PDA

View Full Version : Kupovina prvog MacBook-a - pitanja i savjeti



apple ios
09-08-2015, 20:35
Po prvi put u zivotu planiram da predjem sa Windows-a na Mac OS i nadam se da cu se oduseviti sistemom. Dakle, u narednom periodu planiram da kupim MacBook. Vec sam poceo da citam teme i da se informisem, jer zaista je to dio Apple-a sa kojim jos nisam imao iskustva.

Prvo dolazi pitanje oko izbora modela, budite slobodni da podijelite misljenje i svaki savjet je dobrodosao. Najvjerovatnije kupujem najnoviji model. Novi MacBook je stvarno prelijep, ali njegova cijena je oko 1500€?
Ostaje izbor izmedju Air-a i Pro. Ono za sta cu ja koristiti MacBook je sljedece: surf, film, serija, po neka igrica, izrada prezentacija, office programi... Znaci nista previse profesionalno. Da li Air model ima neke mane u odnosu na Pro sem display-a i drugacije konfiguracije?

Drugo pitanje koje me trenutno zanima jeste koji jos korisni sajtovi postoje za skidanje aplikacija ili pracenje istih osim naravno App Store? Za skidanje nelegalnog sadrzaja koristi se torrent? Da li u tom slucaju postoji mogucnost dobijanja virusa kao na Windows-u?

Izvinjavam se ako sam bio preopsiran i dosadan. Trudim se da se upoznam sto bolje sa Mac OS-om, jer vjerujem da kao sto je bilo slucaj i sa iOS-om, necu se razocarati.


Sent from my iPhone 6

jav74
09-08-2015, 20:41
Welcome to the club...ja ga imam oko 20 dana(air 13incha) i jos se ucim,svakodnevno...ali mi se windows laptop vise i ne pali...kornjaca u odnosu na mek...svakodnevno koristim popcorn time za filmove ....baterija extra....boje prelijepe...lagan za nosenje.ps ovo za korisne sajtove i mene zanima....skini rowmote pro -iphone ti je daljinski

DarkSide
10-08-2015, 00:56
sto se modela tice, air je malo tanji i laksi ali pro dolazi sa 8gb ram memorije koja je na svim novim modelima zalemljena za plocu i ne moze se nadograditi, jacim procesorom i retina ekranom zbog kog stvarno vredi odluciti se za pro.
sve aplikacije koje se ne nalaze na app store-u skidas/kupujes sa zvanicnih sajtova. piratske verzije takodje imas i uglavnom se zna odakle se skidaju i imas bukvalno sve (forumi a ima i proverenih torenata) ali to ces vec saznati ili cu ti poslati na pm. igrica ces se tesko naigrati, jedino neka sitna platformica ili emulator starih igara. cak i sa najjacim modelom i dedicated grafikom nema puno radosti.
nisam ni ja neki ekspert, isto sam kao i ti prelomio, ratosiljao se pc masine i presao na mac i ne planiram nikada vracanje na win. mac je jednostavno mnogo elegantniji u svakom pogledu i mnogo naprednijim softverom gde se retko sta instalira, skoro sve sto skines se raspakuje i ubaci u folder applications. ako budes koristio piratske sadrzaje, preporuka je da kupis licencirani little snitch i uzivas.
poseti macbb forum pa razgledaj i tamo dok se ne odlucis [emoji6].

vlada11070
10-08-2015, 01:06
Ja sam se takodje dvoumio oko Pro i Air, iskren da budem Air sam uzeo samo zbog dizajna i što ga često nosim. Mnogo je lagan, spretan, tih i praktičan.
Kanim se da otvorim temu i malo više napišem o njemu ali nikako vreme da nadjem za to.
Mislim da za te stvari koje si nabrojao ti pristaje Air, naravno ni sa Pro nema greške, ali moj glas ide za Air.
U svakom slučaju, šta god da odlučiš znaj da nisi pogrešio.

markotak
10-08-2015, 09:27
Da li si razmisljao mozda i imac mini ako ti nije bitno da li je desktop ili laptop?

apple ios
10-08-2015, 13:46
Potreban mi je laptop, jer puno putujem, a i zelim jedan... Vec sam poceo da citam i neke tutorijale, a i dalje se dvoumim izmedju Air i Pro. Ostavljajte savjete i dalje, a ja se javljam kad odlucim ;)


Sent from my iPhone 6

Kapetan
10-08-2015, 13:50
Zbog filmova, serija office-a ispod 15" nemas sta da trazis.
Sa druge strane, ako ti je mobilnost ispred svega toga onda Air 13", Pro ti nista ne treba. Air 13" je lagan tanan i mozes da preguras neki filmic ili seriju na 13" ...

apple ios
10-08-2015, 14:39
Koliko se krecu cijene Air 13'' u slobodnoj prodaji? Kod nas u CG postoji iCentar koji daje i na rate, pa to ispadne 90€ mjesecno godinu dana.


Sent from my iPhone 6

vlada11070
10-08-2015, 14:43
Ja sam ga uzeo u USA, oko 800€ me je izašao prošle godine.

Kapetan
10-08-2015, 14:47
Mislim da ti je najbolja varijanta da nadjes ljude koji to donose u NS/Bg iz Madjarske. Bukvalno ti se isplati da uzmes avio kartu do gore i nazad i da ti ostane za neki dodatak.... Ovo kod nas sto deru sa cijenama nije nikako isplativo.

DarkSide
10-08-2015, 14:52
bas to. cena osnovnog MacBook Air Early 2015 13" je oko 1000€ preko njih a u radnji 153.000. nadam se da sam smeo da napisem cene...

Kapetan
10-08-2015, 14:59
13" najjaci model kod nas je 1400EUR bez popusta a ovako oko hiljadarke... Smiju cijene da se pisu, sto ne bi smjele? Ne smijes reklamirati ljude, oglase itd javno.

DarkSide
10-08-2015, 15:05
pa to, za razliku u ceni dobija pro model umesto air-a. ma znam da je forum kul nego sta znam, ima mozda ljudi koji rade u doticnim radnjama pa da me ne zamrze :)

apple ios
10-08-2015, 20:48
U ovoj radnji u kojoj sam gledao cijena je 1 090€, znam da se uvijek isplati kupiti u inostranstvu, ali ni ovo nije toliko losa opcija. U iStyle-u je skuplje gledao sam.


Sent from my iPhone 6

jav74
10-08-2015, 21:49
Ja sam kupila u icentru....nesto sam najsigurnija sto se tice reklamacije...isto tako i iphone i ipad,nikad problema nisam sa njima imala.jeste da kolju sa cijenama,ali su mi tu....

Paranormal
10-08-2015, 23:21
Obzirom da kupujes najnoviji model koji god uzeo i s obzirom da na novim modelima ne mozes nista da menjas moj glas definitivno ide za Air, mene je isti odavno kupio dizajnom... :)

iipphhoonnee
11-08-2015, 14:59
samo jos jedno nesto zanima pa da se ovdje ubacim :)

Office tj word mi je primaran i tipkanje vise stranica dnevno..

Air modeli mi djeluju kao papir na stolu imam osjecaj da nije udoban za duzi period tipkanja?

Pro mi djeluje stabilniji nekako ili ja sam previse napravio razliku :)

Air Ili Pro najveci problem odabira a sta god covjek da uzme nije pogrijesio :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

DonPatroN
26-08-2015, 10:58
Evo sad gledam na sajtu (appple.com) macbook air, i vidim da je cena 1449$+100tinak $ za porez, za ono sto mene zanima ( jaci procesor i 8gb memorije uz 256ssd-a), i sad da li se uz njega dobija jos nesto (pretpostavljam samo punjac kao i kod nas) ? I drugo da li "treba" da se kupuje nesto od dodataka ? Standardno koriscenje je u pitanju.
Gledam cene kod nas i u USA i drastcna je razlika. za iste pare se dobija dosta slabiji mac.
I jos sto sam video je da vrlo verovatno moze da se poruci da stigne direktno na adersu preko americkog postara (nzm da li je neko imao iskustva sa tim) ali pretpostavljam da oni dodatno peglaju porez pa mozda moze i bez toga da se prodje.

vlada11070
27-08-2015, 15:53
Ne znam sta se dobija kod nas, ali meni iz USA je stigao MacBook, kabl koji ide u struju, kabl koji ide u komp (posle ih spojis u jedan) i kutija sa knjizicama. Njihova struja je drugacija tako da treba da nabavis onaj dodatak koji ide u nas steker.

vpasic
27-08-2015, 16:03
Evo sad gledam na sajtu (appple.com) macbook air, i vidim da je cena 1449$+100tinak $ za porez, za ono sto mene zanima ( jaci procesor i 8gb memorije uz 256ssd-a), i sad da li se uz njega dobija jos nesto (pretpostavljam samo punjac kao i kod nas) ? I drugo da li "treba" da se kupuje nesto od dodataka ? Standardno koriscenje je u pitanju.
Gledam cene kod nas i u USA i drastcna je razlika. za iste pare se dobija dosta slabiji mac.
I jos sto sam video je da vrlo verovatno moze da se poruci da stigne direktno na adersu preko americkog postara (nzm da li je neko imao iskustva sa tim) ali pretpostavljam da oni dodatno peglaju porez pa mozda moze i bez toga da se prodje.


Apple iz USA neće da ti šalje na adresu u Srbiju tako da to možeš da zaboraviš. i da ti na neku foru i fazon pošalju čeka te porez kod uvoza u Srbiju pa će te košta skoro ko i u Srbiji da si kupio.
Što se tiče dodataka ako ne znaš ni sam šta ti treba onda ti od dodataka ni ne treba ništa.
dobiješ adapter za struju u 2 dela kao što ti napisa vlada11070 i to je to.

DonPatroN
27-08-2015, 23:46
Nece oni da salju, radi ovaj "postar" (doduse treba proveriti da li radi konkretno za ovo).
Ok je za punhac, sve tu jasno.
Pa samo mis i to je to. A tamo ima milion jos stvari sto nude pa vise ni ne znam sta sve treba


Sent from my iPhone using Tapatalk

perkele
28-08-2015, 01:16
Ja imam pro retinu, kad vidim air i onaj njegov ekran prosto mi je smesan, kao da je 5 generacija iza retine. Inace, radim sa biznis klasom laptopova (HP ElitBook, Dell Latitude, Lenovo T i X serija...), prodajem ih, nema sta mi nije proslo kroz ruke, odgovorno tvrdim Retina bilo koja, pa 10 praznih mesta pa niko... Air posle retine ne bih dzabe uzeo.

Zexx021
30-08-2015, 06:23
Ja planiram da uzmem Macbook Pro u Americi pocetkom sledece godine
Macbook ne zelim jer ima samo jedan port i nije mi iskreno nesto
Air nema vece ekrane od 15" (nisam siguran za ovo) pa i to odbija,i taj okvir ekrana mi je bezveze,kod Pro-a je crni okvir (opet nisam siguran da li se tu nesto menjalo,govorim na osnovu onoga sto sam skoro video u Apple Barcelona)
Pro je skuplji,ako imas para, go Pro ! :D dobices i jaci komp pa si i tu miran u neku ruku ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

DonPatroN
30-08-2015, 13:59
Te price bolja masina i sl je stvar potrebe. Slaazem se ja da je retina bolja, ali opet zavisi za sta ti treba. za multimediu i eventulano nesto malo vise Air ti zavrsava strasan posao. meni i7 proc 2.2 do 3.2 turbo boost i 8gb rama apsolutno odgovaraju za cenu od 1449$.
Trenutno koristim neku zvecarku od sony-a od 13" i shvatio sam da mi vise ne treba apsolutno.
I ono sto mislim da je "zabluda" jeste to preterivanje u snazi (osim ako nije zasita potrebno), jer mac je napravljen da stvarno radi bez nekih bagova, dok windows koliko god imao jaku masinu krece da zeza tu i tamo posle nekog vremena, a meni je najbitnije samo da sve lepo "klizi" dok koristim laptop.
E zbog toga ja biram Air jer je lepsi samo i malo prakticniji za nosenje. Jedina velika mana je sto nema retina displej :(

iKnez_95
31-08-2015, 01:24
Od dodatne periferije ti mogu preporučiti da uzmeš Thunderbolt to VGA – čisto da budeš miran kad se sretneš sa nekim projektorom.


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk

Paranormal
31-08-2015, 22:27
Air mid 2012/mid 2013, da li je moguce povezati te modele sa monitorom preko hdmi-a i kako?

Byakuya
31-08-2015, 22:34
Thunder to HDMI ti treba...