol, zaboravio sam sada kako se zove, medjutim em sto to sto u praksi ne radi, em sto zahteva da security na celoj mrezi bude spustena na WEP ili NONE. Tako da ti moras da drasticno spustis sigurnost mreze ili je skroz iskljucis, da bi to radilo. A jos i ne radi u praksi. Tacnije meni je radilo jedno tri minuta i posle toga kraj. Imao je jos niz propusta, ali ne mogu vise da pisem o njemu, jer se vec nerviram kad se setim koliko sam se napatio sa njim. Dakle tesko ****** od rutera.

Ja sam dobio posle mnogo muke modem od njih i od tada sam progledao. Problem je samo sto oni te modeme ne daju kao da su od zlata. Mene su zavlacili mesecima, pricali mi kako to daju samo firmama, pa posle kako daju samo ljduima koji placaju fiksne ip adrese i tako dalje, da bi na kraju kada mi je istekao ugovor sa njima, rekao da necu da ga produzim ako mi ne daju modem umesto rutera. I onda su mi ga i dali. I sada imam taj modem, a svoj ruter nakacen na njega, i lepo mi sve radi sto sam sa ovim ******tom pokusavao godinama.

Dakle moj ti je savet, ili nista ne diraj, ili ako hoces da cackas, onda trazi da ti daju modem, nakaci svoj ruter i onda kreni u celu pricu.

rmilanovic
10-11-2015, 16:45
@ stefan koji tp link imas i jel je na njemu regularan (tp link) firmware ili neki open source (ddwrt npr).
@milan kad kazes modem na moji model mislis.

milan64586
10-11-2015, 16:59
Cisco EPC3208

rmilanovic
10-11-2015, 17:32
Da,on odlicno radi. U pravu si,i podrzava telefon i sl za ljude koji su fiksno prebacili kod njih.
Ali i dalje postoji dhcp problem.Tj double Nat.
Resenje je ili traziti bilo koji router/modem u bridge mode'u.
Ili ugasiti wifi na cisco ali ostaviti ga da radi dhcp a na svom wifi'u postavis da radi wifi i auth za isti,ali da uzima adresu (dhcp ) sa cisco.

.stefan
10-11-2015, 19:40
@rmilanovic tp link WR841N....regularan tp link fw

kidedj
10-11-2015, 19:51
Imam ja jedno pitanje, pokusavam da na svom cisco modemu podesim blokiranje konektovanja mac adrese telefona. Znaci, da mi se fon ne kaci na unifi u stanu vec na standardnu wifi mrezu. Kako? Sve sam probao u podesavanjima, mac filtere, ma sta nisam... I kako god, fon se nakaci na unifi. Falus biznis. [emoji52]


Sent from my iPhone using Tapatalk

bbrks
10-11-2015, 20:28
Bravo za pitanje....eto i ja imam nameru da se pretplatim na Unify, da ne jurim stalno razne wifi+je po gradu i ako to uradim, imacu isti problem kao i ti, jer i kod mene u kuci Unify pegla. Ja bi normalno hteo, da kad dodjem kuci, da se tel automatski prebaci na moj kucni wifi. Majku mu, zar ne bi takva neka opcija trebala da postoji diektno na phonu....nesto kao preferred network ili wifi, ili sta god vec, hmmmmmmmm

kidedj
10-11-2015, 20:33
Ne bih da svaki put idem na rucno menjanje mreze ili forget, treba mi kad sam van stana. Stvarno nema sta nisam pokusao, nece da saradjuje. Zanecu se i potrositi 5GB samo tako, a to nije lepo [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

rmilanovic
10-11-2015, 21:57
@stefan
Pazi najlakse resenje za tebe- osim da zahtevas cisco u bridge mode-u, je sledece:
Ulogujes se sbb'ov cisco i :
Iskljucis Dhcp,dodelis tom istom uredjaju neku drugu ip adresu- ostaje 192.168. I mozes d menjas ono iza - tipa stavi da ti bude 192.168.30.1 cisco modem. Znaci iskljucen dhcp na njemu i iskljucen wifi (na nekim modelima osim kroz app mozes i na prednjoj strani na dug,e da ugasis wifi).

Zatim na tplinku,koji je ethernetom nakacen na cisco,ukljucis dhcp,iskljucis Nat(radice ga cisco),i samom uredjaju dodeli 192.168.30.2 ali u internet ili pod dhcp podesavanja stavis :
Deafult gateway 192.168.30.1, mask 255.255.255.0 i neki raspon koji ce dhcp da dodeljuje - tipa raspon adresa 192.168.30.60- 192.168.30.90 (30adresa npr).
Na taj nacin si uradio da nat radi cisco- a da wifi i sam dhcp radi tplink.
Nema pored sebe nekim tplink da bih znao bas podmenije kako idu,ali vec sutra mogu da se nakacim na jedan od takvih uredjaja.

Sto se repeater mode'a tice- mozes i to - znaci da cisco radi wifi ,dhcp,nat a tplink reemituje wifi- ali moras u cisco na putanji: Wirelles- Wds settings - stikliraj Allow wirelles signal to be repeated by a repeater.

@kidelj
Jesi isao na cisco u Wirelles pa Mac filter gde izaberes wirelles interface Unifi pa ides ispod ma enable pa opcija Block computers from list below?

kidedj
10-11-2015, 21:59
@rmilanovic

Jesam, sve zivo sam probao. Drugar kaze da njemu blokira telefon (android), a meni dva ajfona prolaze i kace se pored blokiranih mac adresa. Boze Petra. Ili je misterija ili sam balvan.


Sent from my iPhone using Tapatalk

rmilanovic
10-11-2015, 22:09
Pazi,sramotno je da iako si pogasio na sve moguce opcije wifi na cisco- tipa koristis svoj wifi router,da oni ipak podignu unifi na tvom uredjaju. Meni je mali stan, i dva wifi uredjaj nisu bas normalno okruzenje...
Zato otvoris svoj cisco router/modem i raskacis wifi interface.
Ako stignem sutra otvoricu i slikacu ti.

kidedj
10-11-2015, 22:11
Vazi, hvala [emoji106]

.stefan
11-11-2015, 03:09
@rmilanovic ima li neka manje agresivna metoa za ovo sto pitaju u vezi unifi? i mene to interesuje jer mi u stanu na par mesta slabiji domet ima moj ruter pa mi se zakaci na wifi i ostane na njemu...ili na primer napolju sam...radio unifi dodjem kuci ne prebaci se na moju mrezu nego ostane...zanesem se tako jbg ne znam sta koristim...

kako na tp linku da namestim to? a da...inace u vezi ovog sto si mi napisao gore, ne mogu da nadjem opciju da ugasim NAT na tp linku?
koji fw je bolji za tp link, defaultni ili ovaj ddwrt koji si pomenuo? sto se tice repeatera da li moraju u tom slucaju da budu povezani ethernet kablom ili moze i bezicno nekako da se to namesti? probao bih prvo kako radi ovo sto si mi prvo savetovao bez reperatera pa cemo da vidimo...za repeater opet moram da cackam i stelujem sve...

bbrks
11-11-2015, 07:47
Mislim da bi bilo pamentije da sami telefoni imaju takvu opciju, tj. da se odradi nesto recimo u settings, tako da kad tel. pridje svom WIFI-ju, da se automatski prebaci na isti, bez pitanja :)

LDV20
11-11-2015, 08:39
Ljudi sa kojim se vi userom i passwordom logujete u taj Cisco? Ja sam ili corav ili mi na modemu nista ne pise.

I da li neko ima iskustva, sa bridged modom? Dozvoljavaju li oni to uopste, to jest da li su nekome od vas to omogucili poso vidim da kazete da nameravate da podnesete zahtev da vam ga omoguce.

Trenutno funkcionisem sa iskljucenim wirelessom (na ono dugme napred na Ciscu) jer samo tako dodeljuje normalne ip adrese posto kao sto rekoh, ne znam kako da se logujem na Cisco. Moj ruter je tp link 941nd.

Mislio sam da tim iskljucivanjem wi fi-ja sam iskljucio i unifi na koji sam inace pretplacen ugovorom. Ali onda otvorim wi fi settings i vidim neki unifi sa jako dobrim signalom. Da li je to nesto iz komsiluka ili je ipak sa mog modema nekako? I ako je od mene, kako salje signal, ako sam mu iskljucio wi fi? Ili sam ga iskljucio samo sebi, a on kao i za unifi protok ima zaseban wi fi signal?!?

I'm so confused.


Sent from my iPad using Tapatalk

kidedj
11-11-2015, 09:39
Ostavis user i pass prazno, samo ides na logovanje


Sent from my iPhone using Tapatalk

rmilanovic
11-11-2015, 09:51
@stefan moram da sednem za neki tplink da pogledam podesavanja.
Bolji je ddwrt- znaci to je bukbalno linux na tvom tplinku. Milion opcija,od opcije da imas vpn server na tplinku pa nadalje. Ali gubi se garancija,i ko nije radio to vec ima sansi da unisti uredjaj- u smisli izaberes pogresan firmware umesto za tvoj uredjaj- pa ti eprom ostane prazan :)
Sto se repeater moda tice,najbolje je ledja o ledja (znaci ethernet). Ima i opcija preko wifi,ali za to imas bas namenske uredjaje koji se jednim interfejsom kace na tvoj wifi pa ga bridguje na drugi interfejs pa na taj nacin bude full mode transfer.
Takodje ako budds isprobavao to,na onoj putanji u Cisco imas i ispod opciju da nadjes mac adresu tvog tplinka pa njega stikliras Allow this mac addres as repeater ili tako nesto.

@bbrks to bi bilo najbolje- da mozes da definises prioritete,pa npr jacinu signala - tipa kad je moj wifi koji imas signal iznad % toliko prebaci na njega. Ili kad sam na lokaciji toj i toj primarni wifi mi je taj i taj.

@ldv20 to je tvoj wifi unifi. Mozes da probas tako sto ces da ugasis cisco (izvuci iz struje). I nestace taj jak signal.
Jednostavno meni je to bezveze. Da ne daju opciju da mozes da ga ugasis. Mozes na dugme napred,mozes kroz logovanje na cisco. Ali ne gasi ga. Radi i dalje. Inace mozes da trazis od sbb'a modem u bridge mode,pa cak i bez wifi. To je tvoje pravo

kidedj
11-11-2015, 11:39
Odgovor sbb-a na moj problem:

Odjavite se sa Unifija, resetujte HGW i prijavite se na Vaš korisnički SSID. Nakon toga nećete moći više da se prijavite na Unifi na HGW-u koji se nalazi kod vas već ćete prvu prijavu morati izvršiti na nekoj drugoj lokaciji.

Nije mi bas najjasnije ali dobro.


Sent from my iPhone using Tapatalk

zabrljanje
11-11-2015, 11:53
...nadam se da da je bar njima jasno...

...to je kao kad profa hoce da zbuni ucenika...da li je to tesko...polupismeni slepci koji ne polaze od cinjenice da vecina ljudi nema predstavu o mrezama i da moraju da im crtaju korak po korak...to se zove tehnicka podrska okrenuta korisnicima...

Igor88bg
11-11-2015, 11:55
ps unifi unifi user i pass vise ne funkcionisu?

kidedj
11-11-2015, 12:00
Ne, od 2.11. logovanje ide iskljucivo sa mojsbb nalogom.


Sent from my iPhone using Tapatalk

.stefan
11-11-2015, 12:31
Hvala bogu na tome...dosta je bilo stekanja

@kidedj odgovor koji su ti dali je skroz nebulozan...na foru izloguj se sa unifi-a i zakaci se na svoj wifi pa nece da ti se kaci na njega...pa normalno da nece kad je forget-ovan....odes van kuce zakacis se opet na unifi,dodjes kuci opet ista prica...to sam probao 100x...privremeno resenje koje ti je dao noob veci od nas ovde :)

@bbrks android ima da napises mrezu na NFC tag i spojis se kad si kuci...bas cu to da probam

@LDV20 i oni su rekli da tvoj home gateway emituje unifi signal nezavisno od toga da li ti je wifi ukljucen ili ne...znaci stalno...ako hoces to da onemogucis moras da iskljucis unifi na mojsbb nalogu a time i ti gubis mogucnost da koristis unifi
Pazi ovo i nije lose...svi smo zajednica i svi smo tu jedan za drugog i imamo wifi svuda...neces da delis,ne mozes da koristis...donekle pravedno...samo da je sve to sigurno kako pricaju i super...a pogotovo jos sto spajaju ceo region sa ovim...

@rmilanovic e znam za taj uredjaj,planirao sam to da uzmem...nije lose a ni preterano skupo....
mislim da mi je istekla garancija tako da bi ako je stvarno bolje mozda i probao to...meni je WR841N v8 ruter...Da li je taj open source fw siguran?
Ajde pogledaj i to za posesavanja molim te...pa konacno da setujem ovo kako treba...
Desava mi se da mi cesto wifi mreza nestane na neko vreme pa se ponovo pojavi...ne znam do cega je to?
Ranije sam i u ovoj jednoj problemativnoj sobi imao svuda mrezu...sada je signal bas oslabio....i puca...cini mi se sve to otkad je ovo sa unifi krenulo....

LDV20
11-11-2015, 12:35
@.stefan Ne ne. Potpuno podrzavam unifi. Ideja je super. I znam da ide nezavisno drugi protok. Samo sam se uplasio da sam gasenjem wifija na modemu izgubio pravo na unifi jer u tom slucaju ne emitujem nista. Ali nisam. Za protok sam znao da ide odvojeno, ali nisam znao da ide i zaseban wi fi signal. Ok je ;)


Sent from my iPad using Tapatalk

.stefan
11-11-2015, 13:28
Gubis pravo kao sto si i sam shvatio samo ako ugasis na portalu...a i to ne gubis nego privremeno ugasis dok ne odlucis da opet upalis...
Ocigledno je da wifi prijemnik za emitovanje te mreze ne mozes da ugasis na samom uredjaju...osim ako ga sto kaze @rmilanovic ne iscupas...ali to mi je preterano agresivna metoda :)
Koja i nije lose resenje moram priznati :)

kidedj
11-11-2015, 13:40
Da li sam ja univerzalni slucaj ili ne, ali sam zbunio ove u sbb-u. Provereno se kacim na unifi na svom uredjaju, a oni mi kazu da to ne bi smelo. Da ja mogu navodno da se nakacim samo na sopstveni wifi, ali ne i unifi.
Posle sam proveravao, definitivno se kacim na svoj unifi.
Zvace me u toku dana, samo da vide sta se zbiva [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

.stefan
11-11-2015, 14:27
mislim da su oni debili ali svakako napisi sta se zbilo na kraju :)

kidedj
11-11-2015, 14:30
Uverih se da nisam jedinstveni slucaj, pozvao sam drugara da proveri da li i on moze da se nakaci na unifi sa svog modema.
Apsolutno moze, samo sto je uspeo da blokira u modemu mac adresu svog telefona pa nema pristup.
Koliko su samo sigurni u sebe ovi iz sbb-a, ali dobro, isteracu do kraja [emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk

zikicz
11-11-2015, 14:37
Jebote kakvi su to ******i!
Ne radi mi nista!
Internet,kablovska,telefon,d3. A ne mogu sa mob da zovem njihov kor servis 19900.
Kako da reklamiram?!
Da im posaljem pismo?!!

kidedj
11-11-2015, 14:39
Kako ne mozes? [emoji50]


Sent from my iPhone using Tapatalk

zikicz
11-11-2015, 14:40
Kad pozovem 19900 kaze nepostojeci broj.
Evo sad sam ubo. Kaze da je kod mene prekid signala i da ne mozemo da zovemo kor servis.

kidedj
11-11-2015, 14:40
Zovi 0114001000


Sent from my iPhone using Tapatalk

zikicz
11-11-2015, 14:42
Hvala kidedj.

.stefan
11-11-2015, 14:53
@kidedj ma to su nebuloze obicne to sto taj nekvalifikovani kadar prica....svi uredjaji emituju Unifi signal,pa se kacis na onaj koji je najjaci u tvojoj blizini a to je ocigledno i normalno uvek tvoj uredjaj :)

kidedj
11-11-2015, 14:56
Naravno, e sad ako ja necu da mi se telefon kaci u stanu, blokiram telefon u modemu i resim stvar. Medjutim, nije moguce iz meni nepoznatih razloga.
Preplicu se unifi i wifi i moram svaki put da proveravam na kojoj sam mrezi. Briga me za unifi od komsije, slabiji je signal i necu mu prici. Ali svoj ne mogu da eliminisem. [emoji52]


Sent from my iPhone using Tapatalk

.stefan
11-11-2015, 14:58
ajde reci mi kako si pokusao to da uradis da probam i ja da blokiram....samo sto ja imam svoj wifi ruter al ajde da vidim da li ce raditi u mojoj verziji podesavanja gde ne koristim njihov wifi...
reci mi samo gde sta treba da ubacim

edit: nasao sam...probacu pa javljam sta se desava

kidedj
11-11-2015, 15:01
Pristupis cisco modemu, ulogujes se, odes na wireless/mac filter. Tu odaberes interface unifi, stikliras enable i block. Upises dole mac adresu svog telefona i sacuvas podatke. Ili ides na wifi client listu pa odaberes uredjaje koje bi blokirao.

Posle probas da se nakacis telefonom. Ako uspes, ne radi. Ako ne uspes da se konektujes, tipa unable to join this network, onda radi posao.


Sent from my iPhone using Tapatalk

.stefan
11-11-2015, 15:05
pazi ovako, ono sto mogu sada da ti kazem je da su mozda oni bili u pravu za ovo konektovanje...tj da ne ide na tvoj...
kada otvorim to gde je mac filtering pise mi Unifi (mac adresa)...e sad ta mac adresa se razlikuje od one koje preko telefona vidim u advanced podesavanjima za unifi mrezu

da li to znaci da idem preko nekog drugog? morala bi da bude ista mac adresa ako se ne varam?

.stefan
11-11-2015, 15:07
a neeee izgleda da ipak ide konekcija preko mog unifi-a....kada idem na client list ta mac adresa je ona iz telefona....znaci to je to

kidedj
11-11-2015, 15:09
To je to, to je problem.
Jer verujem da se ne bi nakacio telefon na slabiju mrezu pre nego na moj wifi koji je na 1m od mene.
A da li si uspeo da blokiras pristup svom telefonu?


Sent from my iPhone using Tapatalk

.stefan
11-11-2015, 15:24
e pazi kakva je situacija....samo da napomenem da zivim u zgradi i koristim android telefon.....

znaci kada se konektujem na unifi i vidim moj telefon u client listi ubacim ga da ga blokira....u tom se desi da mi na sekundu,dve ispadne sa Unifi ali se posle tog vremena opet konektuje....medjutim odem posle na client list kad ono nema ga konektovanog....znaci da nije kod mene nego da se konektovao kod nekog drugog...ali sam igleda uspeo da ga blokiram kod mene....naravno nista nisam dobio jer se i dalje ne kaci primarno na moj wifi nego na unifi...

da li i tebi pokazuje no client kada ga blokiras ili je uvek tu?

kidedj
11-11-2015, 15:28
Hm...zanimljivo [emoji52]
Kod mene sve pokazuje, bez obzira na blokiranje. I na telefonu vidim mrezu, ista mac adresa, koja mi je blokirala fon, nakacim se najnormalnije i koristim najnormalnije, sto nije normalno [emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk

.stefan
11-11-2015, 15:34
ok onda izgleda da sam ga ja blokirao....ali ne vredi kada se i dalje konektuje...ko zna koliko ih jos ima u okolini....sada kada upalim wifi prvo se konektuje na moju mrezu ali nista ne vredi kada se vratim od napolje na primer a ne prebaci se odmah na moju nego ostaje na ovoj koja je jaka ko zemlja u mom stanu izgleda...

na kraju krajeva pitanje da li bi i tebi i da mozes da blokiras vrsilo posao jer ko zna koliko ih je oko tebe....mora da se trazi drugo resenje....

ja cu probati sa nfc tagom ili nekim prosirivanjem mreze na problematicnim delovima stana...

kidedj
11-11-2015, 15:39
Nisam pametan uopste, iskreno se nadam da ce se neko resenje pojaviti. Da je unifi neogranicen, ne bih morao da se brinem. Tad bi samo razlika u brzini bila sporna, mada na telefonu nije presudna za to sto se na telefonu radi.
Realno ni 5GB nije malo, ali opet, zavisi sta radis i cime se zanimas na fonu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

milan64586
11-11-2015, 15:44
Ne znam da li je neko pomenuo ovu aplikaciju.

https://itunes.apple.com/us/app/unifi-ug/id1050400624

.stefan
11-11-2015, 16:00
pomenuli su oni da je aplikacija mahom informativnog karaktera...nema neku bitniju funkcionalnu primenu....

@kidedj pa pazi imas da dokupis 3gb za 290din i 1gb za 150din...tako da nije to strasno ni ako potrosis tih 5gb

kidedj
11-11-2015, 16:03
Znam znam, mada je glupo dokupljivati kad imas u stanu neogranicen. Da sam konstatno napolju, ima svrhe.
Sve je to super, samo da nekako rese i ovo sto smo se patili ti i ja, pa da bude [emoji106]

rmilanovic
12-11-2015, 06:49
Evo kao sto sam i obecao:

Imate 4 srafa,kad otvorite donji poklopac videcete wifi interfejs koji se skida kao sa laptopa memorija. Imate 2 kablica (antenice) koje samo povucete na gore (raskacite) pa zatim 2 srafica da skinete wifi modul. Vratite srafice nakon skidamja- ako nekad pozelite da vratite modul. Evo slika:
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/11/5b6c14bfe9c805c1bc1bf327cc3b892e.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/11/1120573eb3744a3acdb3d9ae338121f6.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/11/11/cfdd96419dc6daf6339d03d00a6cbff0.jpg

kidedj
12-11-2015, 06:57
I to je fizicki odstranjen unifi modul iz modema?


Sent from my iPhone using Tapatalk

stefan.gricko
12-11-2015, 08:01
To ti je tuto-kompleto odstranjen Wifi iz modema. [emoji4]

kidedj
12-11-2015, 08:02
Onda moram da stavim jos neki ruter (tipa TP Link) i da ne razmisljam? [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

stefan.gricko
12-11-2015, 08:40
Manje-vise, da. [emoji6]

.stefan
12-11-2015, 11:45
Nisam imao pojma da mu je ovakva verzija wifi kartice....
Kod mene ovo nije resenje jer izgleda da mi je zgrada puna ovih rutera...jedino da idem redom i cupam kartice :)

kidedj
12-11-2015, 11:49
Udruzimo se i pocupamo svima [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk

rmilanovic
12-11-2015, 13:30
Ovo je resenje za korisnike koji imaju svoj ruter/wifi,i nemaju potrebe za wifi sa samog cisco uredjaja.

LDV20
12-11-2015, 13:40
^ Kome ne treba wi fi moze na dugme da ugasi. Ne mora da se cupa kartica. Kartica je ako sam shvatio samo modul za unifi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

rmilanovic
12-11-2015, 15:28
Nije bas tako. Ugasis kroz konzolu,ugasis na dugme napred - ali on sam podize wifi tj unifi .
Tacnije - ne mozes da ugasis unifi.

LDV20
12-11-2015, 16:50
Pa da. Meni je problem pravio wireless njegov u kombinaciji sa mojim ruterom i zato sam ga ugasio. Za unifi me licno zabole sto radi u pozadini. Neka radi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kidedj
13-11-2015, 12:41
Zvali me iz SBB-a, dva operatera, dve razlicite price. Jedan tvrdi da ne mogu da se nakacim na unifi koji emituje moj modem. Drugi kaze da u vecini slucajeva ne moze, ali da ima slucajeva gde su videli da moze.
Moje pitanje je bilo, kako da resim da se ne kacim na sopstveni unifi vec da mi automatski ide na wifi. Prvi odgovor je glasio: svaki put uradite forget i ako vam treba, radite connect. Drugi odgovor je glasio: promenite telefon. [emoji23][emoji23][emoji23]

Onda sam ih lepo pitao da rastavim modem, izvadim wifi cip i resim sve, pa su se nasli u cudu i rekli da moram da platim da bih to uradio. [emoji23][emoji23][emoji23]

Na kraju, hoce oni da se uvere da se stvarno kacim na sopstveni unifi, da se javim kad stignem na lokaciju i pozovem ih. Mislim da ce me boleti falus da se bakcem sa maloumnicima i poluobrazovanim magarcima.


Sent from my iPhone using Tapatalk

.stefan
13-11-2015, 13:02
Pa slikaj im mac adresu telefona kad se zakaci na unifi i posalji im ako hoces da se ganjas sa njima....

Mozes slobodno da skines wifi karticu iz ovog uredjaja,klasican pci slot....mozes po potrebi lako i da ga vratis...nece niko ni znati da si bilo sta dirao...cak ne moras ni da vadis karticu,mozes samo da otkacis antene...ili izvadi sve....
Kad treba da im vratis uredjaj vrati unutra sve to i gotovo...
Kupis ruter ko čovek i ne brines...mada dobro su ti rekli...promeni telefon :)

kidedj
13-11-2015, 13:06
Magarci, oni ce meni da promenim telefon.
Nek oni promene svoje uredjaje, malo nesto kvalitetnije, pa onda i (ne)strucni kadar i onda cemo da pricamo dalje.


Sent from my iPhone using Tapatalk

milenko92
13-11-2015, 14:53
Sad da upadnem kao indijanac :D

Ako sam dobro razumeo, odstranjivanjem ovog cipa sa cisca (u mom slucaju EPC3925) mogao bih da spojim svoj ruter TP link (740n) i to bi funkcionisalo iako cisco ne podrzava bridge mode ?

Hvala unapred na odgovorima :)

.stefan
13-11-2015, 15:20
Ruter funkcionise i bez odstranjivanja chipa jednostavnim gasenjem wifi-a na dugme ili preko podesavanja....
Chip hoce da sklone zbog unifi-a

kidedj
13-11-2015, 16:10
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/13/161f1f86c33315f5010a9d866233c3cc.jpg

Sad naprasno ne mogu da se konektujem na unifi. Koliko nisu normalni.
Ispada da sam polupan i slicno.
Samo treba biti isto toliko bezobrazan koliko i oni, ako ne i vise, pa ce sve lepo raditi kako sistem nalaze. [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

zikicz
13-11-2015, 16:44
Mislim da moras ponovo da se registrujes kod njih,da bi i posle 2.novembra nastavio da koristis unufi.
http://www.sbb.rs/Vesti/5944/Siri+se+UNIFI+mreza.shtml

kidedj
13-11-2015, 16:49
@zikicz nema to veze s tim, imas gomilu postova gore. Sasvim je druga priroda price [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk

zikicz
13-11-2015, 16:51
Ma OK.Imam i ja problem,jer isto ne mogu nigde da se konektujem sa svojim kor imenom i sifrom.

kidedj
13-11-2015, 16:57
Nazoves ih i smaras. Nisu kvalifikovani da ti pomognu, ali nek ti smaranje njih bude satisfakcija. [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

zikicz
13-11-2015, 17:00
Ma brate nemam vremena i zivaca da ih smaram,kao i mnogi drugi,sto oni dobro znaju,pa mogu da nas zajebavaju do mile volje.

shiza
17-11-2015, 14:45
Moze li neko da mi objasni oko ovoga?Ja juce isao da platim racun i pitao ih za unifi oni kazu da je u okviru mog paketa kao besplatno i rekoh im da imam 5gb i preostalih 95 za koriscenje,a nisam ni aktivirao uslugu,a oni nemaju pojma o cemu pricam,pa ako neko zna,neka objasni.Hvala
http://s2.postimg.org/lq31882rt/Untitled.jpg (http://postimage.org/)

kidedj
17-11-2015, 14:48
Naravno da nemaju pojma, to je normalna stvar [emoji4]
Ako nosi aktivirao, nikom nista. Ako ces aktivirati, imas 5GB mesecno i uzivaj.


Sent from my iPhone using Tapatalk

shiza
17-11-2015, 15:17
A od cega je preostalo 95?To ne razumem.A i vidis da mi je stiklirano da sam aktivirao tj ne vidis,ne vidi se na slici,ali pise mi tamo deaktiviraj unifi,znaci da mi je vec aktivirano

kidedj
17-11-2015, 15:53
Ako si se kacio ikad na neku od unifi mreza, onda jesi aktivirao.

A to 95 je greska njihova, normalno. Imas 5GB mesecno i mozes do 5 uredjaja da nakacis [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk

shiza
17-11-2015, 15:58
Nisam se nikada kacio,hteo sam pre neki dan ali nisam znao pass pa sam odustao.Ok,probacu pa cu videti sta je u pitanju.

kidedj
17-11-2015, 16:03
Pass ti je sifra za logovanje na mojsbb portal, user je mejl. A pre 2.11. si mogao da se kacis sa unifi/unifi [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk

shiza
17-11-2015, 16:11
Znam sta mi je pass,ali ga nisam znao napamet posto mi je u mozilli :D

kakosuper
17-11-2015, 19:45
A mene zanima sada sto ja ne mogu da koristim neku normalnu brzinu na unifi vec tipa 0.05 za downlad i nesto smesno za upload?
Imam sbb, imam unifi, imam nalog, i logujem se i nista, bas smesna brzina.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kidedj
17-11-2015, 20:20
Tesko da ti iko moze odgovoriti na to pitanje. Cak ni SBB.
Mozda jednog dana bude sve to bolje. [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk

patka29
17-11-2015, 21:43
A mene zanima sada sto ja ne mogu da koristim neku normalnu brzinu na unifi vec tipa 0.05 za downlad i nesto smesno za upload?
Imam sbb, imam unifi, imam nalog, i logujem se i nista, bas smesna brzina.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nece ni kod mene a ni kod drugara. Do pre par dana je sve radilo normalno a sada ultra sporo


Sent from my iPhone using Tapatalk

paja_186
18-11-2015, 10:03
Zasto mi se kuci uporno desava da kad udjem u stan telefon se automatski zakaci za Unifi (sporiji net), a ne za moj Wifi (nekoliko puta brzi net), da li to mogu negde da podesim ili je to po default-u?

skiper
18-11-2015, 10:05
Mislim da ne moze nego moras na forget network

cvrcak91
20-11-2015, 12:02
Ipad sam bez problema povezao na unifi a iphone nece pa nece.Zna li neko moguce resenje?

http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/20/449b808303e8e6cb14247dca7367b67a.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

zikicz
20-11-2015, 12:05
Mene je to isto zezalo i sada je ok.
Gde god ima unifi kaci se bez problema. Vise mi ni ne trebaju MB iz paketa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kidedj
20-11-2015, 12:15
Ja prvi put cujem za ymail, da nisi tu pogresio? [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

shiza
20-11-2015, 12:44
Ima ymail odavno,kao sto hotmail ima @hotmail i @live tako yahoo ima @yahoo i @ymail.

kidedj
20-11-2015, 16:17
Okej, sad sam pametniji za tu informaciju [emoji4]
Jesi uspeo sa neke druge lokacije da se konektujes?


Sent from my iPhone using Tapatalk

cvrcak91
20-11-2015, 19:37
Nisam,ali mi je cudno da se ipad konektuje dok telefon nece


Sent from my iPhone using Tapatalk

stefan.gricko
30-11-2015, 17:57
Primetio sam da kad mi je telefonu "poznata" glavna mreza sa modema ne mogu da se konektujem na UniFi sto taj modem emituje, sto je jako dobra stvar. Takodje ne mogu na svoj da se konektujem. Inace, ovo funkcionise samo ako je na modemu ukljucen wifi...

Igor88bg
16-12-2015, 15:17
Ljudi imam nekoliko pitanja. Prvo je od kada sam oresao na sbb(juce) ipad mi se pri locku diskonektuje sa wifi?? Drugo je kako da napravim username i pass za unifi i poslednje dal je potrebno nesto i riteru da podesim da mi se ipad ne bi disokonektovao sa istog... Hvala

stefan.gricko
16-12-2015, 15:25
Odes na mojsbb.rs i tamo se registrujes, to ce ti biti za UniFi login podaci.
Ovo nazalost ne znam sto se iPad diskonektuje, ja sam pre imao problem sa 5s-om dok je bio "svez", ali je samo odjednom prestao da se diskonektuje i to je to...

.stefan
16-12-2015, 22:08
ovo prvo kako je receno na sajtu sbb-a sve radis...treba ti i onaj broj ugovora i sve...kad otvoris acc onda je lako...

ovo drugo vec nije problem za ovu temu...ali mislim da je problem negde na ipad-u ne na mrezi...na njihovom ruteru nemaju takva podesavanja (bar ja nisam uspeo da ih nadjem)

Igor88bg
16-12-2015, 23:52
Nije na ipadu problem jer na open ADSL nemam tih problema :-) sbb sam korisnik od prekjuce a open ADSL nisam odjavio, pa sam mogao da probam i jedno i drugo. Cisco vidim pravi problem mnogima, ne samo meni jer mi se i prijatelji zale da im se diskonektuje, evo cak i racunar koji je na LAN povezan izgubio je konekciju na 1 minut iz cista mira... Dal da reklamiram ovaj ruter ili (posto nekoliko ljudi znam sa tim problemom, mislio sam da ima neki setup ali ako nema...) ? Ps na ugovoru nigde ne postoji nikakav ID broj...

skiper
17-12-2015, 00:19
ID broj na zadnjem racunu vidi

.stefan
17-12-2015, 04:07
Kakav id broj? Broj ugovora ti treba... Isprati lepo na sajtu sve pise kad krenes da pravis acc.... Samo koncentracija....
Meni se zadnjih dana isto desava da se protok izgubi na kratko i tako stalno.... Imam svoj ruter al vezan na cisco...

Polako resice se

bobanbg9
17-12-2015, 08:55
U pravu je skiper treba ti id broj... http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/16/fa66bbae9e000911596ca3a0e5437955.jpg

.stefan
17-12-2015, 12:39
Davno je bilo, ne sećam se svega ali ne vidim nikakav problem lepo sve pise sta treba.... Od najprostijih stvari pravimo zbrku

Nesa85
23-12-2015, 17:12
http://sbb.rs/Video+uputstva/5717/UNIFI.shtml Ako je sve uredu sa konfiguracijom mislim da bi ovde moglo da se nadje sve za unifi :)

p.pera
21-11-2016, 19:11
Automatski se kaci na Unifi i kad sam kuci.Moze li to da se promeni?

skiper
21-11-2016, 19:13
Ne moze vec moras kada udjes u kucu da promenis.

wifininja
13-05-2017, 09:01
Najveća Wi-Fi mreža na svetu dostupna korisnicima Srbije: SBB lansirao Unifi Travel!
http://www.telegraf.rs/vesti/2765086-najveca-wi-fi-mreza-na-svetu-dostupna-korisnicima-srbije-sbb-lansirao-unifi-travel

U saradnji sa kompanijom iPass, vodećim globalnim Wi-Fi operatorom, SBB vam omogućava da uštedite u romingu i surfujete internetom na preko 60 miliona Wi-Fi tačaka, u preko 120 država.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170513/fda75218d166a0d3a1c5f6ab8a640ca8.jpg

kylle
13-05-2017, 13:37
Koji ceo svet sad sam proverio Srbija i Bosna hahah nigde vise [emoji39]

skiper
13-05-2017, 13:38
Ma nije, imas u podesavanjima da skidas lokacije za zemlje.

zikicz
13-05-2017, 14:26
Da,bas bi se qrčili sa dve zemlje. Sve zemlje imas u podesavanjima kao sto kaze @skiper. Skidas po potrebi. Meni Unifi radi posao bilo gde. Ne trebaju mi nikakve sifre od free mreza na mestima gde je pokriveno.

kylle
13-05-2017, 14:54
Imam takav posao da sam svakog treceg cetvrtog dana.u drugoj zemlji na svetu. Usao kod njih na sajt, mapa sveta, Srbija i Bosna samo. Ocigledno ja nisam znao kako funkcionise, ali na toj mapi postoji prikaz gde je dostupna pokrivenost zato sam to napisao.

Ako je tako kao sto kazete vrh...no problemo..meni i te kako moze da bude od koristi.

Lazar
13-05-2017, 15:11
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170513/e40350db9cbad0ff0b75d3fb83089c41.png

Evo ga deo mape

.stefan
14-05-2017, 12:00
Ako je taj unifi dobar ko sto je dobar ovde...onda nista od ovoga...ovde je ocajan...bukvalno da ga koristis kao backup backupa

stefan.gricko
14-05-2017, 14:14
Od 20 povezivanja 5-6x uspem da se povezem i ako me jednom potrefi da hoce da ucitava... U mom iskustvu ocajan UniFi... I pritom konstantno kad udjem u kucu ne mogu na kucni wifi da se konektujem... Lepo na Forget UniFi [emoji6]

zabrljanje
14-05-2017, 18:05
Jedino srecnici koji imaju macOS mogu da biraju na koju ce poznatu WiFi mrezu prvo da se nakaci i ne moraju da idu na forget sto se tice Unifi mreze.

U svakom drugom slucaju je ta mreza neopevano smaranje ako imate u kuci SBB internet.

Kurta
14-05-2017, 19:33
Bravo za ovo. Ludim jer mi se kod kuce uvek kaci, a opet nekada po Bgu dobro dodje. :D

zikicz
14-05-2017, 19:36
i mene nervira to kacenje kad dodjem kuci,ali sto kaze @Kurta dobra je to stvar po gradu.Uglavnom kada nisam kod kuce,samo se na unifi kacim i radi mi ekstra,

cyhaber
14-05-2017, 20:49
Nisam korisnik UNIFI mreze ali u izgedu je da dodje SBB u moju zgradu ali sam cuo da i ne radi bas tako dobro glede brzine, bar ono sto sam cuo, pratim ovaj post pa se informisem o vasim iskustvima...

zikicz
14-05-2017, 20:52
Sad izmereno.I stalno je tako.

cyhaber
14-05-2017, 20:54
A jel to uvek na istom mestu ili je tako gde god da si se zakacio na UNIFI ?, mislim na drugo mesto u gradu ?

zikicz
14-05-2017, 21:01
Ovo je rezultat SBB interneta koji imam u kuci.Konstantno je ovako. To sam ti pokazao glede:) tvog zanimanja u vezi njihovog neta,koji zelis da uvedes.
Sto se tice unifi mreze koju koristim po gradu,nisam merio brzine i ne mogu ti reci kolike su. Kada idem u grad ne skidam filmove i ne gledam YT i sl. za pregled poste,skidanja nekih manjih fajlova,radi sasvim pristojno.

cyhaber
14-05-2017, 21:16
E pa to pitam, za brzinu 'mreze' kad si kod kuce ne sumnjam da je dobra, tx

bbrks
14-08-2017, 16:16
Jouuuu narode, da li je realno da Unify ne radi u Croatiji??? Ili sam ja nesto omanuo:??:

zabrljanje
14-08-2017, 16:31
Skini aplikaciju

https://itunes.apple.com/us/app/unifi-ug/id1050400624?mt=8&ign-mpt=uo%3D4


Posle ides na "UNIFI Travel" i logujes se preko tvog naloga.


Android se automatski loguje a za iOS vazi



Na iOS uređajima potrebno je u Wi-Fi podešavanjima telefona odabrati mrežu ispod koje piše UNIFI Travel, prilikom prvog povezivanja na novu UNIFI Travel lokaciju.


Moras rucno da izaberes UNIFI Travel.

unifi-travel (https://sbb.rs/internet/unifi-travel)


Ovde je spisak gde je sve dostupan

https://sbb.rs/a12699/podrska/servisi/internet/Gde-je-sve-dostupna-UniFi-mreza.html.



Ukljucen je u okviru pretplate sa sledecim paketima koje SBB nudi


TRIO Gold, Gold Extra, Gold Premium i DUO NET Gold Extra i Gold Premium paketa, UNIFI Travel je uključen u pretplatu.

bbrks
14-08-2017, 18:54
A bre Zzzzz i sad sve to moram da prenesem gospodjici koja sutra ide na Hvar:)

Cuksi
14-08-2017, 19:50
Ja sam probao u Solunu i nije hteo da se poveze :-/

p.pera
29-08-2017, 15:49
Kako vam se ponaša telefon kad ste negde u gradu zakačeni na Unifi.Meni se u zadnjih par dana stalno diskonektuje.Kod kuće tih problema nemam.

MajX
30-08-2017, 06:56
...free WiFi je ono sto su u New York-u postavili predajnike i u kante za otpatke u centru grada...

Ja za to ne znam,trazio sma ga neki dan otelio sam se dok sam ga nasao,i na kraj ga nadjem u podzemnoj :)

zabrljanje
30-08-2017, 07:40
Kao i u drugi, pompezno najavili a realizacija 0 bodova :D

zikicz
30-08-2017, 08:00
Zvuci mi poznato. [emoji3]

Cuksi
30-08-2017, 08:01
@p.pera (https://www.isrbija.net/member.php/50125-p-pera) meni se kacio na UNiFi mrezu ali mi nigde nije radio kako treba tj. ucitavao 100 godina bilo sta da otvoris. tako da sam isao forget network :) takodje probao sam da je koristim u Solunu u Starbacks-u i nije htelo da radi a ni da se zakaci...

MajX
01-09-2017, 04:49
Kao i u drugi, pompezno najavili a realizacija 0 bodova :D

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170901/1dda8f2c607f11fd38e39ef5caf7d496.jpg
Ovo su ubacili ali nije bas svuda,imas punjac,wifi,mapu grada,hitne pozive,inf o prevozu,ima sve... :)
Da ponesem koju za cg? [emoji848][emoji849]