PDA

View Full Version : Macbook air/pro savjet



iipphhoonnee
25-07-2015, 22:48
Malo sam listao teme i postove pa nisam naišao na pitanja koja mene licno zanimaju i koje mi problem stvaraju oko kupovine konacno novog apple uređaja.
Dugo sam korisnik iphona i u narednom periodu okrecem se kupovini Macbook-a air ili pro verziji malo sam još u dilemi.

Pošto cu uzimati polovan uređaj treba mi dosta korisni savjeta od iskusniji korisnika pa da vas zamolim za pomoc.
Na raspolaganju imam 500-600€ polovan uređaj kojeg cu traziti po oglasima.

Macbook uzimam za office (word) i eventualno malo surfanje net, mail i to je to ništa filmovi i ostalo me ne zanima.

Air ili Pro dilema iako za sada preferiram Air jer mi treba prenosiv uređaj 13".

Na šta posebno da obracam pažnju?

1. Da li macbook ima nesto poput icloud ako je aktiviran ne mogu koristiti uređaj?
2. Air ili Pro da li potegnuti za pro verziju?
3. S obzirom da uzimam polovan uređaj bez DVD (Mac OS) da li je moguce formatirati uređaj bez toga, u slucaju da se zezne sistem i padne sistem, ili cisto pak uspori se sistem i želim da krenem od cistog format sistema?
4. Koji su modeli najbolje se pokazali barem imaju li neke greške 2010+ modela npr citao sam problem SSD diskova i slicno neki problemi?

To su za sada neke stvari koje me najviše zanimaju, davno sam malo koristio od poznanika Macbook pro 13" i naravno da mi se dopao.
Sada mi posao i financije dozvoljavaju kupovinu i potrebu laptopa gdje mi je želja Mac OS i da se riješim windowsa :)


Hvala unaprijed na savjetima

P.S nadam se da ovom temom ne kršim pravila foruma

legenda1988
26-07-2015, 11:25
Cao....
Ja sam bio u istoj dilemi, i uzeo sam MacBook Pro i5 2011, sad da me opet pitas mozda bi uzeo Air zbog tezine i portabilnosti, ali opet Pro je lepsi i brzi to je sigurno... ali 90% vremena surfujem i radim neke smesne stvari koje bi i Air uradio bez problema....

Sys mozes sa SD kartice da dignes za 5min
Da ima iCloud trebas to da proveris pre kupovine

nenad83
26-07-2015, 11:35
Ja sam trenutno u istoj dilemi, rasmisljam izmedju pro 2012 gde mogu sam da prosirim ram i ubacim ssd (vec imam jedan od 250), i air 2013 koji je zakucan na zo sto ima. Pro cu lakse da nadogradim i ne moram odmah, ali air je dosta laksi i baterija duze traje poprilicno...

dzenopoljac
26-07-2015, 11:40
Mislim da će ti za te pare i to što radiš na kompu biti savršen Air. Isto i ja trenutno razmišljam. Za te pare teško da uzmeš retinu pro a ako bi uzimao pro onda je glupo uzimati pro koji nije retina. Dakle, ja ću verovatno uzeti Air kad bude došao momenat (trenutno mi ne treba) jer isto koristim za mejl, surf, office. Baterija je veliki plus i težina.

nenad83
26-07-2015, 11:41
Sad je samo pitanje da li je onda 4gb i 128ssd dosta ako se ide na osnovni model?

dzenopoljac
26-07-2015, 11:54
To na OSX-u sve šljaka do jaja. Ja sam do pre par meseci imao MacBook Pro 2011, 4GB rama i 240GB ssd i radio je kao zmaj ;)

nenad83
26-07-2015, 12:07
Ako virtualizujem win kroz tipa paralels zbog nekih aplikacija, mislim da ce mi zafaliti tih 8gb rama i 250ssd ako odem na bazican air za do 600€.

jav74
26-07-2015, 15:23
Meni je 128 i 4 sasvim dovoljno na airu 13....s obzirom da ga nosam svuda,a lak kao pero,prezadovoljna sam...ali vec sam pisala da mi samo za filmove sluzi

iipphhoonnee
26-07-2015, 17:50
Najveca dilema je bila prevaga između "plovnog" Macbook-a ili eventualno novog windows laptopa (Asus,HP,Dell i ostale) zbog garancije.
Ali sam ipak odlucio da tražim polovan uz rizik takvog uređaja, ide ipak onda Air model minimalno 2012 godište koji ima SSD obavezno i baterija ono što duže to bolje ali nadam se barem 5+ sati.


Iako mi je potrebno to samo za word i internet vjerujem da svaki model to može poslužiti ali mi treba na kraj krajeva Mac koji to sve fino pokrece od starta sistema pa do gašenja, da nema blokiranja i trzanja. Ono u fazonu iphone 4s pokrece iOS 9 ali bolje to jede iphone 5s :)

nenad83
26-07-2015, 18:53
Ako si za air (gde sam verovatno i ja sa opredeljenjem uskoro, isto sam izbacio nov win laptop iz opcije) onda od verzije 2013 je preporuka zbog pci express ssd i Haswell procesora koji daje 10h baterije...

rikee
26-07-2015, 19:03
Imas jos 3-4 meseca i skupi jos 200€ pa kupi nov MBA... Sa sve garancijom u istyle. Oko 800€ je bio nov mba na black friday

vpasic
26-07-2015, 19:43
Na šta posebno da obracam pažnju?

1. Da li macbook ima nesto poput icloud ako je aktiviran ne mogu koristiti uređaj?
2. Air ili Pro da li potegnuti za pro verziju?
3. S obzirom da uzimam polovan uređaj bez DVD (Mac OS) da li je moguce formatirati uređaj bez toga, u slucaju da se zezne sistem i padne sistem, ili cisto pak uspori se sistem i želim da krenem od cistog format sistema?
4. Koji su modeli najbolje se pokazali barem imaju li neke greške 2010+ modela npr citao sam problem SSD diskova i slicno neki problemi?


1. ima, pazi dobro šta kupuješ.
2. za ono šta tebi treba dovoljan je air a ti sam odluči. što se tiče portabilnosti isto ti je. razlika u težini izmedju air-a i pro-a od 13' je 300 grama.
3. napraviš format i odabereš reinstal OSX-a i sve što ti treba je internet konekcija da komp kompletan OSX povuče od apple-a i napravi reinstal sustava.
4ni jedna serija nije za istaknut. što se tiče problema nema pravila. gledaj da kupiš što mlađega i to je jedina preporuka.

iipphhoonnee
26-07-2015, 21:11
Hvala svima na savjetima dobro mi je ovo sve došlo svaki savjet, tražio sam malo po netu ali ovo je iz prve ruke od "iskusnih" clanova ili barem osoba koje posjeduju Macbook :)


Air ili Pro necu bježati ni od jednog modela koji se bude uklapao u budžet, mislim da nema potrebe izbjegavati dobru Pro mašinu polovnu.

@rikee dobra ideja za black friday ali vjerovatno je procedura malo komplikovana i dodatni troškovi uvoza carine i slicno pa me to dodatno košta.
Cak sam razmišljao o novom modelu kupovinom na rate ima vidim u dosta radnji poceli su opasno svi da prodavaju Macbook uređaje.

Necu žuriti ali trebat ce mi za nekih mejsec dana laptop pa vec sam krenuo u potragu.

rikee
27-07-2015, 05:21
I kod nas se organizuju te akcije... 800€ bila cena kod nas

iKontrash
27-07-2015, 06:40
@ iipphhoonnee :
nov Air je ono sto tebi treba ,i po mogucnosti da uzmes Apple Care ,jer se nista ne moze mjenjati na ovom od "glavnih" komponenti :D

Ako mozes bolje je uzeti sa 128GB SSD a da je 8 GB rama.

Rjesenja i ideja za dodatni prostor za pohranu ima vise,za nadogradnju rama nema,jer ne ide .



Ja sam iste dileme imao kao i ti ,i uzeo Air .

Gledacu da skuckam za Apple Care ,imam jos 11 mjeseci roka :D

Sretno s kupovinom

vlada11070
27-07-2015, 10:51
Sta god da uzmes greke nema. Ja imam Air i prezadovoljan sam.

iipphhoonnee
27-07-2015, 14:41
Novi u radnjama koji nude Macbook su preskupi barem cijena je 1250€ sto je mnogo, to je cijena za keš a da se uzima na rate onda to ide na 1400€ baš previše.

Vjerovatno cu tražiti polovan, ono sto mi je najvaznije su vaši odgovori na pitanja oko sistema i zastite to me najviše zanimalo :)

Valjda naleti neki solidan model koji je ocuvan, idem na Air model kao što neko rece bolje uzet noviji i sa jacim performansama jer poslje nema nadogradnje.